هر آنچه که برای موفقیت و ارتقا در دفترفنی نیاز دارید آماده کرده ایم. حتما روی این بنر کلیک کن و جزئیات آموزش ها رو ببین!
0
02144158821

۳ روش حرفه ای دستور select object یا انتخاب در اتوکد | دستور quick select در اتوکد

دستور quick select در اتوکد

یکی از پایه ای ترین کارهایی که برای کار با اتوکد باید یاد بگیرید، select و Deselect کردن هست. شما باید به صورت حرفه ای یاد بگیرید که در اتوکد به چه صورت با ابزار یا فرمان سلکت ابجکت ( select object )، انتخاب هوشمند یا همان دستور quick select در اتوکد ، انواع ابزار ها ، تنظیمات انتخاب و خارج کردن از این حالت یا Deselect کار کنید. ما در این مقاله چندین روش را بررسی می کنیم که شما با توجه به کاری که در اتوکد در حال انجام آن هستید، می توانید انتخاب کنید کدام روش برای شما مناسب تر و کاربردی تر خواهد بود. با ما همراه باشید تا انتخاب object در اتوکد را به صورت کامل یاد بگیرید.

روش های مختلف انتخاب object در اتوکد

در اتوکد ۳ روش به عنوان روش های درست برای انتخاب موضوعات وجود دارد. هر کدام از این روش ها با توجه به کارایی هایی که دارند، در شرایط متفاوت استفاده می شوند. شما باید به دقت هر ۳ روش را یاد بگیرید و در جای درست از سلکت آبجکت و دستور quick select در اتوکد استفاده کنید.

 

آموزش اتوکد

روش اول- سلکت ابجکت فقط با یک کلیک

در این روش نشانگر را بر روی object مورد نظر قرار می دهید و با کلیک موس، آن موضوع به حالت select در می آید. در این حالت شما می توانید با قرار دادن نشانگر صلیبی روی ابجکت های دیگر و کلیک بر روی آن ها، آن موضوع را هم سلکت کنید. این روش ساده ترین و ابتدایی ترین روش برای انتخاب موضوعات مختلف در اتوکد می باشد.

انتخاب object در اتوکد

روش دوم- select object در اتوکد با استفاده از window

در این روش از انتخاب object در اتوکد می توان به چند روش متفاوت عمل کرد.

الف- window منظم از راست به چپ

در این روش با استفاده از کلیک موس، می توانید یک پنجره منظم ایجاد کنید. ابتدا در سمت راست ابجکت مورد نظر یک کلیک می کنید و کلیک دوم را در سمت چپ ابجکت می زنید.

ابزار انتخاب در اتوکد

در این حالت یک پنجره منظم ایجاد می شود و  هر object که با این پنجره برخورد کند، در اتوکد انتخاب خواهد شد. در این حالت لازم نیست که کل شکل در داخل پنجره باشد و برخورد قسمتی از ابجکت باعث سلکت شدن آن می شود.

ب- window نامنظم

اگر به جای اینکه یک کلیک در سمت راست و یک کلیک در سمت چپ موضوع مورد نظر بزنیم، موس را Drag کنیم، پنجره به صورت نامنظم انتخاب می شود. Drag به این معناست که در سمت راست موضوع کلیک کرده و کلیک موس را رها نکنیم تا پنجره ایجاد شود. این کار باعث ایجاد پنجره نامنظم می شود و کار با ابزار انتخاب در اتوکد را سخت می کند.

ابزار انتخاب در اتوکد

ج- window از چپ به راست

در این روش برعکس پنجره منظم از راست به چپ عمل می کنید. در این حالت تفاوتی که در select object وجود دارد این موضوع می باشد که فقط object هایی که کاملا در پنجره قرار دارند، انتخاب می شوند. در این حالت از ابزار انتخاب، به صورت اختصاصی تر در اتوکد انتخاب صورت می گیرد. اگر شما بخواهید ابجکت خاصی را سلکت کنید و موضوعات در هم تنیده باشند، یکی از بهترین روش ها همین روش می باشد.

انتخاب object در اتوکد

روش سوم- سلکت از طریق دستور quick select در اتوکد

در این روش، انتخاب object در اتوکد به صورت هوشمند و حرفه ای تر صورت می پذیرد. در نقشه ها و کارهای حرفه ای، ما در یک نقشه المان ها و موضوعات متفاوتی داریم. این موضوعات خودشان در رنگ و پارامتر های دیگر متفاوت هستند. این مسئله اهمیت دستور quick select در اتوکد را بیشتر می کند.

برای رسیدن به این دستور باید در work space یا محل کار اتوکد کلیک راست کنید و گزینه ی quick select را انتخاب کنید. دقت داشته باشید در این زمان شما نباید از قبل وارد دستور دیگری شده باشید.

دستور quick select در اتوکد

 

بعد از انتخاب گزینه quick select پنجره مورد نظر برای شما باز می شود که شما می توانید بر موضوعات مختلفی را انتخاب کنید. موضوعاتی بر مبنای رنگ، لایه بندی، نوع خط، ضخامت خط و …. را می توانید به صورت کامل انتخاب کنید.

دستور quick select در اتوکد

در بخش اول و در قسمت object type شما می توانید به صورت کامل ببینید که چه عناصری در محل کار شما وجود دارند.

در بخش operator  می توانید مشخص کنید که با توجه به خصوصیت انتخابی، موضوعاتی برابر با آن انتخاب شوند یا کل موضوعات انتخاب شوند.

دستور quick select در اتوکد

سپس فقط کافیست ok را بزنید تا تمام ابجکت های مدنظر شما به حالت سلکت شده در بیایند. این که ابجکت ها عکس باشند یا بلوک باشند یا هر موضوع دیگری فرقی نمی کند و می توانید به راحتی آن ها را سلکت کنید.

یکی از کاربردهای این موضوع زمانی هست که شما از ابتدا لایه بندی نکردید و با حجم زیادی از موضوعات رو به رو هستید. در این حالت تنها راه شما، استفاده از دستور quick select در اتوکد می باشد. 

Deselect کردن در اتوکد

همیشه بعد از اینکه شما در اتوکد select object انجام می دهید و عملیات به پایان می رسد، نیاز دارید که موضوعات را Deselect کنید. این امکان هم وجود دارد که یک موضوع از چندین موضوع انتخاب شده به اشتباه select شده باشد، که باید فقط آن موضوع خاص Deselect شود. ما دو روش Deselect کردن داریم.

Deselect در اتوکد

روش اول- Deselect کردن همه ی موضوعات در اتوکد

شما فقط لازم است که پس از اتمام کار بر روی موضوعات، دکمه Esc روی کیبورد را بزنید تا همه ی موضوعات در اتوکد Deselect شوند و به طور کامل از دستور select object خارج شوید.

روش دوم- Deselect کردن حرفه ای و اختصاصی

اگر موضوعی به اشتباه انتخاب شود و ما بخواهیم بدون خارج شدن از ابزار انتخاب ، آن را در اتوکد Deselect کنیم، باید از این روش استفاده کنیم.

در این روش تمامی قواعد select object در اتوکد برقرار است فقط باید از دکمه Shift به همراه موس استفاده کنیم. در حالتی که موضوعات انتخاب شده اند، Shift را نگه می داریم و سپس موضوعات انتخاب شده ای که مد نظر ما نیست را دوباره انتخاب می کنیم.

در این حالت موضوعاتی که لازم نداشتیم از دستور select خارج شده و در واقع Deselect می شوند.

یادگیری select و Deselect در اتوکد می تواند به سرعت کار شما و راحت تر شدن کار کمک کند. پس حتما با تمرین بیشتر به این دستورات مسلط شوید.

برای مشاهده تمامی آموزش های حرفه ای و رایگان اتوکد به این صفحه سر بزنید.

آموزش های اتوکد

دیدگاه کاربران
 • امین ۲۴ مهر ۱۳۹۹

  سلام.من به یه مشکلی برخوردم. واسه انتخاب آیتم ها باید شیفت هم بگیرم. بدون شیفت فقط یه آیتم میشه انتخاب کرد. چجور اینو درستش کنم؟

  • پشتیبانی آکادمی عمران ۲۹ مهر ۱۳۹۹

   سلام
   با تایپ op وارد option شوید. سربرگ selection را انتخاب کنید . در زیر مجموعه selection modes گزینه دوم use shift to add to selection است، تیک آن را بردارید.
   موفق باشید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × دو =