X

آزمون نظام مهندسی عمران مو به مو از ثبت نام و منابع تا قبولی

اگر دانشجو یا فارغ التحصیل رشته عمران یا رشته‌های مرتبط با آن هستید حتما نام آزمون نظام مهندسی عمران را شنیده‌اید. اما آزمون نظام مهندسی چیست و قبولی در آن چه مزایایی دارد؟ منابع آزمون نظام مهندسی چیست ؟ چطور می‌توان با توجه به بودجه بندی آزمون نظام مهندسی منابع مهم‌تر را مطالعه کرد؟ در این مقاله به طور کامل از قدم اول یعنی شرایط ثبت نام آزمون نظام مهندسی تا قدم آخر یعنی قبولی در آزمون  و حتی مدارک صدور پروانه اشتغال به کار را بررسی کرده‌ و یک دوره رایگان نظام مهندسی در قالب یک فیلم نیز در اختیارتان گذاشته‌ایم. همچنین درباره تمام ریزه کاری‌ها و شرایط و مزایای آزمون نظام مهندسی صحبت کرده‌ایم. با ما در آکادمی عمران همراه باشید.

آنچه در این مقاله می آموزید:

آزمون نظام مهندسی چیست

مفاهیم عمومی

صلاحیت‌ ها و نکات آن

شرایط عمومی ثبت نام آزمون نظام مهندسی

زمان ثبت نام آزمون نظام مهندسی 1402

 قبولی در آزمون نظام مهندسی

 منابع و بودجه بندی آزمون نظام مهندسی عمران

 مدارک صدور پروانه اشتغال به کار

کمیسیون هم ارزی رشته‌ها

مزایای قبولی در آزمون نظام مهندسی

آزمون نظام مهندسی چیست

آزمون نظام مهندسی برای صدور پروانه اشتغال به کار مهندسی است. این آزمون توسط سازمان نظام مهندسی ساختمان و زیر نظر سازمان سنجش آموزش کشور برگزار می‌شود.

 

دوره رایگان نظام مهندسی 

پیش از مطالعه این مقاله حتما فیلم زیر را مشاهده کنید تا به جواب سوال‌های خود درباره آزمون نظام مهندسی عمران برسید. این فیلم یک دوره کوتاه رایگان نظام مهندسی است. همچنین با مشاهده این فیلم با دوره کاتالیزور قبولی در نظام مهندسی آشنا خواهید شد.

برای قبولی فقط کافیه 60 ساعت وقت بگذاری!

42 ساعت آموزش می‌بینی و 710 سوال از آزمون‌های قبل حل می‌کنیم! بعدش 18 ساعت آزمون‌های جامع می‌زنی! پروانه نظام مهندسی تو مشتته! فقط کافیه بخوای و 2 هفته زمان بگذاری!

این دوره بر اساس آخرین ویرایش‌های مباحث ضبط شده و سوالات آزمون نظارت و اجرا اردیبهشت 1402 نیز حل و تفسیر شده‌اند. پس با این دوره به راحتی برای آزمون نظارت و اجرا مهر ماه 1402 آماده شو!

در آموزش نظام مهندسی آکادمی عمران به شما می‌گوییم چطور در مدت زمان کوتاه و با کمترین حجم مطالعه در این آزمون نمره قبولی را به دست آورید. برای مطالعه سرفصل‌های این دوره روی لینک آبی رنگ کلیک کنید.

مهندسان با شرکت و قبولی در آزمون نظام مهندسی در رشته و صلاحیت مورد نظر پروانه اشتغال به کار مهندسی پایه سه دریافت کرده و طی شرایطی می‌توانند پایه پروانه خود را ارتقا دهند.

در تصویر زیر یک نمونه‌ از یک پروانه اشتغال به کار مهندسی را مشاهده می‌کنید.

پروانه اشتغال به کار نظام مهندسی

جایگاه مهندس اجرایی عمران در نظام مهندسی 

ممکن است برای شما سوال شده باشد که بدون پروانه نظام مهندسی هم می‌توان در حوزه‌های مختلف مانند اجرا فعالیت داشت؟ جایگاه مهندس اجرایی عمران در نظام مهندسی چگونه است؟ 

در جواب باید بگوییم قطعا بدون پروانه هم می‌توان به فعالیت عمرانی در حوزه‌های مختلف نظیر دفتر فنی، محاسبات و اجرا، به طور مثال به عنوان مهندس اجرایی عمران پرداخت. اما پروانه نظام مهندسی به شما کمک می‌کند تا امکان کسب درآمد بیشتر و داشتن اعتبار بالاتر در جامعه مهندسی را تجربه کنید.

شما می‌توانید بدون نیاز به پروانه نظام مهندسی در تمام پروژه‌های حوزه نظام فنی و اجرایی کشور از راهسازی گرفته تا پل‌سازی، سدسازی و اجرای تونل به عنوان سرپرست یا معاون کارگاه، مدیر پروژه و سرپرست دفتر فنی مشغول به فعالیت باشید.

آزمون نظام مهندسی

دقت کنید پروانه نظام مهندسی به شما صلاحیت اجرا، نظارت و محاسبات ساختمان را می‌دهد. اما با این حال بدون داشتن پروانه نیز می‌توان در حوزه ساختمان سازی فعالیت داشت.

به طور مثال بدون داشتن پروانه نظام مهندسی می‌توانید به عنوان یک مهندس دفتر فنی در پروژه‌های ساختمان سازی فعالیت کنید. همچنین می‌توانید به عنوان یک محاسب کار طراحی و محاسبه سازه یک ساختمان را انجام داده و در نهایت از یک مهندس یا شرکت حقوقی دارای صلاحیت بخواهید نقشه‌ها را تایید کند. می‌توانید به عنوان یک سازنده یا سرپرست کارگاه به ساخت ساختمان مشغول بوده و برای اجرای بهتر از یک مهندس مجری کمک بگیرید. 

همانطور که می‌دانید مهندس اجرایی عمران تمام مراحل ساخت را بررسی می‌کند. به همین دلیل لازم است کارهای خود را براساس ضوابط و مقررات شهرسازی انجام داده و مطابق نقشه‌های تصویب شده کار را پیش ببرد.

ثبت نام آزمون نظام مهندسی

اگر چه بدون پروانه نظام مهندسی نیز می‌توان فعالیت داشت و خیلی از مهندسین دارای صلاحیت به دلیل مسئولیت زیاد و درآمد کم از پروانه خود استفاده نمی‌کنند اما توصیه می‌کنیم حتما برای دریافت این پروانه اقدام کنید.

پس اگر هنوز پروانه نظام مهندسی ندارید حتما تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

اولین گام برای دریافت پروانه نظام مهندسی قبولی آزمون است. در واقع قبولی در آزمون نظام مهندسی را می‌توان به نوعی ورود به حرفه مهندسی تعریف کرد.

این آزمون به طور معمول 2 بار در سال برگزار می‌گردد و شرکت در آن دارای شرایطی مانند مدرک تحصیلی، سابقه کار و غیره است. در ادامه مقاله تمام شرایط عمومی و به طور خاص شرایط رشته عمران را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

 

مفاهیم عمومی آزمون نظام مهندسی:

برای آشنایی با شرایط ثبت نام آزمون نظام مهندسی عمران بهتر است در ابتدا با مفاهیم عمومی این آزمون آشنا شویم.

پروانه اشتغال به کار مهندسی در چهار درجه پایه 3، پایه 2، پایه 1 و ارشد صادر می‌شود. ابتدایی‌ترین پایه در آزمون نظام مهندسی پایه 3 بوده و با ارتقای پایه طبق شرایط و قوانین سازمان نظام مهندسی، به ترتیب پایه 1،2 و ارشد برای پروانه اشتغال به کار صادر می‌شود.

بنابراین برای متقاضیان پروانه اشتغال با داشتن سوابق تجربی یا کارآموزی به میزان مندرج در ماده 5، پروانه اشتغال پایه 3 صادر می‌گردد. 

طبق قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان برای ارتقا از پایه 3 به پایه 2 داشتن 4 سال سابقه، از پایه 2 به پایه 1، 5 سال سابقه و از پایه 1 به ارشد، 6 سال سابقه کار حرفه ای در پایه قبلی و موفقیت در آزمون مربوطه جهت ارتقای پایه ضروری است.

 

ثبت نام در آزمون نظام مهندسی

صلاحیت های نظام مهندسی عمران

به طور کلی بر اساس ماده ۶ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، آزمون نظام مهندسی برای رشته‌های عمران، معماری، شهرسازی، نقشه برداری، ترافیک، تاسیسات مکانیکی و برقی و در صلاحیت‌های مختلف برگزار می‌شود.

در آزمون‌های نظام مهندسی، نوع صلاحیت در هر رشته، شاخصه‌ای برای تعیین تخصص فرد در اجرای امور فنی است. در ادامه صلاحیت‌های رشته مهندسی عمران را بررسی می‌کنیم.

رشته مهندسی عمران شامل صلاحیت‌های زیر است:

اجرا

شرایط آزمون نظام مهندسی

نظارت

سازمان نظام مهندسی

محاسبات

آزمون نظام مهندسی

 ارزیابی، طرح و اجرای بهسازی

ارزیابی، طرح و اجرای بهسازی

طرح و اجرای گود، پی و سازه نگهبان

طرح و اجرای گود، پی و سازه نگهبان

البته دو صلاحیت ” ارزیابی، طرح و اجرای بهسازی ” و ” طرح و اجرای گود، پی و سازه نگهبان ” پس از سال 1400 به صلاحیت‌های رشته عمران اضافه گردید.

 

چند نکته درباره صلاحیت‌های رشته عمران:

برای اخذ صلاحیت ارزیابی، طرح و اجرای بهسازی لازم است تا فرد دارای مدرک کارشناسی ارشد یا دکتری رشته عمران در گرایش سازه یا زلزله باشد.

همچنین برای اخذ صلاحیت طرح و اجرای گود، پی و سازه نگهبان لازم است فرد دارای مدرک کارشناسی ارشد یا دکتری رشته عمران در گرایش خاک باشد.

برای هر دو صلاحیت فرد باید دارای صلاحیت‌های اجرا یا نظارت پایه یک یا صلاحیت محاسبات پایه دو باشد.

شرایط ثبت نام نظام مهندسی

 

شرایط عمومی ثبت نام در آزمون نظام مهندسی عمران

برای شرکت در آزمون نظام مهندسی کافی است بین تاریخ فارغ التحصیلی کارشناسی و روز برگزاری آزمون 3 سال فاصله زمانی باشد.

یعنی اگر شما در تاریخ 14 تیر ماه 1399 فارغ التحصیل شدید و روز برگزاری آزمون 15 تیرماه 1402 باشد، می‌توانید در آزمون شرکت کنید. بدیهی است زمان ثبت نام زودتر از این تاریخ بوده و ملاک نیست.

اگر کارشناسی ارشد یا دکتری نیز دارید ملاک، فاصله 3 سال از کارشناسی است. اما اگر گرایش خود را در تحصیلات تکمیلی تغییر دادید برای رشته کارشناسی ارشد بعد از 2 سال از فارغ التحصیلی ارشد و برای رشته دکتری بعد از 1 سال از فارغ التحصیلی دکتری می‌توانید در آزمون شرکت کنید.

به طور مثال فردی لیسانس غیر مرتبط با مهندسی عمران داشته ولی کارشناسی ارشد، مهندسی عمران خوانده است برای این فرد دو سال از تاریخ فارغ التحصیلی ارشد ملاک است.

 

برای نمایش کامل جداول، آن را به چپ و راست بکشید.

 

سابقه کار لازم برای ورود به حرفه مهندسان در مقاطع مختلف تحصیلی:

 

مدرک دانشگاهی سابقه کار لازم
کارشناسی 3 سال
کارشناسی ارشد 2 سال
دکتری 1 سال

 

سابقه کار لازم برای ورود به حرفه کاردان‌های فنی در مقاطع مختلف تحصیلی:

 

مدرک دانشگاهی سابقه کار لازم
مدرک کاردانی مورد تایید وزارت علوم 5 سال
مدرک کاردانی مورد تایید سایر وزارت خانه ها 6 سال

 

سابقه کار و شرایط سنی با توجه به پایه :

 

پایه حداقل سابقه کار تجربی حداقل سن
پایه یک 19 سال 37 سال
پایه دو 13 سال 31 سال
پایه  سه  8 سال 26 سال

 

آزمون نظام مهندسی عمران به صورت تستی، چهار گزینه‌ای و کتاب باز برگزار می‌شود.

اگر در آزمون نظام مهندسی شرکت کرده یا عکس‌های آن را دیده باشید شرکت‌کنندگان مباحث و کتاب‌های مختلفی را با خود سر جلسه آزمون می‌آورند. شاید تصورش سخت باشد که از چمدان، جعبه موز، سبد خرید، کیسه‌های پارچه‌ای و غیره برای حمل کتاب‌ها استفاده می‌کنند و همه این کتاب‌ها را در جلسه امتحان دور خودشان می‌چینند. 

اگر چه دقت کنید فاکتور سرعت در آزمون نظام مهندسی بسیار اهمیت داشته و نباید زمان خود را صرف گشتن بین منابع مختلف کنید.

آزمون نظام مهندسی عمران

داشتن کارت پایان خدمت یا کارت معافیت (دائم یا موقت) برای دریافت پروانه داوطلبان آقا ضروری است.

اگر هنوز سربازی نرفتید نیز می‌توانید در آزمون نظام مهندسی شرکت کنید. اما برای دریافت پروانه باید کارت پایان خدمت به همراه داشته باشید. اگر می‌پرسید بعد قبولی در آزمون چه مدت زمان برای گذراندن سربازی و دریافت کارت پایان خدمت دارید، نکته بعدی را از دست ندهید.

 

اعتبار قبولی در آزمون نظام مهندسی در تمام رشته و صلاحیت‌ها از جمله عمران، 3 سال است. لازم است در این مدت نسبت به اخذ پروانه اشتغال به کار مهندسی، اقدام شود.

 

  حد نصاب قبولی در آزمون نظام مهندسی در تمام رشته‌ها و صلاحیت‌ها از جمله عمران کسب نمره به اندازه 50 درصد از کل نمره آزمون است. البته برای دو صلاحیت ” ارزیابی، طرح و اجرای بهسازی ” و ” طرح و اجرای گود، پی و سازه نگهبان” حد نصاب قبولی کسب 60 درصد از نمره کل آزمون است. برخلاف آزمون کنکور، رتبه‌بندی در قبولی آزمون نظام مهندسی اهمیت ندارد. کافی است نمره 50 درصد را کسب کنید.

دقت کنید اعداد نمره رند بوده و به سمت بالا گرد می‌شوند. یعنی اگر درصد شما 49.01 نیز شود به سمت بالا گرد شده و برای شما 50 درصد و قبولی آزمون ثبت می‌گردد. 

محاسبه درصد آزمون نظام مهندسی به کمک فرمول زیر است:

سوالات نظام مهندسی

شاید برایتان سوال باشد که چگونه می‌توانیم با پاسخ به کمترین تعداد سوال، نمره قبولی را کسب کنیم. در جداول زیر مشخص کردیم که در صورت پاسخ به چند سوال درست و داشتن چند غلط می‌توانید در آزمون نمره قبولی را بدست آورید.

سوالات آزمون نظام مهندسی

سوالات آزمون نظام مهندسی عمران

سوالات نظام مهندسی

 

علاوه بر نکاتی که به عنوان شرایط عمومی و اختصاصی آزمون نظام مهندسی عمران گفته شد، توصیه می‌کنیم حتما دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون نظام مهندسی 1402 را مطالعه کنید.

 

آزمون نظام مهندسی عمران

 

زمان ثبت نام آزمون نظام مهندسی 1402 

همانطور که در ابتدا گفتیم آزمون نظام مهندسی معمولا دوبار در سال برگزار می‌شود و تاریخ حدودی آن شهریور و دی ماه است.

زمان ثبت نام هر دوره به طور تقریبی یک تا یک و نیم ماه پیش از آزمون است.

مهلت ثبت نام این دوره از آزمون نظام مهندسی 1402 از تاریخ 17 تا 23 مرداد ماه بوده و زمان برگزاری آن 20 و 21 مهر ماه 1402 است.

برای اطلاع از موعد ثبت نام و برگزاری دوره‌های بعدی آزمون نظام مهندسی ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

برای مشاهده کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام آکادمی عمران روی نام آن‌ها کلیک کنید.

زمان ثبت نام آزمون نظام مهندسی 1401

 

قبولی در آزمون نظام مهندسی

در آزمون نظارت و اجرا نکته‌ای که شاید بتوان گفت به اندازه سطح دانش شما مهم است، سرعت شما در پاسخ دادن به سوالات است. برای مثال مدت زمان آزمون نظارت 150 دقیقه است و شما باید در مدت 150 دقیقه از 60 سوال، حداقل به 30 سوال پاسخ درست بدهید تا نمره 50 را برای قبولی کسب کنید. همان طور که در ابتدای مقاله گفتیم در این آزمون رتبه‌بندی وجود ندارد و در واقع فردی که به 90 درصد سوالات پاسخ صحیح می‌دهد با فردی که به 50 درصد سوالات پاسخ درست می‌دهد از نظر قبولی برابر هستند.

قبولی در آزمون نظام مهندسی

به طور کلی می‌توان گفت برای مدیریت زمان و کسب نمره قبولی، لازم است در مطالعه برای آزمون نظام مهندسی حداقل 70 تا 80 درصد منابع را پوشش دهید. این به معنی است که می‌توانید با توجه به اینکه از کدام مباحث در آزمون سال‌های گذشته سوالات کمتری طرح می‌شود، آن منابع را حذف کرده و تمرکزتان را روی منابع مهم‌تر بگذارید.

برای انتخاب منابع لازم است به بودجه بندی آزمون نظام مهندسی در صلاحیت‌های مختلف توجه کنید که در ادامه مقاله به طور کامل به آن پرداخته شده است.

اگرچه در آزمون محاسبات که مدت زمان آن 210 دقیقه است، علاوه بر سرعت و دقت بالا، لازم است مدت زمان بیشتری به مطالعه و تسلط بر منابع اختصاص دهید.

 

یک نکته کاربردی :

توصیه می‌کنیم برای قبولی در آزمون نظام مهندسی حداقل به 38 سوال از 60 سوال آزمون پاسخ دهید تا حتی اگر 6 غلط هم داشتید باز نمره قبولی را کسب کنید.

قبولی در آزمون نظام مهندسی عمران

برای پاسخ به سوالات آزمون لازم نیست مطالب را حفظ کنید بلکه فقط باید بدانید در هر مبحث درباره چه مسائلی صحبت شده است. برای مثال اگر سوال درباره بتن الیافی بود لازم است بدانید که در مبحث 5 در بخش فرآیندهای سیمانی درباره بتن الیافی صحبت شده است. 

توجه کنید که در سال‌های اخیر به علت بالا رفتن سطح سوالات و جهت مدیریت بهتر زمان، نمی‌توان برای پاسخ به تمام سوالات از کلید واژه های آزمون نظام مهندسی استفاده کرد. استفاده از کلید واژه ها در صورتی منطقی به نظر می‌آید که موضوع سوال در مباحثی که فکر می‌کردید نبوده و با دانش خود نتوانستید به پاسخ سوال برسید. 

یک نکته دیگر که در قبولی آزمون نظام مهندسی عمران باید به آن توجه کنید آگاهی کامل از منابع این آزمون است که در این مقاله به طور کامل از صفر تا صد آن‌ها را برایتان توضیح داده‌ایم.

 

منابع آزمون نظام مهندسی عمران

همانطور که در قسمت قبل گفتیم، بدیهی است که برای قبولی در آزمون، آگاهی کامل از منابع آزمون نظام مهندسی عمران در صلاحیت‌های مورد نظر به عنوان قدم اول، ضروری است. مواد و منابع آزمون نظام مهندسی توسط سازمان نظام مهندسی مشخص شده که در ادامه همین بخش آن‌ها را در جداولی به طور کامل قرار داده‌ایم.

منابع آزمون نظام مهندسی عمران

برای نمایش کامل جداول، آن را به چپ و راست بکشید.

 

منابع آزمون نظام مهندسی صلاحیت نظارت رشته عمران 1402

 

مباحث آزمون نظارت  سال چاپ / توضیحات
مبحث دوم : نظامات اداری 1384
مبحث پنجم :مصالح و فرآورده‌های ساختمانی 1396
مبحث ششم : بارهای وارد بر ساختمان 1398
مبحث هفتم : ژئوتکنیک و مهندسی پی 1400
مبحث هشتم : طرح و اجرای ساختمان‌های با مصالح بنایی 1398
مبحث نهم : طرح و اجرای ساختمان‌های بتن‌آرمه 1399 + غلط نامه 
مبحث دهم: طرح و اجرای ساختمان‌های فولادی 1401
مبحث یازدهم : طرح و اجرای صنعتی ساختمان‌ها 1400
مبحث دوازدهم : ایمنی و حفاظت کار در حین اجرا 1392
مبحث نوزدهم : صرفه‌جوئی در مصرف انرژی 1399
مبحث بیست و یکم : پدافند غیرعامل 1395
مبحث بیست و دوم : مراقبت و نگهداری از ساختمان‌ها 1392
آئین‌نامه طراحی ساختمان‌ها در برابر زلزله (استاندارد ۲۸۰۰)  ویرایش چهارم و اصلاحیه مربوطه و پیوست ششم آن
راهنمای جوش و اتصالات جوشی در ساختمان‌های فولادی (بخش‌های نظارت و اجرا) 1390
استاتیک، مقاومت مصالح، تحلیل سازه‌ها و طراحی سازه‌های فولادی و بتنی منابع معتبر علمی در حد اطلاعات دانشگاهی 
روش‌ها و جزئیات اجرایی ساختمان منابع معتبر علمی در حد اطلاعات دانشگاهی 
مکانیک خاک، گودبرداری، پی سازی و سازه‌های نگهبان منابع معتبر علمی در حد اطلاعات دانشگاهی 
مقررات، قوانین و ضوابط حقوقی و انتظامی مرتبط با ساخت و ساز
قراردادها و شرایط عمومی و خصوصی مرتبط با انواع قراردادها و پیمان‌ها
قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و اصلاح‌نامه  1390

 

منابع آزمون نظام مهندسی صلاحیت اجرا رشته عمران 1402

 

مباحث آزمون اجرا  سال چاپ / توضیحات
مبحث دوم : نظامات اداری 1384
مبحث سوم : حفاظت ساختمان‌ها در مقابل حریق 1395 + غلط نامه 
مبحث چهارم : الزامات عمومی ساختمان 1396
مبحث پنجم :مصالح و فرآورده‌های ساختمانی 1396
مبحث ششم : بارهای وارد بر ساختمان 1398
مبحث هفتم : ژئوتکنیک و مهندسی پی 1400
مبحث هشتم : طرح و اجرای ساختمان‌های با مصالح بنایی 1398
مبحث نهم : طرح و اجرای ساختمان‌های بتن‌آرمه 1399 + غلط نامه 
مبحث دهم: طرح و اجرای ساختمان‌های فولادی 1401
مبحث یازدهم : طرح و اجرای صنعتی ساختمان‌ها 1400
مبحث دوازدهم : ایمنی و حفاظت کار در حین اجرا 1392
مبحث سیزدهم : طرح و اجرای تأسیسات برقی ساختمان‌ها 1395 + غلط نامه 
مبحث چهاردهم : تأسیسات مکانیکی 1396 + غلط نامه 
مبحث شانزدهم : تأسیسات بهداشتی 1396
مبحث هفدهم : لوله‌کشی گاز طبیعی 1389 + غلط نامه 
مبحث هجدهم : عایق‌بندی و تنظیم صدا 1396
مبحث نوزدهم : صرفه‌جوئی در مصرف انرژی 1399
مبحث بیستم: علائم و تابلوها 1396
مبحث بیست و یکم : پدافند غیرعامل 1395
مبحث بیست و دوم : مراقبت و نگهداری از ساختمان‌ها 1392
آئین‌نامه طراحی ساختمان‌ها در برابر زلزله (استاندارد ۲۸۰۰)  ویرایش چهارم و اصلاحیه مربوطه و پیوست ششم آن
راهنمای جوش و اتصالات جوشی در ساختمان‌های فولادی (بخش‌های نظارت و اجرا) ۱۳۹۰
استاتیک، مقاومت مصالح، تحلیل سازه‌ها و طراحی سازه‌های فولادی و بتنی منابع معتبر علمی در حد اطلاعات دانشگاهی 
روش‌ها و جزئیات اجرایی ساختمان منابع معتبر علمی در حد اطلاعات دانشگاهی 
مکانیک خاک، گودبرداری، پی سازی و سازه‌های نگهبان منابع معتبر علمی در حد اطلاعات دانشگاهی 
مقررات، قوانین و ضوابط حقوقی و انتظامی مرتبط با ساخت و ساز
قراردادها و شرایط عمومی و خصوصی مرتبط با انواع قراردادها و پیمان‌ها
قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان 1390   
تصویب نامه شماره ۱۶۰۲۷۷/ت۵۲۶۶۰ ه‌ مورخ ۵/۱۲/۹۴ هیات وزیران در مورد اصلاح موادی از آئین‌نامه اجرایی قانون و نظامنامه رفتار حرفه‌ای اخلاقی در مهندسی ساختمان
قوانین مرتبط با صنعت بیمه و مالیات و کار
مدیریت ساخت و نظام برنامه‌ریزی و کنترل پروژه
ماشین‌آلات ساختمانی و آشنایی با نحوه عملکرد، بهره‌برداری و نگهداری آن‌ها
ضوابط و مقررات مربوط به نظام فنی و اجرایی کشور

 

منابع آزمون نظام مهندسی صلاحیت محاسبات رشته عمران 1402

 

مباحث آزمون محاسبات  سال چاپ / توضیحات
مبحث ششم : بارهای وارد بر ساختمان 1398
مبحث هفتم : ژئوتکنیک و مهندسی پی 1400
مبحث هشتم : طرح و اجرای ساختمان‌های با مصالح بنایی 1398
مبحث نهم : طرح و اجرای ساختمان‌های بتن‌آرمه 1399 + غلط نامه 
مبحث دهم: طرح و اجرای ساختمان‌های فولادی 1401
آئین‌نامه طراحی ساختمان‌ها در برابر زلزله (استاندارد ۲۸۰۰)  ویرایش چهارم و اصلاحیه مربوطه و پیوست ششم آن
استاتیک، مقاومت مصالح، تحلیل سازه‌ها و طراحی سازه‌های فولادی و بتنی منابع معتبر علمی در حد اطلاعات دانشگاهی 
روش‌ها و جزئیات اجرایی ساختمان منابع معتبر علمی در حد اطلاعات دانشگاهی 
مکانیک خاک، گودبرداری، پی سازی و سازه‌های نگهبان منابع معتبر علمی در حد اطلاعات دانشگاهی 

 

منابع آزمون نظام مهندسی صلاحیت ارزیابی، طرح و اجرای بهسازی رشته عمران 1402

 

مباحث آزمون ارزیابی  سال چاپ / توضیحات
دستورالعمل بهسازی لرزه‌ای ساختمان‌های موجود (شماره ۳۶۰) 1392
راهنمای روش‌ها و شیوه‌های بهسازی لرزه‌ای ساختمان‌های موجود و جزئیات اجرایی (شماره ۵۲۴) 1389
 تذکر: داشتن تسلط کافی بر مواد آزمون رشته عمران محاسبات الزامی است.

 

منابع آزمون نظام مهندسی صلاحیت طرح و اجرای گود، پی و سازه نگهبان رشته عمران 1402

 

مباحث آزمون   سال چاپ / توضیحات
مبحث هفتم : ژئوتکنیک و مهندسی پی 1400
راهنمای طراحی دیوارهای حائل ( ضابطه شماره ۳۰۸ ) 1396
دستورالعمل اجرایی گودبرداری‌های ساختمانی 1391
مکانیک خاک، گودبرداری، پی و پی‌سازی و سازه‌های نگهبان، خاک پیشرفته، پی پیشرفته و اجزاء محدود در حد اطلاعات دانشگاهی مقاطع کارشناسی عمران و کارشناسی‌ارشد خاک و پی
 تذکر: داشتن تسلط کافی بر مواد آزمون رشته عمران محاسبات الزامی است.

 

در انتها لازم است نکاتی را برای منابع ذکر شده عنوان کنیم: 

منظور از مباحث، مباحث مقررات ملی ساختمان است.

در صورت وجود تناقض بین مباحث مقررات ملی ساختمان و سایر مدارک فنی و یا کتاب‌های راهنمای مباحث، مباحث مقررات ملی ساختمان ملاک عمل است.

به غیر از ویرایش‌های گفته شده در مباحث مقررات ملی ساختمان، برای سایر مدارک و منابع فنی اعلام شده آخرین نسخه معتبر ملاک عمل است.

برای صلاحیت محاسبات، داشتن اطلاعات کافی از مبانی محاسبات سازه و تسلط بر روابط اساسی طراحی و تحلیل سازه‌ها ضروری است.

به همراه داشتن جداول پروفیل‌های ساختمانی در جلسه‌ آزمون ضروری است.

در صورت وجود راهنما برای مباحث مقررات ملی ساختمان، این راهنما هم جزء مواد آزمون محسوب می‌شود.

در صورتی‌ که در مواد آزمون به آیین‌نامه بتن ایران ” آبا ” اشاره شده باشد، ضوابط و مقررات مبحث نهم مقررات ملی ساختمان (طرح و اجرای ساختمان‌های بتن‌ آرمه) ویرایش ۱۳۹۹ ملاک عمل خواهد بود.

 

بودجه بندی سوالات آزمون نظام مهندسی عمران تا اردیبهشت 1402 

در بخش قبل منابع آزمون نظام مهندسی را به طور کامل برای تمام صلاحیت‌ها بررسی کردیم. در این قسمت به بودجه بندی آزمون نظام مهندسی عمران می‌پردازیم.

برای آگاهی بیشتر در مورد منابع و اهمیت آن‌ها، در جداول زیر، تعداد سوالات مطرح شده هر یک از منابع در هر آزمون را تعیین کرده و سپس درصد میانگین تعداد سوالات را مشخص کرده‌ایم. این درصد به نوعی نشان دهنده اهمیت هر منبع در آزمون است.

همانطور که در بخش قبلی گفتیم شما می‌توانید با توجه به فرصتی که برای مطالعه دارید، بعضی منابع را حذف کرده و روی تعدادی از منابع که اهمیت بیشتری دارند تمرکز کنید.

بودجه بندی آزمون نظام مهندسی عمران

بودجه بندی آزمون به شما کمک می‌کند تا انتخاب هوشمندانه‌تری داشته باشید. برای مثال همانطور که مشاهده می‌کنید در آزمون هر سه صلاحیت‌ نظارت، اجرا و محاسبات، مبحث نهم درصد زیادی از سوالات را به خود اختصاص داده است. لذا باید در زمان‌بندی مطالعه خود به اهمیت آن بیشتر توجه کنید. 

برای نمایش کامل جداول، آن را به چپ و راست بکشید.

 

بودجه بندی صلاحیت نظارت

منابع آزمون  شهریور 95 اسفند 95 مهر 96 اردیبهشت 97 بهمن 97 مهر 98 مهر 99 مرداد 1400 شهریور 1401 دی 1401 اردیبهشت 1402 میانگین درصد
مبحث نهم 9 13 13 14 15 16 14 11 12 10 12 21.17
مبحث دهم 10 10 9 10 6 10 8 9 12 11 11 15.83
مبحث هفتم 5 4 4 4 5 4 5 7 4 5 6 7.83
مبحث دوازدهم 4 6 4 4 4 4 4 5 5 6 6 7.67
مبحث پنجم 6 3 4 4 4 4 2 4 7 6 6 7.33
مبحث هشتم 4 5 4 5 4 4 5 5 5 4 5 7.5
مبحث یازدهم 4 4 5 4 4 3 4 4 2 4 2 6.33
مبحث ششم 3 2 4 3 4 3 3 4 4 2 0 5.33
راهنمای جوش 4 4 3 3 4 2 3 0 0 1 2 4.00
قانون نظام مهندسی  2 2 1 3 2 2 2 2 3 2 2 3.50
تحلیل سازه 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 3.33
 استاندارد ۲۸۰۰ زلزله 3 3 1 1 1 3 2 3 1 2 2 3.33
مبحث بیست و یکم 2 1 2 2 2 2 2 1 1 1 1 2.67
مبحث بیست و دوم 1 0 1 1 2 1 2 1 1 1 0 1.83
مبحث دوم 1 1 2 0 0 0 2 2 0 1 2 1.50
مبحث نوزدهم 0 0 0 0 0 0 0 0 1 1 1 0.33

  بودجه بندی صلاحیت اجرا

 

منابع آزمون  شهریور 95 اسفند 95 مهر 96 اردیبهشت 97 بهمن 97 مهر 98 مهر 99 مرداد 1400 شهریور 1401 دی 1401 اردیبهشت 1402 میانگین درصد
مبحث نهم 9 10 9 10 11 9 10 11 6 9 9 15.67
مبحث دهم 8 7 8 9 13 10 9 11 10 12 9 16.17
مبحث هفتم  6 6 7 9 6 5 5 5 3 4 7 9.33
مبحث یازدهم 3 5 5 4 5 6 4 2 4 4 4 7.00
مبحث پنجم 3 3 2 4 1 5 4 5 5 3 2 5.83
مبحث هشتم 3 4 3 3 3 4 4 4 5 8 7 6.83
مبحث دوازدهم 3 3 3 3 4 4 4 3 4 3 3 5.67
مبحث ششم 1 2 3 2 1 1 4 5 2 1 0 3.67
قوانین کار، بیمه و مالیات 3 2 2 2 3 2 0 2 1 1 1 3.00
مبحث چهارم 2 3 2 3 1 2 1 2 2 1 2 3.17
راهنمای جوش 1 2 4 3 2 1 2 0 1 0 3 2.67
مباحث 13- 14 – 16 -17 2 1 1 1 2 2 3 1 3 2 3 3.00
مبحث بیست و دوم 1 0 2 2 3 2 1 1 0 0 1 2.00
 استاندارد ۲۸۰۰ زلزله 3 0 0 1 1 2 3 2 5 4 3 3.50
قانون نظام مهندسی 1 2 2 3 2 1 2 1 1 1 1 2.67
مبحث دوم 4 3 2 0 0 0 2 2 1 1 1 2.50
مبحث سوم 2 3 2 0 0 1 1 1 2 1 1 2.17
شرایط پیمان 1 1 1 1 0 1 0 1 1 1 1 1.33
منابع دیگر 1 0 0 0 1 0 0 0 2 1 1 0.83
مبحث بیست و یکم 0 0 2 0 1 1 1 1 1 2 1 1.50
مبحث هجدهم 1 1 0 0 0 1 0 0 0 0 0 0.50
مبحث نوزدهم 2 2 0 0 0 0 0 0 1 1 0 1.00
مبحث بیستم 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0

 

  بودجه بندی صلاحیت محاسبات

 

منابع آزمون  شهریور 95 اسفند 95 مهر 96 اردیبهشت 97 بهمن 97 مهر 98 مهر 99 مرداد 1400 شهریور 1401 دی 1401 میانگین درصد
مبحث نهم 18 19 19 17 17 16 16 16 13 15 28.75
مبحث دهم 16 17 14 16 15 17 16 16 15 16 26.46
استاندارد 2800 10 6 7 9 10 8 8 8 5 5 13.75
مبحث ششم 3 7 7 5 5 6 6 7 9 9 9.58
تحلیل سازه 4 4 4 4 5 5 6 5 10 6 7.71
مبحث هقتم 5 5 5 5 4 4 4 4 4 4 7.50
مبحث هشتم 4 2 4 4 4 4 4 4 4 2 6.25

 

12 نکته برای شرکت در آزمون نظام مهندسی عمران

تا اینجا در مورد تمام موضوعاتی که برای شرکت در آزمون نظام مهندسی باید به آن‌‌ها توجه کنیم صحبت کردیم. در این بخش می‌خواهیم به 12 نکته برای روز آزمون بپردازیم که شاید در نگاه اول ساده به نظر برسند اما توجه به آ‌ن‌ها در روند قبولی قطعا به شما کمک خواهد کرد: 

1 ) بررسی مکان حوزه آزمون از قبل و حضور در محل آزمون حداقل یک ساعت زودتر 

2 ) شبیه‌سازی چینش منابع برای استفاده در زمان پاسخ به سوالات، شب قبل از آزمون

3 ) چک کردن باتری ساعت و ماشین حساب و آشنایی با طرز استفاده از ماشین حساب 

4 ) همراه داشتن مداد و پاک کن و یک خودکار آبی برای امضای پاسخنامه

5 ) همراه نداشتن گوشی، تبلت، لپ تاپ و ساعت هوشمند

6 ) چک کردن شماره داوطلبی و تطابق آن در پاسخ نامه و صندلی آزمون

7 ) همراه داشتن آب و مواد قندی و توجه به تغذیه پیش از آزمون 

8 ) دسته بندی کردن سوالات به 3 سطح ساده، متوسط و سخت و پاسخگویی با توجه به مدیریت زمان آزمون 

9 ) توجه به تبصره‌های مباحث برای پاسخگویی به سوالات 

10 ) خواندن دقیق متن سوالات و توجه به افعال مثبت و منفی

11 ) وارد کردن پاسخ سوال در پاسخنامه بلافاصله پس از حل آن

12 ) حفظ خونسردی و تلاش برای پاسخ درست به 50 درصد سوالات 

قبولی در آزمون نظام مهندسی

جالب است بدانید به طور کلی در صلاحیت‌های اجرا و نظارت حدودا  30 تا 40 درصد افراد و در صلاحیت محاسبات 3 تا 5 درصد افراد نمره قبولی را کسب می‌کنند.

مدارک مورد نیاز جهت صدور پروانه اشتغال به کار

تا اینجای مقاله درباره تمام گام‌های آزمون نظام مهندسی، از شرایط ثبت نام در آزمون گرفته تا نکات قبولی، منابع آزمون و بودجه بندی آن صحبت کردیم.

حالا فرض کنید آزمون را داده و نمره قبولی را کسب کردید. برای دریافت پروانه اشتغال به کار باید چه مراحلی را طی کنید تا پروانه شما صادر شود؟

در ادامه مدارک و مراحل صدور پروانه نظام مهندسی را بررسی می‌کنیم اما در مقاله پروانه نظام مهندسی به طور کامل درباره این موضوع و تمدید پروانه صحبت کردیم. برای مطالعه آن روی لینک آبی رنگ کلیک کنید.

برای اخذ پروانه نظام مهندسی ابتدا باید در سایت نظام مهندسی عضو شوید، به این صورت که مدارک خود را در بخش عضویت سایت نظام مهندسی استان خود قرار داده و مراحل گفته شده را طی می‌کنید. البته ممکن است فرآیند دریافت کارت عضویت تا دو ماه زمان ببرد. تصویر زیر صفحه مربوط به ثبت نام در سایت نظام مهندسی را نشان می‌دهد.

سایت عضویت در نظام مهندسی

بعد از عضویت در سازمان نظام مهندسی، لازم است مدارک شخصی و هویتی خود را در سامانه سپامک به آدرس spamak.mrud.ir وارد کنید. به طور کلی ثبت درخواست صدور پروانه و پیگیری آن از طریق همین سایت انجام می‌شود.

البته طبق مراحل گفته شده در این سامانه متقاضی ابتدا باید به درگاه ملی مجوزهای کشور به آدرس mojavez.ir مراجعه و با مشاهده شرایط و مدارک لازم برای صدور مجوز و استعلامات بین دستگاهی اقدام به درخواست مجوز نماید. 

پس از انجام این مرحله و دریافت کد رهگیری از درگاه ملی مجوزها به سامانه تخصصی وزارت راه و شهرسازی یعنی سامانه سپامک، جهت ثبت و تکمیل درخواست منتقل می‌شوید. برای تکمیل درخواست در این سامانه باید اسکن مستندات و مدارک گفته شده را بارگذاری کنید. پس از بررسی صحت مدارک و داشتن تمام شرایط توسط کارشناسان مربوطه، درخواست شما برای صدور پروانه اشتغال به کار تایید خواهد شد.

همچنین اگر درخواست تمدید و تغییرات از جمله ارتقا، درج صلاحیت و انتقالی پروانه مهندسی خود را دارید نیز، می‌توانید با مراجعه به سامانه سپامک و طی کردن مراحل گفته شده در این سامانه یکپارچه اقدام کنید.

لازم به ذکر است برای پرداخت وجه مربوط به صدور پروانه‌ اشتغال به کار مهندسی، باید از طریق سامانه پاتمک به آدرس patmak.mrud.ir یا همان سایت پرداخت الکترونیکی تعرفه‌های مهندسین اقدام نمایید.

همچنین قبل از آپلود مدارک حتما باید در سامانه امور مالیاتی به نشانی tax.gov.ir پیش ثبت نام و ثبت نام الکترونیکی انجام شود و کد دریافتی را در سامانه سپامک وارد نمایید.

مدارک مورد نیاز برای گرفتن پروانه نظام مهندسی عبارتند از:

1) عکس 6×4 با زمینه سفید
2) تصویر تمامی صفحات شناسنامه
3) تصویر کارت ملی
4) تصویر کارنامه قبولی
5) تصویر گواهی سابقه بیمه
6) رسید پرداخت هزینه صدور مجوز برای اولین بار در سامانه پاتمک
7) تصویر سند مالکیت یا اجاره نامه رسمی
8) تصویر مستند سابقه کار
9) تصویر کارت پایان خدمت برای آقایان
10) تصویر پرداخت حق تمبر

بعد از بارگذاری مدارک و احراز عضویت متقاضی در سامانه سپامک، زمان مراجعه حضوری به سازمان نظام مهندسی اعلام شده و پس از آن حدودا دو تا سه ماه طول می‌کشد تا پروانه اشتغال درخواستی در سامانه سپامک قرار بگیرد.

پس از اینکه پروانه نظام مهندسی را دریافت کردید برای فعال‌سازی آن باید به یکی از دفاتر الکترونیکی شهر خود مراجعه کرده و مدارک مورد نظر را ارائه کنید تا درخواست فعال‌سازی پروانه برایتان ثبت شود. بعد از ثبت درخواست فعال‌سازی، یک هفته تا ده روز زمان می‌برد تا شماره امضا شما فعال گردد.

 

مدت اعتبار پروانه اشتغال به کار مهندسی 36 ماه است.

 

کمیسیون هم ارزی رشته ها چیست

تا اینجای مقاله گفتیم که آزمون نظام مهندسی در 7 رشته برگزار می‌شود. کسانی که دقیقا همان رشته‌های اصلی دانشگاهی را نخوانده باشند چطور؟ آیا آن‌ها نمی‌توانند برای دریافت پروانه اشتغال به کار در آزمون نظام مهندسی شرکت کنند؟

در پاسخ باید بگوییم افرادی که فارغ التحصیل رشته‌های دیگر ( به جز 7 رشته‌ای که گفتیم ) در مقطع کارشناسی و بالاتر هستند، می‌توانند طبق تبصره‎‌ و بخشنامه‌های کمیسیون هم ارزی رشته‌ها در آزمون صلاحیت‌های تعیین شده شرکت نموده و در صورت قبولی پروانه اشتغال به کار دریافت کنند.

بدیهی‌است که با توجه به مرتبط بودن رشته‌ فرد با رشته‌های اصلی، صلاحیت و رشته مجاز طبق مصوبات کمیسیون هم ارزی رشته‌ها تعیین می‌شود.

طبق قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، محتوای علمی و آموزشی رشته فرد باید بیش از ۷۰ درصد با رشته‌های اصلی در ارتباط باشد.

 برای کمیسیون هم ارزی، مرتبط بودن رشته مدرک کارشناسی از اهمیت بالایی برخوردار است. درصورتی که مدرک کارشناسی فرد، غیر مرتبط با رشته‌های اصلی باشد فرد اجازه شرکت در آزمون نظام مهندسی را نداشته و امکان دریافت پروانه اشتغال وجود ندارد.

در جدول زیر رشته‌های مرتبط با مهندسی عمران را مشخص کرده‌ایم:

برای نمایش کامل جداول، آن را به چپ و راست بکشید.

عنوان مدرک تحصیلی دانشگاهی رشته موضوع پروانه 
مهندسی عمران – کاربردی مرتبط با مهندسی عمران – علمی کاربردی
مهندسی عمران – تکنولوژی عمران مرتبط با مهدسی عمران – تکنولوژی عمران
مهندسی عمران – عمران روستایی، مهندسی عمران – ساختمان و تاسیسات کشاورزی مرتبط با مهندسی عمران – عمران روستایی
دبیری فنی عمران مرتبط با مهندسی عمران – دبیری فنی
معادل لیسانس مهندسی عمران – عمران، مهندسی عمران – خط و ابنیه، مهندسی عمران – مهندسی عملی مرتبط با مهندسی عمران

 

مزایای آزمون نظام مهندسی و قبولی در آن

در این مقاله درباره هر آنچه که باید در مورد آزمون نظام مهندسی بدانید صحبت کردیم. در انتها برای تکمیل مباحث گفته شده، مروری دوباره بر مزایای قبولی در آزمون نظام مهندسی خواهیم داشت. 

 

  عدم وجود رقابت در آزمون به علت ظرفیت نامحدود

  بدون مصاحبه شفاهی یا گزینش 

کسب اعتبار در جامعه مهندسی

  اخذ پروانه اشتغال به کار 

  درآمد بیشتر به علت داشتن پروانه

  ثبت شرکت و دفتر مهندسی

 

امیدواریم در پایان این مقاله دید خوبی نسبت به آزمون نظام مهندسی عمران پیدا کرده باشید و از اینکه تا پایان مقاله با ما همراه بودید، تشکر می‌کنیم. نظرات و تجربیات خود را در مورد این مقاله با ما به اشتراک بگذارید.

مسیر یادگیری مهندسی عمران یک مسیر رایگان برای حرفه‌ای شدن

حتما تو این مسیر با ما همراه شو!

بر روی اینجا کلیک کنید

دیدگاه کاربران
 • حسین تقی پور ۳۰ بهمن ۱۴۰۱

  با سلام و احترام
  جناب مهندس ضمن تشکر از مطالب ارزنده تان ؛ بنده سالهاست فارغ التحصیل شده و بازنشسته شده ام ؛ چطوری می توانم در آزمون نظام موفق شوم.
  ارادتمند

  • ملیکا سلیمانی پشتیبان آکادمی عمران ۱ اسفند ۱۴۰۱

   سلام، وقت بخیر
   موفقیت در آزمون نظام مهندسی سخت نیست. باید سرعت پیدا کردن جواب ها رو بالا ببرید. این هم با بررسی سوالات سال های گذشته و مباحث ظرف یکی دو ماه بدست میاد.

 • زیبا ۹ اسفند ۱۴۰۱

  سلام. من پایه ۳ هستم. ارائه سابقه کار مورد نیاز ،به استناد ماده ۶آیین نامه اجرایی قانون نظام مهندسی وکنترل ساختمان. این کاربرگ سابقه کار برای ارتقا به پایه ۲ باید توسط دو مهندس امضا شود. آیا این دو نفر باید لزوما پایه یک باشند؟ در کاربرگ استان البرز صراحتا گفته ۱. در هرمزگان گفته یک یا دو. اما در کاربرگ تهران هیچ ننوشته. تلفنها هم پاسخگو نیستند.

  • ملیکا سلیمانی پشتیبان آکادمی عمران ۹ اسفند ۱۴۰۱

   سلام، وقت بخیر
   متاسفانه اطلاع دقیقی در این مورد نداریم. برای پایه ۳ باید ده سال عضو نظام مهندسی باشند ولی ارتقا پایه سه به دو رو اطلاعاتی ندادند.

 • علی اکبری ۱۱ اسفند ۱۴۰۱

  با سلام و احترام
  با توجه به اینکه مراحل ثبت درخواست پروانه به صورت الکترونیکی و از طریق سامانه سپامک انجام میشود خواهشمند است نسبت به بروزرسانی اطلاعات مقاله در این بخش اقدام فرمایید.

  • ملیکا سلیمانی پشتیبان آکادمی عمران ۱۳ اسفند ۱۴۰۱

   ممنون از نظرتون چشم حتما

 • شیما ۲۲ اسفند ۱۴۰۱

  سلام و تشکر بابت این مطلب. سوالم شاید یکم ابتدایی باشه ولی چون قرار گذاشتم تا یکی از مهندسان که قبلا پیششون کار میکردم دفتر فنی. الان در پروژه ای مشغول به کار هستند. سوالم این هست که چون باید مدارک من را مهر کنند و باهاشون کمی رودروایسی دارم به طور معمول مهر باید طبق قانون در محل کارگاه ساختمانی همراهشون باشد یا خیر؟ چون مسیرشان کمی دور هست و من میخوام بدونم که اگر همراه نیست شب قبلش بهشون یاداوری کنم. من قراره محل پروژه ببینمشون. لطفا اگر خودتان هم نمیدونید از همکاران سایت اگر لطف کنید شاید بدونن. من چون یکی دوساله ارشد میخونم قوانین را دقیق خاطرم نیست. سپاس فراوان

  • ملیکا سلیمانی پشتیبان آکادمی عمران ۲۴ اسفند ۱۴۰۱

   سلام، وقت بخیر
   اگر مهر مربوط به نظام مهندسی رو می‌فرمایید بله باید همراهشان باشد.

 • امیرمحمد ۳ فروردین ۱۴۰۲

  سلام وقت بخیر
  من فارغ التحصیل کارشناسی ارشد مهندسی معدن گرایش حفر تونل و فضا های زیرزمینی هستم.
  هم اکنون هم در حال خدمت سربازی هستم.
  آیا ممکن هست آزمون نظام مهندسی عمران شرکت کنم؟
  سپاس

  • علی چمن لاله ۵ فروردین ۱۴۰۲

   سلام وقت بخیر
   تا جایی که ما اطلاع داریم اگر فارغ التحصیل این رشته در یکی از رده‌های کارشناسی، ارشد یا دکتری نیستید امکان پذیر نیست. اما می‌توانید از نظام مهندسی استان پی گیری بفرمایید. موفق باشید

 • محمدامین سوری ۴ شهریور ۱۴۰۲

  سلام وقت بخیر.
  من فارغ التحصیل شدم ولی هنوز مدرکم رو نگرفتم.برای شرکت در آزمون نظام مهندسی باید حتما ۳سال از اخذ مدرک گذشته باشه یا ۳سال از فارغ التحصیلی هم گذشته باشه کافیه؟

  • کتایون قهاری پشتیبان آکادمی عمران ۴ شهریور ۱۴۰۲

   سلام وقت شما هم بخیر.
   باید بین تاریخ فارغ التحصیلی و روز برگزاری آزمون حداقل ۳ سال فاصله باشد. به تاریخ اخذ مدرک ارتباطی ندارد

 • محمدامین سوری ۴ شهریور ۱۴۰۲

  خیلی ممنونم از راهنماییتون

  • کتایون قهاری پشتیبان آکادمی عمران ۴ شهریور ۱۴۰۲

   خواهش می کنم. موفق باشین.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *