بررسی کامل صورت وضعیت ماقبل قطعی و تفاوت آن با قطعی

به عنوان یک مهندس دفترفنی باید مزایای ارسال صورت وضعیت ماقبل قطعی پیش از ارسال صورت وضعیت قطعی را بدانید. با این کار می توانید مدت رسیدگی را کاهش دهید، سریع تر هزینه کارهای انجام شده را دریافت کنید و ضمانت نامه انجام تعهدات را زودتر آزاد کنید. اما چه قدر در مورد آن اطلاع دارید؟! اگر دوست دارید مانند حرفه‌ای‌های دفتر فنی باشید، این مقاله را تا انتها دنبال کنید. تو این مقاله با تفاوت صورت وضعیت قطعی با ماقبل قطعی در پروژه ها آشنا می‌شوید.

 

آنچه در این مقاله می آموزید:

فیلم بررسی صورت وضعیت ماقبل قطعی

تعریفی کوتاه از صورت وضعیت قطعی 

با صورت وضعیت ماقبل قطعی آشنا شوید!

مزیت تهیه و ارسال صورت وضعیت ماقبل قطعی 

 

فیلم بررسی صورت وضعیت ماقبل قطعی

پیش از خواندن ادامه مطلب، فیلم زیر را مشاهده کرده تا با صورت وضعیت ماقبل قطعی آشنا شوید و این مقاله را با دید بهتری بخوانید.

تعریفی کوتاه از صورت وضعیت قطعی 

به محض اینکه کلیه کارها تحویل موقت شد، پیمانکار اقدام به اندازه گیری و تهیه صورت وضعیت قطعی کارهای انجام شده می کند.

مقادیر و ارقامی که در صورت وضعیت قطعی منظور می شود، به تنهایی قاطع خواهد بود و یکی از منابع تسویه قطعی پیمانکار خواهد شد. حتی اگر بین آن ها و مقادیر یا ارقامی که در کارکردهای موقت منظور گردیده، اختلافاتی وجود داشته باشد.

اگر اشتباهی در این کارکرد رخ دهد، غیرقابل برگشت است. بنابراین باید دقت کافی برای تنظیم کلیه صورت جلسات و محاسبات انجام شود.

برای اطلاع بیشتر از نکات زیرپوستی آن به مقاله “هر آنچه که باید از ریزه کاری های صورت وضعیت قطعی بدانید! “ سر بزنید.

صورت وضعیت ماقبل قطعی

با صورت وضعیت ماقبل قطعی آشنا شوید!

صورت وضعیت ماقبل قطعی مشابه سایر کارکردهای موقت است اما همان طوری که از اسمش مشخص است به عنوان آخرین صورت وضعیت موقت و پیش از قطعی تهیه و تنظیم می‌شود.

همان طور که می دانید تهیه کارکرد قطعی و رسیدگی به آن مدت زمان زیادی طول می کشد. چرا که تمام مقادیر درج شده در آن باید بر اساس صورتجلسات، نقشه های چون ساخت و محاسبات دقیق باشد. 

آن مقداری که توسط کارفرما در صورت وضعیت قطعی تایید می‌شود نهایی بوده و معیار محاسبه صورتحساب نهایی است.

 

آموزش‌های حوزه دفتر فنی

آموزش‌هایی فراتر از کاربردی

به جمع حرفه‌ای‌ها بپیوندید!

کلیک کنید

مسیر یادگیری مهندسی عمران

یک مسیر رایگان برای حرفه‌ای شدن

حتما تو این مسیر با ما همراه شو!

کلیک کنید

 

اما مقادیری که در کارکرد موقت درج می‌شود علی الحساب است و کارفرما می‌تواند در صورت وضعیت قطعی مقادیر را کم یا حذف کند. 

بنابراین برای دریافت باقی مانده هزینه عملیات باید قبل از صورت وضعیت قطعی، یک کارکرد تا حدودی واقعی در اواخر کار شامل کارکرد کلیه عملیات ها از اول تا آخر پروژه تهیه شود که مبلغ آن معمولا نزدیک به مبلغ کارکرد قطعی خواهد بود.

صورت وضعیت ماقبل قطعی

مزیت تهیه و ارسال صورت وضعیت ماقبل قطعی 

 

کاهش مدت زمان رسیدگی 

طبق تبصره یک ماده ۳۴ شرایط عمومی پیمان صورت وضعیت ماقبل قطعی طبق فرجه های قانونی ماده ۳۷ رسیدگی و تایید می گردد اما رسیدگی به صورت وضعیت قطعی طبق روند اعلام شده در ماده ۴۰  خواهد بود که ممکن است ماه ها و در پروژه های خیلی بزرگ حتی بیش از سال ها به درازا بینجامد.

پس پیمانکار می توانید در مدت کمتری از نظر تهیه و رسیدگی، بخشی از هزینه های خود را دریافت کند. دیگر لازم نیست منتظر شود تا تمام صورتجلسات تهیه شوند و مشاور و کارفرما هم، زمان کمتر و سخت گیری کمتری برای تایید صورت وضعیت دارند. چرا که صورت وضعیت ماقبل قطعی، موقت و علی الحساب است.

صورت وضعیت ماقبل قطعی

طبق ماده ۳۷ شرایط عمومی پیمان رسیدگی می شود : مهندس مشاور ۱۰ روز و کارفرما نیز ۱۰ روز فرصت رسیدگی دارند.

بیشتر بدانید: بخشی از ماده ۳۷ شرایط عمومی پیمان (پرداخت ها) :

مهندس مشاور صورت وضعیت پیمانکار را در مدت حداکثر ۱۰ روز از تاریخ دریافت از سوی پیمانکار برای کارفرما ارسال می کند. کارفرما صورت وضعیت کنترل شده از سوی مهندس مشاور را رسیدگی کرده و پس ازکسر وجوهی که بابت صورت وضعیت های موقت قبلی پرداخت شده است و همچنین اعمال کسور قانونی و کسور متعلقه طبق پیمان، باقی مانده مبلغ قابل پرداخت به پیمانکار را حداکثر ظرف مدت ۱۰ روز از تاریخ وصول صورت وضعیت، با صدور چک به نام پیمانکار پرداخت می کند.

صورت وضعیت قطعی

طبق ماده ۴۰ شرایط عمومی پیمان رسیدگی می شود : مهندس مشاور ۳ ماه و کارفرما نیز ۲ ماه فرصت رسیدگی دارند.

بیشتر بدانید : بخشی از ماده ۴۰ شرایط عمومی پیمان ( صورت وضعیت قطعی) :

مهندس مشاور صورت وضعیت دریافت شده را رسیدگی نموده و ظرف مدت ۳ ماه برای تصویب کارفرما ارسال می کند. کارفرما صورت وضعیت دریافت شده را ظرف مدت ۲ ماه از تاریخ وصول رسیدگی می کند و نظر نهایی خود را ضمن ارسال یک نسخه از آن به پیمانکار اعلام می دارد.

 

 

آزادسازی سریع تر ضمانت نامه انجام تعهدات

بخشی از تبصره یک ماده ۳۴ شرایط عمومی پیمان (تضمین انجام تعهدات) :

حداکثر تا یک ماه پس از تحویل موقت، آخرین صورت وضعیت موقت، طبق ماده ۳۷ شرایط عمومی پیمان و بدون منظور داشتن مصالح پای کار تنظیم می شود. اگر بر اساس این کارکرد، پیمانکار بدهکار نباشد یا جمع بدهی های وی از نصف کسور تضمین حسن انجام کار کمتر باشد ضمانت نامه انجام تعهدات وی بی درنگ آزاد می شود.

همانگونه که ملاحظه می شود آخرین کارکردی که طبق تبصره یک ماده ۳۴ تهیه می شود همان کارکرد موقت ماقبل قطعی است. یکی از بهترین کاربردهای آن آزاد سازی ضمانت نامه انجام تعهدات است که در صورت رعایت تبصره مذکور نیازی نیست که تا پایان رسیدگی به صورت وضعیت قطعی نزد کارفرما بماند. پیمانکار می تواند با ارائه صورت وضعیت ماقبل قطعی و داشتن شرایط لازم، ضمانتنامه انجام تعهداتش را سریعا آزاد کند.

 

 

امیدواریم در پایان این مقاله به جواب سوال‌های خود در مورد ابعاد و عمق پی رسیده باشید و از اینکه تا پایان مقاله با ما همراه بودید، تشکر می‌کنیم. نظرات خود را در مورد این مقاله با ما به اشتراک بگذارید.

مسیر یادگیری مهندسی عمران

یک مسیر رایگان برای حرفه‌ای شدن

حتما تو این مسیر با ما همراه شو!

کلیک کنید
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *