X

بهترین کتاب ها و آموزش‌های کاربردی مهندسی عمران

هر مهندس عمران در نگاه اول با مجموعه عظیمی از کتاب‌های تخصصی و کاربردی عمران مواجه می شود. این مسئله باعث می‌شود که افراد کتاب‌های بیهوده زیادی را مطالعه کنند یا کلا گیج و سردرگم شوند. به همین دلیل ما مجموعه ای از کتاب های کاربردی مهندسی عمران را به شما معرفی خواهیم کرد. شما می‌توانید با توجه به نیازی که دارید و خصوصیات هر کدام از کتاب‌ها اطلاعات خودتان را زیاد کنید.

نکته مهم: مسائل اجرایی و کارگاهی بسیار وابسته به دیدن جزئیات آن‌ها هستند. به همین دلیل خیلی از این کتاب‌ها بیشتر به درد افرادی می خورند که این کارها را دیده باشند و به دنبال روش دقیق و اصولی کار باشند.

در مسیر یادگیری مهندسی عمران می‌توانید مقالات رایگان را در حوزه اجرای ساختمان و دفتر فنی، همراه با فیلم‌های کارگاهی مشاهده و مطالعه کنید.

 

کتاب های کاربردی مهندسی عمران

کتاب فوت و فن ساختمان سازی

کتاب فوت و فن ساختمان سازی

 

 

اگر به دنبال کتابی می‌گردید تا مشکلات اولیه اجرایی شما را مرتفع کند، کتاب خوبی را انتخاب کردید. این مجموعه با توجه به عدم آموزش مسائل اجرایی در دانشگاه می‌تواند شما را به یک مهندس با کمی دانش اجرایی تبدیل کند.

البته این نکته خیلی مهم است که شما هر چه قدر هم کتاب بخوانید مسائل اجرایی را کامل یاد نخواهید گرفت. ولی اگر آن را مطالعه کنید می‌توانید خیلی سریع تر به خواسته‌هایتان برسید و در مسائل اجرایی پیشرفت کنید.

در این کتاب سعی شده تمام فوت و فن‌های ساختمان سازی از تخریب تا تحویل ارائه شود. این مجموعه خیلی به ریزه‌کاری‌ها و نکات آیین نامه‌ای توجه کرده که این مسئله باعث می‌شود شما خیلی ملموس با اجرای ساختمان درگیر شوید.

شما می توانید در این کتاب نکات زیادی در موضوعاتی هم چون:

تخریب

تجهیز کارگاه

گودبرداری

اجرای اسکلت فلزی

اجرای اسکلت بتنی

انواع سقف‌ها

انواع ماشین آلات ساختمانی

دیوارچینی

نازک کاری

و….

پیدا کنید.

 

اما سوال مهم این است که آیا خواندن کتاب به تنهایی کافی است؟

همانطور که گفتیم خواندن این کتاب به تنهایی کافی نیست و خودتان باید دنبال آموزش‌های بیشتر و کسب تجربه باشید. یکی از روش‌های یادگیری، رفتن به کارآموزی هست ولی باید دنبال راهی باشید که دوره کارآموزی را کوتاه‌تر کنید تا زودتر شما را جدی بگیرند.

آموزش اجرای ساختمان شامل مراحل تخریب و گودبرداری، اجرای اسکلت بتنی، اجرای اسکلت فولادی، دیوارچینی و نازک‌کاری است. تیم آکادمی عمران در آموزش اجرای ساختمان هر چهار گام‌ اجرای ساختمان را به همراه تمام مسایل اجرایی به طور کامل و با فیلم‌های کارگاهی در اختیار شما قرار می‌دهد. برای آشنایی با این آموزش و  مطالعه سرفصل‌های آن روی لینک آبی رنگ کلیک کنید. 

 

با ما همراه باشید تا در یک مسیر کوتاه‌تر تبدیل به یک مهندس عمران موفق شوید.

 

مهارت های مهندسی عمران

کتاب مهات های ضروری اشتغال در مهندسی عمران

کتاب مهارت های ضروری اشتغال در مهندسی عمران

 

خیلی از مهندسین به دلیل فضای دانشگاه‌ها در بهترین حالت از لحاظ علمی غنی هستند. این مسئله باعث شده تا مهارت‌های نرم و مهارت‌های اجرایی نادیده گرفته شوند. یکی از کتاب‌ها از مجموعه کتاب‌های مهندسی عمران که روی این مسئله تمرکز کرده این کتاب است.

این کتاب یکی از کتاب‌هایی هست که یک مهندس عمران باید بخواند. در این مجموعه توضیح کاملی نسبت به گرایش‌های مهندسی عمران ارائه داده و بعد بازار کار مهندسی عمران در حوزه‌های مختلف را بررسی کرده است. انواع فرصت‌های شغلی در مهندسی عمران را شرح داده و مهارت‌های لازم برای هر مهندس عمران را به طور مختصر ارئه داده است.

سپس یکسری مهارت‌های نرم در خصوص حضور در کارگاه را بیان کرده که می‌تواند خیلی مفید باشد.

این مجموعه با باز کردن مراحل مهم اجرایی به صورت خلاصه تکمیل شده و یک کتاب ایده آل ساخته است. در آخر هم اصطلاحات کاربردی و برخی ضوابط شهرداری مهم را بیان کرده که این فوق العاده است.

 

یکی از حوزه‌هایی که مهندسین عمران می‌توانند در آن فعالیت کنند و در دانشگاه کمتر به آن پرداخته می‌شود، حوزه دفتر فنی است. شما در این زمینه می‌توانید با کارآموزی و دیدن آموزش‌های مختلف تبدیل به یک کارشناس دفتر فنی حرفه‌ای شوید. 

در آموزش‌ نخبگان دفتر فنی تمام گام‌های دفتر فنی شامل پیش نیاز دفتر فنی و مدیریت ادعا، متره ،برآورد و صورت وضعیت‌نویسی، تعدیل، تهیه و تنظیم لایحه تاخیرات و پیروزی در مناقصات را با مثال‌های واقعی و کاربردی آماده کرده‌ایم. روی لینک آبی کلیک کرده تا با سرفصل‌ها و نمونه آموزش آشنا شوید.

 

کتاب های کارگاهی: از تخریب تا فونداسیون

کتاب تخریب، گودبرداری و سازه های نگهبان

کتاب های مهندسی عمران

 

مراحل ابتدایی کارهای عمرانی بسیار حساس و خطرناک هستند. به همین دلیل در زمینه‌های تخریب، گودبرداری و سازه نگهبان باید اطلاعات دقیق و کافی داشته باشید. اشتباه در این مرحله می‌تواند موجب عواقب جبران ناپذیری شود. تخریب غیر اصولی و آسیب به کارگران و خرابی ساختمان‌های اطراف را می‌شود جزء مهم ترین خطرات این مرحله دانست.

بیشتر بدانید: مقالات گودبرداری  آکادمی عمران را حتما مطالعه کنید.

این کتاب می تواند اطلاعات شما را در این حوزه‌ها تکمیل کند. این مجموعه ابتدا درباره وظایف افراد مختلف در این مرحله صحبت می‌کند. بعد از این به سراغ ایمنی و تابلوهای تصویری می‌رود و آیین نامه‌های بهداشتی و حفاظت کارگاه را بیان می‌کند.

بعد از این مرحله به ترتیب به تخریب، پی کنی، گودبرداری، سازه های نگهبان و انواع آن می‌پردازد.

 

پیشنهاد ما به شما این است که در کنار کتاب بهتر است این آموزش‌ها را در کارگاه یاد بگیرید. ما در آموزش تخریب، گودبرداری و پایدارسازی گود تمام اصول تخریب و گودبرداری و همچنین تمام روش‌های پایدارسازی گود را در کارگاه واقعی به شما آموزش می‌دهیم.

کتاب های کارگاهی: نکات اجرایی سازه ای

کتاب دستیار مهندسان مجری و ناظر(2)

کتاب های مهندسی عمران

 

بعد از گودبرداری، نکات زیادی در اجرای اسکلت‌ها وجود دارد. اسکلت ساختمان‌ها فولادی یا بتنی هستند که در هر کدام نکات اجرایی زیادی وجود دارد.

از طرح اختلاط بتن و اجرای بتن در اسکلت‌های بتن آرمه تا طراحی اتصالات و اجرای تیر و ستون‌ها در اسکلت فلزی نکات ریز و قابل توجهی وجود دارد.

کتاب دستیار مهندسان مجری و ناظر(2) یکی از کتاب‌هایی هست که به دو نوع اسکلت پرداخته و نکات آن‌ها را بیان کرده است.

ابتدا به صورت جداگانه نکات کلی اجرای اسکلت بتن آرمه و اسکلت فولادی را بیان کرده سپس به نکات خاص هر کدام از این سازه‌ها پرداخته است.

نکاتی از جمله انواع اتصالات در ساختمان‌های فولادی و نکات برپایی اسکلت، وسایل اتصال در ساختمان‌های فولادی شامل جوش، پرچ و پیچ، آزمایش‌های بتن و انواع خاص بتن به طور کامل در این مجموعه به آن پرداخته شده است.

از نکات مثبت این مجموعه می‌توان به زبان روان و دقت در نکات کلیدی اشاره کرد.

امیدواریم در پایان این مقاله به جواب سوال‌های خود رسیده باشید و از اینکه تا پایان مقاله با ما همراه بودید، تشکر می‌کنیم. نظرات خود را در مورد این مقاله با ما به اشتراک بگذارید. همچنین در صورتی که کتابی را می شناسید که می تواند کمک شایانی به مهندسین کند تا بتوانند بیشتر پیشرفت کنند با ما درمیان بگذارید تا این لیست کامل و کامل تر شود.

مسیر یادگیری مهندسی عمران یک مسیر رایگان برای حرفه‌ای شدن

حتما تو این مسیر با ما همراه شو!

بر روی اینجا کلیک کنید

دیدگاه کاربران
 • ندا ۲۴ اسفند ۱۳۹۸

  با تشکر از معرفی کتابهای مفیدتون که واقعاً کاربردی بودن بنده ۲ کتاب دیگه از مولف کتاب “فوت و فن های ساختمان سازی” دیدم که خیلی به دردم خورد. برای همین به سایر دوستان هم پیشنهاد میدم
  آموزش جامع نقشه خوانی ساختمان
  فوت و فن های مدیریت پروژه های عمرانی و ساختمانی

  • آواتار
   پشتیبانی آکادمی عمران ۲۷ اسفند ۱۳۹۸

   باعث خوش حالیه ماست که مطالبمون براتون مفید بوده. این دو کتاب رو هم بررسی می کنیم در بروزرسانی های بعدی اعمال می کنیم. ممنون از نظرتون

 • mohamad hosein ۱۷ خرداد ۱۳۹۹

  با سلام
  من دانشجوی ترم ۶ عمران هستم میخواستم بدونم کتاب فوت فن های ساختمان سازی در سطحی هست که هرکسی بتونه متوجهش بشه؟؟

  • آواتار
   پشتیبانی آکادمی عمران ۲۰ خرداد ۱۳۹۹

   سلام
   مطالب این کتاب بیشتر جنبه اجرایی داشته و نکات کلی و انواع روش های اجرایی در هر بخش توضیح داده می شود. اگر به اجرا علاقه مند هستید این کتاب می تواند مقدمه خوبی باشد. در این کتاب عمده روش ها و کلیات هر کدام ذکر شده است که برای شروع کار در فاز اجرا عالی است. اما فهمیدن نکات ریزه کاری روش ها و درک تفاوت آن ها با کارآموزی و حضور در پروژ های اجرایی بدست می آید.
   پیشنهاد می کنیم برای شروع کار در فاز اجرا همزمان این کتاب را مطالعه کنید و کاراموزی بروید.
   با توجه به این که مطالب اجرایی بوده و کمتر در دانشگاه به آن پرداخته می شود، بسیاری از مطالب آن حتی پس از فارغ التحصیلی هم برایتان جدید هستند. ولی عمده مفاهیم آن ساده توضیح داده شده و قابل فهم است.

 • Saifullah ۱۷ مرداد ۱۳۹۹

  آموز ش طراحی ساختمان

 • مهندس علی زنگنه ۳ دی ۱۳۹۹

  سلام یک مهندس عمران تا ابد احتیاج به مطالعه و یادداشت داره این جمله ایه که از استادم مرحوم امیر دریادار توکلی آموختم. بعد از فارق التحصیلی سال ۹۲ برای کار نزد ایشون تو بندرعباس رفتم منو بعنوان کارگر فرستاد تو کانال فعال فاضلاب گفت از صفر یادبگیر. ببین. مطالعه کن. یادداشت کن. الان سال ۹۹ هست و من یکی از موفق ترین پیمانکاران این رشته هستم. نشریه ۳۰۳ سازمان برنامه بودجه اولین مطالعه من بود که بسیار کمکم کرد توصیه میکنم دوستان مطالعه کنن.انشاالله بعد از پایان کرونا بیکار نشینید پاشین تو شهر بگردین پروژه ها ببینین مطالعه کنین و یادداشت بردارین

  • آواتار
   نگار بادی پشتیبانی آکادمی عمران ۳ دی ۱۳۹۹

   با سلام، ممنون از نظرتون . همیشه موفق و پیروز باشید.

 • mina ۱۱ اسفند ۱۴۰۰

  آموزش جامع نقشه خوانی نوآور ر برای شروع کار اینکه علائم نقشه خوانی چیه و چه طوری بخونیم و مهارت های ضرروی اشتغال نوآور راه های موفقیت برای یک مهندس عمران رو به طور کامل توضیح میده که اینکه بعد از فازغ التحصیلی چیکار باید کنیم . کلن جز کتاب های کاربردی عمران حساب میشن. ممنون که این کتاب هارو به بقیه معرفی کردین .

  • مریم حسنی پشتیبان ۱۱ اسفند ۱۴۰۰

   باسلام
   خیلی ممنون از اینکه تجربه و نظر خود را با دیگر مهندسین عمران به اشتراک گذاشتید.
   موفق باشید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *