برای مشاهده آموزش‌های کاربردی مهندسی عمران در حوزه اجرا و دفترفنی و سرمایه گذاری روی خودت، حتما روی این بنر کلیک کن!
0
02144030986

ویبره بتن و تمام دانستنی‌های آن + فیلم کارگاهی

ویبره زدن بتن

تا به حال برایتان سوال پیش آمده که چرا پس از بتن‌ریزی به ویبره زدن بتن می‌پردازند؟! علت این کار چیست؟! ویبره بتن موجب تراکم آن، افزایش چگالی و مقاومت فشاری آن شده، لذا یکی از مراحل مهم بتن‌ریزی محسوب می‌شود. در پایان این مقاله با تاثیر ویبره بر بتن ، انواع ویبراتورها، جزئیات ضوابط و نکات آن‌ها آشنا می‌شوید. با ما همراه باشید.

آنچه که در این مقاله می آموزید :

فیلم ویبره بتن کارگاهی

دستگاه ویبره بتن چیست ؟

تاثیر ویبره زدن بتن

انواع ویبراتور

۱) ویبراتور داخلی یا خرطومی

اندازه‌ ویبراتور برای ویبره زدن بتن

شعاع عملکرد موثر ویبراتور

طول سر (قسمت پایین میله لرزاننده)

طرز کار و روش صحیح ویبره زدن بتن

۲) ویبراتور خارجی ( قالب یا بدنه یا سطحی )

نحوه کار با ویبراتور خارجی

مراقبت و نگهداری از ویبراتورها

فیلم ویبره بتن کارگاهی

پیشنهاد می‌کنیم پیش از خواندن ادامه مطلب ابتدا فیلم زیر را مشاهده کنید تا با دید بهتری این مقاله را بخوانید.

دستگاه ویبره بتن چیست ؟

هدف از تراکم، کاهش هوای محبوس ناخواسته در بتن است. ویبره زدن بتن با وسایل مکانیکی مناسب‌ترین و مطمئن‌ترین روش است.

ویبراتور وسیله‌ای برای ارتعاش، افزایش تراکم و کاهش خلل و فرج بتن است که در انواع برقی، بنزینی و دیزلی وجود دارد. ویبراتورها از لحاظ مکانیزم عملکرد نیز به ویبراتور داخلی ( ویبراتور خرطومی ) و ویبراتور خارجی ( بدنه یا قالب یا سطحی ) تقسیم‌بندی می‌شوند. 

عملکرد این ویبراتورها فرق چندانی با هم ندارند و انتخاب معمولا به امکان دستیابی، حمل و نقل، وجود هوای فشرده، وجود برق و نوع آن مربوط می‌شود.

به این دلیل که ویبراتور داخلی مستقیما در داخل بتن قرار می‌گیرد و می‌توان موقعیت آن را به راحتی و سریع تغییر داد، این روش معمولا از رضایت‌بخش‌ترین روش‌ها است.

برای مطالعه بیشتر در مورد تراکم بتن به مقاله “هر آنچه که باید از تراکم بتن و روش‌های آن بدانیم!” مراجعه کنید. 

ویبره زدن بتن

 

تاثیر ویبره زدن بتن

ویبره زدن بتن موجب بهبود مقاومت فشاری بتن شده و هم‌چنین با کاهش نفوذپذیری، سبب می‌شود بتن در مقابل عوامل مخرب محیطی دوام بهتری از خود نشان ‌دهد.

لذا تعریف فیزیکی آن عبارت است از کار انجام شده برای از بین بردن اصطکاک بین ذرات داخل بتن به علاوه از بین بردن اصطکاک بین بتن، سطح قالب و سطح میلگردها.

مقاومت بتن چند نمونه با نسبت‌های مخلوط یکسان، خیلی تحت تاثیر درجه تراکم بتن است.

پیشنهاد می‌کنیم برای مطالعه بیشتر در مورد طرح اخلاط بتن به مقاله ” صفر تا صد طرح اختلاط بتن + حل گام به گام + نمونه” سر بزنید.

 

اجرا ساختمان

 

هدف از ویبره زدن بتن ، رسیدن به بالاترین چگالی ممکن در بتن است به عبارت دیگر خروج هوای درون بتن و نزدیکتر کردن ذرات جامد به یکدیگر را تراکم می‌گویند. 

ویبره زدن بتن

انواع ویبراتور

 

۱) ویبراتور داخلی یا ویبراتور دستی ( ویبراتور خرطومی )

ویبراتور دستی یا داخلی از یک موتور، شاسی، شیلنگ و سر فلزی (پوکر) تشکیل شده است.

نیروی محرکه موتور موجب چرخش شفت مرکزی و ایجاد ضربه و ارتعاش در قسمت مرتعش شونده سر پوکر می‌شود.

پوکر قسمت فلزی سر شیلنگ ویبراتور است که موجب ایجاد ارتعاش می‌شود.

ویبره زدن بتن

ویبره بتن

از رایج‌ترین انواع ویبراتورهای داخلی آن‌هایی هستند که در سرشان فقط ویبراتور قرار دارد که به وسیله یک شفت (محور قابل انعطاف) به کار انداخته می‌شوند.

ویبره زدن بتن به وسیله بنزین، گازوئیل، موتور الکتریکی و یا کمپرسور هوا فراهم می‌شود و مزیت آن‌ها در این است که به همراه موتورشان به راحتی با دست قابل حمل و نقل هستند. از این رو به ویبره دستی هم معروف اند. 

 

اندازه‌ ویبراتور برای ویبره زدن بتن

برای اغلب کارهای بتن آرمه، میله‌هایی با قطر ۲.۵ سانتی‌متر تا حدود ۷٫۵ سانتی‌متر یافت می‌شود.

میله‌هایی با قطرهای حدود ۱۰ تا ۱۵ سانتی‌متر نیز وجود دارد ولی استفاده از آن‌ها عمدتا به بتن ریزی های حجیم مانند ساختمان سدها محدود می‌شود.

به علت وزن زیاد این میله‌های بزرگ معمولا برای به کار بردن آن‌ها به دو نفر احتیاج است. برای بیشترین و موثرترین تراکم باید از بزرگترین قطر میله که پیچیدگی کار، قالب بندی و میلگردها اجازه می‌دهند استفاده کنید. جدول زیر اطلاعات بیشتری در مورد اندازه میله‌ها و موارد استفاده از آن‌ها ارائه می‌دهد.

(اگر در گوشی مقاله را مطالعه می‌کنید، جهت نمایش بهتر جدول، گوشی را بچرخانید.)

کاربرد میزان تقریبی متراکم کردن

(m3 / h)

شعاع عمل

(mm)

قطر سر میله

(mm)

اسلامپ ۵۰ میلی‌متر و بیشتر در قسمت‌های خیلی باریک و محدود و هم‌چنین قسمت‌هایی که میلگردها، کانال‌ها و سایر موانع ایجاد مزاحمت می‌کنند. ۲ – ۰٫۸ ۱۵۰ – ۸۰ ۳۰ – ۲۰

سوزنی

اسلامپ ۵۰ میلی‌متر و بیشتر در ستون‌های باریک، دیوارها، جاهای محدود و تنگ ۴ – ۲ ۲۵۰ – ۱۳۰ ۴۰ – ۳۵
اسلامپ ۲۵ میلی‌متر و بیشتر در کارهای ساختمانی عمومی که محدودیت و موانع ندارد. ۸ – ۳ ۳۵۰ – ۱۸۰ ۷۵ – ۵۰

شعاع عملکرد موثر ویبراتور

اگر چه در جدول بالا شعاع عملکرد موثر ویبراتور برای میله‌هایی با قطرهای مختلف داده شده است اما موثر بودن هر میله بستگی به کارایی بتن و مشخصات خود میله دارد.

معمولا هر چه قطر بزرگتر و فرکانس بالاتر باشد، شعاع عملکرد موثر نیز بزرگتر خواهد بود، ولی در عمل بهتر است که شعاع عمل حقیقی برای یک میله را با نگاه کردن تعیین کرد.

ویبره زدن بتن

شعاع عملکرد موثر ویبراتور و نحوه فرو کردن میله، نوع ویبراتور را مشخص خواهد کرد. برای مثال اگر شعاع عملکرد موثر ویبراتور حدود ۲۰ سانتی‌متر باشد، نقاط فرو بردن میله جهت حصول به تراکم کامل باید حدود ۳۰ سانتی‌متر از هم فاصله داشته باشند.

به عنوان مثال، یک فاصله گذاری حدود ۴۵ سانتی‌متر (شعاع عملکرد ۲۵ سانتی‌متر) را می‌توان برای میله‌ای به قطر ۶ سانتی‌متر و بتنی با کارایی متوسط در نظر گرفت.

 

طول سر میله (قسمت پایین میله لرزاننده)

از آنجا که فقط سر ویبراتور متحرک است، لایه بتن نباید عمیق‌تر از طول سر میله باشد. در غیر این صورت خطر اینکه لایه‌های بالایی بتن به طور کامل متراکم نشوند وجود دارد.

برای اغلب میله‌ها با قطری در محدوده اعداد داده شده در جدول مذکور، سر میله به احتمال زیاد دارای طولی بین ۳۵ تا ۶۰ سانتی‌متر است.

بیشتر میله‌های ۶ سانتی‌متری دارای سری به طول ۳۵ تا ۴۵ سانتی‌متر هستند.

ویبره زدن بتن

طرز کار و روش صحیح ویبره زدن بتن

میله‌ها اغلب اوقات به طور غیرموثر به کار گرفته می‌شود و مشاهدات عینی نشان داده شده است که اغلب اوقات بیهوده و یا بازدهی کمتری دارند. 

حدود ۷۰ درصد زمانی که ویبراتور روشن است، عملکرد مطلوبی ندارد. این زمان‌ها به شرح زیر است:

۱) ۱۵ درصد زمان خارج از بتن بوده در حالی که دستگاه مشغول کار کردن است.

۲) ۳۵ درصد زمان به استقرار در مکان‌های نامناسب صرف می‌شود.

۳) ۲۰ درصد زمان به لرزاندن بتنی که قبلا متراکم شده صرف می‌شود.

این بدان معنی است که ویبراتور داخلی فقط ۳۰ درصد از زمان روشن بودنش را کار انجام می دهند. به همین دلیل است که ضرورت دارد قبل از بتن ریزی برای متراکم کردن آن برنامه‌ریزی شود. 

ویبره زدن بتن

 

از نکات مهم ویبره زدن بتن به وسیله ویبراتور داخلی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 فرکانس موتور ویبراتور، اصلی‌ترین فاکتور جهت ایجاد ارتعاش مناسب و خروج هوای داخل بتن است. کم بودن فرکانس موجب ویبره نامناسب و افزایش کار اپراتور دستگاه و زیاد بودن فرکانس موجب جداشدگی اجزای بتن می‌شود.

 با افزایش قطر سنگدانه‌ها و کاهش اسلامپ بتن، نیاز به ویبراتور قوی‌تر با قطر پوکر بزرگ‌تر خواهد بود.

اطمینان حاصل کنید که می‌توانید سطح بتن را ببینید. ممکن است در قسمت‌های باریک و عمیق احتیاج به نور مصنوعی داشته باشید.

وقتی که میله‌ای را به داخل بتن فرو می‌کنید، اجازه دهید که تحت تاثیر وزن خودش سریعا به لایه‌های پایینی برسد. اگر این کار به آهستگی انجام پذیرد ابتدا لایه‌های بالایی متراکم می‌شود و در نتیجه امکان خروج حباب‌های هوا به سطح بتن مشکل می‌شود.

میله را حدود ۱۰ ثانیه در بتن قرار دهید و به مواردی که در جدول اندازه‌ها ذکر شده است، دقت کنید.

میله را به آهستگی خارج کنید. نکته مهم و قابل توجه این است که دقت کنید که سوراخ ایجاد شده به وسیله میله کاملا بسته شده باشد در غیر این صورت شما در سطح تمام شده بتن حفره خواهید داشت.

اگر این اتفاق بیفتد برای مسدود کردن حفره، میله را در لرزاندن بعدی تا آنجا که ممکن است نزدیک به حفره قرار دهید. در آخرین مرحله، میله را از حد معمول به آهستگی خارج کنید و در حین خروج میله اطمینان حاصل کنید که حفره کاملا بسته می‌شود.

ویبره زدن بتن

جهت ویبره زدن بتن میله را در فاصله‌ای که بیش از ۵۰ سانتی‌متر از موقعیت قبلی نباشد قرار دهید.

در مورد میله‌های با قطر کمتر فواصل نقاط لرزیدن باید به یکدیگر نزدیک‌تر باشد.

از تماس میله با بدنه قالب خودداری کنید.

نه تنها این موضوع باعث صدمه زدن به قالب می‌شود بلکه علامتی بر روی سطوح بتن تمام شده نیز باقی می‌ماند. به همین دلیل ویبراتور را در فاصله ۷٫۵ تا ۱۰ سانتی‌متر از قالب قرار دهید.

از تماس میلگردها با میله خودداری کنید.

در صورتی که بتن هنوز تازه است، ارتعاش به میلگردها آسیبی نمی‌رساند و اتصالات را بهبود می‌بخشد. خطر هنگامی رخ می‌دهد که ارتعاش باعث انتقال حرکت به قسمت‌هایی از بتن سفت شده، گردد. در این شرایط اتصالات ممکن است از این موضوع متاثر شوند.

از به جریان در آوردن بتن با ویبره زدن بتن خودداری کنید.

از فرو کردن میله در بالای یک توده بتن خودداری کنید.

اگر چه در هنگام ریختن بتن نباید توده‌ای ایجاد شود اما بعضی مواقع این موضوع به علل اشتباه، غیرقابل اجتناب است.

برای صاف کردن یک توده بتن میله را در اطراف توده قرار داده و ارتعاش ایجاد کنید. این کار را با دقت انجام دهید که از جدا شدن اجزای یتن جلوگیری به عمل آید.

به خاطر داشته باشید که عمل متراکم کردن در حقیقت پس از صاف شدن توده آغاز می‌شود. 

ویبره زدن بتن

جهت ویبره زدن بتن اطمینان حاصل کنید که میله حدود ۱۰ سانتی‌متر به داخل لایه قبلی وارد می‌شود. این کار لایه‌ها را به هم متصل می‌کند، در لایه‌های به هم پیوسته، روی لایه‌های پایینی با کف لایه‌های فوقانی یکپارچه‌اند.

تمام طول سر میله را داخل بتن قرار دهید.

این موضوع به منظور خنک نگه داشتن یاتاقان‌ها ضروری است.

از کار کردن میله وقتی که داخل بتن قرار ندارد، خودداری کنید. در غیر این صورت احتمال اینکه یاتاقان‌ها بیش از حد گرم شوند وجود خواهد داشت.

از ایجاد خمیدگی‌های تند در قسمت‌های انعطاف‌پذیر ویبراتور خودداری کنید.

به خاطر داشته باشید در مواقعی که صافی سطح کار تمام شده اهمیت دارد اگر بیشتر ارتعاش ایجاد کنید می‌توانید تعداد سوراخ‌های باقی مانده روی سطح کار را کاهش دهید.

اطمینان حاصل کنید که موتور متحرک روی چوب بست محکم شده و تکان نخواهد خورد. با کشیدن قسمت انعطاف‌پذیر، آن را به حرکت در نیاورید.

 موتورهای ویبره بنزینی دارای صدای کمتر و هزینه نگهداری پایین‌تر نسبت به انواع دیزلی هستند، ولی موتورهای دیزلی دارای استهلاک کمتر و هزینه سوخت پایین‌ترند.

 از دستکاری شفت دستگاه جز در موارد تنظیم یا تمیزکاری اجتناب شود.

 روشن نشدن دستگاه مخصوصا در روزهای سرد یکی از موارد شایع است که پروسه بتن ریزی را با مشکل مواجه می‌کند (در فصول سرد باید از ساسات استفاده شود). لذا حتما باید یک دستگاه اضافه در کارگاه موجود باشد.

برای مطالعه بیشتر در مورد بتن ریزی در هوای سرد به مقاله “هر آنچه که باید از بتن ریزی در هوای سرد بدانید!” مراجعه فرمایید.

ویبره زدن بتن

 ترجیحا پس از هر ۳۰-۴۰ ساعت کارکرد دستگاه، روغن موتور تعویض شود. بهتر است هنگام تعویض روغن، دستگاه گرم باشد تا کثیفی‌های موجود در آن نیز همراه روغن تخلیه شود.

برای این کار پس از خاموش کردن دستگاه، پیچ تخلیه باز شده و روغن خالی می‌شود. سپس حدود ۰٫۵ لیتر روغن جدید درون کارتر ریخته می‌شود.

بعد از ویبره زدن بتن آن را تمیز کنید.

 

۲) ویبراتور خارجی ( قالب یا بدنه یا سطحی )

ویبراتور بدنه از یک موتور، روتور و وزنه متصل به روتور تشکیل شده که با حرکات دورانی روتور ایجاد ارتعاش کرده و موجب لرزش قالب بتن و تخلیه هوا می‌شود. ویبراتور بدنه به قالب وصل می‌شود و لرزش‌های حاصل از طریق قالب بتن انتقال داده می‌شود.

تراکم بتن ویبراتور بدنه

لرزاننده‌های موتور سرخود ممکن است به وسیله برق و یا هوای فشرده به کار انداخته شوند. نوع برقی آن قدرتی حدود فرکانس ۲۰۰ سیکل در ثانیه دارد و نباید مستقیما به برق شبکه متصل شوند.

ویبره زدن بتن

از این ویبراتورها بیشتر در کارهای بتنی پیش ساخته استفاده می‌شود اما بعضی مواقع در بتن ریزی های درجا وقتی که امکان فرو بردن میله در بتن وجود نداشته باشد استفاده می‌شود. مانند مقاطع خیلی باریک یا جاهایی که میلگردها بسیار فشرده و نزدیک به هم قرار دارند.

این ویبراتورها می‌توانند فقط قسمت‌هایی که کمتر از ۲۰ سانتی‌متر ضخامت دارند را متراکم کنند.

وقتی که از ویبراتور بدنه استفاده می‌شود، قالب بتن طوری باید ساخته شود که در برابر تنش‌های مکرر مقاومت کرده و قادر باشد ارتعاش را به طور یکنواخت در یک سطح قابل ملاحظه پخش نماید.

باید چنگک‌های مخصوصی جهت اتصال ویبراتور به قالب طراحی شوند. 

ویبره زدن بتن

 

نحوه کار با ویبراتور خارجی

در هنگام استفاده از این ویبراتورها به نکات زیر توجه کنید:

مطمئن شوید که تمام اتصالات بین پانل‌ها و داخل آن‌ها کاملا محکم و آب‌بندی شده‌اند. حرکت قالب در این حالت از موقعی که ویبراتور داخلی استفاده می‌شود بیشتر است و ممکن است دوغاب بتن از میان درزها به بیرون راه پیدا کند.

اطمینان حاصل کنید که ویبراتورها خیلی محکم به سکوها با گیره یا پیچ متصل شده‌اند و در تمام مدت ناظر بر کار آن‌ها باشید و دقت کنید که شل نشوند. در غیر این صورت لرزاندن به صورت کامل از طریق قالب به بتن انتقال نخواهد یافت.
بتن را در مقادیر کم داخل مقاطع بریزید به طوری که یکنواخت و در لایه‌هایی به ضخامت حدود ۱۵ سانتیمتر ریخته شوند. این کار از محبوس شدن هوا در طول زمان بالا آمدن بتن جلوگیری می‌کند.

ویبره زدن بتن

 نظارت مداوم بر روی کار داشته باشید. ترجیح داده می‌شود که برای اتصال ها به جای میخ از پیچ استفاده شود. هم‌چنین مسئله نشت دوغاب بتن را به دقت پیگیری کنید تا محل نشت را بلافاصله ببندید.

  اگر امکان دارد لایه ۶۰ سانتی‌متری بالای بتن در دیوار یا ستون را با استفاده از ویبراتور داخلی متراکم نمایید. اگر این مسئله اقتصادی نبود، لایه ۶۰ سانتی‌متری بالایی را با میله‌ دستی متراکم نمایید.

ویبراتورهای خارجی باعث ایجاد یک فاصله بین دیواره قالب و بتن می‌شود. در لایه‌های پایینی این فاصله به وسیله فشار ناشی از وزن بتن لایه‌های بالایی پوشیده می‌شود ولی در لایه‌های بالایی این فاصله باقی مانده و باعث بدشکل شدن سطح تمام شده بتن می‌گردد.

ویبره زدن بتن

 

تعداد و فواصل ویبراتور بدنه ( قالب یا خارجی )

به علت متغیرهایی مانند سختی قالب، کیفیت بتن و شعاع عملکرد ویبراتورهای موجود، قاعده مشخص و صریحی در مورد تعداد ویبراتورهای مورد نیاز و مناسب وجود ندارد. اما نکات زیر به عنوان یک راهنما پیشنهاد می‌شود:
محل‌های نصب معمولا نباید بیش از یک متر در هر جهت از یکدیگر فاصله داشته باشند. در بعضی مواقع، ممکن است از این هم به یکدیگر نزدیک‌تر باشند.

در زوایا و نقاط تقاطع، شعاع عملکرد آن‌ها ممکن است کمتر باشد. بنابراین در این گونه مواقع آنها باید حدود ۰٫۵ متری گوشه‌ها و نقاط تقاطع قرار گیرند.

در دیوارها و ستون‌هایی که ارتفاع آن‌ها از یک متر بلندتر نیست، یک ردیف ویبراتور که در نیمه ارتفاع نصب شده باشند، معمولا کفایت می‌کند.

ویبره زدن بتن

برای ارتفاعات بیشتر از یک متر، ردیف پایینی باید در فاصله نیم متری از سطح پایین و ردیف‌های بعدی در فواصل عمودی یک متری قرار گیرند.

حالت مطلوب آن است که به اندازه کافی ویبراتور موجود باشد که بتوان در تمام مسیر طول و ارتفاع قالب، ویبراتورها را وصل کنید.

همین که بتن ریزی به یک متر رسید و متراکم گردید، می‌توان ویبراتورهای ردیف پایینی را خاموش و ردیف بالایی بعدی را روشن نمود و به همین ترتیب عمل کرد تا لایه‌های بعدی نیز متراکم شوند.

اگر برای تمامی ارتفاع کار ویبراتور کافی وجود ندارد، باید پس از متراکم شدن هر قسمت در بتن ریزی، ویبراتورها را به ردیف بالایی انتقال داد.

قبل از اینکه بتن ریزی شروع شود، باید ترتیب قرار گرفتن ویبراتورها کنترل گردد.

به این ترتیب که آن‌ها را روشن نموده و دست خود را بر روی قالب قرار داده و ضمن حرکت دست خود لرزش‌ها را احساس نمایید. قوی یا ضعیف بودن لرزش‌ها را در نقاط مختلف بسنجید. 

ویبره زدن بتن

 

مراقبت و نگهداری از ویبراتورها

بدون در نظر گرفتن نوع ویبراتور باید به خوبی از آن‌ها مراقبت و نگهداری شود تا از خراب شدن آن‌ها جلوگیری به عمل آید.

دفترچه راهنما ویبراتور را مطالعه کرده و تمام توصیه‌های مندرج در آن برای کارکرد و نگهداری را رعایت نمایید. برخی از نکات عمومی در رابطه با مراقبت و نگهداری به شرح زیر است:

در مورد ویبراتورهایی که با برق کار می‌کنند:

۱) قبل از وصل کردن دستگاه به برق، ولتاژ و فرکانس آن را کنترل نمایید.

۲) اطمینان حاصل کنید که دستگاه یک اتصال زمینی خوب دارد.

۳) دقت کنید که تمام اتصالات کاملا محافظت شده باشند.

ویبره زدن بتن

موتورهای بنزینی و دیزلی را متناوبا کنترل کنید که موتور با سرعت پیشنهاد شده توسط سازنده با ویبراتور کار می کند. در غیر این صورت فرکانس ایجاد شده در سر میله صحیح نبوده و در نتیجه بتن با سرعت و بازدهی کافی متراکم نخواهد شد.

همیشه از پیچ و خم‌های تند در حرکت‌های میله مخصوصا در هنگام استفاده اجتناب کنید.

تمام تجهیزات را به منظور یافتن علامت پوسیدگی و نقاط ضعف کنترل کرده و نواقص را برطرف کنید.

هرگز در حالی که موتور کار می‌کند، میله را به آن وصل نکنید. بسیاری از حوادث زمانی رخ داده است که مسئول فنی زحمت خاموش کردن موتور را به خود نداده یا اگر موتور مجهز به کلاج گریز از مرکز بوده، مقدار ورود گاز سوخت موتور را کم نکرده است.

ویبره زدن بتن

جهت ویبره زدن بتن دقت کنید که در بلبرینگ‌ها به اندازه کافی گریس موجود باشد، در غیر این صورت وضعیت نامساعدی به وجود می‌آید.

برای مثال لوله ویبراتور ممکن است شروع به چرخش کرده و به اطراف پرت شود. اگر با این شرایط رو به رو شدید، ویبراتور را متوقف کنید سپس بلبرینگ‌ها را بازدید و در صورت لزوم گریس‌کاری نمایید.
هنگامی که ویبراتور در بتن مشغول کار کردن است از نگه داشتن میله در مکانی ثابت برای مدت‌های طولانی خودداری کنید.

در زمانی که منتظر رسیدن بتن تازه هستید، میله را در حال کار کردن نگه ندارید.

اگر یک میله از نوع پاندولی پس از روشن کردن ویبراتور به کار نیفتاد، اغلب اوقات ممکن است با یک ضربه تند روی سر آن شروع به کار کند (ولی ضربه‌های محکم به آن نزنید).

اگر این روش موثر واقع نشد، آن را خاموش کرده و کوپلینگ موتور را کنترل کنید. اگر ماشین هنوز نقص فنی دارد، از آن استفاده نکنید.

در موتورهایی که با شفت کار می‌کنند شفت متحرک یا لولای آن ممکن است از کار افتاده باشد. در موتورهای الکتریکی ممکن است یک سوئیچ، فیوز، قطع شدگی سیم حتی موتور کاملا سوخته باشد.

وقتی که ویبراتور بادی استفاده می‌نمایید، قبل از اتصال آن، لوله هوا را از رطوبت کاملا پاک کنید.

هم‌چنین کنترل کنید در هنگام ویبره زدن بتن، هیچ گونه نشتی در خطوط و اتصالات وجود نداشته باشد، در غیر این صورت لرزاننده با تمام قدرت کار نخواهد کرد.

مسیر یادگیری اسکلت بتنی

برای مشاهده تمامی مسیرهای یادگیری مهندسی عمران به صفحه زیر سر بزنید.

مسیر یادگیری مهندسی عمران

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 16 =