X

انتقال جدول از اکسل به اتوکد و بالعکس مو به مو زیر ذره بین + فیلم

انتقال متن از اتوکد به اکسل یا انتقال جدول لیستوفر از اتوکد به اکسل یکی از کارهای مورد توجه و لازم برای اتوکد کارها هست. همچنین تبدیل نقاط اتوکد به فایل تکست همیشه برای کارهایی مثل نقشه برداری و راه سازی مورد توجه بوده است. در خیلی از اوقات هم فایل اکسل در اختیار ماست و نیاز است که این فایل را به صورت کامل در اتوکد پیاده کنیم. در این مقاله با ما همراه باشید تا با تمام ریزه کاری‌های این موضوع آشنا شوید.

 

انتقال متن از اتوکد به اکسل (تبدیل فایل dwg به excel)

همانطور که می‌دانید برای انجام این کار باید چندین فعالیت را به صورت متناوب و پشت سر هم انجام دهید. به همین خاطر پیشنهاد می‌کنیم در ابتدا حتما فیلم زیر را مشاهده کنید تا با زبانی ساده‌تر با این مراحل آشنا شده و سپس به مطالعه ادامه مقاله بپرازید.

انتقال جدول لیستوفر از اتوکد به اکسل

همانطور که می‌دانید جدول لیستوفر را می‌توان در اتوکد رسم کرده و سپس به اکسل منتقل کنیم. برای مطالعه بیشتر درباره لیستوفر روی لینک آبی کلیک کنید.

برای انتقال اطلاعات از اتوکد به اکسل ، باید به منوی کرکره‌ای Format رفته و Point Style را انتخاب کنید. همچنین می‌توانید شکل ظاهری نقطه را تغییر داده و به حالت مربعی قرار دهید تا راحت‌تر دیده شود.

انتقال جدول از اکسل به اتوکد

سپس با استفاده از فرمان Point نقاطی که شکل را تشکیل می‌دهند را انتخاب کنید. برای خروجی گرفتن از این نقاط از دستور DataExtraction استفاده کنید. در پنجره باز شده روی بخش ایجاد یک دیتا جدید کلیک کنید و سپس Next را بزنید.

تبدیل فایل dwg به excel (اتوکد به اکسل)

پس از این مرحله و بعد از مشخص کردن محل فایل در پنجره باز شده، ترسیمات موجود لیست می‌شود که شما باید فقط Point ها را انتخاب کنید.

تبدیل نقاط اتوکد به فایل تکست

در این مرحله باید انتخاب کنید که چه اطلاعاتی از نقاط را می‌خواهید تا خروجی بگیرید. دقت داشته باشید با نگه داشتن گزینه Geometry فقط x.y.z نقاط را خروجی می‌گیرد.

انتقال جدول لیستوفر از اتوکد به اکسل

در آخر هم باید گزینه Output data to external file را انتخاب کنید تا فایل اکسل مورد نظر ایجاد شود.

انتقال جدول لیستوفر از اتوکد به اکسل

راه حل دومی هم برای این کار وجود دارد که بیشتر در راهسازی مورد استفاده می‌گیرد. در این کار ابتدا خط یا موضوع مورد نظر را با فرمان Divide به تعدادی قسمت تقسیم کنید. سپس تمام مراحل بالا را برای این مورد هم انجام دهید.

انتقال جدول لیستوفر از اتوکد به اکسل

 

انتقال جدول از اکسل به اتوکد

برای این انتقال باید ابتدا فایل اکسل مورد نیاز را ایجاد کنید. این فایل باید شامل x.y.z باشد و همچنین از طریق دستور concatenate در اکسل همه‌ی این اطلاعات در یک خانه جمع شوند.

انتقال جدول از اکسل به اتوکد

 

شما بعضی مواقع در نقشه برداری نقاطی را به دست می‌آورید یا فایل اکسل نقاطی به دست شما می‌رسد که شما باید این فایل را در اتوکد پیاده کنید.

برای این کار شما باید ابتدا تک تک خانه‌های مورد نظر که با هم جمع شده را کپی کنید. سپس به اتوکد بروید و دستور Point را اجرا کنید و عدد را کپی کنید. برای اینکه این نقاط مشخص شوند می‌توانید به منوی کرکره‌ای Format رفته و از بخش Point style تعیین کنید که نقطه به صورت بزرگتر نمایش داده شود.

سپس برای اینکه شکل تشکیل شود می توانید این نقاط را به یکدیگر متصل کنید.

انتقال جدول از اتوکد به اکسل

 

برای مشاهده آموزش‌ حرفه‌ای نقشه کشی ساختمان با اتوکد به این صفحه سر بزنید.

آموزش نقشه کشی با اتوکد

 

امیدواریم در پایان این مقاله به جواب سوال‌های خود رسیده باشید و از اینکه تا پایان مقاله با ما همراه بودید، تشکر می‌کنیم. نظرات خود را در مورد این مقاله با ما به اشتراک بگذارید.

مسیر یادگیری مهندسی عمران یک مسیر رایگان برای حرفه‌ای شدن

حتما تو این مسیر با ما همراه شو!

بر روی اینجا کلیک کنید

دیدگاه کاربران
 • محسن ۴ مهر ۱۴۰۲

  سلام ، وقت بخیر ، ممنون از راهنمایی های شما ، یک زحمت داشتم ، لطفا لیسپ خروجی گرفتن از جدول های کد به اکسل را ارسال فرمایید ، پیشا پیش از بذل توجه شما سپاسگزارم .تشکر

  • ملیکا سلیمانی پشتیبان آکادمی عمران ۵ مهر ۱۴۰۲

   سلام وقت بخیر
   ممنون از محبتتون
   تمام لیسپ های مورد نیاز در اموزش اتوکد هست مشاهده بفرمایید. سپاس

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *