آکادمی عمران | مرکز آموزش های کاربردی مهندسی عمران
0
02144158821

شرح فهرست بهای تجمیعی راه و باند و تعدیل آن با چند مثال کاربردی

امروزه بیشتر پروژه های راهسازی با استفاده از فهرست بهای تجمیعی راه و باند برآورد می شوند. مهندسین دفترفنی که در حوزه راه سازی کار می کنند حتما باید علاوه بر فهرست بهای پایه راه و باند بر فهرست بهای تجمیع شده راه و باند هم مسلط باشند. در این مقاله هر آنچه که باید از فهرست بهای تجمیعی و نحوه محاسبه تعدیل آن بدانید را به طور کامل و با مثال شرح می دهیم. 

 

فهرست بهای تجمیعی راه و باند چیست ؟

اگر بخواهیم فهرست بهای تجمیعی راه و باند را در یک جمله ساده توصیف کنیم، باید بگوییم همانند فایل zip شده ردیف های فهرست بها است. 

حتما با فهرست بهای پایه آشنایی دارید. می دانید هر فهرست بها از چند فصل و هر فصل از چندین ردیف تشکیل شده است. در هر ردیف شرح فعالیت مورد نظر و بهای واحد آن، توسط سازمان برنامه و بودجه تعیین شده است. برآورد نهایی یک فعالیت از جمع مبلغ ردیف های فهرست بهای پایه بدست می آید.

حال اگر تمام این ردیف ها را در هم تجمیع کنیم فهرست بهای تجمیعی بدست می آید. یعنی به جای اینکه بگوییم ساخت تونل چه مقدار هزینه حفاری، چه مقدار هزینه بتن ریزی، چه مقدار هزینه آرماتوربندی و غیره دارد. می گوییم اجرای تونل متر طولی چه قدر هزینه دارد.

در واقع با تقسیم قیمت نهایی حاصل از فهرست بهای پایه، پیمانکار پول خود را به صورت متر طول تمام شده می گیرد. 

در زیر تصویری از فصل تونل فهرست بهای تجمیعی راه و باند را مشاهده می کنید:

فهرست بهای تجمیعی راه و باند

سوالات زیادی در ذهنتان شکل گرفته که تا انتهای مقاله به آن ها پاسخ می دهیم اما باید مفهوم فهرست بهای تجمیع شده راه و باند را به خوبی درک کنید. در ادامه مثال دیگری می زنیم تا با مفهوم فهرست بهای تجمیعی بیشتر آشنا شوید.

 

توضیح فهرست بهای تجمیعی راه و باند با یک مثال دیگر :

فرض کنید می خواهید هزینه احداث یک پل را بدست بیاورید.

در برآورد معمولی به کمک فهرست بهای پایه، احداث پل را به بخش هایی چون پی کنی، آرماتوربندی، قالب بندی، بتن ریزی، اجرای هندریل، آسفالت و غیره تقسیم می کنید. 

هرکدام از این قسمت ها از جمع مقادیر مختلفی بدست می آیند. مثلا در آیتم بتن ریزی، حجم بتن مصرفی برای فونداسیون، ستون ها، سرستون ها، تیرهای بتنی، تابلیه و قرنیز محاسبه می شود. در نهایت شما از جمع مبلغ ردیف های فهرست بها به یک مبلغ نهایی برای احداث این پل می رسید.

اگر مبلغ نهایی را بر مترمربع پل احداثی تقسیم کنیم مبلغ احداث هر مترمربع پل بدست می آید.

اگر پل شما ۳۰ متر طول و ۱۰ متر عرض داشته باشد و مبلغ برآورد فهرست بهای پایه ۹۰۰ میلیون تومان باشد. هزینه احداث هر مترمربع پل ۳ میلیون تومان است.

فهرست بهای تجمیعی راه و باند

کلیاتی در مورد فهرست بهای تجمیع شده راه و باند 

در سال ۹۱ بخشنامه انعقاد پیمان بر اساس فهرست بهای تجمیع شده راه، باند فرودگاه و زیرسازی راه آهن به دستگاه های اجرایی، مهندسان مشاور و پیمانکاران ابلاغ شد.

این بخشنامه برای انعقاد پیمان پروژه های مربوط به رشته راه و ترابری است. کارهایی مانند احداث پل، تونل، راه، دیوارحائل، اجرای زیر اساس و اساس و آسفالت به وسیله این فهرست بها برآورد می شوند.

 

دانلود فهرست بهای تجمیعی راه و باند

با کلیک روی دکمه زیر می توانید بخشنامه مربوط به فهرست بهای تجمیعی راه و باند را دانلود کنید.

دانلود بخشنامه مربوط به فهرست بهای تجمیعی راه و باند

این بخشنامه شامل موارد زیر است :

موافقتنامه در ۵ ماده

شرایط عمومی و شرایط خصوصی در ۱۳ ماده  

فهرست بهای تجمیع شده در ۸ فصل

فهرست بهای تجمیع شده راه و باند

فصول فهرست بهای تجمیع شده راه و باند عبارتند از :

تخریب

عملیات زیرسازی راه، باند فرودگاه و راه اهن

زیر اساس و اساس

عملیات آسفالت

تجهیزات ایمنی و علائم ترافیکی

ابنیه کوچک

پل های بزرگ

تونل

برخلاف هر ردیف فهرست بهای پایه که شرح آن کاملا مشخص است، شرح ردیف های فهرست بهای تجمیعی بستگی به عملیات مورد نظر دارد. در مثال تونل و پل دیدید که شرح ردیف های آن جاخالی دارد تا با توجه به شرایط پیمان پر شود.

 

 

آیا برآورد کارهای مربوط به رشته راه و ترابری فقط باید به صورت تجمیعی باشد؟ 

خیر، برای پروژه هایی که مبلغ برآورد آن ها بر اساس آخرین فهرست بهای پایه راه، باند فرودگاه و زیرسازی راه آهن ابلاغ شده، بیشتر از ۲۰۰ برابر حد نصاب معاملات متوسط باشد، انعقاد پیمان به طور مستقیم بر اساس فهرست بهای پایه نیز مجاز است.

به طور مثال این مبلغ در سال ۹۸ می شود ۲۰۰ برابر ۳۲۸ میلیون تومان یعنی ۶۵ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان. برآورد هر پروژه ای بیشتر از این مقدار باشد، دستگاه اجرایی می تواند به صورت مستقیم، بر اساس فهرست بهای پایه قرار داد ببندد.

دانلود حد نصاب معاملات سال ۹۸

این مبلغ در سال ۹۹ می شود ۲۰۰ برابر ۴۵۰میلیون تومان یعنی ۹۰ میلیارد تومان.

دانلود حد نصاب معاملات سال ۹۹

 

  پیمانکار پس از اتمام هر مترمربع یا مترطول از موضوع پیمان پول خود را می گیرد؟

جواب خیر است. کارفرما با توجه به پیشرفت کار در هر مرحله درصدی از هزینه احداث یک مترطول تونل یا یک مترمربع پل را به پیمانکار پرداخت می کند. مثلا در موضوع احداث پل، ۲۰ درصد برای پی کنی، ۳۰ درصد اجرای ستون ها، ۴۰ درصد اجرای تیرها و تابلیه و ۱۰ درصد برای کارهای متفرقه در نظر می گیرد.

حال هرکدام به بخش های کوچکتر تقسیم می شوند. مثلا در اجرای ستون ها : ۳۰ درصد آرماتوربندی، ۳۰ درصد قالب بندی، ۴۰ درصد بتن ریزی در نظر گرفته می شود. مجدد هر یک از این درصد بندی ها به پارامترهای ریزتری تقسیم می شوند تا کار برای پرداخت صورت وضعیت پیمانکار راحت تر باشد.

تمامی این درصدها با جزئیات در جدول درصد پیشرفت کار، ضمیمه اسناد مناقصه است و پیمانکار با بررسی نحوه پرداخت کارفرما پیشنهاد خود را برای شرکت در مناقصه ارائه می کند.

 

  صورت وضعیت تجمیعی پیمانکار به چه صورت است ؟

ارائه صورت وضعیت تجمیعی بسیار ساده تر از ارائه صورت وضعیت فهرست بهایی است. یک مهندس دفترفنی مسلط بر این صورت وضعیت، در مدت خیلی کوتاهی می تواند صورت وضعیت را آماده کند. چرا که تنها درصد و مقدار پیشرفت کار را مشخص می کند.

اصلا لازم نیست که مقدار پی کنی، آرماتوربندی، قالب بندی و بتن ریزی انجام شده را محاسبه کند. چرا که کارفرما هزینه پیمانکار را با توجه به مترمربع یا مترطول تمام شده کار می دهد نه مقدار آرماتوربندی و بتن ریزی و غیره.

 

نحوه محاسبه تعدیل فهرست بهای تجمیعی

در ابتدای مقاله گفتیم فهرست بهای تجمیع شده مثل یک فایل zip شده از ردیف های فهرست بهای پایه است. در ادامه گفتیم در نوشتن صورت وضعیت کارکرد اصلا نیازی به محاسبه مقدار کارهای انجام شده نیست.

اما وقتی مقدار هر ردیف فهرست بها را نداریم چگونه تعدیل آن صورت وضعیت را محاسبه کنیم؟
وقتی صورت وضعیت کارکرد مترمربعی نوشته می شود دیگر شاخص فصلی به چه کار می اید؟

در پاسخ به این سوالات باید بگوییم : فایل zip شده را باز کنید.

اگرچه ما برای نوشتن صورت وضعیت کارکرد به محاسبه مقادیر نیازی نداریم. اما برای نوشتن صورت وضعیت تعدیل باید مقدار آرماتور مصرفی، بتن ریزی و غیره را بدانیم. البته نیازی نیست که همه موارد را محاسبه کنیم و تنها چند موردی که بخشنامه فهرست بهای تجمیعی ذکر می کند کفایت می کند.

در ابتدای بخشنامه فوق نحوه محاسبه تعدیل فهرست بهای تجمیعی توضیح داده شده است. توضیح داده شده که مبلغ هر فصل فهرست بهای پایه چگونه از دل فهرست بهای تجمیعی بیرون کشیده می شود.

مثلا :

مبلغ فصل ۱ فهرست بهای پایه راه و باند (تخریب) : مبلغ کارکرد صورت وضعیت مربوط به فصل اول فهرست تجمیعی

مبلغ فصل ۱۲ فهرست بهای پایه راه و باند (بتن ریزی) : حجم بتن مصرفی منظور شده در کارکرد صورت وضعیت، ضرب در بهای واحد ۱۲۰۱۰۵ در فهرست پایه، ضرب در ضریب پینهادی کل

پس از اینکه مبلغ تک تک فصول فهرست بهای پایه بدست آمد، تعدیل صورت وضعیت تجمیعی مشابه صورت وضعیت فهرست بهایی نوشته می شود.

در آموزش جامع محاسبه تعدیل بخشی را به محاسبه تعدیل تجمیعی اختصاص دادیم و تعدیل صورت وضعیت های تجمیعی را با جزئیات بررسی و محاسبه کردیم. حتما روی تصویر زیر کلیک کنید و این آموزش را ببینید.

آموزش محاسبه تعدیل

دیدگاه کاربران
 • الناز 26 خرداد 1399

  خیلی توضیحات خوبی بود ولی ردیفهایی از فرهست بهای پایه که تو جدول بخشنامه تعدیل فهرست تجمیعی نیست رو چطور باید حساب کنیم؟ مثلا تعدیل فصل ۵ من دارم الان که تجهیزات ایمنی و علائم ترافیکیه

  • پشتیبانی آکادمی عمران 27 خرداد 1399

   سلام، ممنون از نظرتون
   اگر به فهرست بهای تجمیع شده راه مراجعه کنید، در صفحه ۳ از ۳ جدول شماره ۱ با عنوان جدول تطبیقی را مشاهده می کنید. ردیف ۱۱ این جدول نوشته مبلغ صورت وضعیت منهای جمع مبالغ فوق از شاخص کلی رشته راه محاسبه می شوند. برای تجهیزات ایمنی و علائم ترافیکی هم این چنین است. چون قابل تطبیق نیست از شاخص کلی راه محاسبه می شوند.

 • الناز 8 مرداد 1399

  سلام تو بند ۴ فهرست تجمیعی گفته شده اگر وزن رشته راه و باند نسبت به برآورد کل بیش از ۶۰% باشه باید از فهرست تجمیعی استفاده کرد فقط من میخوام ببینم نسبت وزن باید با لحاظ ضریب بالاسری باشه یا بدون اون؟ یعنی تو جدول ۴ برآورد رشته راه، تقسیم بر برآورد کل با ضریب بالاسری میشه یا بدون ضریب بالاسری؟

  • پشتیبانی آکادمی عمران 9 مرداد 1399

   سلام
   با توجه به اینکه ضریب بالاسری مربوط به کارهای عمومی مانند هزینه های دفتر، حسابدار، مهندسین امور مناقصات و سایر هزینه هایی است که به یک پروژه خاص تعلق ندارد، هزینه بالاسری برای دو فهرست بهای مختلف یکسان است. شرح هزینه های مربوط به بالاسری در پیوست فهرست بها پایه هست.

   پس فرقی ندارد که با ضریب بالاسری حساب کنید یا بدون آن چون نسبت است. ولی اگر تحت شرایط خاص، ضریب بالاسری دو فهرست بها متفاوت باشد باید ضریب بالاسری را هم در نظر بگیرید.
   چراکه برآوردی که از اجرای پروژه می شود یعنی هزینه ای که کارفرما به پیمانکار پرداخت می کند با احتساب هزینه های بالاسری و دیگر ضرایب مربوطه است.

 • محمد 22 شهریور 1399

  سلام
  ببخشید آیا برای نوشتن تعدیل یا صورت وضعیت تجمیعی یا مبالغ اضافه کار به آنالیز پایه و ضرائب فصلی پایه هم احتیاج هست یا خیر؟
  متشکرم

  • پشتیبانی آکادمی عمران 22 شهریور 1399

   سلام
   بله، به طور مثال مقدار میلگرد مصرفی در مبلغ ایتم مورد نظر فهرست بها قرارداد ضرب شده و در ضرایبی که به آن فصل تعلق می گیرند نیز ضرب می شوند. این ضرایب شامل ضریب جزء فصل، منطقه، بالاسری و غیره است.

 • محمد 22 شهریور 1399

  سلام
  ببخشید آیا برای نوشتن تعدیل یا صورت وضعیت تجمیعی یا مبالغ اضافه کار به آنالیز پایه و ضرائب فصلی پایه هم احتیاج هست یا خیر؟
  متشکرم

  آیا در قراردادهای تجمیعی بغیر از آنالیز تجمیعی آنالیز پایه هم لازم است؟
  چرا؟

  • پشتیبانی آکادمی عمران 22 شهریور 1399

   اگر تمام آیتم های قرارداد از آیتم های فهرست بها تجمیعی باشند، یعنی فهرست بها قرارداد، تجمیعی باشد، آنالیز هر یک از آیتم های تجمیعی جداگانه بر اساس چهار عامل نیروی انسانی، مصالح، ماشین آلات و ابزار و حمل و نقل انجام میشه و نیازی به آنالیز ایتم های پایه نیست. اگرچه هر یک از آیتم های تجمیعی از مجموع چند آیتم پایه تشکیل شده ولی می توانید تمام آیتم های پایه را در قالب یک آیتم تجمیعی انالیز کنید.

 • Laurence 7 آبان 1399

  این مطلب حرف نداشت

  • پشتیبانی آکادمی عمران 13 آبان 1399

   ممنون از نظرتون. موفق باشید

 • نهال 16 آبان 1399

  میتونم شماره شما رو داشته باشم؟ ❤️❤️❤️

  • علی چمن لاله 16 آبان 1399

   با سلام، وقت بخیر
   از طریق هر کدام از راه های زیر که مایل بودید می توانید با من در ارتباط باشید تا در این مورد صحبت کنیم.
   با شماره دفتر ۴۴۱۵۸۸۲۱ تماس بگیرید به بنده وصل می کنند.
   به ایمیل info@academyofcivil.com شماره تماس خودتون رو بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.
   در سایت ثبت نام کنید و از بخش حساب کاربری تیکت بذارید.
   موفق باشید.

 • پائیزه 17 آبان 1399

  این مطلب حرف نداشت

 • روان 18 آبان 1399

  خیلی سایت خوبی دارین

  • پشتیبانی آکادمی عمران 20 آبان 1399

   ممنون از محبت و اعتمادتون به آکادمی عمران

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − هفت =