محل قطع بتن در فونداسیون ، دیوار برشی و دیوار حائل

آیا تا به حال در مورد قطع بتن در پی ، دیوار برشی و دیوار حائل شنیده‌اید؟! آیا می‌دانید بهترین محل آن کدام است؟! ما در این مقاله به بررسی نکات و نحوه قطع بتن در فونداسیون ، دیوار برشی و دیوار حائل می‌پردازیم. تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا به جواب تمام سوال‌های خود برسید.

 

آنچه در این مقاله می آموزید:

محل قطع بتن در فونداسیون

نحوه قطع بتن در فونداسیون

قطع بتن در دیوار برشی و دیوار حائل

 

محل قطع بتن در فونداسیون

در بتن‌ریزی المان‌های بتنی حجیم مانند فونداسیون، ممکن است ریختن مخلوط بتنی در چند مرحله صورت بگیرد.

قطع بتن در پی، زمانی رخ می‌دهد که یکی از موارد زیر پیش بیاید:

زمانی که مخلوط بتنی تمام شود.

زمان کافی برای اتمام بتن‌ریزی وجود نداشته باشد.

تمام المان مورد نظر آماده بتن‌ریزی نباشد.

محل قطع بتن در فونداسیون باید قسمت‌هایی باشد که نیروی برشی کمتری وجود دارد. برای مثال در پی‌های گسترده و نواری، این محل باید در یک سوم فاصله‌ی میانی بین دو ستون باشد چرا که برش در نواحی نزدیک ستون‌ها حداکثر است.

در صورتی که قطع بتن پی در محل ستون‌ها باشد، به دلیل ایجاد درز سرد افت شدید مقاومت مخلوط بتنی را به همراه دارد که برای جلوگیری از آن باید تمهیداتی در نظر گرفت.

قطع بتن در تیرها و دال‌ها دور از نواحی چشمه اتصال و در یک سوم میانی طول تیر اجرا شود.

بهترین محل قطع بتن در فونداسیون و استفاده از رابیتس

نحوه قطع بتن در فونداسیون

برای قطع بتن در فونداسیون از رابیتس یا توری مرغی استفاده می‌کنند. توری مرغی به دلیل اینکه چشمه‌های بزرگ‌تری داشته و مقاومت کمتری دارد، بهتر است استفاده نشود.

اگر از دو لایه رابیتس روی هم استفاده کنیم، چشمه‌های کوچک‌تری تولید شده و عملکرد بهتری جهت کنترل مخلوط بتنی خواهد داشت.

بهترین محل قطع بتن در فونداسیون

زمان بتن‌ریزی مقداری از شیره مخلوط بتنی از چشمه‌های رابیتس خارج می‌شود که این امر باعث مضرس شدن سطح می‌گردد.

زمانی که بتن‌ریزی بعدی انجام می‌شود، مخلوط بتنی تازه درگیری و پیوستگی بهتری با سطح مضرس شده لایه قبلی خواهد داشت و عملکرد بهتری در برش دارند.

به این نکته توجه داشته باشید که رابیتس باید به صورت عمودی قرار بگیرد، در صورتی که قطع بتن به صورت مایل باشد، ترک برشی ایجاد خواهد شد.

نحوه قطع بتن در فونداسیون و بهترین محل قطع بتن در فونداسیون

 

آموزش‌های اجرایی ساختمان آموزش‌هایی فراتر از کاربردی

به جمع حرفه‌ای‌ها بپیوندید!

بر روی اینجا کلیک کنید
مسیر یادگیری مهندسی عمران یک مسیر رایگان برای حرفه‌ای شدن

حتما تو این مسیر با ما همراه شو!

بر روی اینجا کلیک کنید

 

حال سوالی که پیش می‌آید این است که پس از گیرش بتن رابیس‌ها کنده شوند یا نه؟!

رابیتس‌ها گالوانیزه هستند و زنگ نمی‌زنند. وجود رابیتس باعث افزایش مقاومت مقطع شده و همچنین میزان درگیری دو لایه بتن را افزایش می‌دهد. اما از آنجایی که نمی‌توان به کیفیت و مرغوبیت رابیتس‌ها اعتماد کرد، بهتر است مکان‌هایی که امکان کندن رابیتس وجود دارد، مانند دال‌ها، کنده شوند.

در صورتی که رابیتس کیفیت خوبی نداشته باشد، زنگ می‌زند و این زنگ‌زدگی را به آرماتورهای اصلی انتقال می‌دهد. زنگ زدن آرماتورها باعث افزایش حجم آن‌ها شده و بتن ترک می‌خورد.

جهت افزایش مقاومت برشی در قسمت درز بین دو لایه می‌توان از آرماتورهایی عمود بر سطح نیز استفاده کرد. قسمتی از این آرماتور در بتن قبلی و قسمت دیگر در مخلوط بتنی تازه قرار می‌گیرد.

برای مطالعه بیشتر در مورد نکات و ضوابط بتن‌ریزی فونداسیون به مقالهصفر تا صد مراحل بتن‌ریزی پی مراجعه کنید.

بهترین محل قطع بتن در فونداسیون

قطع بتن در دیوار حائل و دیوار برشی

در المان‌های بتنی عمودی مانند دیوارها و سدها نیازی به استفاده از رابیتس نبوده و کاربردی ندارد. در این شرایط جهت افزایش مقاومت برشی بین دو لایه مخلوط بتنی از روش‌های زیر استفاده می‌کنند:

قرار دادن چند آرماتور بین دو لایه

ایجاد کلید برشی؛ برای این امر، در لایه قبلی گودی ایجاد می‌کنند که با بتن‌ریزی لایه بعدی پر شده و باعث عملکرد یکپارچه و پیوسته دو لایه مخلوط بتنی خواهد شد. 

مانند فونداسیون بهترین محل قطع بتن در دیوار برشی و دیوار حائل ، قسمتی است که نیروی برشی حداقل باشد. اما توصیه می‌شود به گونه‌ای بتن دیوار حائل یا برشی را بریزیم که نیاز به قطع نداشته باشد.

به طور کلی بتن‌ریزی دیوارها به صورت لایه به لایه انجام شده و اگر زمان زیادی بین بتن‌ریزی لایه‌ها ایجاد شود، درز سرد رخ می‌دهد، پس در صورت بتن ریزی دیوارها به زمان بتن ریزی دقت کرده و در صورت امکان از سیمان تیپ چهار که حرارت زایی کمتری دارد، استفاده شود.

برای مطالعه بیشتر در مورد اجرای دیوار برشی و دیوار حائل به مقاله نحوه اجرای دیوار برشی بتنی و دیوار حائل در سازه فولادی و بتنی سر بزنید.

محل قطع بتن در دیوار برشی و دیوار حائل

 

امیدواریم در پایان این مقاله به جواب سوال‌های خود رسیده باشید و از اینکه تا پایان مقاله با ما همراه بودید، تشکر می‌کنیم. نظرات خود را در مورد این مقاله با ما به اشتراک بگذارید.

مسیر یادگیری مهندسی عمران یک مسیر رایگان برای حرفه‌ای شدن

حتما تو این مسیر با ما همراه شو!

بر روی اینجا کلیک کنید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *