X

فهرست بهای تجمیعی راه و باند موبه مو زیر ذره بین + فیلم

فهرست تجمیعی راه و باند و قرارداد تجمیعی چیست؟ چقدر با فهرست بهای تجمیعی راه و باند 1400 آشنا هستید؟ آیا می‌دانید نحوه محاسبه تعدیل فهرست بهای تجمیعی چگونه است؟ امروزه بیشتر پروژه‌های راهسازی با استفاده از فهرست تجمیعی راه و باند برآورد می‌شوند. مهندسین دفتر فنی که در حوزه راه سازی کار می‌کنند حتما باید علاوه بر فهرست بهای پایه راه و باند بر فهرست بهای تجمیع شده راه و باند هم مسلط باشند. در این مقاله همراه ما در آکادمی عمران باشید تا با تمام ریزه کاری‌های این مبحث آشنا شوید.

 

آنچه در این مقاله می آموزید:

شرح و تفسیر مصور فهرست بهای تجمیعی راه و باند

فهرست بهای تجمیعی راه و باند چیست؟

کلیاتی در مورد فهرست بهای تجمیعی

نحوه محاسبه تعدیل فهرست بهای تجمیعی

فهرست بهای تجمیعی راه و باند 1400

نحوه محاسبه تعدیل فهرست بهای تجمیعی

 

شرح و تفسیر مصور فهرست بهای تجمیعی راه و باند

پیش از خواندن ادامه مطلب فیلم زیر را مشاهده کرده تا با زبانی ساده و روان با مفهوم فهرست بهای تجمیعی آشنا شوید و با دید بهتری به مطالعه ادامه مقاله بپردازید.

فهرست بهای تجمیعی راه و باند چیست؟

اگر بخواهیم فهرست بهای تجمیعی راه و باند را در یک جمله ساده توصیف کنیم، باید بگوییم همانند فایل zip شده ردیف‌های فهرست بها است. 

حتما با فهرست بهای پایه آشنایی دارید. می‌دانید هر فهرست بها از چند فصل و هر فصل از چندین ردیف تشکیل شده است. در هر ردیف شرح فعالیت مورد نظر و بهای واحد آن، توسط سازمان برنامه و بودجه تعیین شده است. برآورد نهایی یک فعالیت از جمع مبلغ ردیف‌های فهرست بهای پایه بدست می‌آید.

حال اگر تمام این ردیف‌ها را در هم تجمیع کنیم فهرست بهای تجمیعی بدست می‌آید. یعنی به جای این که بگوییم ساخت تونل چه مقدار هزینه حفاری، چه مقدار هزینه بتن ریزی، چه مقدار هزینه آرماتوربندی و غیره دارد، می‌گوییم اجرای تونل متر طولی چه قدر هزینه دارد.

در واقع با تقسیم قیمت نهایی حاصل از فهرست بهای پایه، پیمانکار پول خود را به صورت متر طول تمام شده می‌گیرد. 

در زیر تصویری از فصل تونل فهرست بهای تجمیعی راه و باند را مشاهده می‌کنید:

فهرست بهای تجمیعی راه و باند 1400

حتما سوالات زیادی در ذهنتان شکل گرفته که تا انتهای مقاله به آن ها پاسخ می‌دهیم اما باید در ابتدا مفهوم فهرست بهای تجمیع شده راه و باند را به خوبی درک کنید. در ادامه مثال دیگری می‌زنیم تا با مفهوم آن بیشتر آشنا شوید.

 

مثالی از فهرست تجمیعی راه و باند 

فرض کنید می‌خواهید هزینه احداث یک پل را بدست بیاورید.

در برآورد معمولی به کمک فهرست بهای پایه، احداث پل را به بخش‌هایی چون پی کنی، آرماتور بندی، قالب بندی، بتن ریزی، اجرای هندریل، آسفالت و غیره تقسیم می‌کنید. 

هرکدام از این قسمت‌ها از جمع مقادیر مختلفی بدست می‌آیند. مثلا در آیتم بتن ریزی، حجم بتن مصرفی برای فونداسیون، ستون‌ها، سرستون‌ها، تیرهای بتنی، تابلیه و قرنیز محاسبه می‌شود. در نهایت شما از جمع مبلغ ردیف‌های فهرست بها به یک مبلغ نهایی برای احداث این پل می‌رسید.

دقت کنید که اگر مبلغ نهایی را بر متر مربع پل احداثی تقسیم کنیم مبلغ احداث هر مترمربع پل بدست می‌آید.

برای مثال اگر پل شما 30 متر طول و 10 متر عرض داشته باشد و مبلغ برآورد پایه 900 میلیون تومان باشد، هزینه احداث هر متر مربع پل 3 میلیون تومان است.

فهرست تجمیعی راه و باند

کلیاتی در مورد فهرست بهای تجمیعی

در سال 91 بخشنامه انعقاد پیمان بر اساس فهرست بهای تجمیع شده راه، باند فرودگاه و زیرسازی راه آهن به دستگاه های اجرایی، مهندسان مشاور و پیمانکاران ابلاغ شد.

این بخشنامه برای انعقاد پیمان پروژه های مربوط به رشته راه و ترابری است. کارهایی مانند احداث پل، تونل، راه، دیوارحائل، اجرای زیر اساس و اساس و آسفالت به وسیله این فهرست بها برآورد می‌شوند.

در صورتی که مایل به آشنایی با مفاهیم متره و برآورد هستید به مقاله جامع متره و برآورد پروژه سر بزنید.

دانلود بخشنامه فهرست بهای تجمیعی راه و باند

با کلیک روی دکمه زیر می‌توانید بخشنامه مربوط به فهرست بهای تجمیعی راه و باند را دانلود کنید.

 

دانلود بخشنامه مربوط به فهرست بهای تجمیعی راه و باند

 

این بخشنامه شامل موارد زیر است :

موافقت نامه در 5 ماده

شرایط عمومی و شرایط خصوصی در 13 ماده

ردیف‌های تجمیع شده در 8 فصل

فهرست تجمیعی راه و باند 1400

فصول فهرست بهای تجمیع شده راه و باند عبارتند از :

تخریب

عملیات زیرسازی راه، باند فرودگاه و راه آهن

زیر اساس و اساس

عملیات آسفالت

تجهیزات ایمنی و علائم ترافیکی

ابنیه کوچک

پل‌های بزرگ

تونل

برخلاف هر ردیف پایه که شرح آن کاملا مشخص است، شرح ردیف‌های فهرست بهای تجمیعی بستگی به عملیات مورد نظر دارد. در مثال تونل و پل دیدید که شرح ردیف‌های آن جا خالی دارد تا با توجه به شرایط پیمان پر شود.

در آموزش صورت وضعیت نویسی تمام ردیف‌های فهرست بهای راه و باند و همچنین فهرست بهای تجمیعی راه و باند را توضیح می‌دهیم.

 

فهرست بهای تجمیعی راه و باند 1400

همانطور که در بالا هم گفتیم بخشنامه‌ای با عنوان فهرست بهای تجمیعی راه و باند 1400 منتشر نشده و تا کنون از قواعد همان بخشنامه منتشره در سال 91 استفاده می‌شود.

در ادامه به پاسخ چند سوال که ممکن است در فهرست بهای تجمیع شده راه و باند برایتان پیش آمده باشد می‌پردازیم.

آیا برآورد کارهای مربوط به رشته راه و ترابری فقط باید به صورت تجمیعی باشد؟ 

در پاسخ باید بگوییم خیر، برای پروژه‌هایی که مبلغ برآورد آن‌ها بر اساس آخرین فهرست بهای پایه راه، باند فرودگاه و زیرسازی راه آهن ابلاغ شده، بیشتر از 200 برابر حد نصاب معاملات متوسط باشد، انعقاد پیمان به طور مستقیم بر اساس فهرست بهای پایه نیز مجاز است.

به طور مثال این مبلغ در سال 98 می‌شود 200 برابر 328 میلیون تومان یعنی 65 میلیارد و 600 میلیون تومان. برآورد هر پروژه‌ای بیشتر از این مقدار باشد، دستگاه اجرایی می‌تواند به صورت مستقیم، بر اساس فهرست بهای پایه قرار داد ببندد.

 

دانلود حد نصاب معاملات سال 98

 

این مبلغ در سال 99 می‌شود 200 برابر 450میلیون تومان یعنی 90 میلیارد تومان.

 

دانلود حد نصاب معاملات سال 99

 

پیمانکار پس از اتمام هر متر مربع یا متر طول از موضوع پیمان پول خود را می‌گیرد؟

جواب خیر است. کارفرما با توجه به پیشرفت کار در هر مرحله باید درصدی از هزینه احداث یک متر طول تونل یا یک متر مربع پل را به پیمانکار پرداخت کند. مثلا در موضوع احداث پل، 20 درصد برای پی کنی، 30 درصد اجرای ستون‌ها، 40 درصد اجرای تیرها و تابلیه و 10 درصد برای کارهای متفرقه در نظر می‌گیرد.

حال هر کدام به بخش‌های کوچکتر تقسیم می‌شوند. مثلا در اجرای ستون‌ها : 30 درصد آرماتور بندی، 30 درصد قالب بندی، 40 درصد بتن ریزی در نظر گرفته می‌شود. مجدد هر یک از این درصد بندی‌ها به پارامترهای ریزتری تقسیم می‌شوند تا کار برای پرداخت صورت وضعیت پیمانکار راحت‌تر باشد.

تمامی این درصدها با جزئیات در جدول درصد پیشرفت کار، ضمیمه اسناد مناقصه است و پیمانکار با بررسی نحوه پرداخت کارفرما پیشنهاد خود را برای شرکت در مناقصه ارائه می‌کند.

 

 صورت وضعیت تجمیعی پیمانکار به چه صورت است ؟

ارائه صورت وضعیت تجمیعی بسیار ساده تر از ارائه صورت وضعیت معمولی است. یک مهندس دفترفنی مسلط بر این صورت وضعیت، در مدت خیلی کوتاهی می‌تواند صورت وضعیت را آماده کند. چرا که تنها درصد و مقدار پیشرفت کار را مشخص می‌کند.

اصلا لازم نیست که مقدار پی کنی، آرماتور بندی، قالب بندی و بتن ریزی انجام شده را محاسبه کند. چرا که کارفرما هزینه پیمانکار را با توجه به متر مربع یا متر طول تمام شده کار می‌دهد نه مقدار آرماتور بندی و بتن ریزی و غیره.

 

نحوه محاسبه تعدیل فهرست بهای تجمیعی

در ابتدای مقاله گفتیم فهرست بهای تجمیع شده مثل یک فایل zip شده از ردیف‌های پایه است و در نوشتن صورت وضعیت کارکرد اصلا نیازی به محاسبه مقدار کارهای انجام شده نیست.

اما وقتی مقدار هر ردیف فهرست بها را نداریم چگونه تعدیل آن صورت وضعیت را محاسبه کنیم؟
وقتی صورت وضعیت کارکرد مترمربعی نوشته می‌شود دیگر شاخص فصلی به چه کار می‌آید؟

در پاسخ به این سوالات باید بگوییم : فایل zip شده را باز کنید.

اگر چه ما برای نوشتن صورت وضعیت کارکرد به محاسبه مقادیر نیازی نداریم. اما برای نوشتن صورت وضعیت تعدیل باید مقدار آرماتور مصرفی، بتن ریزی و غیره را بدانیم. البته نیازی نیست که همه موارد را محاسبه کنیم و تنها چند موردی که در بخشنامه فهرست بهای تجمیعی گفته شده کفایت می‌کند که در ادامه به توضیحات کامل آن همراه با مثال می‌پردازیم.

در ابتدای بخشنامه فوق نحوه محاسبه تعدیل فهرست بهای تجمیعی توضیح داده شده است که مبلغ هر فصل فهرست پایه چگونه از دل فهرست بهای تجمیعی بیرون کشیده می‌شود.

فهرست تجمیعی راه و باند

 

برای مثال:

مبلغ فصل 1 فهرست بهای پایه راه و باند (تخریب) : مبلغ کارکرد صورت وضعیت مربوط به فصل اول فهرست تجمیعی

مبلغ فصل 12 فهرست بهای پایه راه و باند (بتن ریزی) : حجم بتن مصرفی منظور شده در کارکرد صورت وضعیت، ضرب در بهای واحد 120105 در فهرست پایه، ضرب در ضریب پینهادی کل

پس از این که مبلغ تک تک فصول پایه به دست آمد، تعدیل صورت وضعیت تجمیعی مشابه صورت وضعیت فهرست بهایی نوشته می‌شود.

 

نکات و ریزه‌کاری‌های بیشتر در مورد فهرست بهای تجمیع شده، در آموزش حرفه‌ای صورت وضعیت نویسی و تفسیر فهرست بها شرح داده شده است.

برای مشاهده آموزش حرفه‌ای صورت وضعیت نویسی و تفسیر فهرست بها روی تصویر زیر کلیک کنید.آموزش تعدیل و آموزش اتوکد نیز به عنوان هدایای ویژه در کنار این آموزش ارائه می‌شود.

آموزش صورت وضعیت نویسی

امیدواریم در پایان این مقاله به جواب سوال‌های خود رسیده باشید و از اینکه تا پایان مقاله با ما همراه بودید، تشکر می‌کنیم. نظرات خود را در مورد این مقاله با ما به اشتراک بگذارید.

مسیر یادگیری مهندسی عمران یک مسیر رایگان برای حرفه‌ای شدن

حتما تو این مسیر با ما همراه شو!

بر روی اینجا کلیک کنید

دیدگاه کاربران
 • الناز ۲۶ خرداد ۱۳۹۹

  خیلی توضیحات خوبی بود ولی ردیفهایی از فرهست بهای پایه که تو جدول بخشنامه تعدیل فهرست تجمیعی نیست رو چطور باید حساب کنیم؟ مثلا تعدیل فصل ۵ من دارم الان که تجهیزات ایمنی و علائم ترافیکیه

  • آواتار
   پشتیبانی آکادمی عمران ۲۷ خرداد ۱۳۹۹

   سلام، ممنون از نظرتون
   اگر به فهرست بهای تجمیع شده راه مراجعه کنید، در صفحه ۳ از ۳ جدول شماره ۱ با عنوان جدول تطبیقی را مشاهده می کنید. ردیف ۱۱ این جدول نوشته مبلغ صورت وضعیت منهای جمع مبالغ فوق از شاخص کلی رشته راه محاسبه می شوند. برای تجهیزات ایمنی و علائم ترافیکی هم این چنین است. چون قابل تطبیق نیست از شاخص کلی راه محاسبه می شوند.

 • الناز ۸ مرداد ۱۳۹۹

  سلام تو بند ۴ فهرست تجمیعی گفته شده اگر وزن رشته راه و باند نسبت به برآورد کل بیش از ۶۰% باشه باید از فهرست تجمیعی استفاده کرد فقط من میخوام ببینم نسبت وزن باید با لحاظ ضریب بالاسری باشه یا بدون اون؟ یعنی تو جدول ۴ برآورد رشته راه، تقسیم بر برآورد کل با ضریب بالاسری میشه یا بدون ضریب بالاسری؟

  • آواتار
   پشتیبانی آکادمی عمران ۹ مرداد ۱۳۹۹

   سلام
   با توجه به اینکه ضریب بالاسری مربوط به کارهای عمومی مانند هزینه های دفتر، حسابدار، مهندسین امور مناقصات و سایر هزینه هایی است که به یک پروژه خاص تعلق ندارد، هزینه بالاسری برای دو فهرست بهای مختلف یکسان است. شرح هزینه های مربوط به بالاسری در پیوست فهرست بها پایه هست.

   پس فرقی ندارد که با ضریب بالاسری حساب کنید یا بدون آن چون نسبت است. ولی اگر تحت شرایط خاص، ضریب بالاسری دو فهرست بها متفاوت باشد باید ضریب بالاسری را هم در نظر بگیرید.
   چراکه برآوردی که از اجرای پروژه می شود یعنی هزینه ای که کارفرما به پیمانکار پرداخت می کند با احتساب هزینه های بالاسری و دیگر ضرایب مربوطه است.

 • محمد ۲۲ شهریور ۱۳۹۹

  سلام
  ببخشید آیا برای نوشتن تعدیل یا صورت وضعیت تجمیعی یا مبالغ اضافه کار به آنالیز پایه و ضرائب فصلی پایه هم احتیاج هست یا خیر؟
  متشکرم

  • آواتار
   پشتیبانی آکادمی عمران ۲۲ شهریور ۱۳۹۹

   سلام
   بله، به طور مثال مقدار میلگرد مصرفی در مبلغ ایتم مورد نظر فهرست بها قرارداد ضرب شده و در ضرایبی که به آن فصل تعلق می گیرند نیز ضرب می شوند. این ضرایب شامل ضریب جزء فصل، منطقه، بالاسری و غیره است.

 • محمد ۲۲ شهریور ۱۳۹۹

  سلام
  ببخشید آیا برای نوشتن تعدیل یا صورت وضعیت تجمیعی یا مبالغ اضافه کار به آنالیز پایه و ضرائب فصلی پایه هم احتیاج هست یا خیر؟
  متشکرم

  آیا در قراردادهای تجمیعی بغیر از آنالیز تجمیعی آنالیز پایه هم لازم است؟
  چرا؟

  • آواتار
   پشتیبانی آکادمی عمران ۲۲ شهریور ۱۳۹۹

   اگر تمام آیتم های قرارداد از آیتم های فهرست بها تجمیعی باشند، یعنی فهرست بها قرارداد، تجمیعی باشد، آنالیز هر یک از آیتم های تجمیعی جداگانه بر اساس چهار عامل نیروی انسانی، مصالح، ماشین آلات و ابزار و حمل و نقل انجام میشه و نیازی به آنالیز ایتم های پایه نیست. اگرچه هر یک از آیتم های تجمیعی از مجموع چند آیتم پایه تشکیل شده ولی می توانید تمام آیتم های پایه را در قالب یک آیتم تجمیعی انالیز کنید.

 • Laurence ۷ آبان ۱۳۹۹

  این مطلب حرف نداشت

  • آواتار
   پشتیبانی آکادمی عمران ۱۳ آبان ۱۳۹۹

   ممنون از نظرتون. موفق باشید

 • نهال ۱۶ آبان ۱۳۹۹

  میتونم شماره شما رو داشته باشم؟ ❤️❤️❤️

  • علی چمن لاله ۱۶ آبان ۱۳۹۹

   با سلام، وقت بخیر
   از طریق هر کدام از راه های زیر که مایل بودید می توانید با من در ارتباط باشید تا در این مورد صحبت کنیم.
   با شماره دفتر ۴۴۱۵۸۸۲۱ تماس بگیرید به بنده وصل می کنند.
   به ایمیل info@academyofcivil.com شماره تماس خودتون رو بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.
   در سایت ثبت نام کنید و از بخش حساب کاربری تیکت بذارید.
   موفق باشید.

 • پائیزه ۱۷ آبان ۱۳۹۹

  این مطلب حرف نداشت

 • روان ۱۸ آبان ۱۳۹۹

  خیلی سایت خوبی دارین

  • آواتار
   پشتیبانی آکادمی عمران ۲۰ آبان ۱۳۹۹

   ممنون از محبت و اعتمادتون به آکادمی عمران

 • قاسم ۳ دی ۱۳۹۹

  سلام خسته نباشید، یه سوال داشتم و اون اینکه مصالح پایکار که از فهرست بهای پایه راه باند تو صورت وضعیت تجمیعی راه نوشته میشه چطور تعدیل میشه ؟

  • آواتار
   نگار بادی پشتیبانی آکادمی عمران ۳ دی ۱۳۹۹

   سلام، وقت بخیر
   مصالح پای کار در صورت وضعیت تجمیع شده راه و باند نیز مانند صورت وضعیت فهرست بهایی مشابه سایر آیتم های پایه و غیر پایه با ضریب فصلی تعدیل می شوند.
   برای اطلاعات بیشتر به مقاله ” تمام نکات زیرپوستی مصالح پای کار زیر ذره بین آکادمی عمران ” یا ” آموزش جامع محاسبه تعدیل” مراجعه کنید.

   • قاسم ۳ دی ۱۳۹۹

    منظورم این بود از چه شاخصی استفاده میکنیم ؟ آیتمهای پایکار در صورت وضعیت تجمیعی از شاخص کل تعدیل میشه یا شاخص‌های مربوطه در فهرست بهای پایه ؟

    • علی چمن لاله ۳ دی ۱۳۹۹

     سلام
     بسته به نوع مصالح از فصل مربوطه. به طور مثال شن و ماسه و سیمان از فصل بتن درجا تعدیل می شوند. یعنی با شاخص فصل بتن درجا، نه شاخص کلی
     موفق باشید.

   • ارش ۱۸ تیر ۱۴۰۰

    خیر اشتباهه مصالح پای کار با ضریب پیشنهادی کل تجمیعی تعدیل میخوره

    • علی چمن لاله ۱۸ تیر ۱۴۰۰

     با سلام
     متاسفانه اشتباه می‌فرمایید.
     لطفا دستورالعمل تعدیل را ملاحظه کنید.
     تعدیل مصالح پای کار از فصل مورد اجرا پرداخت میشه. به طور مثال شن و ماسه و سیمان با ضریب جزء فصل بتن و شاخص آن فصل تعدیل می‌شود.
     موفق باشید

     • مهدی ۳ خرداد ۱۴۰۱

      با سلام و احترام، مطابق بخشنامه فهرست بهای تجمیع شده راه و باند جدول ۱ نحوه محاسبه تعدیل تجمیعی به صراحت ذکر شده “تعدیل مربوط به باقیمانده صورت وضعیت پس از کسر مجموع مبالغ ردیفهای ۱ تا ۱۰ جدول مذکور بر اساس شاخص کلی رشته راه و باند محاسبه می شود.” بنابراین مصالح پایکار نیز بر همین اساس با شاخص کل تعدیل می گردد..

     • زهرا دهقان پشتیبان آکادمی عمران ۳ خرداد ۱۴۰۱

      سلام، وقت بخیر
      در این مورد استعلام هایی از سازمان برنامه و بودجه وجود دارد که به صراحت می گوید مصالح پایکار با توجه به فصلی که عملیات انجام خواهد شد تعدیل گردد.

    • علی چمن لاله ۱۸ تیر ۱۴۰۰

     در این باره می‌توانید به استعلام سازمان برنامه و بودجه با شماره نامه ۵۶۲۳۰۵ و تاریخ ۹۵/۰۳/۲۵ مراجعه کنید. به صراحت نوشته شده است.
     موفق باشید

     • مهدی ۲۴ مهر ۱۴۰۱

      با سلام ، شماره استعلام اشاره شده وجود ندارد

     • زهرا دهقان پشتیبان آکادمی عمران ۲۵ مهر ۱۴۰۱

      سلام وقتتون بخیر
      در آموزش جامع محاسبه تعدیل به طور مفصل به این موضوع و بخشنامه‌هایش پرداخته‌ایم.

 • فرهاد ۸ دی ۱۳۹۹

  با سلام.در فهرست تجمیعی در مورد فصل ۶ و ۷ گفته شده که طبق ساختار شکست پرداخت انجام میشه.با توجه به این موضوع و اینکه بهای واحد آیتم تو این فصلها به دلیل غیر قابل استناد بودن ریز محاسبات آیتم برای طرفین قرارداد تکلیف در مورد مقدار آیتم چیه؟یعنی اگر فرضا پل تو برآورد اولیه ۲۰۰۰ مترمربع محاسبه شده باشه ولی بعد از انجام کار طبق نقشه ها سطح پل ۲۲۰۰ مترمربع و یا ۱۸۰۰ متر مربع باشه تکلیف چیه؟

  • آواتار
   پشتیبانی آکادمی عمران ۹ دی ۱۳۹۹

   با سلام
   با توجه به اینکه شما برای هر مترمربع پل قیمت داده اید، با تغییر مقدار کار تا سقف ۲۵ درصد افزایش یا کاهش طبق ماده ۲۹ شرایط عمومی پیمان به شما پرداخت خواهد شد. یعنی در نهایت ۲۲۰۰ یا ۱۸۰۰ ضرب در بهای واحد هرمترمربعی که اجرا کردید به شما پرداخت خواهد شد.

   موفق باشید.

 • 1 ۲۴ دی ۱۳۹۹

  سلام برای وارد کردن براورد در تدکار به شکل تجمیعی چکار باید کرد؟

  • علی چمن لاله ۲۵ دی ۱۳۹۹

   سلام، وقت بخیر
   در گوگل عبارت “تجمیعی تدکار” رو جستجو بفرمایید. خود تدکار راهنمای استفاده از آن برای فهرست بهای تجمیع شده راه رو داره.
   موفق باشید.

 • سهراب شکیبا ۳۰ دی ۱۳۹۹

  با سلام و خسته نباشید یک سوال داشتم
  اگر مقادیر کار به فرض مقدار آرماتور مصرفی و یا مقدار بتن در حین اجرای کار به هر دلیل مورد تائید کارفرما تغییر کنه چجوری این تغییر در مبلغ متر مربع پل تاثیرشو نشون میده البته سوالم بصورت کلی براه همه تغییرات احجام ریز کار نسبت به برآورد اولیست ؟ ممنون

  • آواتار
   نگار بادی پشتیبانی آکادمی عمران ۳۰ دی ۱۳۹۹

   سلام، وقت بخیر
   هزینه تغییر احجام کاری خارج از نقشه های منضم به پیمان از فهرست بهای پایه منضم به پیمان جداگانه پرداخت می گردد.
   موفق باشید.

 • جعفر ۲۶ بهمن ۱۳۹۹

  با سلام.
  در صورت خرید کل پکیج شما، مبلغ چقدره؟ با تخفیف لطفا.

  • آواتار
   نگار بادی پشتیبانی آکادمی عمران ۲۶ بهمن ۱۳۹۹

   سلام، لطفا تماس بگیرید تا مشاورین ما راهنماییتون کنند.
   ۰۲۱-۴۴۱۵۸۸۲۱

 • نیما ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰

  سلام
  مشکل من دقیقا اینجاست که نمیدونم قیمت پایه چجوری از دل فهرست بها بیرون میاد؟ مثلا چندین آیتم شامل بتن ریزی میشه با قیمت های متفاوت اما کدوم رو در نظر بگیرم آیا مبلغ تجمعی آیتم هست یا نه را نمیدانم

  • علی چمن لاله ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰

   سلام، وقت بخیر
   سوالتون رو خیلی گنگ پرسیدید. اما هر آیتم فهرست بهای تجمیع شده راه و باند از چند آیتم فهرست بهای پایه تشکیل شده است. مثلا آیتم اجرای دیوار حائل بتنی در فهرست بها تجمیع شده راه و باند از قالب بندی، پی کنی، آرماتوربندی، بتن ریزی و غیره در فهرست بهای پایه تشکیل شده است.
   موفق باشید.

 • شایان ۵ دی ۱۴۰۰

  با توجه به مفاد بند ٧ و اینکه تعدیل پیمانهای منعقده بر اساس فهرست بها سال ١٣٨٢ به بعد بر اساس شاخص های پیوست ٣ محاسبه می شوند و تاکنون برای شاخص های پیوست ٣، شاخص کلی اعلام نگردیده است . بدین لحاظ ، تعدیل ردیف ١١ جدول شماره ١ قابل محاسبه نمی باشد.

  • علی چمن لاله ۵ دی ۱۴۰۰

   سلام، وقت بخیر
   ردیف ۱۱ به شاخص کلی رشته راه اشاره دارد که در همه دوره ها اعلام شده است.
   شاخص کلی رشته راه،باند فرودگاه و زیرسازی راه آهن
   موفق باشید

 • رحمان حضرتی ۱۳ بهمن ۱۴۰۰

  سلام من یه قرارداد دارم مربوط به فهرست نگهداری تجهیزات ترافیکی اکیپ ماه هست من شاخص مربوط را پیدا نکردم ممنون میشم راهنمایی کنید

  • علی چمن لاله ۱۵ بهمن ۱۴۰۰

   سلام، وقت بخیر
   ابتدا ماده ۲۹ شرایط خصوصی پیمان تان را مطالعه بفرمایید ببینید از بخشنامه سال ۸۲ تعدیل تعلق می‌گیرد یا خیر. چون برای فهرست بها خاص، رشته مورد نظر که باتوجه به شاخص های آن تعدیل کنید را معمولا در آنجا ذکر می‌کنند.
   موفق باشید

 • پ-ب ۹ تیر ۱۴۰۱

  سلام و عرض خسته نباشید
  زمانی که در یک پروژه ای به عنوان مثال مقدار میلگرد یک قسمت کار نسبت به نقشه های منضم به پیمان افزایش داشته باشد، شما می فرمایید این مقدار افزایش از فهرست بهای پایه پرداخت میشود، از طرفی میفرمایید برای شرکت در مناقصه، آنالیز آیتم ها فقط برای فهرست بهای تجمیعی انجام میگیرد. سوالی که مطرح میشود ضرایب فصل فهرست بهای پایه هست، برای مقادیر افزایشی که میخواهیم از فهرست بهای پایه بگیریم از چه ضرایبی باید استفاده میکنیم؟

  • زهرا دهقان پشتیبان آکادمی عمران ۱۱ تیر ۱۴۰۱

   سلام وقتتون بخیر
   از ضریب پیشنهادی کل پیمانکار باید استفاده کنید

 • محمد ۲۵ شهریور ۱۴۰۱

  پس برای قراردادهای با فهرست تجمیعی، پیمانکار باید خیلی دقیق باشد که ضرر نکند. چون کارفرما تعهدی در قبال آیتمها ندارد

  • علی چمن لاله ۲۶ شهریور ۱۴۰۱

   بله درسته

 • پوریا ۲۶ مهر ۱۴۰۱

  با عرض سلام و خسته نباشید
  درمورد ماده ۷ (تغییرمقادیر حین اجرا) بخشنامه انعقاد قرارداد براساس فهرست بهای تجمیع شده راه و باند در جدول شماره ۲ مقدار ri دقیقا چه مقداریست؟ مقدار ردیف اولیه پیمان؟ یا مقدار ردیف بعد از تغییرات؟

  • زهرا دهقان پشتیبان آکادمی عمران ۲۷ مهر ۱۴۰۱

   سلام، وقت بخیر
   این جدول برای تعیین محدوده است و ri مبلغ هر ردیف فهرست تجمیعی (مبلغ اولیه) با اعمال ضرایب فصلی است.

 • پوریا کوالی ۲۶ مهر ۱۴۰۱

  سلام خسته نباشید
  درمورد تغییر مقادیر حین اجرا ماده ۷ بخشنامه انعقاد پیمان براساس فهرست تجمیع شده در جدول شماره ۲ منظور از ri چیست؟ مبلغ اولیه هرردیف فهرست تجمیعی یا مبلغ بعد از تغییرات؟

  • زهرا دهقان پشتیبان آکادمی عمران ۲۷ مهر ۱۴۰۱

   سلام، وقت بخیر
   این جدول برای تعیین محدوده است و ri مبلغ هر ردیف فهرست تجمیعی (مبلغ اولیه) با اعمال ضرایب فصلی است.

   • پوریا کوالی ۳۰ مهر ۱۴۰۱

    خیلی ممنون که پاسخ دادید
    در جدول شمار ۲، ستون میزان مجاز افزایش مثلا گفته تا ۲۰۰ درصد مبلغ اولیه ردیف فهرست تجمیعی، این مبلغ با ضرایب حساب میشه یا بدون ضرایب؟
    (اگه با ضرایب باشه که میشه همون ri)

 • المیرا جوادی ۱۸ شهریور ۱۴۰۲

  سلام وقتتون بخیر
  برای تعدیل تجهیز در تکسا برای فهرست تجمیعی پیمانکار تجهیز رو در فهرست پایه تعریف کرده و با شاخص میانگین ابنیه و راه تعدیل رو محاسبه کرده و من مشاور گفتم که تجهیز رو ببرن در دفترچه تجمیعی و با شاخص کل باید تعدیل بشه.درسته آیا؟

  • ملیکا سلیمانی پشتیبان آکادمی عمران ۱۸ شهریور ۱۴۰۲

   در فهرست بهای تجمیع شده راه و باند هزینه تجهیز با شاخص کل راه و باند تعدیل می‌شود. مشابه سایر فصل هایی که در جدول ذکر نشده و جز مابه التفاوت است.

 • Shahrokh.B ۲۱ مهر ۱۴۰۲

  باسلام خواهشمند ام چهت میزان افزایش مجاز در جدول شماره ۲ دربخشنامه شماره ۶۵۶۳۷ فهرست تجمیعی بیشتر توضیح بدهید ونتیجه میزان افزایش سقف میباشد یا باید با عدد اولیه جمعگردد

  • ملیکا سلیمانی پشتیبان آکادمی عمران ۲۲ مهر ۱۴۰۲

   توضیح این مورد در دیدگاه یک مقاله نمی گنجد و بسیار طولانی است. با عرض معذرت به آموزش نخبگان دفترفنی مراجعه بفرمایید.

 • Shahrokh.B ۲۱ مهر ۱۴۰۲

  باعرض سلام وتشکر فراوان جناب آقای مهندس چمن لاله قرا ردادی بافهرست تجمیعی منعقدکردیم وکیکن ناچار ا با دستور کار وصورت جلسه فصل‌های را بافهرست پایه که شامل آیتم‌های گوناگون هستند مثل بتن میلگرد سنکاری وغیره در وضعیت جداگانه با ضرایب خودشان عمل می‌کنیم و درپایان هردو را جمع وبصورت یک وضعیت ارائه دهیم ولیکن آیا تعدیل مشود جا عمل نمو د یا باید بصورت ادغام عمل شود

  • ملیکا سلیمانی پشتیبان آکادمی عمران ۲۲ مهر ۱۴۰۲

   سلام وقت بخیر در آموزش جامع تعدیل همین مورد را با مثال حل می کنیم. می شود جدول تطبیقی را برای فهرست بها تجمیعی و جدول تفکیکی را برای هر دو داشت و تعدیل نوشت.

 • وحید ۲۳ آبان ۱۴۰۲

  با سلام، در مورد حمل در تعدیل فهرست بهای تجمیعی به چه صورتی عمل میکنیم؟ سوال: حمل مصالح بصورت جداگانه محاسبه میشود یا از مابه التفاوت کارکرد و تعدیل با شاخص کلی محاسبه می گردد؟ در صورت محاسبه بصورت جداگانه، حمل ردیف هایی که مترمکعب کیلومتر نیستند مثل ردیف میل گرد “فصل نهم” آیا برای تعدیل از شاخص فصل نهم استفاده میشود یا خیر؟

  • ملیکا سلیمانی پشتیبان آکادمی عمران ۲۳ آبان ۱۴۰۲

   سلام وقت بخیر
   حمل نیز مشابه سایر ردیف های اجرایی است و طبق دستورالعمل تعدیل فهرست بها تجمیعی عمل میشود. برای مشاهده نمونه تعدیل تجمیعی به اموزش جامع محاسبه تعدیل سر بزنید.

 • وحید ۲۹ آبان ۱۴۰۲

  سلام و خسته نباشید، خانم مهندس نمونه تعدیل تجمیعی در سایت رو دیدم ولی ویدیوی موجود فقط تا فصل ششم بود. ممکنه پاسخ من رو بدید؟ حمل در تعدیل فهرست بهای تجمیعی راه و باند به چه صورتی محاسبه می شود؟ آیا مشابه پایکار از شاخص فصل خودش محاسبه میشه یا از مابه التفاوت صورت وضعیت های کارکرد دوره با شاخص پایه محاسبه می شود؟

  • ملیکا سلیمانی پشتیبان آکادمی عمران ۲۹ آبان ۱۴۰۲

   سلام وقت بخیر
   برای مشاهده کامل به اموزش جامع محاسبه تعدیل سر بزنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *