آکادمی عمران | مرکز آموزش های کاربردی مهندسی عمران
0
02144158821

بهترین کتاب های کاربردی مهندسی عمران

کتاب های کاربردی عمران

هر مهندس عمران در نگاه اول با مجموعه عظیمی از کتاب های تخصصی و کاربردی عمران مواجه می شود. این مسئله باعث می شود که افراد کتاب های بیهوده ی زیادی را مطالعه کنند یا کلا گیج و سردرگم شوند. به همین دلیل ما مجموعه ای از کتاب های کاربردی مهندسی عمران را به شما معرفی خواهیم کرد. شما می توانید با توجه به نیازی که دارید و خصوصیات هر کدام از کتاب ها اطلاعات خودتان را زیاد کنید.

نکته مهم: مسائل اجرایی و کارگاهی بسیار وابسته به دیدن جزئیات آن ها هستند. به همین دلیل خیلی از این کتاب ها بیشتر به درد افرادی می خورند که این کارها را دیده باشند و به دنبال روش دقیق و اصولی کار باشند.

برای دیدن نکات اجرایی و کارگاهی به صورت فیلم می توانید صفحه اینستاگرام آکادمی عمران را دنبال کنید.

از طرفی، موفقیت در مهندسی عمران شاخصه های زیادی دارد که می توانید در مقاله ” چگونه یک مهندس عمران موفق شویم؟ ” آن را مطالعه کنید.

 

کتاب های کاربردی مهندسی عمران

۱- کتاب فوت و فن ساختمان سازی

کتاب فوت و فن ساختمان سازی

 

 

اگر به دنبال کتابی می گردید تا مشکلات اولیه اجرایی شما را مرتفع کند، کتاب خوبی را انتخاب کردید. این کتاب با توجه به عدم آموزش مسائل اجرایی در دانشگاه می تواند شما را به یک مهندس با کمی دانش اجرایی تبدیل کند.

البته این نکته خیلی مهم است که شما هر چه قدر هم کتاب بخوانید مسائل اجرایی را کامل یاد نخواهید گرفت. ولی اگر این کتاب را مطالعه کنید می توانید خیلی سریع تر به خواسته هایتان برسید و در مسائل اجرایی پیشرفت کنید.

در این کتاب سعی شده تمام فوت و فن های ساختمان سازی از تخریب تا تحویل ارائه شود. این کتاب خیلی به ریزه کاری ها و نکات آیین نامه ای توجه کرده که این مسئله باعث می شود شما خیلی ملموس با اجرای ساختمان درگیر شوید.

شما می توانید در این کتاب نکات زیادی در موضوعاتی هم چون:

تخریب

تجهیز کارگاه

گودبرداری

اجرای اسکلت فلزی

اجرای اسکلت بتنی

انواع سقف ها

انواع ماشین آلات ساختمانی

دیوارچینی

نازک کاری

و….

پیدا کنید.

برای خرید این کتاب کلیک کنید.

خرید کتاب فوت و فن ساختمان سازی

 

مهارت های مهندسی عمران

کتاب مهات های ضروری اشتغال در مهندسی عمران

کتاب مهارت های ضروری اشتغال در مهندسی عمران

 

خیلی از مهندسین به دلیل فضای دانشگاه ها در بهترین حالت از لحاظ علمی غنی هستند. این مسئله باعث شده تا مهارت های نرم و مهارت های اجرایی نادیده گرفته شوند. یکی از کتاب ها از مجموعه کتاب های مهندسی عمران که روی این مسئله تمرکز کرده این کتاب هست.

این کتاب یکی از کتاب هایی هست که یک مهندس عمران باید بخواند. این کتاب توضیح کاملی نسبت به گرایش های مهندسی عمران ارائه داده و بعد بازار کار مهندسی عمران در حوزه های مختلف را بررسی کرده است. انواع فرصت های شغلی در مهندسی عمران را شرح داده و مهارت های لازم برای هر مهندس عمران را به طور مختصر ارئه داده است.

سپس یکسری مهارت های نرم در خصوص حضور در کارگاه را بیان کرده که می تواند خیلی مفید باشد.

این کتاب با باز کردن مراحل مهم اجرایی به صورت خلاصه تکمیل شده و یک کتاب ایده آل ساخته است. در آخر هم اصطلاحات کاربردی و برخی ضوابط شهرداری مهم را بیان کرده که این فوق العاده است.

برای خرید این کتاب کلیک کنید.

خرید کتاب مهارت‌های ضروری اشتغال در مهندسی عمران

 

کتاب های کارگاهی: از تخریب تا فونداسیون

کتاب تخریب، گودبرداری و سازه های نگهبان

کتاب های کاربردی مهندسی عمران

 

مراحل ابتدایی کارهای عمرانی بسیار حساس و خطرناک هستند. به همین دلیل در زمینه های تخریب، گودبرداری و سازه نگهبان باید اطلاعات دقیق و کافی داشته باشید. اشتباه در این مرحله می تواند موجب عواقب جبران ناپذیری شود. تخریب غیر اصولی و آسیب به کارگران و خرابی ساختمان های اطراف را می شود جزء مهم ترین خطرات این مرحله دانست.

بیشتر بدانید: مقالات گودبرداری آکادمی عمران را حتما مطالعه کنید.

این کتاب می تواند اطلاعات شما را در این حوزه ها تکمیل کند. این کتاب ابتدا درباره ی وظایف افراد مختلف در این مرحله صحبت می کند. بعد از این به سراغ ایمنی و تابلوهای تصویری می رود و آیین نامه های بهداشتی و حفاظت کارگاه را بیان می کند.

بعد از این مرحله به ترتیب به تخریب، پی کنی، گودبرداری، سازه های نگهبان و انواع آن می پردازد.

برای خرید این کتاب کلیک کنید.

خرید کتاب تخریب‌، گودبرداری و سازه‌های نگهبان

 

کتاب های کارگاهی: نکات اجرایی سازه ای

کتاب دستیار مهندسان مجری و ناظر(۲)

کتاب های کاربردی مهندسی عمران

 

بعد از گودبرداری، نکات زیادی در اجرای اسکلت ها وجود دارد. اسکلت ساختمان ها فولادی یا بتنی هستند که در هر کدام نکات اجرایی زیادی وجود دارد.

از طرح اختلاط بتن و اجرای بتن در اسکلت های بتن آرمه تا طراحی اتصالات و اجرای تیر و ستون ها در اسکلت فلزی نکات ریز و قابل توجهی وجود دارد.

کتاب دستیار مهندسان مجری و ناظر(۲) یکی از کتاب هایی هست که به دو نوع اسکلت پرداخته و نکات آن ها را بیان کرده است.

ابتدا به صورت جداگانه نکات کلی اجرای اسکلت بتن آرمه و اسکلت فولادی را بیان کرده سپس به نکات خاص هر کدام از این سازه ها پرداخته است.

نکاتی از جمله انواع اتصالات در ساختمان های فولادی و نکات برپایی اسکلت، وسایل اتصال در ساختمان های فولادی شامل جوش، پرچ و پیچ، آزمایش های بتن و انواع خاص بتن به طور کامل در این کتاب به آن پرداخته شده است.

از نکات مثبت این کتاب می شود به زبان روان و دقت در نکات کلیدی اشاره کرد.

برای خرید این کتاب کلیک کنید.

خرید کتاب دستیار مهندسان مجری و ناظر (۲)

 

در صورتی که کتابی را می شناسید که می تواند کمک شایانی به مهندسین کند تا بتوانند بیشتر پیشرفت کنند با ما درمیان بگذارید تا این لیست کامل و کامل تر شود.

دیدگاه کاربران
 • ندا 24 اسفند 1398

  با تشکر از معرفی کتابهای مفیدتون که واقعاً کاربردی بودن بنده ۲ کتاب دیگه از مولف کتاب “فوت و فن های ساختمان سازی” دیدم که خیلی به دردم خورد. برای همین به سایر دوستان هم پیشنهاد میدم
  آموزش جامع نقشه خوانی ساختمان
  فوت و فن های مدیریت پروژه های عمرانی و ساختمانی

  • پشتیبانی آکادمی عمران 27 اسفند 1398

   باعث خوش حالیه ماست که مطالبمون براتون مفید بوده. این دو کتاب رو هم بررسی می کنیم در بروزرسانی های بعدی اعمال می کنیم. ممنون از نظرتون

 • mohamad hosein 17 خرداد 1399

  با سلام
  من دانشجوی ترم ۶ عمران هستم میخواستم بدونم کتاب فوت فن های ساختمان سازی در سطحی هست که هرکسی بتونه متوجهش بشه؟؟

  • پشتیبانی آکادمی عمران 20 خرداد 1399

   سلام
   مطالب این کتاب بیشتر جنبه اجرایی داشته و نکات کلی و انواع روش های اجرایی در هر بخش توضیح داده می شود. اگر به اجرا علاقه مند هستید این کتاب می تواند مقدمه خوبی باشد. در این کتاب عمده روش ها و کلیات هر کدام ذکر شده است که برای شروع کار در فاز اجرا عالی است. اما فهمیدن نکات ریزه کاری روش ها و درک تفاوت آن ها با کارآموزی و حضور در پروژ های اجرایی بدست می آید.
   پیشنهاد می کنیم برای شروع کار در فاز اجرا همزمان این کتاب را مطالعه کنید و کاراموزی بروید.
   با توجه به این که مطالب اجرایی بوده و کمتر در دانشگاه به آن پرداخته می شود، بسیاری از مطالب آن حتی پس از فارغ التحصیلی هم برایتان جدید هستند. ولی عمده مفاهیم آن ساده توضیح داده شده و قابل فهم است.

 • Saifullah 17 مرداد 1399

  آموز ش طراحی ساختمان

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *