۳ روش حرفه ای برای محاسبه محیط و مساحت در اتوکد | آموزش حرفه ای دستور Area

در خیلی از مواقع در اتوکد ما نیاز به اندازه گیری محیط و مساحت داریم. ممکن هست این شکل ها و موضوعات، اشکال نامنظم باشند و حتی نیاز به محاسبه مساحت چند پلیگون در اتوکد داشته باشیم. چندین روش حرفه ای برای محاسبه محیط و مساحت در اتوکد از جمله دستور مساحت استفاده می‌شود که در این مقاله این روش ها را به صورت کامل بررسی می‌کنیم. با ما همراه باشید.

 

بهترین راه محاسبه محیط و مساحت در اتوکد

روش های مختلفی برای این کار وجود دارد که می توانید در این فیلم نحوه اندازه گیری های مختلف محیط و مساحت را در اتوکد ببینید.

 

آموزش اتوکد

 

اندازه گیری محیط و مساحت از طریق دستور Area

در صورتی که شکل مورد نظر به صورت polyline رسم نشده باشد، از این دستور می توانید استفاده کنید. برای اجرای دستور Area در اتوکد باید aa را  تایپ و سپس اینتر را بزنید. در این حالت در دستور Area هستید. باید روی گوشه های شکل مورد نظر کلیک کنید و بعد از اینکه دوباره روی نقطه ی اول کلیک کردید، باید اینتر را فشار دهید.

دستور Area در اتوکد

 

در این حالت دقیقا کنار نشانگر موس در اتوکد ، محیط و مساحت به صورت دقیق و محاسبه شده نمایش داده می شود. هم چنین همین اعداد در اتوکد در خط فرمان هم نمایش داده می شود. در این بخش Area به معنی مساحت و perimeter به معنی محیط موضوع مورد نظر است.

 

آموزش‌های حوزه دفتر فنی

آموزش‌هایی فراتر از کاربردی

یک شبه ره ده ساله برو!

کلیک کنید

آموزش‌های اجرایی ساختمان

یک بار برای همیشه اصولی یاد بگیر!

به جمع حرفه‌ای‌ها بپیوندید!

کلیک کنید

 

اندازه گیری محیط و مساحت در اتوکد

 

نکات محاسبه محیط و مساحت در دستور مساحت در اتوکد

در خط فرمان بعد از تایپ aa و زدن اینتر، شما چندین گزینه از جمله Arc دارید. از این فرمان برای اندازه گیری کمان ها می توان استفاده کرد. در صورتی که midpoint هم فعال باشد خیلی کار راحتتر صورت می گیرد.

 

وقتی Polyline ها کار را راحت می کنند!!

در صورتی که شکل شما به صورت به هم پیوسته باشد و به اصطلاح به صورت Polyline رسم شده باشد، کار بسیار ساده خواهد بود. روی موضوع مورد نظر یک کلیک کنید و موضوع مورد نظر را به حالت انتخاب در بیاورید.

بیشتر بدانید:  ۳ روش حرفه ای دستور select object یا انتخاب در اتوکد

سپس کلید ترکیبی crtl + 1 رو بزنید. در این حالت پنجره properties باز خواهد شد که اطلاعات کاملی به شما از آن موضوع می دهد.

در این حالت نیازی به محاسبه محیط و مساحت موضوع یا پلیگون در اتوکد نیست و به راحتی می توانید این اطلاعات را از این پنجره خارج کنید. در این پنجره Area به عنوان مساحت و length به عنوان محیط موضوع ما خواهد بود.

محاسبه مساحت چند پلیگون در اتوکد

در این حالت حتی اگر شما یک بخش هاشور خورده هم داشته باشد می توانید مساحت بخش هاشور خورده را در اتوکد محاسبه کنید. اگر نیاز باشد که مساحت چند پلیگون یا چند بخش هاشور زده در اتوکد را محاسبه کنید، با انتخاب همه ی این موضوع ها و اجرای همان فرمان ctrl +1 می توانید در بخش cumulative area در زیر بخش Area جمع مساحت موضوعات انتخاب شده آمده است.

 

استفاده از دستور list 

با استفاده از دستور list می توانید به اطلاعاتی از جمله مساحت و محیط برسید. با تایپ li  و اینتر به اطلاعات آن موضوع می رسید. در این حالت این اطلاعات به صورت یک پنجره مشخص می شود که شما می توانید این اطلاعات را استخراج کنید.

محاسبه محیط و مساحت در اتوکد

با محاسبه محیط و مساحت اتوکد می توانید کارهای متفاوتی را انجام دهید. باید توانایی های خود را افزایش دهید تا بتوانید از این آموزش ها بهترین استفاده را بکنید.

 

برای مشاهده تمامی آموزش‌های حرفه‌ای و رایگان اتوکد به این صفحه سر بزنید.

آموزش های اتوکد

 

امیدواریم در پایان این مقاله به جواب سوال‌های خود رسیده باشید و از اینکه تا پایان مقاله با ما همراه بودید، تشکر می‌کنیم. نظرات خود را در مورد این مقاله با ما به اشتراک بگذارید.

مسیر یادگیری مهندسی عمران

یک مسیر رایگان برای حرفه‌ای شدن

حتما تو این مسیر با ما همراه شو!

کلیک کنید
دیدگاه کاربران
 • علیرضا ۱۷ تیر ۱۴۰۰

  سلام . وقت بخیر . چرا در برخی موارد وقتی cntr+1 را برای یک سطح هاشور خورده اجرا میکنیم ، مساحت را درج نمیکند ؟

  • مریم حسنی پشتیبانی آکادمی عمران ۱۹ تیر ۱۴۰۰

   باسلام
   از دستور list استفاده کنید.
   موفق باشید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *