X

دستور divide در اتوکد و تقسیم خطوط از سیر تا پیاز در یک مقاله

چقدر با دستور تقسیم خط در اتوکد آشنا هستید؟ آیا می‌دانید دستور divide در اتوکد به چه معناست؟ اگر بخواهیم توضیح کوتاهی در این باره بدهیم باید بگوییم برای تقسیم ترسیمات و خطوط به قسمت‌های مساوی از دستور Divide استفاده می‌کنیم. در این مقاله تا انتها همراه آکادمی عمران باشید تا با تمام نکات و ریزه کاری‌های مربوط به تقسیم کردن خط در اتوکد آشنا شوید.

برای مشاهده آموزش‌ حرفه‌ای نقشه کشی ساختمان با اتوکد به این صفحه سر بزنید.

آموزش نقشه کشی با اتوکد

دستور تقسیم خط در اتوکد

همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم، برای این که شما یک موضوع مانند خط را به چند قسمت مساوی تقسیم کنید، باید از فرمان تقسیم یا Divide استفاده کنید. در ادامه توصیه می‌کنیم قبل از مطالعه ادامه مقاله، ابتدا فیلم زیر را مشاهده کنید تا با این دستور بیشتر آشنا شوید.

اجرای فرمان Divide در اتوکد

در ابتدا شما برای این که این فرمان را اجرا کنید، باید موضوع مورد نظر خود را رسم کنید تا بتوانید خطوط آن را تقسیم کنید.

برای اجرای این فرمان در خط فرمان DIV را تایپ کنید و اینتر بزنید تا فرمان Divide فعال شود. مرحله بعدی در این بخش انتخاب موضوع مورد نظر است و باید موضوعی که قرار است تقسیم شود را انتخاب کنید.

تقسیم خط در اتوکد

در مرحله بعدی باید مشخص کنید که تعداد سگمنت‌ها یا بخش‌بندی‌ها به چه صورتی تعیین شود. برای مثال می‌توانید با زدن عدد 5، خط مورد نظر خود را به ۵ قسمت تقسیم کردیم.

دستور divide در اتوکد

همان طور که مشاهده می‌کنید خط مورد نظر به ۵ قسمت مساوی تقسیم شده که این قسمت‌های مساوی با یک نقطه یا Point مشخص شده‌اند. اگر این نقاط در اتوکد شما واضح نیست با استفاده از بخش Point style می‌توانید تنظیمات مربوط به آن را تغییر دهید.

پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی بیشتر با ریزه کاری‌های این بخش، مقاله دستور  Point در اتوکد “را حتما مطالعه کنید.

 

تقسیم دایره در اتوکد

همانطور که گفتیم، مهم نیست که شما چه اشکالی را رسم کرده‌اید، تنها کافی است با استفاده از این دستور در ترسیمات مختلف، تصاویری زیبا مانند شکل زیر را ایجاد کنید.دستور تقسیم خط در اتوکد

امیدواریم در پایان این مقاله به جواب سوال‌های خود رسیده باشید و از اینکه تا پایان مقاله با ما همراه بودید، تشکر می‌کنیم. نظرات خود را در مورد این مقاله با ما به اشتراک بگذارید.

مسیر یادگیری مهندسی عمران یک مسیر رایگان برای حرفه‌ای شدن

حتما تو این مسیر با ما همراه شو!

بر روی اینجا کلیک کنید

دیدگاه کاربران
 • درب گستر ۱۹ دی ۱۴۰۱

  درود بر شما ممنونم
  خیلی سریع کارم انجام شد ????

  • ملیکا سلیمانی پشتیبان آکادمی عمران ۲۰ دی ۱۴۰۱

   سلام و وقت بخیر
   خیلی خوشحالیم که مطالب برای شما مفید بوده .

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *