X

تنظیمات پلات در اتوکد و ctb از صفر تا صد در یک مقاله + فیلم

شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که ctb چیست و چه کاربردی دارد؟ ما در این مقاله به طور کامل تنظیمات پلات در اتوکد و ctb  را توضیح می‌دهیم و خواهیم گفت به چه صورت پلات استایل‌های حرفه‌ای برای پرینت گرفتن از نقشه‌تون ایجاد کنید. با ما همراه باشید.

 

تنظیمات پلات در اتوکد

برای تنظیمات پلات در اتوکد باید در ابتدا وارد دستور Plot شوید. برای ورود به این دستور می‌توانید از دکمه CTRL + P استفاده کنید.

برای این که با جزئیات بیشتر در این بخش آشنا شوید توصیه می‌کنیم در ابتدا فیلم زیر را مشاهده کنید سپس به مطالعه ادامه مقاله بپردازید.

همانطور که مشاهده می‌کنید در بخش بالایی پنجره تنظیمات پلات اتوکد، گزینه‌ای به اسم Plot style table وجود دارد که به این تنظیمات به اصطلاح CTB گفته می‌شود.

شما باید فایل CTB را دانلود کرده باشید تا بتوانید تنظیمات درست پلات استایل‌ها را اعمال کرده و مشخص کنید که خطوط به چه صورت به نمایش در بیایند.

پلات گرفتن در اتوکد

 

برای دسترسی به فایل مورد نیاز برای تنظیمات ضخامت خطوط دقیق در اتوکد روی لینک زیر کلیک کنید.

دانلود فایل CTB   

 

فایل CTB در اتوکد چیست؟

تنظیمات ضخامت خطوط در اتوکد، یکی از تنظیماتی هست که باعث می‌شود نقشه قابلیت فنی بالایی پیدا کند.

فایل CTB در اتوکد در واقع تنظیم کننده‌ی این ضخامت‌ها برای گرفتن خروجی یا پلات در اتوکد است.

 

استفاده از فایل CTB

برای استفاده از از این فایل ابتدا باید بدانید که در کدام بخش، این فایل را قرار دهید. برای این منظور ابتدا درخط فرمان OP را تایپ و اینتر را بزید تا به سربرگ OPTION  بروید.

تنظیمات پلات در اتوکد

باید در بخش OPTION و در قسمت Files، به بخش Printer support file path رفته و در آخرین قسمت این بخش، رو گزینه Plot style table search path  کلیک کنید.

همانطور که مشاهده می‌کنید، یک آدرس نمایش داده می‌شود که نشانگر محلی است که باید فایل‌های پلات استایل‌ها را در آن قسمت قرار دهید.

نحوه پلات گرفتن در اتوکد

این آدرس را در File explorer کپی کنید و محل مورد نظر را پیدا کنید. حال در این بخش فایل CTB دانلود شده را در این بخش کپی کنید.

اعمال این فایل باعث می‌شود تا دیگر لازم نباشد که تنظیمات ضخامت تمامی خطوط در اتوکد را انجام دهید و شما با انجام این کار می‌توانید یک پلات استایل حرفه‌ای در اتوکد تعریف کنید تا خروجی‌های حرفه‌ای‌تری ارائه دهید.

برای مشاهده آموزش‌ حرفه‌ای نقشه کشی ساختمان با اتوکد به این صفحه سر بزنید.

آموزش نقشه کشی با اتوکد

 

امیدواریم در پایان این مقاله به جواب سوال‌های خود رسیده باشید و از اینکه تا پایان مقاله با ما همراه بودید، تشکر می‌کنیم. نظرات خود را در مورد این مقاله با ما به اشتراک بگذارید.

مسیر یادگیری مهندسی عمران یک مسیر رایگان برای حرفه‌ای شدن

حتما تو این مسیر با ما همراه شو!

بر روی اینجا کلیک کنید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *