هر آنچه که برای موفقیت در حوزه دفترفنی و امور پیمان نیاز داری رو آماده کردیم. برای مشاهده حتما اینجا رو کلیک کن!
0
02144158821

صفر تا صد استهلاک و نحوه پرداخت پیش پرداخت به پیمانکار در شرایط عمومی پیمان

پیش پرداخت

کارفرما برای تقویت بنیه مالی پیمانکار مبلغی را به عنوان پیش پرداخت به او پرداخت می کند. پیمانکار از این مبلغ برای تامین ابزار و تجهیزات، ماشین آلات، مصالح و پرداخت سایر هزینه های خود در پروژه نظیر دستمزد نیروی انسانی و حمل و نقل استفاده می کند. در این مقاله به بررسی دستورالعمل پرداخت پیش پرداخت به پیمانکار می پردازیم.

آنچه که در این مقاله می آموزید :

نحوه پرداخت پیش پرداخت

عدم پرداخت پیش پرداخت به پیمانکار

تضمین پیش پرداخت

شرایط پرداخت پیش پرداخت به پیمانکار

درصد مستهلک نمودن پیش پرداخت

مثال استهلاک پیش پرداخت

 

نحوه پرداخت پیش پرداخت

برای اطلاع از انواع تضمین در قراردادهای پیمانکاری ابتدا ویدئو زیر را ببینید سپس تا انتها مقاله با ما همراه باشید.

ماده ۳۶ شرایط عمومی پیمان

ماده ۳۶ شرایط عمومی پیمان با عنوان پیش پرداخت به بررسی نحوه پرداخت پیش پرداخت می پردازد. طبق ماده ۳۶ شرایط عمومی پیمان میزان، روش پرداخت و چگونگی واریز پیش پرداخت و دیگر ضوابط آن بر اساس دستورالعمل مربوط که در زمان ارجاع کار نافذ بوده و شماره و تاریخ آن در اسناد و مدارک پیمان درج شده است می باشد.

این دستورالعمل در بیشتر موارد، آیین نامه تضمین معاملات دولتی می باشد که در ماده ۳۶ شرایط خصوصی پیمان آورده می شود و در این مقاله به بررسی آن می پردازیم.

دانلود آیین نامه تضمین معاملات دولتی

در اسناد مناقصه، ماده ۳۶ شرایط خصوصی پیمان، به بررسی این موضوع می پردازد تا پیمانکار شرایط وجود یا عدم وجود پیش پرداخت در قرارداد را بداند و با توجه به آن پیشنهاد قیمت دهد. ماده ۳۶ شرایط خصوصی یک مناقصه را می توانید در تصویر زیر مشاهده کنید.

پرداخت پیش پرداخت به پیمانکار

عدم پرداخت پیش پرداخت به پیمانکار

مهلت پرداخت هر قسط پیش پرداخت طبق ماده ۳۶ شرایط عمومی پیمان ۲۰ روز از تاریخ درخواست پیمانکار که به تایید مهندس مشاور رسیده است یا ۱۰ روز از تاریخ ارائه تضمین از سوی پیمانکار، هرکدام که بیشتر است، می باشد.

اگر پیمانکار در پرداخت پیش پرداخت تاخیر کند پیمانکار می تواند متناسب با مبلغ و مدت تاخیر آن طبق بخشنامه ۵۰۹۰ با عنوان ” نحوه محاسبه تاخیرات ناشی از تاخیر در پرداخت صورت وضعیت ها ” مدت پیمان را تمدید کند.

دانلود بخشنامه ۵۰۹۰

برای اطلاع بیشتر از نحوه محاسبه تاخیرات ناشی از تاخیر در پرداخت پیش پرداخت و ارائه لایحه تاخیرات ” آموزش حرفه‌ای تهیه و تنظیم لایحه تاخیرات ” را ببینید.

در برخی از قراردادها نوشته می شود که به این پیمان پیش پرداخت تعلق نمی گیرد که در این صورت پیمانکار هیچ حقی برای اعتراض ندارد.

امروزه با افزایش مشکلات مالی کارفرماها و تاخیر در پرداخت صورت وضعیت های موقت و قطعی، موضوع ماده ۳۶ شرایط عمومی پیمان کم رنگ تر از قبل شده و کمتر پروژه ای پیش پرداخت دارد.

در واقع کارفرما از پیمانکاران انتظار دارد که با توان مالی کافی در پروژه ها شرکت کرده و پروژه به دلیل تاخیر در پرداخت کارفرما دچار کندی و یا خاتمه نشود. ارزیابی کیفی پیمانکاران در مناقصات نیز به همین دلیل است و امتیاز بالایی برای توان مالی پیمانکار در نظر گرفته می شود.

پرداخت پیش پرداخت به پیمانکار

 

تضمین پیش پرداخت

طبق تعریف آیین نامه تضمین معاملات دولتی، سپردن مال یا وجه نقد یا به عهده گرفتن تعهد فرعی یا مضاعف به منظور ‏پای بندی به یک ‏تعهد اصلی و شروط مربوط به آن را تضمین می گویند‎‏. ‏

تضمین پیش پرداخت تضمینی است که پیمانکار پس از بستن قرارداد، در قبال دریافت پیش پرداخت بر اساس اسناد ارجاع کار به کارفرما می سپارد.

برای تضمین پیش پرداخت، از انواع تضمین های این آیین نامه، تنها موارد زیر قابل قبول است :

ضمانت نامه بانکی و یا ضمانت نامه های صادره از سوی مؤسسات اعتباری ‏غیربانکی که دارای ‏مجوز فعالیت از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران هستند‎‏. ‏
ضمانت نامه صادره توسط مؤسسات بیمه گر دارای مجوز لازم برای فعالیت و صدور ‏ضمانت نامه از ‏سوی بیمه مرکزی ایران‎‏. ‏
گواهی خالص مطالبات قطعی تأیید شده قراردادها از سوی دستگاه های اجرایی و ‏ذی حسابان مربوط ‏برای همان دستگاه اجرایی که تأیید شده به مهر‎‏ ‏دفتر هیئت دولت است‎‏. ‏
اوراق مشارکت بی نام تضمین شده بانک ها و دولت با قابلیت بازخرید قبل از سررسید ‏‏(موضوع ‏قانون نحوه انتشار اوراق مشارکت‎‏). ‏
وثیقه ملکی معادل هشتاد و پنج درصد ارزش کارشناسی رسمی آن‎‏. ‏
ضمانت نامه های صادره توسط صندوق های ضمانت دولتی که به موجب قانون تأسیس ‏شده یا می ‏شوند و طبق اساسنامه فعالیت می نمایند‎‏. ‏

بنر دفتر فنی

 

 

شرایط پرداخت پیش پرداخت به پیمانکار

میزان پیش پرداخت از پانزده درصد تا بیست و پنج درصد مبلغ ‏اولیه پیمان ‏است که مقدار دقیق آن باید در اسناد فرآیند ارجاع کار و پیمان از سوی کارفرما پیش ‏بینی و قید شود‎‏. ‏

مبلغ پیش پرداخت برای پیمانکاران در سه قسط به شرح زیر در ازای ارایه ضمانت نامه به نفع ‏دستگاه اجرایی ‏بدون کسر کسورات قانونی پرداخت می شود‎‏: ‏
قسط اول معادل چهل درصد مبلغ پیش پرداخت، پس از تحویل ‏کارگاه

قسط دوم معادل سی درصد مبلغ پیش پرداخت، پس از تجهیز کارگاه که طبق شرایط تعیین ‏شده در اسناد ‏ارجاع کار و قرارداد برای شروع عملیات لازم است.

قسط سوم معادل سی درصد ‏مبلغ پیش پرداخت، ‏پس از انجام سی درصد مبلغ اولیه پیمان طبق صورت وضعیت های موقت ‏بدون محاسبه مصالح پای کار‎‏. ‏

پیمانکار در موعدهای مقرری که در ماده ۳۶ شرایط خصوصی پیمان لحاظ شده است برای دریافت هریک از اقساط، درخواست خود را به مهندس مشاور می نویسد. کارفرما پس از تایید مهندس مشاور، هر قسط را در مقابل تضمین تعیین شده در دستورالعمل، بدون اینکه وجوهی از آن کسر شود، پرداخت می نماید.

پرداخت پیش پرداخت به پیمانکار

درصد مستهلک نمودن پیش پرداخت

منظور از مستهلک نمودن پیش پرداخت روشی است که به کار گرفته می شود تا مبلغ پرداخت شده پیش پرداخت توسط کارفرما از طلب پیمانکار کسر شود. پیمانکار به مرور زمان که کار می کند و صورت وضعیت می دهد، از مبلغ هر صورت وضعیت مقداری به عنوان کسورات پیش پرداخت کسر می شود تا رفته رفته مبلغ آن مستهلک شود.
‏پس از واریز اقساط اول و دوم (معادل هفتاد درصد پیش پرداخت) نسبت ‏مبلغ کل ‏پیش پرداخت به مبلغ اولیه پیمان از مبلغ ناخالص تمام صورت وضعیت های موقت (به ‏استثنای تعدیل، ‏مابه التفاوت نرخ مصالح و پرداخت های مشابه) کسر می شود.

بعد از واریز قسط ‏سوم، معادل یکصد و ‏چهارده درصد نسبت کل پیش پرداخت به مبلغ اولیه پیمان از صورت ‏وضعیت ها کسر می شود به نحوی ‏که مبلغ پیش پرداخت تا آخرین صورت وضعیت موقت ‏مستهلک شود‎‏. ‏

پرداخت پیش پرداخت به پیمانکار

 

مثال استهلاک پیش پرداخت

به طور مثال فرض کنید مبلغ اولیه پیمان ۱۰۰ میلیون تومان بوده و ۲۰ درصد معادل ۲۰ میلیون تومان به این پیمان پیش پرداخت تعلق می گیرد.

قسط اول : ۸ میلیون تومان پس از تحویل کارگاه (۴۰ درصد ۲۰ میلیون تومان)

قسط دوم : ۶ میلیون تومان پس از تجهیز کارگاه (۳۰ درصد ۲۰ میلیون تومان)

نسبت مبلغ کل پیش پرداخت به مبلغ اولیه پیمان ۲۰ درصد است. پس از هر صورت وضعیت موقت (به ‏استثنای تعدیل، ‏مابه التفاوت نرخ مصالح و پرداخت های مشابه) ۲۰ درصد کسر می شود تا در چند صورت وضعیت مبلغ پیش پرداخت مستهلک شود.

یعنی اگر صورت وضعیت اول ۱۵ میلیون تومان باشد مبلغ ۳ میلیون تومان بابت پرداخت پیش پرداخت از طلب پیمانکار کسر می شود و به او پرداخت نمی شود.

قسط سوم : ۶ میلیون تومان پس از انجام سی درصد مبلغ پیمان (۳۰ درصد ۲۰ میلیون تومان – پس از انجام ۳۰ میلیون تومان طبق صورت وضعیت های تایید شده)

پس از پرداخت قسط سوم توسط کارفرما، ۲۲٫۸ درصد از صورت وضعیت های بعدی کسر خواهد شد تا تمام پول پیش پرداخت مستهلک شود. (۱۱۴ درصد ۲۰ درصد که نسبت کل پیش پرداخت به مبلغ اولیه پیمان است ۲۲٫۸ درصد می شود.)

یعنی اگر صورت وضعیت بعدی ۱۰ میلیون تومان باشد مبلغ ۲ میلیون و ۲۸۰ هزار تومان بابت پرداخت پیش پرداخت از طلب پیمانکار کسر خواهد شد.

این کسر مبلغ از صورت وضعیت ها تا زمانی که مبلغ پیش پرداخت پرداخت شده توسط کارفرما به طور کامل مستهلک شود ادامه پیدا می کند.

 

در آموزش پیش نیاز دفترفنی تمام تعاریف و نکات اجرایی موافقتنامه، شرایط عمومی و شرایط خصوصی پیمان و نکات مهمی که برای شروع کارکردن و یا رشد کردن در بخش دفترفنی به آن ها نیاز دارید به همراه نمونه های کاربردی بررسی شده است.

برای اطلاع بیشتر از آموزش پیش نیاز دفترفنی روی تصویر زیر کلیک کنید.

آموزش پیش نیاز دفترفنی

مسیر پیشنهادی یادگیری دفترفنی

امور پیمان

دفتر فنی عمران و شرح تمام وظایف دفاتر مهندسی | پیمانکار | کارفرما | مشاور 

تمام نکات شرایط عمومی و خصوصی پیمان | موافقتنامه | نشریه ۴۳۱۱

تمام نکات تضمین انجام تعهدات و حسن انجام کار در قراردادهای پیمانکاری

صفر تا صد استهلاک و نحوه پرداخت پیش پرداخت به پیمانکار در شرایط عمومی پیمان   شما الان اینجا هستید!

تغییر مقادیر پیمان در قراردادهای پیمانکاری | تفسیر ماده ۲۹ شرایط عمومی

تحویل موقت و قطعی پروژه همراه با نمونه فرم صورتجلسه تحویل کار

شرح کامل موارد و اقدامات خاتمه پیمان | تفسیر ماده ۴۸ شرایط عمومی پیمان

فسخ پیمان با تمامی جزئیات | تفسیر ماده ۴۶ – ۴۷ شرایط عمومی پیمان

بررسی تغییر مدت پیمان | یک نمونه لایحه تاخیرات | بخشنامه ۵۰۹۰

چگونگی تهیه و تنظیم لایحه تاخیرات حرفه ای

هرآنچه که باید درباره محاسبه جریمه تاخیرات پیمانکار بدانیم

دانلود نمونه اکسل لایحه تاخیرات پروژه عمرانی + فرم های خام

صفر تا صد تاخیرات مجاز و غیر مجاز پیمانکار + بخشنامه ۵۰۹۰

صفر تا صد ضریب عامل در آنالیز بها یا تجزیه بها

آموزش حرفه‌ای نخبگان دفترفنی

آموزش حرفه‌ای صفرتا صد امور پیمان

آموزش حرفه‌ای پیش نیاز دفترفنی

آموزش حرفه‌ای تهیه و تنظیم لایحه تاخیرات

آموزش حرفه‌ای صفر تا صد پیروزی در مناقصات

مسیر یادگیری مهندسی عمران

برای مشاهده تمامی مسیرهای یادگیری مهندسی عمران به صفحه زیر سر بزنید.

مسیر یادگیری مهندسی عمران

دیدگاه کاربران
 • محسن ۱۶ خرداد ۱۴۰۰

  عالی جامع و کامل و محکمه پسند بیان شده
  ایول مهندس جان

  • مریم حسنی پشتیبانی آکادمی عمران ۱۷ خرداد ۱۴۰۰

   سلام
   ممنون از لطف و نظر شما.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت − 3 =