فورجینگ میلگرد | جوش فورجینگ و چگونگی اجرای آن + فیلم

تا به حال در مورد جوش فورجینگ میلگرد شنیده‌اید؟! اجرای جوشکاری فورجینگ که به عنوان جوشکاری سر به سر میلگرد نیز شناخته می‎ شود یکی از پرکاربردترین روش‌های وصله آرماتورها است. وصله آرماتورها با روش‌های متفاوتی در دنیا صورت می‌گیرد که هرکدام از روش‌ها، شامل معایب و مزایای مشخصی هستند. اجرای جوش فورجینگ میلگرد یکی از این روش‌ها است که در این مقاله به طور کامل تمام ریزه‌کاری‌های آن را بررسی می‌کنیم.

 

آنچه در این مقاله می آموزید:

فیلم جوش فورجینگ

تاریخچه مختصری از جوش فورجینگ

جوش فورجینگ چیست و چه کمکی به ما می کند؟

چرا باید وصله پوششی (اورلپ) را کنار بگذاریم!

جوشکاری فورجینگ چگونه انجام می شود؟

نکاتی که باید در حین جوشکاری فورجینگ رعایت شود!

کاربردهای جوشکاری فورجینگ

 

فیلم جوش فورجینگ

با مشاهده فیلم زیر با چگونگی اجرای جوش فورجینگ آشنا شده و این مقاله را با دید بهتری بخوانید.

تاریخچه مختصری از جوش فورجینگ

برای اولین بار از این تکنولوژی در سال ۱۹۵۲ میلادی استفاده شد. این تکنیک در ابتدا در صنایعی مانند ریل ‎سازی قطار مورد توجه صنعتگران کانادایی قرار گرفت.

بعدها با پیشرفتی که در صنعت ساختمان سازی صورت گرفت، جوشکاری فورجینگ وارد این عرصه نیز شد.

فورجینگ یکی از زیر شاخه های وصله بندی آرماتورها می باشد که بسیار روش کاربردی است. از کشور ژاپن به عنوان اولین کشوری یاد می‌شود، که تمایل خود را برای استفاده از این تکنولوژی نشان داد.

می‌توانید حدس بزنید چرا؟

 

جوش فورجینگ چیست و چه کمکی به ما می کند؟

در تمامی سازه های بتنی به وصله آرماتورها بر می‌خوریم. هنگامی که طول آرماتور تمام شود یا آرماتور قطع شود برای اتصال آن به آرماتور جدید باید از یکی از روشهای وصله آرماتورها استفاده کرد.

چهار روش عمده زیر برای وصله آرماتورها به هم وجود دارد:

اورلپ یا همپوشانی

فورجینگ

کوپلینگ

اتصال اتکایی

در مقاله تمامی روشهای وصله آرماتورها | کوپلینگ ، فورجینگ ، اورلپ و اتکایی به طور کامل به هر کدام پرداختیم. در این مقاله سعی داریم وصله آرماتورها به روش فورجینگ را با جزئیات بیشتری بررسی کنیم.

اجرای فورجینگ میلگرد

 

آموزش‌های اجرایی ساختمان

آموزش‌های فراتر از کاربردی

به جمع حرفه‌ای‌ها بپیوندید!

کلیک کنید

مسیر یادگیری مهندسی عمران

یک مسیر رایگان برای حرفه‌ای شدن

حتما تو این مسیر با ما همراه شو!

کلیک کنید

 

چرا باید وصله پوششی (اورلپ) را کنار بگذاریم!

در اجرای فورجینگ میلگرد آرماتورها به طور کامل، هم راستا نخواهند شد.

عمل آرماتورگذاری به دلیل آنکه میلگردها دقیقا هم راستا نیستند به سختی انجام خواهد گرفت.

رعایت تمامی پارامترهای قانونی توسط اتصالات اورلب امری دشوار است.

محدودیت در طراحی و عدم اطمینان از اتصالات

فورجینگ و کوپلینگ اجرای فورجینگ میلگرد در مقاطعی که تراکم آرماتور بالا هست به جای استفاده از وصله اورلپ می توان از وصله مکانیکی (کوپلینگ) یا وصله جوشی فورجینگ استفاده کرد.

این کار موجب کاهش تراکم آرماتورها، در امتداد هم قرار گرفتن محور آنها، استحکام کافی و شکل پذیری مناسب، جلوگیری از کرمو شدن بتن، صرفه جویی در میلگرد و کاهش هزینه ها می شود.

در ویدئوی زیر نحوه اجرای جوش فورجینگ و ضوابط مهم آن توضیح داده شده است.

 

 

در سال‌های اخیر اجرای فورجینگ میلگرد در ساخت و سازهای بتنی بسیاری از مشکلات وصله آرماتورها به روش اورلپ را از بین برده است.

در ایران جوش سر به سر میلگرد یا فورجینگ میلگرد به عنوان روشی نوین شناخته شده است و روز به روز استفاده از این روش جهت وصله آرماتورها افزایش می یابد. 

اجرای جوش فورجینگ میلگرد

جوشکاری فورجینگ چگونه انجام می‌شود؟

برای اینکه بتوانید میلگردها را در یک راستا نگه دارید، به قطعه ای به نام گیره نگهدارنده میلگرد نیاز خواهید داشت. در این روش دو سر آرماتور باید به طور دقیق در این گیره های مخصوص قرار گیرند.

این گیره دارای دو فک متحرک و ثابت است که دو سر میلگردهای اتصال را نگه می دارد. در قسمت انتهایی فک متحرک، سیلندر فشاری قرار گرفته است و به یک سر میلگرد اتصال فشار وارد می‎ شود. بدین ترتیب دو میلگرد به هم نزدیک و فشرده می شوند.

اجرای جوش فورجینگ میلگرد

در هنگام اجرای جوش فورجینگ محل جوش باید عاری از هرگونه ناخالصی باشد. ناخالصی‌های زردرنگی که ممکن است در طی جوشکاری ایجاد شوند، استحکام جوش را کاهش خواهند داد.

با استفاده از سیستم حرارت دهی و مشعل، حرارت لازم برای خمیری کردن میلگردها مهیا خواهد شد.

به وسیله حرارتی که از طریق مشعل حاصل از گاز اکسیژن و استیلن ایجاد می ‎شود، سر میلگردها به حالت خمیری تبدیل می شوند. دقت کنید در گرم کردن، دو سر آرماتورها نباید به مرحله ذوب کامل برسد. 

از جمله قطعات اصلی این دستگاه می‎ توان از شیرهای یک طرفه، لوله اختلاط و حلقه آتش نام برد. حلقه آتش به شکل دایره پیرامون میلگردها قرار خواهد گرفت.

 اجرای جوشکاری فورجینگ میلگرد

پس از اینکه به وسیله حرارت، میلگردها به حالت خمیری تغییر شکل پیدا کردند، با استفاده از دستگاه اعمال فشار و گیره، به آنها نیرو وارد خواهد شد و آنها را به هم نزدیک و فشرده می کند.

این دستگاه دارای پمپ هیدرولیکی است و با فشاری که به میلگردهای خمیری وارد می‌کند، دو آرماتور به یکدیگر وصله خواهند شد.

 

نکاتی که باید در حین جوشکاری فورجینگ رعایت شود!

۱) هنگام قرارگیری آرماتور درون گیره، باید مراقب باشیم که فک گیره بر روی آج میلگرد بسته نشود. وگرنه ممکن است در زمان وارد آمدن فشار، میلگردها لغزیده و جوش از حالت استاندارد خارج شود.

۲) جهت ایجاد حرارت یکنواخت، لازم است شعله کاملا عمود بر آرماتورها قرار گرفته و میلگردها باید در مرکز شعله قرار داشته باشند.

۳) در اجرای جوش فورجینگ حرارت دادن به میلگردها باید تا زمانی که نقطه مورد نظر و اطراف آن به حالت خمیری و سرخ تبدیل شود، ادامه داشته باشد.

۴) مقدار فشار وارده توسط پمپ هم باید به اندازه ای باشد که قطر محل جوش به حدود ۱٫۴ برابر قطر اولیه آرماتور برسد. 

فشار وارده باید در اندازه ای باشد که به طور کامل اتصال صورت بگیرد و در هنگام انجام تست کشش یا خمش قطع میلگرد خارج از قسمت جوش خورده باشد.

تست جوشکاری فورجینگ اجرای فورجینگ میلگرد

۵) هرگز روی محل جوش، برای زودتر خنک شدن، آب نریزید. آب باعث ترد شدن فولاد و تغییر ساختار مولکولی آن می شود و در نهایت باعث ایجاد ترک در فولاد در محل جوش خورده می گردد.

۶) برای اطمینان از کیفیت جوش‌ها باید آزمایش صورت گیرد.

به علت عدم امکان انجام تستهای غیر مخرب مثل اولتراسونیک روی اتصال های ایجاد شده، به صورت چشمی باید اتصالها بررسی شوند که تا حدودی از کیفیت جوش فورجینگ مطلع شویم.

۷) در اجرای جوش فورجینگ پس از انجام جوشکاری، از قسمت قطورتر یعنی درز جوش تا قطر اصلی میلگرد، شیبی ملایم باید ایجاد شود که نشانگر کیفیت مناسب اتصال خواهد بود.

در غیر اینصورت، یعنی در صورت ایجاد نشدن شیبی ملایم در میلگرد، دلیل آن تنظیم نبودن فشار پمپ و یا حرارت بیش از حد مشعل خواهد بود.

۸) تست خمش یکی از روشهای ساده کنترل کیفیت جوش آرماتورها با امکان اجرا درون کارگاه توسط دستگاه خم هیدرولیک است.

می توان قبل از انجام جوش آرماتورهای اصلی، چند نمونه تهیه و توسط جک، آنها را از محل جوش تا ۹۰ درجه خم نمود. عدم بروز ترک و یا شکستگی در محل جوش بیانگر صحت اتصال می باشد.

برای مطالعه بیشتر در مورد خم آرماتور به مقاله صفر تا صد ضوابط و انواع خم میلگرد | خم آرماتور | در یک مقاله حتما سر بزنید.

اجرای جوشکاری فورجینگ میلگرد

 

جهت اطمینان نیز می توان چند نمونه برای انجام تست کشش به آزمایشگاه ارسال کرد و پس از اطمینان از صحت کار، اتصال را روی آرماتورهای اصلی اجرا نمود.

در تست کشش نیز محل گسیختگی باید خارج از ناحیه حرارت دیده باشد.

در مقاله ” چگونگی اجرای جوشکاری‌ فورجینگ و ضوابط آن” تمامی جزئیات صفر تا صد مراحل مختلف جوشکاری‌ فورجینگ قید شده است، برای اطلاعات بیشتر بر روی لینک  آن کلیک کنید.

تست کشش در جوشکاری فورجینگ

کاربردهای جوشکاری فورجینگ

موارد زیر ۳ تا از مهم ترین کاربردهای جوشکاری فورجینگ می باشند:

۱) جوشکاری ضایعات و پرتی‎های میلگرد و آرماتور و استفاده مجدد از آنها

۲) اتصال آرماتورها در تمامی المانهای بتنی نظیر ستونها، تیرها، فونداسیونها، دیوارهای برشی و شمع‎ها

۳) وصله مقاطعی که آرماتورهای آن قطع شده

به طور کلی استفاده از این روش وابستگی شدیدی به تجربه و مهارت اپراتور دارد. به دلیل عدم امکان انجام تستهای غیر مخرب دقیق روی آن باید از پیمانکاری متخصص جهت اجرای جوش فورجینگ بهره برد.

در مقاله پیمان کار جوشکاری فورجینگ و مجریان آن در تهران” به تمام نکات مهمی که در انتخاب پیمانکار جوشکاری فورجینگ دخیل هست اشاره شده است.

 

امیدواریم در پایان این مقاله به جواب تمام سوال‌های خود در مورد اتصال فورجینگ میلگرد رسیده باشید و از اینکه تا پایان مقاله با ما همراه بودید، تشکر می‌کنیم. نظرات و تجربیات خود را در مورد این مقاله با ما به اشتراک بگذارید.

مسیر یادگیری مهندسی عمران

یک مسیر رایگان برای حرفه‌ای شدن

حتما تو این مسیر با ما همراه شو!

کلیک کنید
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *