X

دستور هاشور زدن در اتوکد از صفر تا صد در یک مقاله

همانطور که می‌دانید یکی از کاربردی‌ترین دستورات در اتوکد، دستور Hatch در اتوکد یا هاشور زدن در اتوکد هست که می‌توانید برای اعمال رنگ آمیزی یا اعمال متریال به بعضی سطوح مثل سنگ فرش، خاک، شیشه یا رمپ از آن استفاده کنید. برای آشنایی با نحوه هاشور زدن در اتوکد و انواع هاشور در اتوکد تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا با دست پر از آکادمی عمران خارج شوید.

 

نحوه هاشور زدن در اتوکد

برای این که بتوانید به سادگی با استفاده از این دستور نقشه‌های زیباتر ایجاد کنید، باید با تمام جوانب و تنظیمات هاشور آشنا باشید. قبل از این که به مطالعه ادامه مقاله بپردازید حتما در ابتدا فیلم زیر را مشاهده کنید تا به زبانی ساده با کلیات این بخش آشنا شوید.

انواع هاشور در اتوکد

برای اجرای این فرمان، ابتدا باید موضوعاتی ترسیم کنیم که نیاز به هاشور داشته باشند. برای مثال یک مستطیل کامل و یک مستطیل ناقص رسم می‌کنیم. دلیل این موضوع روش‌های متفاوت در اجرای فرمان Hatch که برای محیط‌های باز یا بسته اعمال می‌شود.

هاشور زدن در اتوکد

دستور hatch در اتوکد برای محیط بسته

برای ایجاد هاشور در محیط بسته می‌توانید از ریبون Home بخش Draw قسمت Hatch را انتخاب کنید. به عنوان راه جایگزین و راحت‌تر هم می‌توانید در خط فرمان H را تایپ کنید و اینتر بزنید تا وارد دستور هاشور شوید. اما ایجاد هاشور در محیط‌های باز کمی متفاوت است که در ادامه مقاله به آن می‌‌پردازیم.

هاشور در اتوکد

همان طور که می‌بینید، ریبون بالا مخصوص Hatch باز شده و می‌توانید تنظیمات را از طریق این ریبون انجام دهید. در بخش اولیه‌ی ریبون، یک بخش به نام Pick Points قرار دارد. این بخش به صورت معمول فعال است تا با استفاده از آن روی محیط‌های بسته ترسیم شده را هاشور بزنید. به این شکل که شما وقتی با موس در این موضوعات قرار می‌گیرید، می‌توانید با یک کلیک Hatch را اعمال کنید.

 

دستور hatch در اتوکد برای محیط باز

برای سطوحی که باز هستن باید از Select استفاده کنید. این قسمت را باید از همان ریبون بالا فعال کنید سپس گوشه‌های موضوع را مشخص کنید. با این کار این قسمت به طور کامل هاشور زده خواهد شد.

دستور hatch در اتوکد

تنظیمات هچ در اتوکد

شما می‌توانید در بخش تنظیمات هچ، بافت‌ها و پترن‌های مختلفی ایجاد کنید. (مثل هاشور مناسب برای شناساندن چمن، خاک، سنگ فرش وغیره) 

هاشور زدن در اتوکد

همچنین در بخش Properties می‌توانید تنظیمات Hatch را انجام دهید. برای مثال در این بخش رنگ هاشور و پس زمینه هاشور، زاویه‌ی لازم برای هاشور (angle) و مقیاس هاشورها  (scale) را می‌توان تعیین کنید.

برای مثال اگر بخواهید یک سطح شیشه‌ای را رسم کنید تا اجسام از پشت آن قابل رویت باشند، کافی است که از قسمت pattern، گزینه gradient را انتخاب کنید که از ترکیب دو رنگ به صورت سایه روشن تشکیل شده است. حالا رنگ‌هایی نزدیک به رنگ شیشه را به آن پترن اعمال می‌کنیم. (رنگ روشن‌تر در وسط و رنگ تیره‌تر در اطراف آن) سپس از hatch transparency، شفافیت آبجکت را افزایش می‌دهیم تا اجسام از پشت آن قابل رویت باشند. 


دستور hatch در اتوکد

برای مشاهده آموزش‌ حرفه‌ای نقشه کشی ساختمان با اتوکد به این صفحه سر بزنید.

آموزش نقشه کشی با اتوکد

 

امیدواریم در پایان این مقاله به جواب سوال‌های خود رسیده باشید و از اینکه تا پایان مقاله با ما همراه بودید، تشکر می‌کنیم. نظرات خود را در مورد این مقاله با ما به اشتراک بگذارید.

مسیر یادگیری مهندسی عمران یک مسیر رایگان برای حرفه‌ای شدن

حتما تو این مسیر با ما همراه شو!

بر روی اینجا کلیک کنید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *