آموزش تعدیل نویسی از سیر تا پیاز همراه با نمونه و فیلم‌های رایگان

تا کنون فکر کرده‌اید که اگر مدت قراردادی طولانی باشد، آنگاه ضررهایی که از افزایش نرخ تورم و رشد چشم گیر قیمت‌ها در هر دوره کوتاه به پیمانکار وارد می‌شود، چگونه قابل جبران است؟ با مفهوم تعدیل، انواع و کاربرد هر کدام در قراردادهای سرجمع، فهرست بهای تجمیع شده راه و باند (تجمیعی) یا ارزی آشنایی دارید؟ نحوه محاسبه قیمت جدید و تعدیل معکوس را می‌دانید؟ در این مقاله سعی کردیم به هر آنچه که برای آموزش جامع تعدیل نیاز دارید بپردازیم پس تا انتهای این مقاله همراه ما باشید تا به پاسخ همه سوالات خود برسید.

 

آنچه در این مقاله می آموزید:

تعدیل چیست؟

آموزش تصویری تعدیل

آموزش روش محاسبه تعدیل

آموزش تعدیل قراردادهای سرجمع

آموزش تعدیل قراردادهای تجمیعی راه و باند

آموزش تعدیل قراردادهای ارزی

آموزش مابه‌التفاوت قیر و مصالح 

آموزش تعدیل معکوس

 

تعدیل چیست؟

تعدیل در لغت به معنای معتدل کردن، تقسیم کردن از روی عدالت یا برابر کردن است اما در پروژه‌های عمرانی به متناسب کردن قیمت‌های قرارداد در مدت اجرا با شرایط روز گفته می‌شود.

برای مثال پیمانی در سال ۹۸ منعقد شده و  پیمانکار برای برآرود هزینه و ارائه پیشنهاد خود به کارفرما از فهرست بهای سال ۹۸ استفاده کرده که طبق آن متوسط قیمت میلگرد را کیلویی ۷۰۰۰ تومان در نظر گرفته است.

در سال ۱۴۰۰ اگر متوسط قیمت میلگرد، کیلویی حدوداً ۱۴۰۰۰ تومان باشد، برآورد هزیه‌های پیمانکار در این مورد حداقل ۲ برابر شده است و پیمانکار ضرر بزرگی می‌بیند که در این شرایط دو راه بیشتر ندارد : 

از کارفرما بخواهد پیمان را فسخ کند که نه به نفع خودش است و نه به نفع کارفرما. چون پیمانکار مجبور می شود کار را با ضرر ترک کند و کارفرما نمی‌تواند در موعد مقرر پروژه را بهره برداری کند.

از طریق تعدیلی که در قرارداد در نظر گرفته شده، بخشی از ما به التفاوت قیمت‌ها را جبران کند.

 

آموزش نحوه محاسبه تعدیل

 

اما برای این که متوجه شویم به پیمانی تعدیل تعلق می‌گیرد یا خیر، باید به شرایط خصوصی پیمان، ماده ۲۹ بند (ه‍) مراجعه کنیم.

در اینجا باید به این نکته اشاره کنیم که اگر طبق بند “ه‍” ماده ۲۹ شرایط خصوصی پیمان، به پیمانی تعدیل تعلق نگرفته بود، می‌توان تا حدودی خسارات ناشی از افزایش نرخ ارز و تورم را توسط تعدیل ارزی جبران کرد که در ادامه این مقاله به توضیح کامل آن می‌پردازیم.

مابه‌التفاوت قراردادهایی که مشمول تعدیل می‌شوند طبق بخشنامه دستورالعمل نحوه تعدیل آحادبهای پیمان‌ها مورخ ۱۳۸۲/۹/۱۵، محاسبه و پرداخت می‌گردند که برای آشنایی بیشتر با این بخشنامه لینک دانلود آن را برایتان قرار داده‌ایم.

 

دانلود دستورالعمل نحوه تعدیل آحاد بها پیمان

 

 

آموزش تصویری تعدیل

در ابتدا پیشنهاد می‌کنیم اگر حوصله خواندن مطالب را ندارید، حتما فیلم زیر را که بخشی کوتاه از آموزش جامع محاسبه تعدیل است را ببینید تا به زبانی ساده با یک سری از مفاهیم اولیه و آموزش محاسبه تعدیل آشنا شوید.

 

 

قبل از این که درباره روش محاسبه تعدیل، انواع و کاربرد هر کدام در قراردادهای سرجمع، فهرست بهای تجمیع شده راه و باند (تجمیعی) یا ارزی توضیح دهیم، باید وقت کوتاهی بگذاریم و با چند اصطلاح مهم و مربوط به تعدیل آشنا شویم پس تا انتها این مقاله همراه ما باشید.

دوره : به سه ماهه‌های منتهی به خرداد، شهریور، آذر یا اسفند گفته می‌شود.

دوره اول یعنی سه‌ ماهه اول سال ( فروردین – اردیبهشت – خرداد )

دوره دوم یعنی سه‌ ماهه دوم سال ( تیر – مرداد – شهریور )

دوره سوم یعنی سه‌ ماهه سوم سال ( مهر – آبان – آذر )

دوره چهارم یعنی سه ماهه چهارم سال ( دی – بهمن – اسفند )

به طور مثال کارکردی که در آبان ماه ارائه می‌شود در سه ماهه سوم سال قرار دارد.

 

آموزش‌های حوزه دفتر فنی آموزش‌هایی فراتر از کاربردی

به جمع حرفه‌ای‌ها بپیوندید!

بر روی اینجا کلیک کنید
مسیر یادگیری مهندسی عمران یک مسیر رایگان برای حرفه‌ای شدن

حتما تو این مسیر با ما همراه شو!

بر روی اینجا کلیک کنید

 

شاخص تعدیل: عددی است که متوسط تغییرات قیمت هر دوره را نسبت به دوره پایه نشان می‌دهد.

متناسب کردن قیمت‌های قرارداد در مدت اجرا با شرایط روز، با استفاده از شاخص‌های تعدیل آحاد بها انجام می‌شود.

این شاخص‌ها در دوره‌های سه ماهه توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور اعلام می‌گردند که در سال‌های اخیر انتشار آن‌ها در دو مرحله انجام می‌شود.

مرحله اول، شاخص­‌های دو دوره‌ی اول و دوم سال (سه ماهه‌ی اول و سه ماهه دوم سال) و مرحله دوم ، دو دوره سوم و چهارم( سه ماهه سوم و سه ماهه چهارم) سال را شامل می ­شود.

شاخص‌ها به طور کلی به سه دسته تقسیم می‌شوند.

شاخص رشته ای : عددی است که متوسط تغییرات قیمت‌های واحد اقلام یک رشته را از فهرست‌های واحد پایه در هر دوره، نسبت به دوره پایه نشان می‌دهد. برای مثال یک نمونه از شاخص‌های رشته‌ای را برایتان قرار داده‌ایم.

آموزش شاخص رشته‌ای

شاخص فصلی یا شاخص گروهی: عددی است که متوسط تغییرات قیمت‌های واحد اقلام یک فصل از فهرست بهای واحد پایه در هر دوره را نسبت به دوره پایه نشان می‌دهد که برای مثال یک نمونه از شاخص‌های فصلی را در اینجا برایتان قرار داده ایم.

آموزش ساخص فصلی یا گروهی تعدیل

شاخص کلی: شاخص کلی عددی است که متوسط تغییر قیمت‌های واحد اقلام تمامی فهرست‌های واحد پایه در هر دوره را نسبت به دوره پایه نشان می‌دهد.

تا قبل از سال ۱۳۸۵ برای تعدیل مبالغ تجهیز و برچیدن کارگاه از این شاخص استفاده می‌کردیم.

اما از آنجایی که بعد از سال ۱۳۸۵ روش تعدیل فصل تجهیز و برچیدن کارگاه تغییر کرد، دیگر استفاده از این شاخص جایی در تعدیل صورت­ وضعیت­‌ها ندارد.

در ادامه اگر تمایل به مطالعه شاخص‌های تعدیل منتشره، از سال۱۳۸۲ تا ۱۴۰۰ دارید، روی لینک زیر کلیک کنید.

 

دانلود همه شاخص‌های تعدیل منتشره به صورت یکجا

 

شاخص مبنا پیمان: به طور کلی شاخص مبنا پیمان در دو حالت تعیین می‌شود.

۱) شاخص مبنای پیمان در مناقصه: یک دوره سه ماهه قبل از دوره سه ماهه‌ای که آخرین روز مهلت تعیین شده توسط کارفرما برای تسلیم پیشنهاد قیمت پیمانکار در آن واقع شده است.

برای مثال اگر آخرین روز تعیین‌ شده توسط کارفرما برای ارائه پیشنهاد قیمت مناقصه در تاریخ ۱۴۰۰/۷/۱۸ باشد، آنگاه دوره سه ماهه دوم را شاخص مبنا پیمان در نظر می‌گیریم.

۲) شاخص مبنای پیمان در ترک تشریفات مناقصه: یک دوره سه ماهه قبل از دوره سه ماهه‌ای که پیشنهاد نهایی پیمانکار به صورت کتبی تسلیم کارفرما شده است.

برای مثال اگر پیشنهاد نهایی پیمانکار در تاریخ ۱۴۰۰/۱۱/۱ به صورت کتبی تسلیم کارفرما شده باشد، آنگاه دوره سه ماهه سوم را شاخص مبنا پیمان در نظر می‌گیریم.

دوره پایه : دوره‌ای که تمامی شاخص‌های مربوط به آن عدد ۱۰۰ در نظر گرفته شده است. در واقع دوره پایه دوره‌ای است که شاخص‌های پیمان نسبت به قیمت‌های آن دوره تعیین شده است.

به طور مثال سه ماهه چهارم سال ۸۱ مبنای اولیه بوده و تمامی شاخص‌های آن دوره عدد ۱۰۰ است و از سه ماه اول سال ۸۲ شاخص‌ها نسبت به آن تعیین شده‌اند.

پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی بیشتر با مفهوم شاخص، انواع و روش محاسبه آن به مقالهشاخص تعدیل چیست ؟ انواع + کاربردها به همراه فیلمسر بزنید.

 فهرست بها : به هر یک از فهرست‌های واحد بهای پایه در رشته‌های مختلف که از طرف سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور ابلاغ می‌گردد، فهرست بها گفته می‌شود.

برای مشاهده و دانلود فهرست بهای رشته‌های مختلف به مقاله فهرست بها واحد پایه تمامی رشته‌ها“ سر بزنید.

کارکرد دوره : مبلغ کارهای انجام شده طی آن دوره شامل عملیات اجرایی، مصالح پای کار و هزینه تجهیز و برچیدن کارگاه است.

به زبان ساده‌تر می‌توانیم بگوییم کارکرد دوره، میزان مزد پیمانکار در دوره کارکردش است.

مبلغ کارکرد صورت وضعیت : همانطور که می‌دانید، طبق ماده ۳۷ شرایط عمومی پیمان، کارکرد صورت وضعیت‌ها به‌ صورت تجمعی است.

یعنی مبلغ صورت وضعیت هر دوره از جمع مبالغ صورت وضعیت‌های قبلی با همان دوره به دست می‌‌‌آید.

همین‌طور مبلغ صورت وضعیت کارکرد، تفاوت مبلغ صورت وضعیت مورد نظر با صورت وضعیت قبلی برای هر فصل از هر یک از فهرست‌های منضم به پیمان است و برای به دست آوردن مبلغ ماه جاری (مبلغ کارکرد دوره) کافی است مقدار صورت­ وضعیت فعلی را از صورت­ وضعیت قبلی کم کنید.

مثال

شماره صورت وضعیت تاریخ انجام کار مبلغ (ریال)
۳ (از ۱ تا ۳) ۱۴۰۰/۳/۱۰ ۷۵۰۰۰۰۰۰
۴ (از ۱ تا ۴) ۱۴۰۰/۶/۲۱  = ۱۰۰۰۰۰۰۰۰ 

(۷۵۰۰۰۰۰۰+۲۵۰۰۰۰۰۰) 

کارهای جدید : به کارهایی که پس از انعقاد پیمان و در حین اجرای عملیات به پیمانکار ابلاغ می‌شوند و برای آن‌ها قیمت و مقداری در فهرست بهای منضم به پیمان پیش بینی نشده است، کار جدید گفته می‌شود.

به طور کلی کارهای جدید را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد:

کارهای جدیدی که در برآورد منضم به پیمان وجود دارند و مبلغ آن‌ها طبق فهرست بها مشخص است.

برای مثال اگر در برآورد اولیه پیمان، برای آرماتورهای فونداسیون پروژه، میلگردهایی با قطر ۱۴ میلی متر در نظر گرفته شده باشد اما در حین اجرای پروژه، نقشه تغییر کرده و به میلگردهایی با قطر ۲۰ میلی متر نیاز باشد، مقدار مورد نیاز میلگرد ۲۰ میلی متر جزء کارهای جدید است.

کارهای جدیدی که در برآورد منضم به پیمان وجود ندارند و پیمانکار با توجه به چهار عامل دستمزد نیروی انسانی، حمل و نقل، ابزار و ماشین آلات و مواد و مصالح، قیمتی را طبق شرایط روز برآورد می‌کند و به کارفرما پیشنهاد می‌دهد.

برای مثال کاشت آرماتور در بتن شامل سوراخ کاری بتن، تمیزکردن سوراخ، استفاده از چسب مخصوص و قراردادن میلگرد در سوراخ است و در فهرست بهای منضم به پیمان، ردیفی مربوط به آن وجود ندارد.

پیمانکار برای این کار جدید، قیمت انجام آن را برای هر عدد کاشت میلگرد در بتن آنالیز کرده و به کارفرما پیشنهاد می دهد.

در مقاله منظور از تعدیل معکوس چیست؟ + مثال و فایل نمونه به توضیح بیشتر درباره کارهای جدید و مثال‌هایش پرداخته‌ایم. پیشنهاد می‌کنیم حتما آن را مطالعه کنید.

 مدت پیمان : به مدت اولیه پیمان با در نظر گرفتن تاخیرهای مجاز (تمدید مدت) که خارج از قصور پیمانکار باشد، گفته می‌شود.

تأخیر مجاز : آن بخش از طولانی شدن مدت اولیه پیمان که خارج از قصور پیمانکار باشد.

این نوع تأخیرات ممکن است به خاطر عواملی مثل حوادث طبیعی (سیل و زلزله و غیره)، تأخیر به علت بد عهدی کارفرما در تحویل زمین و غیره باشد.

 تأخیر غیرمجاز : آن بخش از طولانی شدن مدت پیمان که ناشی از قصور پیمانکار باشد.

این نوع تأخیرات ممکن است به خاطر عواملی مثل کمبود نیروی انسانی، ماشین‌آلات، عدم تأمین به‌موقع مصالح موردنیاز و غیره باشد که باعث تأخیر در طول پروژه می‌شود.

اگر مایل هستید بیشتر در مورد تاخیرات مجاز و غیر مجاز بدانید حتما به مقاله تاخیرات مجاز و غیر مجاز پیمانکار از صفر تا صد در یک مقاله سر بزنید.

 

نمودار تاخیرات مجاز و غیر مجاز در پروژه

آموزش روش محاسبه تعدیل

برای محاسبه قیمت‌های تعدیل شده باید ضریب تعدیل را با توجه به شاخص دوره انجام کار، شاخص مبنا پیمان و ضریب متغیر ۰٫۹۵ در رقم هر فصل ضرب کنیم تا قیمت اضافه شده ناشی از تعدیل را به دست آوریم، که برای جبران اختلاف قیمت انجام کارها در زمان قرارداد و زمان انجام  پروژه به پیمانکار پرداخت می‌گردد. 

 

آموزش محاسبه ضریب تعدیل

همانطور که در فیلم ابتدای مقاله گفتیم، برای محاسبه قیمت تعدیل شده به ضریب تعدیل نیاز دارید که از فرمول زیر محاسبه می‌شود.

آموزش فرمول ضریب تعدیل

مقدار این ضریب در صورت وضعیت‌های موقت به صورت ثابت ۰٫۹۵ در نظر گرفته می‌شود اما در صورت وضعیت‌های قطعی این عدد وابسته به سه شرط زیر می‌تواند ۰٫۹۵ ، ۰٫۹۷۵ یا ۱ باشد:

۱) در پروژه‌هایی که در مدت اولیه پیمان به اتمام رسیده و تحویل موقت شوند، عدد ۰٫۹۵ در رابطه ضریب تعدیل به عدد ۱ تبدیل می‌شود.

۲) در پروژه‌هایی که در مدت اولیه پیمان به علاوه تاخیرهای مجاز به اتمام رسیده و تحویل موقت شوند، عدد ۰٫۹۵ در رابطه ضریب تعدیل به عدد ۰٫۹۷۵ تبدیل می‌شود.

۳) در پروژه‌هایی که در مدت اولیه پیمان به علاوه تاخیرهای غیرمجاز به اتمام رسیده و تحویل موقت شوند، عدد ۰٫۹۵ در رابطه ضریب تعدیل ثابت باقی می‌ماند (حتی یک روز تاخیر غیرمجاز هم شامل این دستور می‌شود).

پیشنهاد می‌کنیم حتما برای توضیحات بیشتر درباره آموزش نحوه محاسبه تعدیل همراه با مثال، شاخص انجام کار، شاخص مبنا پیمان به مقاله تعدیل چیست ؟! صفر تا صد تعدیل آحاد بها و ضریب تعدیل سر بزنید.

 

آموزش تعدیل قراردادهای سرجمع

در قراردادهای سرجمع یا قراردادهای مترمربعی، تمام هزینه‌های اجرای پروژه به صورت یک فایل زیپ شده است و بر اساس متر مربع تمام شده کار، محاسبه می‌شود.

برای به دست آوردن قیمت هر متر مربع پروژه در قراردادهای سرجمع، همه مبالغ فعالیت‌هایی که در پروژه انجام شده‌، شامل گودبرداری، اجرای فونداسیون، اجرای اسکلت سازه، سفت کاری، نازک کاری و غیره را مطابق با جدول فهرست بهای‌ پایه محاسبه کرده و بر متراژ زیربنای پروژه تقسیم می‌کنیم تا مبلغ انجام کار برای هر متر مربع پروژه به دست آید.

برای این که به خوبی با مفهوم تعدیل قراردادهای سرجمع آشنا شوید، حتما فیلم زیر را ببینید.

 

 

در سال ۹۶ بخشنامه جدیدی با عنوان بخشنامه انعقاد پیمان اجرای کارهای ساختمانی به صورت سرجمع منتشر شد.

طبق این بخشنامه اگر متراژ زیربنا پروژه زیر ۴۰۰۰ مترمربع باشد، برای انعقاد پیمان کارهای ساختمانی باید از قراردادهای سرجمع استفاده کنیم.

اما اگر متراژ زیربنا پروژه بیشتر از ۴۰۰۰ متر مربع باشد، کارفرما می‌تواند به تشخیص خود از قراردادهای سرجمع یا قراردادهای فهرست بهایی استفاده کند.

حتما برای آشنایی بیشتر با تفسیر مفاد بخشنامه سرجمع به مقاله بخشنامه سرجمع چیست ؟| تفسیر بخشنامه سرجمع مو به مو زیر ذره‌بین سر بزنید.

نکته‌ای که باید در این جا به آن اشاره کنیم این است که تفاوت اصلی دو قرارداد فهرست بهایی و سرجمع در نحوه نوشتن صورت وضعیت و نحوه پرداخت آن‌ها است.

در قراردادهای فهرست بهایی، هزینه هر عملیاتی که مطابق با نقشه‌های اجرایی و دستور کار‌ها توسط پیمانکار صورت پذیرفته، با توجه به ردیف‌های فهرست بها منضم به پیمان و اعمال ضرایب پیشنهادی پرداخت خواهد شد.

اما در قراردادهای سرجمع، پس از آن که برآورد هزینه اجرای کار براساس نقشه‌ها و مشخصات فنی توسط مهندس مشاور تهیه شد، جدولی به نام جدول ساختار شکست که برمبنای وزن ریالی هر فعالیت تشکیل شده، در اختیار پیمانکار قرار می‌گیرد که برای پرداخت هزینه صورت وضعیت‌ها از آن استفاده می‌شود.

در اینجا با نمونه‌ای از این جدول ساختار شکست آشنا می‌شویم.

آموزش تعدیل قراردادها سرجمع و جدول ساختار شکست

پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی بیشتر با تعدیل قراردادهای سرجمع و نحوه محاسبه آن، مقاله قرارداد سرجمع چیست ؟| صفر تا صد تعدیل پیمان های سرجمع را مطالعه نمایید. 

 

آموزش تعدیل قراردادهای تجمیعی راه و باند

در ابتدا پیشنهاد می‌کنیم اگر حوصله خواندن متن را ندارید، فیلم زیر که قسمتی کوتاه از آموزش جامع محاسبه تعدیل (بخش قراردادهای تجمیعی) است را ببینید.

 

در سال ۹۱ بخشنامه‌ای با عنوان انعقاد پیمان بر اساس فهرست بهای تجمیع شده راه، باند فرودگاه و زیرسازی راه آهن ابلاغ شد.

از آن بخشنامه برای انعقاد پیمان پروژه‌های مربوط به رشته راه و ترابری استفاده می‌شود. کارهایی مانند احداث پل، تونل، راه، دیوارحائل، اجرای زیر اساس و اساس و آسفالت به وسیله این فهرست بها برآورد می‌شوند.

در صورت تمایل به دانلود بخشنامه مربوط به فهرست بهای تجمیعی راه و باند، روی لینک زیر کلیک کنید.

 

دانلود بخشنامه مربوط به فهرست بهای تجمیعی راه و باند

 

اگر بخواهیم فهرست بهای تجمیعی راه و باند را در یک جمله ساده توصیف کنیم، باید بگوییم مانند قراردادهای سرجمع، تمام هزینه‌های اجرای پروژه به صورت یک فایل zip شده از ردیف‌های فهرست بها است.

در واقع اگر تمام این ردیف‌ها را با هم جمع کنیم، فهرست بهای تجمیعی بدست می‌آید. یعنی به جای این که بگوییم ساخت تونل چه مقدار هزینه حفاری، چه مقدار هزینه بتن ریزی، چه مقدار هزینه آرماتوربندی و غیره دارد، می‌گوییم اجرای تونل متر طولی چه قدر هزینه دارد. 

پس پیمانکار پول خود را به صورت متر طول تمام شده می‌گیرد. 

آموزش تعدیل قراردادهای تجمیعی

 

فصول فهرست بهای تجمیع شده راه و باند عبارتند از :

تخریب

عملیات زیرسازی راه، باند، فرودگاه و راه آهن

زیر اساس و اساس

عملیات آسفالت

تجهیزات ایمنی و علائم ترافیکی

ابنیه کوچک

پل های بزرگ

تونل

پیشنهاد می‌کنیم برای مطالعه بیشتر در مورد قراردادهای تجمیعی راه و باند و نحوه محاسبه تعدیل آن، به مقاله فهرست بهای تجمیعی راه و باند و تعدیل آن + فیلم بررسی سر بزنید.

 

آموزش تعدیل قراردادهای ارزی

همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم اگر در بند “هـ” ماده ۲۹ شرایط خصوصی پیمان قراردادی، ذکر شده بود که به آن قرارداد تعدیل تعلق نمی‌گیرد، آنگاه برای جبران خسارات ناشی از جهش نرخ تورم یا افزایش قیمت ارز، از تعدیل ارزی استفاده می‌کنیم.

طبق بخشنامه دستورالعمل نحوه جبران آثار ناشی از افزایش قیمت ارز در پیمان‌های ریالی فاقد تعدیل سال ۹۹، برای محاسبه تعدیل نرخ ارز از دو روش “الف” (تعیین تفاوت قیمت ارز) و “ب” (تعیین تعدیل نرخ پیمان‌ها بر اثر تغییر قیمت ارز) یا ترکیب آن دو استفاده می‌کنیم.

دقت داشته باشید که تعدیل ارزی تنها به پیمان‌هایی تعلق می‌گیرد که مبلغ پیمان، ریالی و یا ریالی–ارزی باشد و در صورتی که پیمان ریالی–ارزی باشد، صرفا به بخش ریالی پیمان تعدیل ارزی تعلق می‌گیرد.

 

آموزش تعدیل قراردادهای ارزی

 

حتما برای آشنایی بیشتر با مفهوم تعدیل ارزی، محاسبه آن به روش‌های “الف”، “ب” و “ترکیبی” همراه با مثال و تفسیر نکات بخشنامه تعدیل ارزی به مقاله دستورالعمل تعدیل قراردادهای ارزی از صفر تا صد در یک مقاله سر بزنید. 

 

آموزش مابه‌ التفاوت قیر و مصالح:

همانطور که در این مقاله گفتیم، با گذر زمان در پروژه و افزایش نرخ تورم، قیمت‌های خرید مصالح هم به طبع افزایش پیدا می‌کند که پیمانکاران و کارفرمایان، برای هماهنگ سازی قیمت‌های زمان اجرای پروژه با قیمت‌های زمان برآورد پیمان، از تعدیل و شاخص‌هایش استفاده می‌کنند.

آموزش مابه‌التفاوت قیر

اما نکته‌ای که در اینجا باید به آن توجه کنیم این است که در شاخص‌های تعدیل، تفاوت قیمت قیر مصرفی در راه سازی رشته راه و باند یا محوطه سازی در رشته ابنیه، هنگام برآورد پیمان با قیمت آن در هنگام اجرای پروژه، دیده نشده است.

پس برای هماهنگ سازی این دو قیمت باید از ما‌به‌التفاوت قیر استفاده کنیم. 

در قراردادهای قبل از سال ۸۵، برای مصالح هم مانند قیر، مابه‌التفاوت در نظر می‌گرفتیم.

اما بعد از سال ۸۵ این مابه‌التفاوت منسوخ شده و در شاخص‌های تعدیل سیمان و فولاد و آهن آلات و غیره در نظر گرفته می‌شود.

برای آشنایی بیشتر با مفهوم ما به التفاوت قیر و روش محاسبه آن، حتما به مقاله نحوه محاسبه مابه التفاوت قیر + بخشنامه مربوط به آن از سیر تا پیاز سر بزنید.

 

آموزش تعدیل معکوس

در انتهای این مقاله به آموزش تعدیل معکوس می‌پردازیم، هر چند که در طول مقاله نیز به آن اشاره کرده‌ایم.

از تعدیل معکوس برای تعدیل کارهای جدیدی که در برآورد اولیه قرارداد نبوده است و مبلغ انجام آن مشخص نیست، استفاده می‌شود.

به این صورت که مبلغ انجام کار جدید به هزینه‌های روز محاسبه شده و با تعدیل معکوس به مبلغ زمان قرارداد برمی‌گردد.

سپس مانند سایر کارها با توجه به شاخص دوره کارکرد و شاخص دوره مبنا پیمان تعدیل می‌گردد.

با مشاهده فیلم زیر که بخشی کوتاهی از آموزش جامع محاسبه تعدیل همراه با مثال است، با مفهوم تعدیل معکوس بیشتر آشنا شوید.

 

 

پیشنهاد می‌کنیم اگر مایل به آشنایی بیشتر و کاربردی‌تر تعدیل هستید حتما به آموزش جامع محاسبه تعدیل سر بزنید.

آموزش تعدیل

 

 

امیدواریم در پایان این مقاله به جواب سوال‌های خود در مورد آموزش تعدیل و انواع آن رسیده باشید و از اینکه تا پایان مقاله با ما همراه بودید، تشکر می‌کنیم. نظرات خود را در مورد این مقاله با ما به اشتراک بگذارید.

مسیر یادگیری مهندسی عمران یک مسیر رایگان برای حرفه‌ای شدن

حتما تو این مسیر با ما همراه شو!

بر روی اینجا کلیک کنید
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *