برای مشاهده آموزش‌های کاربردی مهندسی عمران در حوزه اجرا و دفترفنی و سرمایه گذاری روی خودت، حتما روی این بنر کلیک کن!
0
02144030986

تغییر مقادیر پیمان در قراردادهای پیمانکاری | تفسیر ماده ۲۹ شرایط عمومی

تغییر مقادیر پیمان

پس از تعیین پروژه از طرف کارفرما و انجام طراحی های اولیه آن، کارفرما یا مشاوری که از سوی کارفرما انتخاب شده شروع به برآورد حدودی احجام کار و هزینه اجرای آن می کند. با توجه به این که ممکن است در هنگام اجرا احجام و فعالیت ها بسته به شرایط اجرا تغییر کنند، ماده ۲۹ شرایط عمومی پیمان به بررسی تغییر مقادیر پیمان و افزایش یا کاهش مبلغ پیمان تا سقف ۲۵ درصد مبلغ برآورد اولیه پیمان می پردازد.

در این مقاله به تفسیر ماده ۲۹ شرایط عمومی پیمان می پردازیم و نمونه فایل اکسل از جدول تغییر مقادیر پیمان را برای دانلود قرار دادیم.

در فیلم زیر که نمونه ای از آموزش حرفه ای پیش نیاز دفترفنی است ماده ۲۹ شرایط عمومی پیمان به طورکامل توضیح داده شده است. 

 

 

تغییر مقادیر پیمان در قراردادهای پیمانکاری

زمانی که کارفرما تصمیم به اجرای یک پروژه می گیرد تیم فنی کارفرما یا مشاوری که کارفرما برگزیده، شروع به مطالعه و تحقیق در مورد چگونگی انجام کار می کنند. راه حل های ممکن را برای پیشبرد صحیح و کم هزینه پروژه بررسی می کنند.

در پروژه های راهسازی، با توجه به شرایط مسیر، هزینه انجام آن و نیاز به ساخت تونل و پل در طول راه، مسیر راه را انتخاب می کنند. سپس به طراحی مسیر، زیرسازی و روسازی راه، طراحی پل و طراحی تونل پرداخته می شود. 

در پروژه های ساختمان سازی، با توجه به شرایط، سرعت انجام کار، مقاومت در برابر آتش سوزی، هزینه اجرای کار و سهولت انجام آن با توجه به متخصصین موجود تصمیم به ساخت اسکلت فلزی یا بتنی می گیرند. تصمیم می گیرند نقشه معماری چگونه باشد و جزئیات آن ساختمان را تعیین می کنند. 

پس از تعیین پروژه و انجام طراحی های اولیه نیاز به یک پیمانکار برای اجرای آن است. اگر خود کارفرما توان اجرایی داشته باشد به انجام آن می پردازد. درست مثل ساختمان سازهای شخصی که با پول خود شروع به ساختمان سازی می کنند.

اما در کارهای بزرگتر که دولت یا سازمان خاصی قصد اجرای یک پروژه را دارد و خود توان اجرایی آن را ندارد باید از یک پیمانکار بخواهد تا پروژه را انجام دهد.

تغییر مقادیر پیمان

 

برای این کار شروع به تخمین مقادیر و هزینه های انجام کار می کند تا مبلغ هر فعالیت را به پیمانکار اعلام کند و پیمانکار تصمیم بگیرد که توان مالی، اجرایی و ماشین آلات مورد نیاز این پروژه را دارد یا خیر. اگر جواب پیمانکار بله است باید در مناقصه شرکت کند و با ارائه پیشنهاد قیمت خود بگوید که با چه قیمتی این کار را انجام می دهد. 

 

برای آشنایی بیشتر بافرایند مناقصات حتما ” آموزش حرفه‌ای صفر تا صد پیروزی در مناقصات” را ببینید.

 

با توجه به این که این مقادیر و احجام تخمین زده شده اند و در اجرا احتمال تغییر مقادیر درج شده در فهرست بها منضم به پیمان بین کارفرما و پیمانکار وجود دارد. ماده ۲۹ شرایط عمومی پیمان محدودیت هایی را برای تغییر مقادیر پیمان ارائه می کند که در ادامه با هم بررسی می کنیم.

 

دستورالعمل تغییر مقادیر پیمان

طبق ماده ۲۹ شرایط عمومی پیمان ممکن است در ضمن اجرای کار مقادیر درج شده در فهرست بها و مقادیر منضم به پیمان تغییر کند. پیمانکار تغییر مقادیر را برای محاسبه و نظارت به مهندس مشاور می دهد. پس از تصویب کارفرما، تغییر مقادیر کار به پیمانکار ابلاغ می شود.

پس از ابلاغ تغییر مقادیر کار پیمانکار موظف است تا کار را با نرخ پیمان انجام دهد، مگر آنکه مبلغ ناشی از تغییر مقادیر کار از ۲ حدود تعیین شده در زیر بیشتر شود. (نرخ پیمان یعنی مبلغ مندرج در فهرست بها منضم به پیمان و ضرایبی که در قرارداد برای آن فعالیت در نظر گرفته شده است.)

 

۱- افزایش مقادیر پیمان بیش از ۲۵ درصد مبلغ پیمان

افزایش مقادیر باید در چارچوب موضوع پیمان به پیمانکار ابلاغ شود. جمع مبلغ مربوط به افزایش مقادیر و مبلغ کارهای با قیمت جدید نباید از ۲۵ درصد مبلغ اولیه پیمان بیشتر شود.

مبلغ یک فعالیت از حاصل ضرب مقدار کار در بهای واحد آن فعالیت بدست می آید.

اگر در طی انجام پروژه قیمت های جدید داشتید، برای محاسبه افزایش مبلغ پیمان به سبب قیمت های جدید، ابتدا قیمت های جدید به مبنای نرخ پیمان تبدیل می شود و سپس ملاک محاسبه قرار می گیرد.

در مقاله “منظور از تعدیل معکوس چیست؟ + مثال و فایل نمونهمی توانید نحوه برگرداندان قیمت روز به قیمت زمان عقد قرارداد را یاد بگیرید.

 

۲- کاهش و حذف مقادیر پیمان بیش از ۲۵ درصد مبلغ پیمان

جمع مبلغ مربوط به کاهش مقادیر و حذف آن ها نباید از ۲۵ درصد مبلغ اولیه پیمان بیشتر شود. اگر مبلغ کاهش داده شده از حد تعیین شده ۲۵ درصد مبلغ اولیه پیمان بیشتر شود و پیمانکار با اتمام کار با نرخ پیمان موافق باشد، عملیات موضوع پیمان در چارچوب پیمان انجام می شود.

ولی درصورتی که پیمانکار مایل به اتمام کار نباشد، پیمان طبق ماده ۴۸ شرایط عمومی پیمان خاتمه داده می شود.

 

بنر دفتر فنی

 

 

نکات مهم افزایش یا کاهش ۲۵ درصد مبلغ قرارداد

۱- اگر طبق ماده ۲۸ شرایط عمومی پیمان، کارفرما نتواند بخشی از کارگاه یا زمین انجام پروژه را به پیمانکار تحویل دهد مبلغ اجرای آن بخش از پروژه از مبلغ اولیه پیمان کسر می گردد. برای تعیین حد افزایش یا کاهش مقادیر پیمان تا ۲۵ درصد، مبلغ کاهش داده شده به جای مبلغ اولیه پیمان به وسیله پیمانکار ملاک قرار می گیرد.

۲- تا ۱۰ درصد افزایش یا کاهش مقادیر کار با دستور مهندس مشاور امکان پذیر است اما اضافه بر آن با تصویب کارفرما قابل اجراست.

۳- درصورتی که پس از تکمیل کار و  تصویب صورت وضعیت قطعی مشخص شود مقادیر کار بدون آنکه از طرف کارفرما کم شده باشد نسبت به مقادیر منضم به پیمان کاهشی بیش از ۲۵ درصد مبلغ اولیه پیمان داشته باشد نرخ پیمان ملاک عمل است.

۴- جمع بهای قیمت های جدید نباید از ۱۰ درصد مبلغ اولیه پیمان بیشتر شود. 

تغییر مقادیر پیمان

 

نمونه جدول تغییر مقادیر پیمان

در زیر دو نمونه فرم تغییر مقادیر صورت وضعیت آورده شده است. پیمانکار برای ارائه لایحه تغییر مقادیر باید این فرم تغییر مقادیر صورت وضعیت را پر کرده و به همراه نامه ای با موضوع بخشنامه تغییر مقادیر برای بررسی به مهندس مشاور ارسال کند.

بخشنامه تغییر مقادیر پیمان همان بخشنامه ابلاغ موافقتنامه، شرایط عمومی و شرایط خصوصی پیمان و مقررات آن ها است که در ماده ۲۹ شرایط عمومی این بخشنامه در مورد تغییر مقادیر کار ، قیمت های جدید و تعدیل نرخ پیمان صحبت شده است.

دانلود نمونه شماره ۱ جدول تغییر مقادیر – فایل اکسل

دانلود نمونه شماره ۲ جدول تغییر مقادیر – فایل اکسل

 

در آموزش پیش نیاز دفترفنی تمام تعاریف و نکات اجرایی موافقتنامه، شرایط عمومی و شرایط خصوصی پیمان و نکات مهمی که برای شروع کارکردن و یا رشد کردن در بخش دفترفنی به آن ها نیاز دارید به همراه نمونه های کاربردی بررسی شده است.

برای اطلاع بیشتر از آموزش پیش نیاز دفترفنی روی تصویر زیر کلیک کنید.

آموزش پیش نیاز دفترفنی

مسیر پیشنهادی یادگیری دفترفنی

امور پیمان

دفتر فنی عمران و شرح تمام وظایف دفاتر مهندسی | پیمانکار | کارفرما | مشاور 

تمام نکات شرایط عمومی و خصوصی پیمان | موافقتنامه | نشریه ۴۳۱۱

تمام نکات تضمین انجام تعهدات و حسن انجام کار در قراردادهای پیمانکاری

صفر تا صد استهلاک و نحوه پرداخت پیش پرداخت به پیمانکار در شرایط عمومی پیمان

تغییر مقادیر پیمان در قراردادهای پیمانکاری | تفسیر ماده ۲۹ شرایط عمومی   شما الان اینجا هستید!

تحویل موقت و قطعی پروژه همراه با نمونه فرم صورتجلسه تحویل کار

شرح کامل موارد و اقدامات خاتمه پیمان | تفسیر ماده ۴۸ شرایط عمومی پیمان

فسخ پیمان با تمامی جزئیات | تفسیر ماده ۴۶ – ۴۷ شرایط عمومی پیمان

بررسی تغییر مدت پیمان | یک نمونه لایحه تاخیرات | بخشنامه ۵۰۹۰

چگونگی تهیه و تنظیم لایحه تاخیرات حرفه ای

هرآنچه که باید درباره محاسبه جریمه تاخیرات پیمانکار بدانیم

دانلود نمونه اکسل لایحه تاخیرات پروژه عمرانی + فرم های خام

صفر تا صد تاخیرات مجاز و غیر مجاز پیمانکار + بخشنامه ۵۰۹۰

صفر تا صد ضریب عامل در آنالیز بها یا تجزیه بها

آموزش حرفه‌ای نخبگان دفترفنی

آموزش حرفه‌ای صفرتا صد امور پیمان

آموزش حرفه‌ای پیش نیاز دفترفنی

آموزش حرفه‌ای تهیه و تنظیم لایحه تاخیرات

آموزش حرفه‌ای صفر تا صد پیروزی در مناقصات

مسیر یادگیری مهندسی عمران

برای مشاهده تمامی مسیرهای یادگیری مهندسی عمران به صفحه زیر سر بزنید.

مسیر یادگیری مهندسی عمران

دیدگاه کاربران
 • رسول سعدیان ۲۴ مرداد ۱۳۹۹

  با سلام
  اگر ابلاغ افزایش مقادیر زمانی رخ دهد که تهیه مصالح خام با افزایش قیمت مواجه شده باشد، پیمانکار به استناد کدام بخشنامه یا قانون میتواند از حق خود دفاع کند؟

  • آواتار
   پشتیبانی آکادمی عمران ۲۵ مرداد ۱۳۹۹

   سلام، جبران خسارت های ناشی از افزایش قیمت مصالح برای پیمانکار از طریق تعدیل نرخ پیمان جبران میشه.
   در این زمینه می توانید مطالب مرتبط با تعدیل را در سایت مطالعه کنید. اگر باز سوالی بود بفرمایید.

 • امیر ۷ شهریور ۱۳۹۹

  سلام سپاس از اطلاعات مفیدتون
  یه سوال داشتم اگه یکی از مفاد شرایط ماده ۲۹ رعایت نشده باشه مثلا بجای ۱۰ درصد قیمت جدید ۲۰ درصد تا پایان قرداد باشه یا اینکه کار خارج از موضوع قراردا انجام شده باشه بازم بخشنامه افزایش و کاهش باید رعایت بشه ؟

  • آواتار
   پشتیبانی آکادمی عمران ۷ شهریور ۱۳۹۹

   سلام
   اگر شرایط عمومی پیمان جز اسناد و مدارک پیمان باشد باید ماده ۲۹ رعایت بشه. دو موردی که گفتید قابل رعایت هستند مگر اینکه در هنگام عقد قرارداد این مشکل ها باشند که باید برآورد اصلاح گردد و مجدد به پیمانکار ابلاغ شود.
   مثلا گاهی کارفرما و مشاور به دلیل محدودیت سقف ده درصدی قیمت جدید هزینه معادل آن را از آیتم های فهرست بها پرداخت می کند تا این مشکل بر طرف شود. اگر کاری خارج از موضوع پیمان انجام شده هزینه انجام آن به مبلغ کل اضافه شده و آن هزینه نیز مشمول افزایش یا کاهش ۲۵ درصدی می شود. اگر مجموع هزینه ها نیز از ۱۲۵ درصد مبلغ برآورد بیشتر شد پیمانکار می تواند در خواست خاتمه پیمان دهد یا به کار خود ادامه دهد.
   در مجموع مهم این است که هزینه ای که پیمانکار پرداخت کرده به او پرداخت بشه. دقت کنید این پرداخت باید در فصل مربوطه انجام بشه تا هنگام محاسبه تعدیل مشکلی پیش نیاد. مثلا اگر سقف ۱۰ درصدی قیمت های جدید پرشده و مجدد در فصل بتن ریزی قیمت جدید داشته باشیم مشاور می تواند از آیتم های پایه مشابه در فصل بتن ریزی به پیمانکار پرداخت کند. حتی اگر از ۲۵ درصد افزایش هم بیشتر شد پیمانکار می تواند تصمیم بگیرد کار را ادامه دهد.
   موفق باشید

 • کریمی ۲۶ فروردین ۱۴۰۰

  با سلام
  منظور از فهرست منضم به پیمان چیست؟آیا کارفرما با درج عنوان و سال فهرست در متن قرارداد می‌تواند پیمانکار را به استفاده از آیتم هایی کند که مقدار برایشان در قرارداد دیده نشده است؟آیا این آیتمها عنوان آیتم جدید را دارا می باشند؟

  • علی چمن لاله ۲۶ فروردین ۱۴۰۰

   فهرست بهای منضم به پیمان همان فهرست بهایی است که در ماده ۲ موافقتنامه یعنی اسناد و مدارک پیمان ذکر شده است.
   اگر در میانه‌ی پروژه با یک فعالیت اجرایی پیش‌بینی نشده مواجه شویم، که مقدارش در برآورد اولیه صفر بوده، اینکه تغییر مقادیر است یا قیمت جدید، بستگی به فهرست بهای شما دارد.

   تا قبل از انتشار فهرست بهای سال ۹۶ ⁣⁣، اگر در فهرست بها یا برآورد منضم به پیمان، برای کار جدید ابلاغ شده، شرح ردیف یا قیمت واحد ذکر نشده بود، به بند ج از ماده ۲۹ شرایط عمومی پیمان رجوع می‌شود، یعنی قیمت جدید.⁣⁣ پس اگر مقدار صفر بوده باشد تغییر مقادیر است.
   ⁣⁣
   بعد از انتشار فهرست بهای سال ۹۶ ⁣، اگر در فهرست بها یا برآورد منضم به پیمان، برای کار جدید ابلاغ شده، بهای واحد یا مقدار برابر با صفر باشد، در حوزه‌ی قیمت جدید قرار می گیرد. ⁣⁣

   موفق باشید.

 • نجاری ۲۰ خرداد ۱۴۰۰

  واقعا بین دوستان خیلی مسلط وبا طمأنینه و آرامش وبا انتقال عادی شرح داده شدهودمت گرم مهندس جان.مث همیشه عالی.فقط آکادمی و مهندس چمن لالش

  • مریم حسنی پشتیبانی آکادمی عمران ۲۲ خرداد ۱۴۰۰

   سلام
   ممنون از لطف شما
   موفق باشید.

 • ص.جعفری ۱۸ تیر ۱۴۰۰

  سلام به دوستان…
  در کارهای راهسازی تغییر مقادیر بصورت آیتمی بررسی می‌شود یا بصورت فصلی…؟

  • علی چمن لاله ۱۹ تیر ۱۴۰۰

   سلام، وقت بخیر
   تغییر مقادیر در پیمان‌های راهسازی که عمدتا فهرست بهای پایه یا فهرست بهای تجمیع شده است به صورت ردیفی بررسی می گردد.
   اما برای تغییر مقدار یک ردیف سقفی نداریم.
   برای تغییر مقدار یک فصل نسبت به براورد اولیه اگر سقف ۲۵ درصد را رد کرد به جای ضریب پیشنهادی جزء فصل مینیمم ضریب پیشننهادی جزء فصل و ضریب پیشنهادی کل اعمال می‌شود. ولی به طور کلی فصل هم سقفی ندارد.
   سقف تغییر مقادیر برای کل پیمان هم ۲۵ درصد نسبت به مبلغ اولیه پیمان است.
   موفق باشید.

 • سلیمان ۳۰ تیر ۱۴۰۰

  سلام مهندس . وقت بخیر.
  در پروژه ای در روز تحویل کارگاه ، صورت وضعیتی تهیه شده و با عنوان مصالح پای کار پرداخت شده است. آیا در محاسبه تاخیرات این صورت وضعیت باید لحاظ گردد ؟

  • علی چمن لاله ۳۱ تیر ۱۴۰۰

   سلام
   تاخیر در پرداخت هر نوع کارکردی از جانب کارفرما باید در محاسبه تاخیرات بیاید.
   موفق باشید.

 • وحید ۸ شهریور ۱۴۰۰

  با سلام.
  منظور از جمع تغییر مقادیر ،جمع جبری است یا افزایشی؟ بطور مثال در یک قرارداد ۱۰۰ میلیون تومانی کارفرما می تواند از یک ردیف ۲۵ میلیون کسر کند (کاهش مقدار عملیات نسبت به پیمان) و به ردیف دیگر ۵۰ میلیون اضافه کند؟ یا یک ردیف که در پیمان وجود دارد را مقدارش صفر و به یک ردیف دیگر موجود در پیمان اضاف نماید؟

  • علی چمن لاله ۸ شهریور ۱۴۰۰

   سلام، وقت بخیر
   اولا سقف ۲۵ درصدی تغییر مقادیر برای کل مبلغ پیمان است نه یک ردیف یا یک فصل
   برای یک ردیف سقفی وجود ندارد، برای یک فصل نیز سقفی ندارد تنها اگر مبلغ فصل نسبت به براورد اولیه تغییری بیش از ۲۵ درصد کند به جای ضریب جزء فصل مینیمم ضریب جزء فصل و ضریب پیشنهادی کل به فصل اعمال می‌شود.
   دوما محاسبه افزایش یا کاهش تغییر مقادیر جداگانه حساب شده و باهم جمع جبری نمی‌شود. حداکثر ۲۵ درصد افزایش یا ۲۵ درصد کاهش میلغ اولیه پیمان
   موفق باشید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × یک =