X

12 توصیه مهم به دانشجویان عمران و نظرات آن‌ها

شاید مهندسی عمران برای خانواده‌ها و فامیل، رشته دهن پرکنی باشد، اما این جو زیاد ادامه پیدا نمی‌کند. اگر شما نتوانید در این رشته کار پیدا کنید و پیشرفت کنید، تمام تشویق‌های اطرافیان تبدیل به نگاه‌های سنگینی می‌شود که تحملش خیلی سخت و دردناک است. پس اگر جزء دانشجویان عمران هستید بهتر است این 12 توصیه مهم را گوش کنید تا با نظر یک دانشجو سابق مهندسی عمران آشنا شوید! 

 

نظر و توصیه‌های یک دانشجو سابق مهندسی عمران

من به عنوان یک دانشجو سابق مهندسی عمران ، توصیه‌های زیر را به شما می‌کنم تا با تجربه و آگاهی بیشتری در این مسیر قرار بگیرید!

 

1) همیشه به دنبال یادگیری باش

شاید در اولین برخورد، این یک توصیه کلیشه‌ای باشد ولی توجه به این توصیه می‌تواند شما را متمایز کند. شما وقتی در مقابل یادگیری گارد نداشته باشید، خیلی سریع‌تر یاد می‌گیرید. نکته مهم تر اینکه وقتی شما به دنبال یادگیری باشید، افراد با تجربه خیلی زود متوجه می شوند و سعی می‌کنند شما را جذب کنند.

 

پس هیچ وقت نسبت به مطالبی که فکر می‌کنید مسلط هستید، مغرور نشوید و سعی کنید دنبال علم بیشتری باشید. این مسئله برای مهندسین عمران تازه کار بیشتر پیش می‌آید چون بعد از دانشگاه و پس از سپری کردن یک دوران درخشان!!، حالا باید حتی از کارگرها هم نکته‌های جدید یاد بگیرند. این کار می‌تواند هر مهندسی را از یادگیری دور کند ولی اگر می‌خواهید پیشرفت کنید سعی کنید اطلاعاتتان را بیشتر کنید تا به یک مهندس عمران موفق تبدیل شوید.

تیم آکادمی عمران براتون یک مسیر کوتاه، مستقیم و رایگان آماده کرده است. در مسیر یادگیری مهندسی عمران می‌توانید با خواندن مقالات رایگان، با جزئیات و نکات اجرایی ساختمان و دفتر فنی آشنا شده و تبدیل به یک مهندس عمران موفق شوید.

 

2) کارآموزی رو جدی بگیر

خیلی از دانشجویان عمران برای کارآموزی منتظر واحد کارآموزی دانشگاه می مانند. یکی از بزرگترین اشتباهاتی که مهندسین عمران می توانند انجام بدهند دور ماندن از فضای کارگاهیه.

کارآموزی شما می‌تواند از ترم 4 به بعد و در بدترین شرایط از ترم 6 به بعد شروع شود. این که افراد به عنوان واحد درسی در کارگاه ظاهر می‌شوند، نکته خیلی خوبی هست ولی دلیل ندارد تا آن زمان صبر کنید. بهتره زودتر به کارگاه‌های نزدیک خانه یا دانشگاهتان بروید و با آن‌ها صحبت کنید.

از نه شنیدن اصلا نترسید چون قرار نیست شما در همه ی کارگاه ها کار کنید. پس صبر کنید و نتیجه اش رو ببینید.

در کارآموزی مخصوصا در ابتدای کار ممکن است از شما کارهای پیش پا افتاده بخواهند و آموزش زیادی ندهند. شما سعی کنید این کارها را انجام دهید و خودتان را مشتاق یادگیری نشان دهید.

از طرفی بدون ترس سوالاتی که برایتان به وجود می‌آید بپرسید. خیلی وقت ها ترس از اینکه در کارگاه مسخره شویم باعث می‌شود تا زمان های طولانی مسائلی را بلد نباشیم یا به غلط یاد گرفته باشیم.

ولی این نکته رو در نظر بگیرید کسب تجربه و آموزش صرفا از طریق کارآموزی سخت است. چون ممکن است این دوره طولانی مدت شده و با توجه به اینکه یک کارآموز حقوقی دریافت نمی‌کند، شما را خسته کند. پس باید دنبال راهی باشید که این مسیر را برای شما کوتاه کند.

یکی از روش‌هایی که شما رو تو دوره کارآموزی جدی بگیرند این است که دنبال آموزش باشید و یک سری اصول و نکات رو از قبل بدانید.

نظر دانشجویان مهندسی عمران

3) علم دانشگاهی رو دست کم نگیر!

شاید در بعضی موارد احساس کنید نکاتی که در دانشگاه یاد می‌گیرید در کار به درد نخواهد خورد. این مسئله برای بعضی موارد واقعا صادق است ولی سعی کنید دروس اصلی را به خوبی فرا بگیرید.

این نکات دانشگاهی شاید مطالب کارگاهی نباشند اما شالوده و مبنای تمام کارهای اجرایی هستند که انجام می‌گیرند. تسلط شما روی این مباحث می تواند شما را سریع‌تر پیش ببرد.

البته این توصیه به دانشجویان عمران به معنی گرفتن نمره بالا نیست و منظور بیشتر فهم و درک مطالب هستش.

نظرات دانشجویان مهندسی عمران

4) کمتر تجربه کن!

اکثر افراد، تجربه را در کارهای عمرانی بسیار پررنگ می‌دانند. این کاملا مسئله درستی هست. شما باید تجربه بالایی داشته باشید اما می‌توانید به جای اینکه خودتان تجربه کنید از تجربیات دیگران استفاده کنید. قرار نیست شما از ابتدا همه چیز را با امتحان کردن یاد بگیرید.

خودتان را در کنار افراد با تجربه قرار دهید و سعی کنید از تجارب آن‌ها به بهترین نحو بهره‌مند شوید. 

اگر قصد دارید به عنوان کارشناس دفتر فنی یا مهندس اجرایی ساختمان فعالیت کنید، حتما به آموزش اجرای ساختمان و آموزش‌ دفتر فنی سر بزنید تا با سرفصل‌های آموزشی و نمونه آموزش‌ها آشنا شوید.

 

5) پادویی کن!

شاید این توصیه قشنگی برای دانشجویان مهندسی عمران نباشد ولی عین واقعیت هست. شما در مراحل ابتدایی شاید مجبور باشید کارهایی انجام دهید که واقعا یک مهندس نباید انجام دهد.

منظورم این نیست که همش کارهای پیش پا افتاده انجام می دهید ولی بخشی از کارهایتان در این حوزه است. مرتب کردن بروشورهای کارگاه، تایپ نامه، انجام خورده کارهای بقیه ی مهندسین و غیره شاید شما رو در شرایط خوبی قرار نده.

خودتان را برای چنین مواردی آماده کنید و مواظب باشید که هر چقدر رتبه ی علمی بالاتری داشته باشید این کارها برایتان سخت تر می‌شود و در عمل کارها به هم گره می‌خورد.

این نکته را هم همیشه گوشه ذهنت داشته باش که با توجه به نکات این مقاله و پیشرفت گام به گام، هرچه سریع‌تر می‌توانی این مرحله را خیلی کوتاه کنی و یا حتی از بین ببری.

 

6) نرم افزار یاد بگیر!

یکی از کارهایی که می تواند شما را سریع تر در کار پیش ببرد بلد بودن نرم افزارهای تخصصی عمران هست. اگر شما نرم افزارهایی مانند اتوکد، MSP، safe، Etabs و غیره را بلد باشید می توانید در خیلی از موارد سریع تر پیشرفت کنید.

توصیه اکید من به دانشجویان عمران این هست که متناسب با کاری که دوست دارند انجام بدهند، نرم افزارهای تخصصی را یاد بگیرند.

این آموزش‌ها بهتر است که به صورت کاربردی باشد و در واقع شما توانایی انجام پروژه از طریق این نرم افزارها را داشته باشید.

در همین راستا سعی کنید از آموزش‌های سطحی نرم افزارها که به طور ناقص و غیر کاربردی آموزش می‌دهند دوری کنید. این آموزش‌ها یا باعث دوباره کاری می‌شوند یا کار شما رو سخت می‌کنند و در کار با مشکلات زیادی رو به رو می‌شوید.

نظر دانشجویان رشته مهندسی عمران

7) کارهای مختلف رشته عمران رو بشناس!

برای اینکه بتوانید راه دقیق خود را انتخاب کنید خیلی مهم است که بدانید چه کارها و چه رشته‌هایی در رشته مهندسی عمران وجود دارد. این خیلی مهم است که شما کارها و شغل‌های این رشته را بشناسید.

قرار نیست همه مهندسین عمران در همه‌ی حوزه‌ها تخصص داشته باشند. همه مهندسین عمران باید در سطح خوبی مفاهیم جامع و کلی عمران را بدانند اما هر کدام در یک بخش از عمران عمیق می‌شوند.

یکی در حوزه پل و راهسازی و یکی دیگر در ساختمان سازی تجربه و مهارت خوبی پیدا می‌کند. مهندسی، مهارت طراحی سازه را پیدا می‌کند و مهندسی دیگر اجرای ساختمان را به صورت حرفه‌ای دنبال می‌کند. این یعنی قرار است خیلی از مهندسین عمران به صورت مکمل با هم کار کنند و تخصص‌های متفاوتشان کارها را جلو می‌برد.

 

نظر دانشجویان مهندسی عمران

8) اشتباه کن!

این شاید مهم‌ترین توصیه برای مهندسین عمران باشد. توی کارگاه خیلی از کارها هست که شما دقیق بلد نیستید یا تئوری اش را بلدید ولی تا حالا اجرا نکردید. این نکته خیلی مهمه که، تا شما کارها را انجام ندهید و اشتباه نکنید، یاد نمی‌گیرید.

این مسئله را با بی توجهی به مسائل و باری به هر جهت انجام دادن کارها اشتباه نگیرید. شما اول باید مبانی تئوری کارها را بدانید و بعد کار را اجرا کنید.

اما خیلی از دانشجویان و تازه فارغ التحصیل شدگان مهندسی عمران به سختی تن به این ریسک ها می‌دهند که این مسئله باعث یاد نگرفتن عملی خیلی از مسائل اجرایی می‌شود.

پس تئوریاتی که بلد هستید را با توجه به توصیه با تجربه ترها و بدون ترس اجرا کنید و کم کم اشتباهاتتان رو کاهش دهید. اصلاً انتظار این را نداشته باشید که اشتباه نکنید. ولی بعد از هر اشتباه آن را تحلیل کنید و از آن اشتباه درس بگیرید. این راز خیلی از موفقیت‌هاست.

 

9) با گوگل رفیق باش!

تمام سوالاتی که برای شما پیش می آید احتمالا قبلا برای کسی به وجود آمده و به جوابش دست پیدا کرده. سعی کنید سوالاتی که در ذهنتان می چرخد را با گوگل در میان بگذارید. خیلی از وقت ها گوگل می‌تواند شما را از سردرگمی خارج کند.

البته این را هم توجه داشته باشید که خیلی‌ها هم ممکنه جواب نادرست در فضای اینترنت تولید کرده باشند. بهتره بعد از اینکه اطلاعات رو از اینترنت استخراج کردید با یک متخصص در میان بگذارید تا از صحت جواب ها مطمئن شوید.

گوگل یک کمک دیگه ای که می‌تواند به مهندسان تازه کار و یا دانشجویان عمران بکند این است که اطلاعات اولیه خوبی در اختیار شما می گذارد. به عبارتی دیگر شما را از حالت صفر بودن در آن موضوع خارج می کند. آن وقت شما می‌توانید با آن اطلاعات پایه‌ای، اطلاعات بیشتر و سطح بالاتری را در کار یاد بگیرید.

توصیه به دانشجویان عمران

10) مهارت های نرم ، مکمل مهارت های مهندسی!

یکی از مواردی که مهندسان و دانشجویان عمران به آن توجه نمی کنند، مهارت های نرم از جمله مذاکره، حل مسئله، توانایی ارتباطی و غیره هست. شما هر چه قدر هم مهندس قوی و متخصصی باشید اگر این مهارت ها را نداشته باشید خیلی سخت سر کار دوام خواهید آورد.

اگر به این مسئله توجه نکنید، در کارها شکست می‌خورید و دلیل آن را به خوبی متوجه نمی شوید. به همین خاطر بهتر است که روی این بخش از مهارت‌ها هم سرمایه‌گذاری کنید و  برایش وقت مجزایی در نظر بگیرید. برای این که بیشتر با مهارت‌های نرم و اصول مذاکره آشنا شوید پیشنهاد می‌کنیم حتما روی لینک آبی رنگ کلیک کنید.

نظرات دانشجویان مهندسی عمران

11) گروه تشکیل بده!

یکی از نکاتی که قبلا هم گفتم این مسئله بود که در خیلی از پروژه‌ها مهندسین عمران به صورت مکمل با هم کار می‌کنند. در خیلی از پروژه‌ها نیاز به همه ی این تخصص‌ها وجود دارد و تشکیل گروه‌هایی با دوستانتان می تواند خیلی در کارها کمکتان کند.

از جهتی دیگر شما در این گروه ها می‌توانید با اشتراک گذاری تجربیاتتان به پیشرفت هم دیگر کمک کنید و سریع‌تر پیشرفت کنید. پس حتما با دوستانتان گروه‌هایی برای انجام کارهای مختلف و انتقال تجربیات تشکیل دهید.

نظر دانشجویان مهندسی عمران

12) حتما نباید در رشته عمران کار کنید!

علاقه در انجام کار خیلی اهمیت دارد و یکی از نکات اصلی در هر کاری محسوب می‌شود. با خودتان رو راست باشید و ببینید واقعا مهندسی عمران را دوست دارید یا خیر.

همان طوری که می‌دانید خیلی از افراد با اینکه مهندسی عمران خواندن ولی کارهای دیگری را دنبال می‌کنند. به دلیل اینکه مشکلات و موانع زیادی در برابر شما به عنوان مهندس عمران وجود دارد، علاقه یک فاکتور بسیار مهم است که شما به سراغ کارهای دیگر نروید.

پس بهتره علاقه‌تان را نسبت به مهندسی عمران بسنجید و ببینید آیا علاقه ای به این کار و حرفه دارید یا خیر. فهمیدن علاقه هم بیشتر از عمل گرایی بیرون می‌آید. پس بهتر هست هر چه سریعتر سر کار برید و علاقه تان را بسنجید.

توصیه به دانشجویان عمران

توصیه و نظر پایانی به دانشجویان عمران

آخرین توصیه به دانشجویان عمران این است که در هر کاری سختی و خوشی‌هایی وجود دارد بهتر است که از تمام این‌ها درس بگیریم و رو به جلو حرکت کنیم. خود مسیر هم جزئی از زندگی است پس سعی کنید از مسیر هم لذت ببرید و فقط به رسیدن به یک جایگاه و بعد لذت بردن از آن جایگاه فکر نکنید.

حتما نظر خودتان را به عنوان دانشجویان مهندسی عمران در زیر این نوشته برای ما قرار دهید. این کار می‌تواند به بقیه در انتخاب راه درست کمک کند.

 

امیدواریم در پایان این مقاله به جواب سوال‌های خود رسیده باشید و از اینکه تا پایان مقاله با ما همراه بودید، تشکر می‌کنیم. نظرات و تجربیات خود را در مورد این مقاله با ما به اشتراک بگذارید.

مسیر یادگیری مهندسی عمران یک مسیر رایگان برای حرفه‌ای شدن

حتما تو این مسیر با ما همراه شو!

بر روی اینجا کلیک کنید

دیدگاه کاربران
 • ندا ۲۴ اسفند ۱۳۹۸

  برای آشنایی با ویژگیهای شغلی مهندسی عمران و یادگیری کلیه نکات ضروری مرتبط با اون جهت تضمین آینده شغلی من کتاب “مهارتهای ضروری اشتغال در مهندسی عمران” را پیشنهاد میدم. بنده که خیلی راضی بودم

  • آواتار
   پشتیبانی آکادمی عمران ۲۷ اسفند ۱۳۹۸

   خانم مهندس ممنون از نظر خوبتون. خوش حال میشیم نظراتتون در مورد بقیه مطالب رو هم بدونیم.

 • ریحانه قاسمی ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

  سلام ببخشید یه سوال داشتم من زمانی که کنکور بدهم و وارد دانشگاه شوم میتونم جایی کار پیدا کنم و یاد بگیرم ؟

  • مریم حسنی پشتیبانی آکادمی عمران ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۰

   باسلام
   اگر در دوران تحصیل علم تئوری بالایی پیدا کنید و در کنار آن مهارت‌های دیگه (مثل نحو اجرا ساختمان یا کارشناس دفتر فنی) پیدا کنید، به راحتی می‌توانید شغل پیدا کنید.
   موفق باشید.

 • Janan ۳۱ شهریور ۱۴۰۰

  عالیی بود مرسی از راهنماییتون??❤❤

  • مریم حسنی پشتیبانی آکادمی عمران ۳۱ شهریور ۱۴۰۰

   خواهش می‌کنم،
   هر سوالی بود در خدمتتون هستیم.
   موفق باشید.

 • Sargol ۱۱ اسفند ۱۴۰۰

  سلام وقتتون بخیر من دانشجوی ترم چهارم عمرانم اما دلیل مجازی بودن هیچ تجربه و علمی از این بابت پیدا نکردم با این وجود میتونم کارآموزی شرکت کنم ؟ راستی خیلی ممنون از اطلاعات مفیدتون

  • علی چمن لاله ۱۲ اسفند ۱۴۰۰

   سلام، وقت بخیر
   بله حتما. اگر حضوری هم بود سه، چهار ترم اول عمدتا دروس تئوری و پایه است. چیزی از دست ندادید. می تونید با کارآموزی کلی مطلب یاد بگیرید. اگرچه توصیه می‌کنیم قبلش مطالبی در حوزه اجرا بیاموزید که خیلی بی اطلاع نباشید. به مسیر یادگیری مهندسی عمران سر بزنید یا اگر می خواهید حرفه‌ای یاد بگیرید به پکیج‌های آکادمی عمران بروید و از آموزش‌های اجرایی استفاده بفرمایید.
   موفق باشید

 • Hedi ۱۷ مهر ۱۴۰۲

  سلام .. خیلی ممنونم بابت مطالب مفیدتون ..
  پس شما فکر میکنین برای کاراموزی از ترم چهارم شروع کنیم .. و نه زودتر؟

  • ملیکا سلیمانی پشتیبان آکادمی عمران ۱۸ مهر ۱۴۰۲

   سلام وقت بخیر
   کارآموزی رو میشه از هر زمانی شروع کرد. از ترم چهار بعد زمان خوبیه چون بیشتر درک می کنید.

 • علیرضا ۲۰ مهر ۱۴۰۲

  سلام.وقتتون بخیر.ممنون میشم راهنمایی کنید..
  من کارشناسی عمران نتونستم بیارم..میشه یک ترم رشته دیگه که نزدیک به عمران باشه بخونم وبعد تغییر رشته بدم و برم عمران؟!
  که نخوام الکی ۲.۳سال برم کاردانی و به. برم کارشناسی
  دانشگاه آزاد می‌خوام ثبت نام کنم
  مرسی از مطالب مفیدتون

  • ملیکا سلیمانی پشتیبان آکادمی عمران ۲۲ مهر ۱۴۰۲

   سلام وقت بخیر
   در این مورد می تونید از مشاوران کنکور سوال کنید. اطلاعات ما در زمینه تخصصی عمران است. موفق باشید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *