بهترین روش درج مختصات در اتوکد با دستور MCOR

در خیلی از مواقع لازم دارید که مختصات نقاط را در اتوکد داشته باشید. برای این کار از دستور نوشتن یا درج مختصات در اتوکد استفاده می کنیم. یک راه معمول برای این کار استفاده از دستور Ordinate هست. ولی بهترین راه برای درج یا نوشتن مختصات استفاده از lisp درج مختصات یا دستور MCOR در اتوکد می باشد. با این دستور، خیلی راحت می توانید این کار را انجام دهید. برای آموزش این بخش با ما همراه باشید. 

 

درج اتوماتیک مختصات با استفاده از lisp در اتوکد

در این روش از lisp ها استفاده می کنیم تا کار راحت تر انجام شود. در این فیلم می توانید کارکرد دقیق این روش را ببینید. در زیر فیلم، فایل lisp درج اتوماتیک مختصات یا دستور MCOR قابل دانلود می باشد.

 

 

آموزش اتوکد

 

دانلود لیسپ درج اتوماتیک مختصات 

 

در این حالت ما موضوعاتی داریم که می خواهیم مختصات نقاط آن را در نقشه داشته باشیم. برای فراخوانی lisp ابتدا فایل دانلود شده را از حالت zip خارج کنید. سپس در فضای اتوکد، وارد منوی کرکره ای Tools بشوید، از داخل منوها وارد بخش Autolisp شوید و Load application را بزنید.

 

آموزش‌های حوزه دفتر فنی

آموزش‌هایی فراتر از کاربردی

یک شبه ره ده ساله برو!

کلیک کنید

آموزش‌های اجرایی ساختمان

یک بار برای همیشه اصولی یاد بگیر!

به جمع حرفه‌ای‌ها بپیوندید!

کلیک کنید

 

دستور درج مختصات در اتوکد

سپس فایل lisp که از حالت فشرده خارج کردید را انتخاب کرده و Load را بزنید. در این حالت قابلیت دستور MCOR یا درج و نوشتن مختصات در اتوکد فعال شده و میتوان از آن استفاده کرد.

پس از این کار فرمان MCOR را در خط فرمان تایپ کنید و سپس اینتر را بزنید. کافی است بعد از این کار روی یک نقطه کلیک کنید در این حالت شما می توانید مختصات آن نقطه را در صفحه ببینید. بعد از کلیک هم از فرمان خارج نمی شود تا نقطه بعدی را کلیک کنید و به این ترتیب شما می توانید مختصات نقاط مورد نظر خود را در اتوکد داشته باشید. در انتها هم با زدن دکمه Esc از دستور خارج شوید.

دستور نوشتن مختصات در اتوکد

 

دستور ordinate برای نوشتن مختصات در اتوکد

شما می توانید با استفاده از دستور ordinate مختصات یک نقطه را بنویسید. برای این کار DOR را در خط فرمان تایپ کنید و اینتر بزنید. سپس روی نقطه مورد نظر کلیک کنید. در هر جهتی که آن را بکشید چه x چه y مختصات آن نقطه در آن راستا را به شما می دهد. اگر خط را به سمت چپ و راست بکشید، X را به شما می دهد و اگر به سمت بالا و پایین بکشید، Y آن نقطه را به شما می دهد.

دستور نوشتن مختصات در اتوکد

برای فهم بهتر این موضوع حتما این مرحله را تمرین کنید تا بتوانید در کارهای خود به راحتی از این مهارت استفاده کنید.

برای مشاهده تمامی آموزش‌های حرفه‌ای و رایگان اتوکد به این صفحه سر بزنید.

آموزش های اتوکد

 

امیدواریم در پایان این مقاله به جواب سوال‌های خود رسیده باشید و از اینکه تا پایان مقاله با ما همراه بودید، تشکر می‌کنیم. نظرات خود را در مورد این مقاله با ما به اشتراک بگذارید.

مسیر یادگیری مهندسی عمران

یک مسیر رایگان برای حرفه‌ای شدن

حتما تو این مسیر با ما همراه شو!

کلیک کنید
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *