علت لرزش سقف تیرچه بلوک یا تیرچه یونولیت + راهکارهای حذف آن

یکی از معایب سقف تیرچه بلوک، به وجود آمدن لرزش و صدا در هنگام راه رفتن و دویدن افراد است که این امر موجب نارضایتی ساکنین می‌شود. علت لرزش سقف تیرچه بلوک یا تیرچه یونولیت را نمی‌توان به دلیل خاصی نسبت داد. این لرزش می‌تواند ناشی از علت‌های مختلف باشد که در این مقاله به شرح و بررسی این علت‌ها و راهکارهای مقابله با آن‌ها می‌پردازیم. تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

 

آنچه در این مقاله می آموزید:

علت لرزش سقف تیرچه بلوک

راه‌های حذف لرزش سقف تیرچه بلوک

 

اگرچه نوشتار سقف تیرچه بلوک رایج شده است اما تیرچه و بلوک درست است. یعنی سقفی که به کمک تیرچه‌ها و بلوک‌ها بار وارد را به تیرها منتقل می‌کند. در این مقاله به دلیل رایج بودن از تیرچه بلوک استفاده می‌کنیم.

همچنین یونولیت یک نوع بلوک است که به دلیل گستردگی زیاد در استفاده از آن، به سقف تیرچه بلوک، تیرچه یونولیت نیز می‌گویند.

 

علت لرزش سقف تیرچه یونولیت

از علت‌های لرزش سقف تیرچه بلوک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

علت لرزش سقف تیرچه بلوک یا تیرچه یونولیت و راهکار کاهش آن چیست ؟!

۱) اجرا نکردن کلاف میانی

سقف به عنوان یک دیافراگم، تحت نیروهای وارده باید به صورت یکپارچه عمل کند. تیرچه‌ها در صورتی که یکپارچه نشده باشند، دچار پیچش می‌شوند. 

اجرای کلاف میانی یا ژوئن باعث یکپارچه کردن عملکرد تیرچه‌ها و کاهش لرزش سقف تیرچه بلوک می‌شود.

در صورتی که کلاف میانی اجرا نشده باشد یا نسبت به دهانه یا بار وارد بر سقف، تعداد آن کافی نباشد، لرزش سقف بیشتر خواهد شد.

برای اینکه در مورد کلاف میانی و نحوه اجرای آن بیشتر بدانید به مقاله کلاف میانی چیست و چه کاربردی دارد؟! سر بزنید.

معمولا با اجرای اصولی و کافی کلاف میانی مشکل لرزش به حداقل می‌رسد. اما به طور کلی دلایل دیگری نیز در وقوع لرزش تاثیرگذارند که در ادامه به شرح آن‌ها می‌پردازیم.

علت لرزش سقف تیرچه بلوک یا تیرچه یونولیت و راهکار کاهش آن چیست ؟!

۲) طراحی سقف در دهانه‌های بلند

از نظر معماری فضاهای مفید با دهانه‌های بلند مطلوب‌تر هستند. به همین دلیل طراحان سازه ممکن است سقف تیرچه بلوک را در دهانه‌های بلند طراحی کنند. 

در این دال بتنی معمولا اگر دهانه بیشتر از ۵ متر باشد، در صورت دویدن یا بالا پایین پریدن، ساکنین لرزش‌هایی را حس می‌کنند. پس دهانه بلند می‌تواند یک علت لرزش سقف تیرچه بلوک باشد. البته در صورت اجرای صحیح و کافی کلاف میانی این لرزش به حداقل می‌رسد.

به این نکته توجه داشته باشید که حداکثر دهانه این دال بتنی ۸ متر است. همچنین برای دهانه بیشتر از ۷ تا ۸ متر باید از تیرچه‌های دوبل استفاده کرد که در مقالهتمام نکاتی که در مورد تیرچه دوبل بتنی باید بدانید! به طور کامل در مورد آن صحبت می‌کنیم.

علت لرزش سقف تیرچه بلوک یا تیرچه یونولیت و راهکار کاهش آن چیست ؟!

۳) عملکرد سقف تیرچه بلوک

دال‌های بتنی از لحاظ عملکرد به دو دسته تیر‌-دال یک طرفه و دو طرفه تقسیم بندی می‌شوند.

این تفاوت عملکرد ناشی از نحوه انتقال نیروهای وارده است. در دال‌های یک طرفه، بارها در امتداد دهانه کوتاه‌تر منتقل شده و به تیر بلندتر می‌رسند.

در چنین حالتی با وجود تیرهای تکیه‌گاهی در هر چهار طرف، انتقال بارها در یک راستا انجام می‌شود. اما در سیستم تیر-دال دو طرفه بارها در دو جهت متعامد به تکیه‌گاه‌ها وارد می‌شوند. 

این سقف یک دال بتنی با سیستم تیر-دال یک طرفه است. این امر می‌تواند علت دیگر لرزش سقف تیرچه یونولیت باشد.

علت لرزش سقف تیرچه بلوک یا تیرچه یونولیت و راهکار کاهش آن چیست ؟!

۴) توخالی بودن سقف تیرچه یونولیت

زمانی که لنگر خمشی به سقف وارد می‌شود، بتن زیر تار خنثی به کشش می‌افتد. بتن در برابر کشش مقاومتی ندارد، به همین علت بتن زیر تار خنثی صرفا باعث افزایش وزن دال و عملکرد نامناسب در برابر زلزله می‌شود. 

اما به وسیله روش‌هایی می‌توان بتن این قسمت را حذف کرد. وجود بلوک‌های سقفی مانند بلوک یونولیتی به عنوان المان‌های پرکننده، مقطع T شکلی برای این دال بتنی ایجاد می‌کنند.

اما این تو خالی شدن دال بتنی موجب کاهش صلبیت نسبت به دال بتنی تو پر می‌شود. صلبیت کم سقف تیرچه بلوک یکی دیگر از دلایل لرزش آن است.

علت لرزش سقف تیرچه بلوک یا تیرچه یونولیت و راهکار کاهش آن چیست ؟!

 

آموزش‌های اجرایی ساختمان

آموزش‌هایی فراتر از کاربردی

به جمع حرفه‌ای‌ها بپیوندید!

کلیک کنید

مسیر یادگیری مهندسی عمران

یک مسیر رایگان برای حرفه‌ای شدن

حتما تو این مسیر با ما همراه شو!

کلیک کنید

 

از دیگر علت های لرزش سقف تیرچه بلوک می‌توان به اجرای غیراصولی آن، میزان بارهای وارده، نوع تحرکات روی سقف، مقاومت فولاد و بتن به کار رفته، فواصل بین تیرچه‌ها و غیره اشاره کرد.

 

راه‌های حذف لرزش سقف تیرچه بلوک

۱) طراحی مناسب

طراحی مناسب قدم اول در گرفتن نتیجه مطلوب از یک سازه است. همانطور که می‌دانیم بهترین مهندسین طراح‌ افرادی هستند که با نکات اجرایی هم آشنا باشند، زیرا داشتن دانش تئوری به تنهایی کافی نبوده و سازه طراحی شده باید قابل اجرا نیز باشد.

در صورتی که دهانه سازه بلند بوده یا بار سازه زیاد باشد، اجرای کلاف میانی و استفاده از تیرچه دوبل باید لحاظ شود.

همچنین تعیین فاصله مناسب بین تیرچه‌ها، ضخامت کافی بتن پوششی، استفاده از دیگر انواع بلوک سقفی (سفالی، سیمانی، پوکه‌ای و غیر) و کف سازی اصولی از مواردی هستند که طراح باید به آن‌ها دقت کند.

برای مطالعه بیشتر در مورد اجرای سقف تیرچه و بلوک به مقاله سقف تیرچه بلوک را با فیلم و اصولی یاد بگیرید! مراجعه کنید.

همچنین در دهانه‌های بلندتر از ۸ متر اجرای این دال بتنی مناسب نبوده و باید از تیرچه‌های پیش تنیده استفاده کرد یا کلا نوع سقف را عوض کرد.

سقف‌ وافل و سقف‌های مجوف مانند یوبوت، کوبیاکس و بابل دک قابلیت اجرا در دهانه‌های بلندتر را دارند. برای اینکه در مورد نکات اجرایی هر کدام از این دال‌ها بیشتر بدانید روی نام آبی هر یک کلیک کنید.

علت لرزش سقف تیرچه بلوک یا تیرچه یونولیت و راهکار کاهش آن چیست ؟!

۱) اجرای اصولی و حرفه‌ای سقف تیرچه یونولیت

اجرای سقف تیرچه و بلوک اصول و نکات اجرایی بسیار زیادی دارد. در صورتی که این دال بتنی به صورت اصولی و طبق ضوابط اجرا نشود، مشکلات فراوانی به همراه خواهد داشت که لرزش تنها یکی از مشکلات آن است.

به همین دلیل مهندسین جهت اجرای آن باید با این اصول آشنا باشند. ما در آموزش رایگان اجرای سقف تیرچه و بلوک همراه با فیلم‌های کارگاهی به شرح دیتیل اجرایی این دال بتنی می‌پردازیم.

با کلیک بر روری تصویر زیر با سرفصل‌ها و نمونه آموزش بیشتر آشنا شوید.

آموزش سقف تیرچه بلوک

 

امیدواریم در پایان این مقاله به جواب سوال‌های خود در مورد علت لرزش سقف تیرچه بلوک رسیده باشید و از اینکه تا پایان مقاله با ما همراه بودید، تشکر می‌کنیم. نظرات خود را در مورد این مقاله با ما به اشتراک بگذارید.

مسیر یادگیری مهندسی عمران

یک مسیر رایگان برای حرفه‌ای شدن

حتما تو این مسیر با ما همراه شو!

کلیک کنید
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *