علائم جوشکاری چیست؟ معرفی کامل علائم و نشانه های جوشکاری

علائم جوشکاری در واقع برای ارتباط درست بین سازنده و طراح کاربرد دارند تا عملیات جوش‌کاری به درستی انجام شده و سوتفاهمی به وجود نیاید. این علائم اختصاری جوشکاری بسیار مهم بوده و همچنین جایگاه مهمی در جوشکاری دارد تا تمامی کارها به طور صحیح و اصولی پیش روند. برای آشنایی کامل با علائم جوش در جوشکاری در نقشه ها پیشنهاد می‌کنم مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

 

آنچه در این مقاله می آموزید:

جوشکاری چیست؟

علائم جوشکاری در نقشه ها چیست؟

معرفی استانداردها و علائم جوشکاری

کاربرد علائم جوشکاری

 

جوشکاری چیست؟

پیش از پرداختن به معرفی علائم قراردادی جوشکاری بهتر است در رابطه با فرآیند جوش‌کاری اطلاعاتی داشته باشید.

جوشکاری عملیاتی است که در آن با استفاده از گرما، فشار یا هر دو، اتصال قطعات مختلف انجام می‌شود.

البته شایان ذکر است که در جوش‌کاری تنها فلزات به یکدیگر متصل نشده و بلکه این کار را بر روی چوب و پلاستیک نیز می‌توان اعمال کرد.

علائم جوشکاری - علامت و نشانه جوشکاری

علائم جوشکاری در نقشه ها چیست؟

نیاز به یک وسیله ساده و در عین حال دقیق برای برقرار تفاهم میان طراح و سازنده سبب استفاده از علائم جوشکاری شده که هر یک نشان دهنده انواع جوش‌ها و اندازه آن‌ها است.

به عبارتی می‌توان گفت برای اینکه طراح سازه فولادی بتواند منظور خود را به درستی از نظر جوش، ابعاد، اندازه و سایر مشخصات به جوشکار و سازنده قطعات فولادی انتقال دهد باید با ساده‌ترین نحوه نمایش، علائم مربوط به مشخصات جوش را به سازنده ارائه دهد.

برای اینکه در مورد جوشکاری بیشتر بدانید به مقاله جوشکاری چیست و انواع روش های آن زیر ذره‌بین آکادمی عمران مراجعه کنید.

 

آموزش‌های اجرایی ساختمان

آموزش‌های فراتر از کاربردی

به جمع حرفه‌ای‌ها بپیوندید!

کلیک کنید

مسیر یادگیری مهندسی عمران

یک مسیر رایگان برای حرفه‌ای شدن

حتما تو این مسیر با ما همراه شو!

کلیک کنید

 

اگر قرار باشد برای هر اتصالی دستورالعمل و علائم اختصاصی و مشروحی تدوین شود، وظیفه طراح در تهیه دستور ساخت سنگین شده و برقراری تفاهم میان طراح و سازنده آسان نخواهد بود.

علائم جوشکاری - علامت و نشانه جوشکاریعلائم جوشکاری - علامت و نشانه جوشکاریعلائم جوشکاری - علامت و نشانه جوشکاریعلائم جوشکاری - علامت و نشانه جوشکاریعلائم جوشکاری - علامت و نشانه جوشکاریعلائم جوشکاری - علامت و نشانه جوشکاریعلائم جوشکاری - علامت و نشانه جوشکاریعلائم جوشکاری - علامت و نشانه جوشکاریعلائم جوشکاری - علامت و نشانه جوشکاریعلائم جوشکاری - علامت و نشانه جوشکاریعلائم جوشکاری - علامت و نشانه جوشکاریعلائم جوشکاری - علامت و نشانه جوشکاریعلائم جوشکاری - علامت و نشانه جوشکاریعلائم جوشکاری - علامت و نشانه جوشکاریعلائم جوشکاری - علامت و نشانه جوشکاریعلائم جوشکاری - علامت و نشانه جوشکاریعلائم جوشکاری - علامت و نشانه جوشکاری

معرفی استانداردها و علائم جوشکاری

آئین‌نامه جوشکاری همانند AWS و همچنین آئین‌نامه فولاد آمریکا AISC علائم و استانداردهای جوش‌کاری مشترکی را تدوین و عرضه کرده است که بر اساس آن تهیه نقشه‌های اجرایی توسط مهندس طراح و ساخت قطعات فولادی توسط سازنده را آسان می‌کند.

این دستورالعمل و علائم اختصاری مشخص‌کننده نوع، اندازه، طول، محل موضع جوش و سایر مشخصات است.

نشریه شماره ۲۲۸ سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور علائم قراردادی انواع جوش‌های گوشه، شیاری، انگشتانه و کام همراه با توضیحات لازم را در جدولی در اختیار کاربران قرار داده است.

این علائم عمدتاً در دستورالعمل‌های سایر آئین‌نامه‌های طراحی نیز به همین صورت ذکر شده است. علائم جوش در حالت کلی شامل موارد زیر است:

برای مثال به تصویر زیر توجه کنید:

در شکل بالا به قسمت اتصال تیر به ورق انتهایی توجه کنید. تیر بر ورق انتهایی توسط جوش گوشه دور تا دور و با الکترود E60 متصل می‌شود.

در قسمت اتصال نبشی به ستون، ورق با ضخامت ۱۲ میلی‌متر توسط جوش شیاری نیم جناغی دو طرفه همراه با ترکیب جوش گوشه و ساق‌های نبشی با جوش‌های گوشه با ضخامت ۶ میلی‌متر و طول ۱۵۰ میلی‌متر، ضخامت ۵ میلی‌متر و در طول‌های ۱۲۵ و ۲۵۰ میلی‌متر و نیز جوش انگشتانه در کارخانه و بر روی زمین ( خط زیر علامت چهارگوش معرف جوش بر روی زمین است)، به ورق اتصال متصل شده است.

در حالت کلی برای درک بهتر انواع علامت جوشکاری استفاده شده در نقشه، به تصویر زیر توجه کنید:

علائم جوشکاری - علامت و نشانه جوشکاری

منظور از Arrow خطی است که از یک طرف به خط مرجع و از سمت دیگر به قطعه کار وصل می‌شود.

منظور از Reference Line خطی است که دستورات جوش‌کاری روی آن نوشته می‌شود. اگر در بالای خط باشد به معنای در خلاف جهت جوش‌کاری و اگر پایین باشد در جهت جوش‌کاری انجام خواهد شد.

در قسمت Tile عملیاتی که پس از جوش‌کاری انجام می‌شود را می‌نویسیم.

 

کاربرد علائم جوشکاری

بر اساس این موارد به مثال‌های جدول علائم جوشکاری زیر توجه کنید. بیشتر اتصالاتی که امروزه کاربرد دارند نیاز به دستورالعمل ویژه‌ای ندارد و به ترتیبی که در شکل زیر نمایش داده شده، مشخص می‌شوند:

علائم جوشکاری - علامت و نشانه جوشکاری

علائم جوشکاری - علامت و نشانه جوشکاری

علائم جوشکاری - علامت و نشانه جوشکاری

علائم جوشکاری - علامت و نشانه جوشکاری

علائم جوشکاری - علامت و نشانه جوشکاری

 

امیدواریم در پایان این مقاله به جواب تمام سوال‌های خود در مورد علائم جوشکاری و نقشه خوانی رسیده باشید و از اینکه تا پایان مقاله با ما همراه بودید، تشکر می‌کنیم. نظرات و تجربیات خود را در مورد این مقاله با ما به اشتراک بگذارید.

مسیر یادگیری مهندسی عمران

یک مسیر رایگان برای حرفه‌ای شدن

حتما تو این مسیر با ما همراه شو!

کلیک کنید
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *