X

ساخت هچ در اتوکد از سیر تا پیاز در یک مقاله

آیا می‌دانید ساخت هچ در اتوکد و هاشور بتن در اتوکد به چه شکل است؟ شما می‌توانید با استفاده از دستور Superhatch در اتوکد به ساخت هاشور دلخواه خودتان بپردازید. شما می‌توانید با استفاده از این هاشورها نقشه‌های بسیار زیبا ایجاد کنید. آموزش ساخت هچ جدید در اتوکد به طور کامل در این مقاله توضیح داده شده است. با ما همراه باشید.

 

ساخت هاشور در اتوکد

مرحله اول برای ساخت هاشور دلخواه شما این است که باید یک بلوک ایجاد کنید و با استفاده از این بلوک هچ جدید به وجود بیاورید. 

پیشنهاد می‌کنیم در ابتدا فیلم زیر را مشاهده کنید تا با دیدی بهتری به مطالعه ادامه مقاله بپردازید.

همانطور که گفتیم برای استفاده از این فرمان باید ابتدا یک الگو برای هاشور مورد نظر ایجاد کرد. برای این کار می‌توانید با دستورات ترسیمی در اتوکد این کار را انجام دهید. حال باید این الگو یا Pattern که رسم کرده‌اید را تبدیل به بلوک کنید.

 

هچ در اتوکد

 

حال شما با داشتن این بلوک، باید به سراغ نصب هاشور در محل مورد نظر در اتوکد بروید. با زدن SUP و اینتر، وارد دستور Superhatch می‌شوید و پنجره‌ی این دستور در اتوکد برای شما باز می‌شود.

 

ساخت هچ در اتوکد

 

از گزینه‌های موجود، گزینه‌ی Block را انتخاب کنید. اگر این بلاک را در محلی ذخیره کرده باشید، می‌توانید از قسمت File آن را فراخوانی کنید. راه حل دیگر هم این روش هست که می‌توانید نام بلاک را تایپ کنید و اوکی را بزنید. با این کار بلوک برای نصب هاشور در اتوکد فراخوانی می‌شود.

نصب هچ در اتوکد

 

سپس در قسمتی که قرار هست هاشور زده شود، کلیک کنید. در این مرحله، چندین سوال درباره تنظیمات هاشور دلخواهی که ایجاد کردید باید جواب دهید. سوال اول درباره‌ی مقیاس هاشور می‌باشد که با اینتر در حالت ۱ قرار دهید. سپس درباره نسبت هاشور به x و زاویه هاشور زدن سوال پرسیده می‌شود که با همان حالت پیش فرض تایید کنید. سپس با تایید بلوک به عنوان Pattern از شما می‌خواهد که محل مورد نظر خود را مشخص کنید.

 

هاشور بتن در اتوکد

هچ بتن در اتوکد

همانطور که گفتیم با کلیک کردن در محل مورد نظر،هاشور در اتوکد ایجاد خواهد شد. با استفاده از دستور Superhatch و ایجاد هاشور های متنوع شما می‌توانید طرح‌های خاص و بسیار زیبا برای بتن یا متریال‌های دیگر ایجاد کنید تا باعث متفاوت بودن شما و جلوه‌ی بیشتر طراحی می‌شود.

 

تبدیل عکس به هچ در اتوکد

شاید برایتان پیش آمده باشد که بخواهید عکس یک متریال را به عنوان هاشور و هچ در اتوکد قرار دهید اما ندانید باید چه کار کنید.

برای مثال ما در این مقاله از تصویر یک پنل دیواری چروکیده استفاده می‌کنیم.

ساخت هاشور در اتوکد

حالا در نرم افزار اتوکد، یک مستطیل را با یک خط عمودی که از قسمت میانی آن عبور کرده، رسم کنید.

با استفاده از فرمان SUPERHATCH  و از بخش Image گزینه Super Hatch Window را انتخاب کنید.

در پنجره Windows Explorer که ظاهر شده، تصویر مورد نظرتان را پیدا کرده، سپس آن را انتخاب و روی Open کلیک کنید.

حالا باید یک نقطه برای شروع هاشور زدن در مستطیل رسم کرده به اتوکد بدهید. برای مثال روی گوشه سمت راست مستطیل کلیک کنید.

در مرحله بعدی اتوکد از شما یک Scale Factor می‌خواهد. معمولاً با کمی حوصله می‌توانید بهترین اندازه را پیدا کنید. 

برای مثال 0.03 را در خط فرمان تایپ کرده و ENTER را فشار دهید.

حالا باید internal points را مشخص کنید. برای این کاری باید حاشیه‌ای که می‌خواهید هاشور خورده شود را انتخاب و ENTER بزنید.

مثلا برای نمونه گفته شده در بالا باید روی حاشیه مستطیل کلیک کنید. بعد از زدن دوباره دکمه ENTER مشاهده می‌کنید عکس مورد نظرتان مانند شکل زیر به صورت هاشور در شکل ترسیم شده (مستطیل) قرار خواهد گرفت.

ساخت هاشور در اتوکد

برای مشاهده آموزش‌ حرفه‌ای نقشه کشی ساختمان با اتوکد به این صفحه سر بزنید.

آموزش نقشه کشی با اتوکد

 

امیدواریم در پایان این مقاله به جواب سوال‌های خود رسیده باشید و از اینکه تا پایان مقاله با ما همراه بودید، تشکر می‌کنیم. نظرات خود را در مورد این مقاله با ما به اشتراک بگذارید.

مسیر یادگیری مهندسی عمران یک مسیر رایگان برای حرفه‌ای شدن

حتما تو این مسیر با ما همراه شو!

بر روی اینجا کلیک کنید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *