برای مشاهده آموزش‌های کاربردی مهندسی عمران در حوزه اجرا و دفترفنی و سرمایه گذاری روی خودت، حتما روی این بنر کلیک کن!
0
02144030986

استهلاک و نحوه پرداخت پیش پرداخت به پیمانکار در شرایط عمومی پیمان

پیش پرداخت

کارفرما برای تقویت بنیه مالی پیمانکار مبلغی را به عنوان پیش پرداخت به او می‌دهد. پیمانکار از این مبلغ برای تامین ابزار و تجهیزات، ماشین آلات، مصالح و سایر هزینه‌های خود در پروژه نظیر دستمزد نیروی انسانی و حمل و نقل استفاده می‌کند. اما چه قدر با نکات آن آشنا هستید؟! آیا میزان درصد پیش پرداخت در قراردادهای پیمانکاری را می‌دانید؟! در این مقاله به بررسی دستورالعمل پرداخت پیش پرداخت به پیمانکار و استهلاک پیش پرداخت می‌پردازیم.

نحوه پرداخت پیش پرداخت

برای اطلاع از انواع تضمین در قراردادهای پیمانکاری ابتدا ویدئو زیر را ببینید سپس تا انتها مقاله با ما همراه باشید.

پیش پرداخت در شرایط عمومی پیمان (ماده ۳۶)

ماده ۳۶ شرایط عمومی پیمان با عنوان پیش پرداخت به بررسی نحوه دادن آن می‌پردازد.

طبق ماده ۳۶ شرایط عمومی پیمان میزان، روش و چگونگی واریز پیش پرداخت و دیگر ضوابط آن بر اساس دستورالعمل مربوط که در زمان ارجاع کار نافذ بوده و شماره و تاریخ آن در اسناد و مدارک پیمان درج شده، است.

این دستورالعمل در بیشتر موارد، آیین نامه تضمین معاملات دولتی است که در ماده ۳۶ شرایط خصوصی پیمان آورده می‌شود و در این مقاله به بررسی آن می پردازیم.

دانلود آیین نامه تضمین معاملات دولتی

در اسناد مناقصه، ماده ۳۶ شرایط خصوصی پیمان، به بررسی این موضوع می پردازد تا پیمانکار شرایط وجود یا عدم وجود پیش پرداخت در قرارداد را بداند و با توجه به آن پیشنهاد قیمت دهد. ماده ۳۶ شرایط خصوصی یک مناقصه را می توانید در تصویر زیر مشاهده کنید.

پرداخت پیش پرداخت به پیمانکار

عدم پرداخت پیش پرداخت به پیمانکار

مهلت دادن هر قسط پیش پرداخت طبق ماده ۳۶ شرایط عمومی پیمان ۲۰ روز از تاریخ درخواست پیمانکار که به تایید مهندس مشاور رسیده است یا ۱۰ روز از تاریخ ارائه تضمین از سوی پیمانکار، هرکدام که بیشتر است، می باشد.

اگر کارفرما در دادن پیش پرداخت تاخیر کند پیمانکار می‌تواند متناسب با مبلغ و مدت تاخیر آن طبق بخشنامه ۵۰۹۰ با عنوان ” نحوه محاسبه تاخیرات ناشی از تاخیر در پرداخت صورت وضعیت‌ها ” مدت پیمان را تمدید کند.

دانلود بخشنامه ۵۰۹۰

برای اطلاع بیشتر از نحوه محاسبه تاخیرات ناشی از تاخیر در دادن پیش پرداخت و ارائه لایحه تاخیرات ” آموزش حرفه‌ای تهیه و تنظیم لایحه تاخیرات ” را ببینید.

در برخی از قراردادها نوشته می‌شود که به این پیمان پیش پرداخت تعلق نمی‌گیرد که در این صورت پیمانکار هیچ حقی برای اعتراض ندارد.

امروزه با افزایش مشکلات مالی کارفرماها و تاخیر در دادن صورت وضعیت های موقت و قطعی، موضوع ماده ۳۶ شرایط عمومی پیمان کم رنگ تر از قبل شده و کمتر پروژه‌ای پیش پرداخت دارد.

در واقع کارفرما از پیمانکاران انتظار دارد که با توان مالی کافی در پروژه‌ها شرکت کرده و پروژه به دلیل تاخیر در پرداخت کارفرما دچار کندی یا خاتمه نشود. ارزیابی کیفی پیمانکاران در مناقصات نیز به همین دلیل است و امتیاز بالایی برای توان مالی پیمانکار در نظر گرفته می شود.

پرداخت پیش پرداخت به پیمانکار

 

تضمین پیش پرداخت

طبق تعریف آیین نامه تضمین معاملات دولتی، سپردن مال یا وجه نقد یا به عهده گرفتن تعهد فرعی یا مضاعف به منظور ‏پای بندی به یک ‏تعهد اصلی و شروط مربوط به آن را تضمین می گویند‎‏. ‏

تضمین پیش پرداخت تضمینی است که پیمانکار پس از بستن قرارداد، در قبال دریافت آن بر اساس اسناد ارجاع کار به کارفرما می سپارد.

برای تضمین پیش پرداخت، از انواع تضمین های این آیین نامه، تنها موارد زیر قابل قبول است :

ضمانت نامه بانکی و یا ضمانت نامه های صادره از سوی مؤسسات اعتباری ‏غیربانکی که دارای ‏مجوز فعالیت از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران هستند‎‏. ‏

ضمانت نامه صادره توسط مؤسسات بیمه گر دارای مجوز لازم برای فعالیت و صدور ‏ضمانت نامه از ‏سوی بیمه مرکزی ایران‎‏. ‏

گواهی خالص مطالبات قطعی تأیید شده قراردادها از سوی دستگاه های اجرایی و ‏ذی حسابان مربوط ‏برای همان دستگاه اجرایی که تأیید شده به مهر‎‏ ‏دفتر هیئت دولت است‎‏. ‏

اوراق مشارکت بی نام تضمین شده بانک ها و دولت با قابلیت بازخرید قبل از سررسید ‏‏(موضوع ‏قانون نحوه انتشار اوراق مشارکت‎‏). ‏

وثیقه ملکی معادل هشتاد و پنج درصد ارزش کارشناسی رسمی آن‎‏. ‏

ضمانت نامه های صادره توسط صندوق های ضمانت دولتی که به موجب قانون تأسیس ‏شده یا می ‏شوند و طبق اساسنامه فعالیت می نمایند‎‏. ‏

بنر دفتر فنی

 

 

میزان درصد پیش پرداخت در قراردادهای پیمانکاری

میزان پیش پرداخت از پانزده درصد تا بیست و پنج درصد مبلغ ‏اولیه پیمان ‏است که مقدار دقیق آن باید در اسناد فرآیند ارجاع کار و پیمان از سوی کارفرما پیش ‏بینی و قید شود‎‏.

‏پس اگر به عنوان پیمانکار قصد شرکت در یک مناقصه را دارید، حتما بررسی کنید که شرایط قرارداد به چه صورتی است.

برای اطلاع بیشتر از نحوه شرکت در مناقصات پیمانکاری به آموزش آموزش حرفه‌ای صفر تا صد پیروزی در مناقصات سر بزنید.

شرایط پرداخت پیش پرداخت به پیمانکار

مبلغ پیش پرداخت برای پیمانکاران در سه قسط به شرح زیر در ازای ارائه ضمانت نامه به نفع ‏دستگاه اجرایی ‏بدون کسر کسورات قانونی است‎‏: ‏
قسط اول معادل چهل درصد مبلغ پیش پرداخت، پس از تحویل ‏کارگاه

قسط دوم معادل سی درصد مبلغ پیش پرداخت، پس از تجهیز کارگاه که طبق شرایط تعیین ‏شده در اسناد ‏ارجاع کار و قرارداد برای شروع عملیات لازم است.

قسط سوم معادل سی درصد ‏مبلغ پیش پرداخت، ‏پس از انجام سی درصد مبلغ اولیه پیمان طبق صورت وضعیت های موقت ‏بدون محاسبه مصالح پای کار‎‏. ‏

پیمانکار در موعدهای مقرری که در ماده ۳۶ شرایط خصوصی پیمان لحاظ شده است برای دریافت هریک از اقساط، درخواست خود را به مهندس مشاور می نویسد. کارفرما پس از تایید مهندس مشاور، هر قسط را در مقابل تضمین تعیین شده در دستورالعمل، بدون اینکه وجوهی از آن کسر شود، می‌دهد.

پرداخت پیش پرداخت به پیمانکار

درصد استهلاک پیش پرداخت

منظور از استهلاک پیش پرداخت روشی است که به کار گرفته می‌شود تا مبلغ داده شده توسط کارفرما از طلب پیمانکار کسر شود.

پیمانکار به مرور زمان که کار می‌کند و صورت وضعیت می‌دهد، از مبلغ هر صورت وضعیت مقداری به عنوان کسورات پیش پرداخت کسر می‌شود تا رفته رفته مبلغ آن مستهلک شود.

‏پس از واریز اقساط اول و دوم (معادل هفتاد درصد پیش پرداخت) نسبت ‏مبلغ کل ‏پیش پرداخت به مبلغ اولیه پیمان از مبلغ ناخالص تمام صورت وضعیت های موقت (به ‏استثنای تعدیل، ‏مابه التفاوت نرخ مصالح و پرداخت های مشابه) کسر می‌شود.

بعد از واریز قسط ‏سوم، معادل یکصد و ‏چهارده درصد نسبت کل پیش پرداخت به مبلغ اولیه پیمان از صورت ‏وضعیت‌ها کسر می‌شود به نحوی ‏که مبلغ آن تا آخرین صورت وضعیت موقت ‏مستهلک شود‎‏. ‏

پرداخت پیش پرداخت به پیمانکار

 

مثال استهلاک پیش پرداخت

در انتها مثالی در مورد استهلاک پیش پرداخت برای شما شرح می‌دهیم. به طور مثال فرض کنید مبلغ اولیه پیمان ۱۰۰ میلیون تومان بوده و ۲۰ درصد معادل ۲۰ میلیون تومان به این پیمان پیش پرداخت تعلق می‌گیرد.

قسط اول : ۸ میلیون تومان پس از تحویل کارگاه (۴۰ درصد ۲۰ میلیون تومان)

قسط دوم : ۶ میلیون تومان پس از تجهیز کارگاه (۳۰ درصد ۲۰ میلیون تومان)

نسبت مبلغ کل پیش پرداخت به مبلغ اولیه پیمان ۲۰ درصد است. پس از هر صورت وضعیت موقت (به ‏استثنای تعدیل، ‏مابه التفاوت نرخ مصالح و پرداخت‌های مشابه) ۲۰ درصد کسر می شود تا در چند صورت وضعیت مبلغ آن مستهلک شود.

یعنی اگر صورت وضعیت اول ۱۵ میلیون تومان باشد مبلغ ۳ میلیون تومان بابت دادن پیش پرداخت از طلب پیمانکار کسر می‌شود و به او داده نمی‌شود.

قسط سوم : ۶ میلیون تومان پس از انجام سی درصد مبلغ پیمان (۳۰ درصد ۲۰ میلیون تومان – پس از انجام ۳۰ میلیون تومان طبق صورت وضعیت های تایید شده)

پس از دادن قسط سوم توسط کارفرما، ۲۲٫۸ درصد از صورت وضعیت‌های بعدی کسر خواهد شد تا تمام پول پیش پرداخت مستهلک شود. (۱۱۴ درصد ۲۰ درصد که نسبت کل پیش پرداخت به مبلغ اولیه پیمان است ۲۲٫۸ درصد می‌شود.)

یعنی اگر صورت وضعیت بعدی ۱۰ میلیون تومان باشد مبلغ ۲ میلیون و ۲۸۰ هزار تومان بابت پیش پرداخت از طلب پیمانکار کسر خواهد شد.

این کسر مبلغ از صورت وضعیت‌ها تا زمانی که مبلغ داده شده توسط کارفرما به طور کامل مستهلک شود ادامه پیدا می‌کند.

 

دانلود بخشنامه پیش پرداخت

پیش پرداخت بخشنامه خاصی ندارد اما در آیین نامه تضمین معاملات دولتی در این باره توضیح داده شده است.

دانلود بخشنامه پیش پرداخت

 

در آموزش پیش نیاز دفترفنی تمام تعاریف و نکات اجرایی موافقتنامه، شرایط عمومی و شرایط خصوصی پیمان و نکات مهمی که برای شروع کارکردن و یا رشد کردن در بخش دفترفنی به آن ها نیاز دارید به همراه نمونه های کاربردی بررسی شده است.

برای اطلاع بیشتر از آموزش پیش نیاز دفترفنی روی تصویر زیر کلیک کنید.

آموزش پیش نیاز دفتر فنی

 

سخن آخر

امیدواریم در پایان این مقاله به جواب تمام سوال‌های خود رسیده باشید و از اینکه تا آخر این مقاله با ما همراه بودید تشکر می‌کنیم. اگر هنوز سوال یا نظری دارید حتما با ما به اشتراک بگذارید.

 

مسیر یادگیری مهندسی عمران

برای مشاهده تمامی مسیرهای یادگیری مهندسی عمران به صفحه زیر سر بزنید.

مسیر یادگیری مهندسی عمران

دیدگاه کاربران
 • محسن ۱۶ خرداد ۱۴۰۰

  عالی جامع و کامل و محکمه پسند بیان شده
  ایول مهندس جان

  • مریم حسنی پشتیبانی آکادمی عمران ۱۷ خرداد ۱۴۰۰

   سلام
   ممنون از لطف و نظر شما.

 • علی زارع ۲۵ شهریور ۱۴۰۰

  باسلام درصورت درخواست کارفرما از بانک آیا بانک میتواند مبلغ قسط اول و دوم را یکجا از بانک درخواست نماید ؟آیا همه پیش پرداخت را بطور یکجا میتواند درخواست کند ؟آیا بانک مجاز به صدور یکجا می‌باشد ؟یا باید سه فقره ضمانت نامه صادر کند؟

  • علی چمن لاله ۲۶ شهریور ۱۴۰۰

   سلام، وقت بخیر
   اگر منظورتون این است که کارفرما می‌خواهد همه مبلغ پیش پرداخت را یکجا به پیمانکار بدهد. بانک در این زمینه نقشی ندارد. صرفا ضمانت نامه‌ای که کارفرما از پیمانکار خواسته را با توجه به شرایط و ضوابط صادر می‌کند. اما اگر منظورتون این است که پیمانکار به تعهد خود عمل نکرده و کارفرما می‌خواهد ضمانت نامه ‌ها را ضبط کند. ضبط ضمانت نامه از جانب کارفرما هیچ محدودیتی نداشته و بدون هیچ دلیلی می‌تواند آن‌ها را یکجا ضبط کند.
   موفق باشید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *