اجرای حرفه‌ای دستور Fillet در اتوکد و ایجاد گوشه های گرد

برای ایجاد مستطیل هایی با گوشه های گرد باید از دستور Fillet در اتوکد استفاده کنید. این گوشه‌های گرد می‌توانند به زیبایی هر چه بیشتر ترسیمات شما کمک کنند. علاوه بر این، در بخش هایی که شما به این حالت از ترسیمات نیاز دارید، این دستور، اجازه ایجاد گوشه های تیز را نمی‌دهد. برای آموزش کامل این دستور با ما همراه باشید.

 

فیلم آموزش دستور Fillet در اتوکد

دستور Fillet یک دستور ویرایشی است. برای قرار گرفتن در این دستور می‌توانید یکی از ۳ راه زیر را استفاده کنید:

با تایپ F در خط فرمان و زدن اینتر، شما وارد این دستور می‌شوید. 

از ریبون Modify این دستور را انتخاب کنید.

از منوی کرکره ای Modify دستور ویرایشی Fillet را انتخاب کنید.

 

آموزش اتوکد

ایجاد گوشه های گرد با دستور Fillet

در خط فرمان چندین گزینه وجود دارد. در بالای این خط یک گزارش وجود دارد که Mode و Redius پیش فرض را مشخص می‌کند. برای اینکه شما بتوانید یک گوشه‌ی گرد ایجاد کنید، باید یک عدد به Redius بدهید. پس، از خط فرمان Redius را انتخاب کنید و به آن یک عدد اختصاص دهید و اینتر را بزنید.

دستور fillet در اتوکد

سپس شما باید دو ضلع را مشخص کنید. پس از سلکت کردن دو خط مورد نظر خواهید دید که گوشه‌ی شما تبدیل به یک گوشه‌ی گرد شده است.

دستور fillet در اتوکد

 

برای اینکه چندین گوشه را پشت سر هم گرد کنید باید در دستور Fillet گزینه‌ی Multiple را انتخاب کنید. بدین صورت شما تا زمانی که Esc را نزنید از دستور خارج نمی‌شوید.

 

آموزش‌های حوزه دفتر فنی

آموزش‌هایی فراتر از کاربردی

یک شبه ره ده ساله برو!

کلیک کنید

آموزش‌های اجرایی ساختمان

یک بار برای همیشه اصولی یاد بگیر!

به جمع حرفه‌ای‌ها بپیوندید!

کلیک کنید

 

گرد کردن گوشه های مستطیل به هم پیوسته

برای اینکه یک مستطیل یا هر Polyline دیگری را با گوشه های گرد داشته باشیم، باید از گزینه‌ی Polyline استفاده کنیم. پس از اینکه زاویه مورد نظر را انتخاب کردید، در خط فرمان گزینه‌ی Polyline را انتخاب کنید. سپس بر روی موضوع مورد نظر کلیک کنید. بدین صورت می‌توانید پلی‌لاین‌هایی مثل مستطیل را با گوشه‌های گرد داشته باشید.

کشیدن مستطیل با گوشه های گرد در اتوکد

 

یکی از گزینه‌های دیگر در دستور Fillet در اتوکد ، بخش Trim می‌باشد. در حالت پیش فرض، حالت دستور روی Trim قرار دارد. این بدان معناست که پس از گرد کردن گوشه‌ها خطوط اضافه حذف می‌شوند. اگر شما می‌خواهید که این خطوط باقی بمانند، می توانید این بخش را روی حالت No Trim قرار دهید. 

ممکن است شما گوشه هایی پخ زده لازم داشته باشید. این بخش مربوط به دستور Fillet در اتوکد نیست و مربوط به دستور Chamfer می‌شود. شما می‌توانید آموزش این دستور را هم ببینید.

آموزش مرتبط : اجرای حرفه‌ای دستور Chamfer در اتوکد

 

 

برای مشاهده تمامی آموزش‌های حرفه‌ای و رایگان اتوکد به این صفحه سر بزنید.

آموزش های اتوکد

 

امیدواریم در پایان این مقاله به جواب سوال‌های خود رسیده باشید و از اینکه تا پایان مقاله با ما همراه بودید، تشکر می‌کنیم. نظرات خود را در مورد این مقاله با ما به اشتراک بگذارید.

مسیر یادگیری مهندسی عمران

یک مسیر رایگان برای حرفه‌ای شدن

حتما تو این مسیر با ما همراه شو!

کلیک کنید
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *