X

بهترین راه خانم ها برای ورود به بازار کار مهندسی عمران

در بسیاری از رشته های مهندسی بخصوص مهندسی عمران تعداد خانم ها و البته بازار کار برای آن ها کمتر است. با این حال مهندسان عمران زن هم در جاهایی تونستن جایگاه خودشون رو پیدا کنن و راه موفقیت رو پیش بگیرند. اگر خانم هستید و دوست دارید به مهندسان عمران زن موفق ملحق بشید حتما توصیه های زیر رو مطالعه کنید.

 

بازار کار مهندسی عمران برای خانم ها

به عنوان یک خانمی که مهندسی عمران خونده باید بهتون بگم که زمانی که دنبال کار در حوزه مهندسی عمران هستید، ممکنه شما رو به عنوان یک خانم خیلی جدی نگیرن! با توجه به اینکه فضای کارگاهی فضایی مردانه و خشن هست، کار کردن خانم ها در این فضا با سختی های زیادی همراه میشه. البته این مورد منکر توانایی خانم مهندس ها در اجرا نیست، بلکه فضای این کار به این شکل است. حتی در خارج از کشور هم بر اساس آمار 14 درصد از مهندسان سازه استخدام شده خانم هستند. حالا راه حل چیست؟

 

در کل راه حل های زیادی برای کار مهندسان عمران خانم در این رشته وجود داره. مهم اینه که باید این راه ها رو بشناسید و در این مسیر تلاش کنید.

 

 

کار در کارگاه ها

به دلیل اینکه اکثر کارفرماها در برابر حضور خانم ها در کارگاه ها مقاومت دارند، بهتره که شما برای ورود به کارگاه یکی از دو کار زیر رو انجام بدید:

 

1) کار کردن به عنوان کارآموز! اگر می‌تونید جایی رو برای کارآموزی پیدا کنید، خیلی سریع سراغش نرید. به همون دلیلی که چندین بار گفتم کار خانم ها برای اثبات خودشون در کارگاه سختتره.

همچنین اگه تجربه کارآموزی رو داشته باشید، می‌دونید که کسب تجربه و آموزش صرفا از طریق کارآموزی سخته! به سه دلیل:

 ممکنه زمان زیادی از شما بگیره تا تبدیل به یک مهندس خبره و حرفه‌ای بشید.

 شاید همکاران شما اطلاعات و تجربیات زیادی در اختیار شما قرار ندن.

 کار کردن به عنوان کارآموز در طولانی مدت ممکنه شما رو بی‌انگیزه کنه چون یک کارآموز حقوقی دریافت نمی‌کنه، اگر هم حقوقی باشه خیلی کمه!

پس باید دنبال راهی باشید که این مسیرو براتون کوتاه‌تر کنه. در هر حرفه و شغلی، ذوق و اشتیاق شما در یادگیری حرف اول رو می‌‌زنه.  پس بهتره اول یکسری آموزش کارگاهی ببینند تا در کارگاه مشکل کمتری داشته باشید.

درسته شاید بعضی موارد باشه که تو کارگاه باهاش مواجه بشید، ولی اگر یکسری جزئیات و نکات رو بلد باشید، میتونید خیلی سریع توی همون کارآموزی خودتون رو نشون بدید. این میتونه به شما در کار آینده کمک کنه. در صورتی که این نکات رو بلد نباشید ممکنه خیلی سریع قضاوت بشید و دیگه بهتون اعتماد نکنن، مسئله‌ای که شاید برای آقایون کمتر پیش بیاد!!

تیم آکادمی عمران براتون یک مسیر کوتاه، مستقیم و رایگان آماده کرده. در مسیر یادگیری مهندسی عمران می‌تونید با خوندن مقالات رایگان، با جزئیات و نکات اجرایی ساختمان آشنا شده و تبدیل به یک خانم مهندس عمران باتجربه بشید.

همچنین در آموزش‌ اجرای ساختمان آکادمی عمران، تمام نکات و اصول اجرا رو با فیلم‌های کارگاهی براتون توضیح می‌دهیم تا دیگه نیازی به خاک خوری نداشته باشید و زودتر بتونید خودتون رو ثابت کنید.

 

2) اگر جایی برای کارآموزی در کارگاه پیدا نکردید، باز هم راه وجود داره. برای این مسئله ابتدا بهتره وارد کارهای دفتری و دفتر فنی بشید. این بخش رو در قسمت بعد بیشتر توضیح میدیم، ولی یکی از راه ها برای راه پیدا کردن به کارگاه برای مهندسان عمران زن، شروع از قسمت‌های دیگه است. البته باز هم برای ورود به کارگاه از این طریق، ابتدا شما نیاز دارید که در کارهای دفترفنی متخصص باشید و از طرفی دیگه در همون بخش اطلاعات کارگاهی تون به قدری خوب باشه که بعدا حتی خودشون ازتون درخواست کنن تا در کارگاه کار کنید. پس هیچوقت غیرممکن وجود نداره.

بازار کار مهندسی عمران برای خانم ها

کار در دفتر فنی

یکی از بهترین بخش‌ها برای خانم ها در مهندسی عمران ، کار در بخش دفتر فنی هست. این کار به دلیل نیاز به دقت و حوصله ی زیاد، می تونه برای خانم ها گزینه ی مفیدی باشه. البته برای کار در این بخش به فهم کارگاهی نیاز دارید. حال اینکه خیلی ها شاید امکان حضور در کارگاه رو ندارن. حالا راه حل چیه؟

یکی از نکاتی که خیلی مهمه اینه که حضور در کارگاه شرط نیست، بلکه فهم نسبت به نکات کارگاهی نیازه. آموزش هایی که فهم نسبت به نکات کارگاهی ایجاد می کنن، میتونن خیلی کمک کننده باشن. آموزش هایی که شاید از حضور در کارگاه هم برای درک کارگاهی مفیدتر باشه.

مهندسی عمران برای خانم ها

نیازهای کارگاهی دفترفنی

یک مهندس عمران نیازی نداره خودش ملات درست کنه، خودش جوشکاری کنه، خودش قالب بندی کنه، اما باید همه نکات لازم برای اجرای صحیح اون کار رو بدونه و این برای کار در دفترفنی کفایت می‌کنه.

در این بخش، در کارهای دولتی هم میشه به حضور پررنگ خانم‌ها اشاره کرد. اگر به ادارات مربوط به عمران رفته باشید مثل شهرداری، وزارت راه و سازمان راهداری، می‌تونید تعداد زیادی از کارشناسان خانم رو ببینید که هم رده و گاهی بالاتر از مهندسین مرد مشغول به کار هستند و جای خود را در بازار کار مهندسی عمران پیدا کردند.

وقتی از کار در دفتر فنی صحبت می‌کنیم یعنی یک دنیا کار… یعنی متره کردن، برآورد یک پروژه رو انجام دادن، صورت وضعیت کارکرد و تعدیل نوشتن، آنالیز قیمت انجام دادن و شرکت در مناقصه‌ها، پیگیری امور اداری بین پیمانکار، مشاور و کارفرما مثل ارسال و دریافت نامه‌ها، دستورکارها، ابلاغ صورتجلسات و غیره. خلاصه کلی کار هست که اگر کمی آموزش‌های اولیه رو دیده باشید می‌تونید به شغل‌ها و حقوق‌های خوبی دست پیدا کنید. اما شرطش تلاش کردن، تمرین کردن و آموزش دیدنه. 

آموزش دیدن می‌تونه به روش‌های مختلفی باشه. یکی از این روش‌ها کار کردن به عنوان کارآموزه ولی همونطور که گفتیم صرفا از طریق کارآموزی، باتجربه نمی‌شوید.

تو مسیر حرفه‌ای شدن به هر جایی که رسیدی باز هم از مطالعه و دیدن آموزش‌های جدید غافل نشو!

در مسیر یادگیری مهندسی عمران می‌تونید از مقالات رایگان ما در حوزه دفتر فنی استفاده کنید.

تیم آکادمی عمران تمام آموزش‌هایی که در دفتر فنی نیاز دارید براتون آماده کرده تا به یک کارشناس دفتر فنی حرفه‌ای تبدیل بشید. با کلیک روی دوره دفتر فنی می‌تونید سرفصل‌ها و نمونه آموزش‌ها رو ببینید.

 

کار در بخش تحلیل و طراحی

بخش طراحی هم یکی از بخش هایی هست که در بازار کار مهندسی عمران میشه جایگاه خوبی رو برای خانم ها در نظر گرفت. در این قسمت هم به دلیل دقیق بودن خانم ها میشه روی آن ها حساب ویژه‌ای باز کرد. در این بخش هم مثل بخش دفتر فنی نیاز به داشتن فهم کارگاهی هست که با همون آموزش‌ها در دسترس خواهند بود.

یک طراح با گرفتن اطلاعات کامل از محل پروژه و یک بازدید ساده می تونه محاسبات عظیمی همچون ساخت ساختمان های بلند مرتبه، پل ها، تونل ها و پایدارسازی گودها را انجام بده. داشتن دانش کافی محاسبات و تسلط بر نکات ابتدایی اجرایی به سرعت فرد را به یک طراح قدرتمند تبدیل می کنه. شاید در ابتدای کار محاسبات کوچکی انجام بدید ولی اطمینان داشته باشید که در محاسبات نیز بازار کار مهندسی عمران برای خانم ها فراهم است و به سرعت رشد خواهید کرد. 

رشته مهندسی عمران برای خانم ها

 

بازار کار مهندسی عمران برای خانم ها هم جا دارد

در نهایت باید گفت که آدم تو محدودیت ها ستاره میشه. اگرچه تعداد خانم های شاغل در بازار کار مهندسی عمران کمتر از مردها است اما این دلیل بر برتری مردها در این رشته نیست. هرخانمی با کمی تمرین و آموزش می‌تونه به جایگاه هایی دست پیدا کنه که مهندسین بدون دانش باید در خواب ببینند. نکته مهم انتخاب جایگاه مناسب شما در این بازار کار است. از دوستانتان بپرسید، به دفاتر و شرکت های مختلف سر بزنید و با مهندسین خانم آن ها صحبت کنید تا متوجه بشید در کدوم بخش می تونید عملکرد بهتری داشته باشید و با روحیه شما سازگارتره. وقتی حوزه کاریتون رو مشخص کردید از یادگیری و تلاش دست برندارید و مطمن باشید که موفقیت نزدیک شماست. شاید زود بهش نرسید اما حتما بهش می رسید.

خوشحال میشیم که نظرات و تجربه هاتون رو با ما به اشتراک بذارید. این نظرات میتونه به بقیه در انتخاب راهشون کمک کنه.

امیدواریم در پایان این مقاله به جواب سوال‌های خود در مورد بازار کار مهندسی عمران برای خانم ها رسیده باشید و از اینکه تا پایان مقاله با ما همراه بودید، تشکر می‌کنیم. نظرات و تجربیات خود را در مورد این مقاله با ما به اشتراک بگذارید.

مسیر یادگیری مهندسی عمران یک مسیر رایگان برای حرفه‌ای شدن

حتما تو این مسیر با ما همراه شو!

بر روی اینجا کلیک کنید

دیدگاه کاربران
 • مهربان ۲۱ آبان ۱۴۰۱

  با سلام و عرض خسته نباشید به شما و تیم حرفه ای که دارید.
  بنده معمار و مدرس دانشگاه هستم و باید اعتراف کنم که خیلی از مطالب شما استفاده کردم. مطالبی که در سایت شما موجود هست کاملا کاربردی، به روز، بدون حاشیه های معمول و به زبان بسیار ساده بیان شده و همین نقطه تمایز شما با رقبای شما هست. می خواستم بدین وسیله از شما تشکر کنم و برای شما موفقیت روز افزون رو از خدای متعال خواستارم. پیروز باشید.

  • ملیکا سلیمانی پشتیبان آکادمی عمران ۲۱ آبان ۱۴۰۱

   سلام وقتتون بخیر
   خیلی خوشحالیم که مطالب برای شما مفید بوده.
   امیدواریم بتونیم مطالب مفید بیشتری رو در اختیار شما قرار بدیم.

 • فائزه ۱ اسفند ۱۴۰۱

  من تا فردا باید رشته ای ک میخوام تو تحصیل کنم رو انتخاب کنم و متاسفانه خیلی برام سخت شده چون هدکسی یچیزی میگه میتونید راهنماییم کنید ک من معماری عمران یا روانشناسی بردارم؟ یا کلا بیخیال بشم بشینم کنکور بدم برم رشته های پیراپزشکی؟

  • ملیکا سلیمانی پشتیبان آکادمی عمران ۶ اسفند ۱۴۰۱

   سلام، وقت بخیر
   در هر رشته ای اگر علاقه مند باشید و آموزش درست ببینید موفق خواهید شد.

 • مهتا ۳۱ فروردین ۱۴۰۲

  رشته ی عمران خیلی دوس دارم
  کاش میتونستم رشتمو بزنم عمران

  • ملیکا سلیمانی پشتیبان آکادمی عمران ۵ اردیبهشت ۱۴۰۲

   سلام، وقت بخیر
   هیچ وقت برای شروع دیر نیست. موفق باشید

 • محمدی ۲۲ شهریور ۱۴۰۲

  به هیچ عنوان وارد رشته های مهندسی نشید اگر پارتی ندارید چون بازار کار نداره من به بن بست خورد م نه راه پس دارم نه پیش اشتباه نکنید

  • ملیکا سلیمانی پشتیبان آکادمی عمران ۲۷ شهریور ۱۴۰۲

   شما چه آموزشی دیدید؟ چه مهارتی دارید؟ لطفا بفرمایید ما بهتون کار معرفی می کنیم نیازی به پارتی هم نیست. برای ادم‌ متخصص همیشه کار هست.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *