هر آنچه که برای موفقیت و ارتقا در دفترفنی نیاز دارید آماده کرده ایم. حتما روی این بنر کلیک کن و جزئیات آموزش ها رو ببین!
0
02144158821

مهندس عمران موفق

برای این که بدانید مهندس عمران موفق کیست و چگونه می توان در مهندسی عمران موفق بود با ما همراه باشید.

چگونه یک مهندس عمران موفق شویم؟

دغدغه اصلی خانواده­ ها و فرزندانشان در بیست سال اول زندگی درس خواندن است. اگر از نوجوانان درباره برنامه­ ها و اهداف آینده زندگیشان بپرسید بیشتر جواب­ هایی که می ­شنوید قبولی در یک رشته خوب در دانشگاه مناسب است.

معیار برتری دبیرستان­ ها و آموزشگاه ­ها برای خانواده ­ها، میزان قبولی آن­ها در آزمون کنکور است. کتاب­ های کمک ­آموزشی از ابتدای دبیرستان سمت و سوی تستی به خود گرفته ­اند. 

پول ­های زیادی صرف کلاس ­ها و اساتید گوناگون می­ شود و خانواده ­ها با روش­ های تشویقی و تنبیهی متفاوتی سعی در سوق دادن فرزندانشان به درس خواندن دارند.

واقعاً دلیل این همه تلاش، صرف وقت و هزینه چیست؟ آیا قبولی در یک رشته و دانشگاه خوب آینده شغلی مناسبی را تضمین می­ کند؟ آیا یک دانشگاه خوب یک مهندس عمران موفق پرورش می دهد؟

مهندس عمران موفق

اگر به حدود سی سال قبل جامعه ایران نگاهی بیاندازیم متوجه تفاوت سطح سواد و تحصیلات افراد جامعه آن روز با امروز خواهیم شد. از زمانی حرف می ­زنم که راننده­ های تاکسی و مغازه­ داران مدرک دانشگاهی نداشتند و برای خیلی از افراد، مدرک دیپلم بالاترین سطح آموزش تلقی می­ شد.

پس از اتمام هشت سال جنگ تحمیلی ایران و عراق، با شروع دوره سازندگی و شروع تلاش ایران برای دستیابی به پیشرفت­ های سایر کشورها، تنها چیزی که احساس می ­شد نیاز به افراد متخصص بود.

انگشت­ شمار بودن افراد تحصیل کرده و با مهارت در سطح جامعه تعادل عرضه و تقاضای کار را به هم زد. افراد تحصیل کرده آسان­ تر و با مزایای بهتری جذب کارها می­ شدند.

با رشد بهداشت و درمان در سطح جامعه نیاز به پزشکان و متخصصان این حوزه بیش از پیش به چشم می­ خورد. مهندسان عمران به سرعت مشغول ساخت سدها، پل­ ها، ساختمان­ ها و راه­ ها شدند.

مهندس عمران موفق

حال وقت آن بود که نیروهای متخصص تربیت شوند و این عدم تعادل عرضه و تقاضا را سامان دهند. جامعه نیاز به مهندس عمران موفق داشت. تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی و پیام ­نور یکی از راهکارهایی بود که با هدف گسترش آموزش نیروهای متخصص به کار گرفته شد.

پس بگذارید به خانواده­ ها و فرزندانشان حق بدهیم که قبولی در کنکور را انقدر مهم بدانند و هرکاری برای ورود به دانشگاه انجام دهند. سیل عظیم افراد و خانواده­ ها که حالا متوجه اهمیت تحصیلات در آینده شغلی و رفاه بیشتر زندگی شده بودند به سمت کلاس­ های کنکور و تقویتی به راه افتاد و دغدغه ­های افراد برای آینده شغلی مناسب و تبدیل شدن به یک مهندس عمران موفق قبولی در کنکور و ورود به دانشگاه شد.

پس از فتح قله کنکور، خوشحال از این پیروزی در رویای خود یک مهندس عمران موفق را می­ بینند که همه شرکت­ ها خواهان به کار گرفتن او هستند. فردی متخصص با سطح معلومات بالا، دارای جایگاه اجتماعی خوب و زندگی با رفاه کامل. زندگی که هر دختری نتواند به آن نه بگوید و هر پسری نتواند خیال آن را نادیده بگیرد.

اما پس از گذشت دو، سه ترم وقتی که گرد و خاک­ ورودشان به دانشگاه خوابید متوجه تمایز آنچه که فکر می­ کردند و آنچه که برای اطرافیان و سال ­بالایی ­ها رقم می ­خورد می ­شوند.

مهندس عمران موفق

فردی که در بیست سال اول زندگی خود هدف بزرگی مثل تبدیل شدن به یک مهندس عمران موفق داشته، حالا بی­ هدف درس ­هایی را پاس می ­کند، تئوری ­هایی را می­ خواند که نمی ­داند کجا به دردش می­ خورد.

یاد انتگرال­ های پیچیده دوران دبیرستان می ­افتد که اگرچه هنوز راه­گشای سوالات تئوری دانشگاه هم هست اما هیچ وقت در زندگی لمسش نکرده. مثل فردی که در یک بیابان گم­شده، هر از گاهی سراب می ­بیند مشتاق می ­شود تندتر گام بر می ­دارد و زود می­ فهمد که سرابی بیش نبوده است.

هرچه بیشتر به پایان تحصیلات کارشناسی نزدیک می ­شوند فارغ التحصیلان بیشتری را می­ بینند که بدون کار و سردرگم، تن به مشاغل غیر مرتبط می­ دهند. کسانی که شغل مرتبط دارند نیز از پرداختی کم و با تاخیر، جایگاه اجتماعی و کاری پایین و نبود رفاهی که انتظارش را داشتند شکایت می­ کنند.

تعادل عرضه و تقاضا یک بار دیگر بهم خورده و این­بار عرضه بر تقاضا پیشی گرفته است. افزایش هزینه ­های تولید رکود نسبی را در کشور رقم زده، تعداد شرکت ­های فعال کم شده، کارمندان کمتری استخدام می­ کنند و صف­ های طویل افراد متقاضی کار، سطح حقوق و مزایا را به شدت پایین آورده است.

با این حال هنوز افرادی هستند که بدون تکیه بر پشتوانه مدرک دانشگاهی با اتکا به مهارت و تخصص خود حقوق و مزایای خود را انتخاب می­کنند، جایگاه ویژه­ ای در محیط کار دارند و از رفاه نسبی برخوردارند. این افراد به عنوان مهندس عمران موفق شناخته می شوند که تعدادشان انگشت­ شمار است.

مهندس عمران موفق

تمام این­ ها فرد را به فکر فرو می­ برد. با خود می­ گوید آن همه اضطراب شب کنکور و شب­ های امتحان ارزشش را داشت؟ تست­ های دبیرستان من­ را به دانشگاه رساند، آیا جزوات و کتاب ­های دانشگاه من را به شغل مناسب می ­رساند؟ آیا می توانم زندگی با رفاه مناسب داشته باشم؟ آیا جایگاه مناسبی در جامعه خواهم داشت؟ آیا یک مهندس عمران موفق می شوم؟

چگونه به یک مهندس عمران موفق تبدیل بشیم؟

روز به روز دانشگاه­ های بیشتری از ایران به دسته دانشگاه ­های برتر دنیا می­ پیوندند. متوسط سطح تحصیلات افرد جامعه بالا می­ رود. دانشجویان ایرانی رشد چشمگیری در تولید علم و مقاله در آسیا و جهان دارند. دانشجویان از بهترین دانشگاه­ های دنیا پذیرش می­ گیرند. دانشمندان و پژوهشگران ایرانی بسیاری عضو هیئت علمی دانشگاه­ های برتر سراسر دنیا می­ شوند.

اما با این­ حال شرکت­ ها از سطح پایین مهارت و نداشتن تخصص و تسلط فارغ التحصیلان دانشگاه­ ها شکایت می ­کنند. کارفرما­ها مدعی هستند که فارغ ­التحصیلان جدید فقط تئوری بلدند و کاربرد آن در روند اجرایی را نمی ­دانند. حتی نمی­ دانند روابط اداری و اجتماعی مخصوص کار چگونه است.

همه این­ ها تلنگری است تا دریابیم فرآیند آموزش نقص دارد. آموزش آکادمیک دانشگاه به تنهایی نمی ­تواند مهارت ­های مورد نیاز برای ورود به بازار کار و تبدیل شدن به یک مهندس عمران موفق را یاد بدهد. اما راه حل چیست؟ چگونه می ­توان از هدر رفت تلاش­ های فراوان قبل و بعد از دانشگاه جلوگیری کرد؟ چگونه می­ توان شغلی مناسب پیدا کرد؟ چگونه می توان به یک مهندس عمران موفق تبدیل شد؟

مهندس عمران موفق

از همان بدو ورود به دانشگاه برای درس­ خواندن هدف داشته باشید.

از همان ابتدا با این دید به درس ­ها نگاه کنید که درسی که امروز می­ خوانم در آینده کجا و چگونه به دردم می­ خورد. مطالعه این درس در حد اینکه مطالبش به گوشم خورده باشه و جزوات استاد را شب امتحان حفظ کنم کافی است یا نه، این درس آنقدر برای هدف من مهم است که کتاب­ های بیشتری در موردش بخوانم، سرکلاس بیشتر توجه کنم و مطالبش را مفهومی یاد بگیرم.

اگر بدانید به چه حوزه شغلی رشته­ تان علاقه دارید فرایند تحصیلتان مرتبط با شغل آینده ­تان می­ شود. درس ­های اختیاری و پروژه ­ها را مطابق با علایق خود انتخاب می­ کنید حتی اگر قبولی در آن­ها سخت­ تر باشد و زحمت بیشتری ببرد.

رشته مهندسی عمران گرایش­ ها و زمینه ­های شغلی متعددی دارد. همه مهندسین عمران در پروژه­ های سدسازی و پل­ سازی و راه­ سازی کار نخواهند کرد. اما همه باید با ساخت از ابتدا تا انتهای یک ساختمان آشنا باشند.

باید اصول اولیه بتن ­ریزی و نکات مهم آن را بدانند. باید نکات آرماتور بندی و اجرای اسکلت فولادی را مطالعه کرده باشند. مگر بتنی که برای شالوده یک پل استفاده می ­شود با بتن شالوده ساختمان چه فرق عمده ­ای دارد.

پس یک­سری مطالب برای همه مهندسین عمران با اهمیت هستند و یکسری دیگر بسته به نوع علاقه آن مهندس مهم می­ شوند. فردی که دوست دارد در زمینه پایدارسازی گود و اصلاح خاک کار کند با فردی که به ساخت سازه ­های دریایی و هیدرولیکی علاقه دارد باید انتخاب­ های متفاوتی داشته باشد.

گرایش کارشناسی ارشد متفاوت، گذراندن درس­ های اختیاری متفاوت در دوران کارشناسی و بازدید از پروژه ­های مختص کار و علاقه خود از این تفاوت ­ها است. اما هر دو آن ­ها باید اصول اولیه مهندسی عمران را بدانند و آن را به درستی به کارگیرند.

پس چه هدف مشخصی دارید و چه هدف خود را مشخص نکرده اید بدانید برای یک مهندس عمران دانستن یک­سری مفاهیم زیربنایی بسیار مهم است و می ­تواند احتمال موفقیت فرد را در مراحل بعد از دوره کارشناسی افزایش دهد.

مهندس عمران موفق

در دوران دانشگاه از محیط­ های کاری مرتبط با رشته ­تان بازدید کنید.

هیچ دانشگاهی نمی ­تواند همه مهارت­ ها را به دانشجویانش آموزش دهد. در طول تحصیل باید از محیط­ های کاری مختلف مرتبط با رشته ­تان بازدید کنید.

یک دانشجوی مهندسی عمران باید از نزدیک ببیند بتنی که در محاسبات و مسائل تئوری از آن استفاده می­ کند چگونه تولید می شود. اگر در محاسباتی مقاومت بتن ۳۰ مگاپاسکال در نظر گرفته شده در اجرا چگونه می ­توان به این مقاومت رسید. چه نکاتی باید در انتخاب و نگهداری مصالح، طرح اختلاط آن، انتقال آن، نحوه بتن ­ریزی، تراکم بتن، پرداخت سطح بتن و عمل آوری آن رعایت کرد.

یک مهندس عمران باید اشکالات اجرایی را ببیند آن ­ها را با ملزومات تئوری مطابقت دهد و برای آن­ها راه­ حل پیدا کند. امکان کسب مهارت بدون تجربه وجود ندارد. باید درگیر مسائل واقعی شود.

باید پیش از اتمام تحصیل کلیاتی در مورد محیط­ های کارگاهی، روابط کاری، ملزومات اداری، نحوه اجرا از روی نقشه ­های محاسباتی و مسائل پیرامون آن یاد بگیرد تا با تجمیع اطلاعات اجرایی و تئوری دانشگاه، مهارت ­های علمی و عملی خود را بالا ببرید. اجبار به کارآموزی در دوران کارشناسی نیز به همین دلیل است.

هرچه تجارب شما و درگیری با مسائل اجرایی­تان بیشتر شود احتمال تبدیل شدن به یک مهندس خوب بیشتر می ­شود. مطمئن باشید ارزش تجربه اجرایی و تسلط بر مسائل عملی از مدرک دانشگاهیتان بیشتر کمکتان می­ کند.

حتی اگر در بهترین دانشگاه ­های ایران درس ­می­ خوانید بدانید خیلی از کارفرماها در قیاس شما و کسی که در دانشگاه سطح پایین­ تر ولی با سابقه و تسلط بیشتر به مسائل اجرایی است او را ترجیح می­ دهند.

اگر می­ خواهید محاسب شوید بدانید اول باید مهندس اجرایی خوبی باشید. محاسبی که دید اجرایی ندارد در فونداسیون چاه جذبی را نمی­ بیند، مقاطع را تیپ ­بندی نمی ­کند و از آرماتورهایی با قطرهای مختلف استفاده می­ کند. این ­ها در حالی است که یک مهندس عمران موفق با دید فنی و اجرایی خوب هنگام محاسبات این نکات را لحاظ می ­کند و به خطاهایی که ممکن است در اجرا پیش بیاید واقف است و آن­ها را در محاسبات در نظر می ­گیرد.

در روزهای ابتدایی ورود به کارگاه سوالات بسیاری در ذهن شما نقش می ­بندد، خجالت نکشید و بپرسید، شما هنوز در حال تحصیل هستید. اگر فارغ ­التحصیل هم باشید ممکن است در نگاه اول جالب به نظر نیاید اما بپرسید، از اینترنت جستجو کنید و سعی کنید مفاهیم را یاد بگیرید تا در ادامه دچار مشکلات بیشتر نشوید.

وقت بیشتری را در کنار مهندسین با سابقه کارگاه بگذارید. دنبالشان بروید، به حرف­ ها و کارهایشان دقت کنید و سعی کنید دریابید دلیل تصمیماتش چیست. در آخر به یاد داشته باشید دانش فنی را فقط در اجرا می ­آموزید.

قدرت حل مسائل تئوری در دانشگاه فقط به شما کمک می ­کند تا راه ­حل­ هایی بهتر و خلاقانه تری برای حل مشکلات و موضوعات پیدا کنید.

مهندس عمران موفق

به یاد داشته باشید یکی از دلایل پیشرفت شما در آینده، انتخاب امروز شماست. روحیه جستجوگری داشته باشید. در مورد مسائل و موضوعات مرتبط با رشته ­تان تحقیق کنید. مطمئن باشید روزی به دردتان می­ خورد.

امروزه با دسترسی راحت به اینترنت و شبکه­ های اجتماعی خیلی راحت می ­توانید نکات بسیاری را از افراد متخصص بدون صرف وقت و هزینه یاد بگیرید. می­ توانید با دنبال کردن یک صفحه تخصصی عمرانی در اینستاگرام هر روز بر اطلاعات خود بیفزایید. می توانید با ذخیره کردن دامنه سایت­ های تخصصی و مراجعه به آن­ها از آخرین مطالب سایت­ ها استفاده کنید.

باور داشته باشید زمانی که امروز می ­گذارید قطعا نتایج مطلوبی برایتان به ارمغان خواهد آورد. یادگیری مهارت­ های فنی و اجرایی در کنار آموزش ­های دانشگاه شما را چند گام جلوتر از بقیه قرار می­ دهد.

برای مطالعه مطالب آموزشی به صفحه بلاگ و اینستاگرام ما سر بزنید. 

بلاگ آکادمی عمران    اینستاگرام آکادمی عمران