مصالح پای کار زیر ذره بین آکادمی عمران همراه با فیلم

اجرای هر پروژه عمرانی بدون داشتن مصالح، غیر ممکن است. مصالح نیز مانند ماشین آلات و نیروی انسانی برای هر فعالیت اجرایی لازم هستند. همیشه مقداری از مصالح خریداری شده در انبار باقی می ماند که پیمانکار هزینه تهیه آن ها را داده است. پس باید نحوه اعمال مصالح پایکار در صورت وضعیت و نکات ریزه‌کاری آن را بدانید. در این مقاله تمام نکات زیر پوستی اعمال مصالح پای کار در صورت وضعیت، تعدیل، هنگام خاتمه پیمان و دیگر نکات مهم آن را به طور کامل بررسی می‌کنیم.

 

آنچه در این مقاله می آموزید:

فیلم بررسی مصالح پای کار 

مصالح پای کار چیست ؟

با مصالح پایکار بیشتر آشنا شوید !

مصالح پایکار در فهرست بها

نحوه اعمال مصالح پایکار در صورت وضعیت

محاسبه مصالح پای کار در صورت وضعیت

داستان ۷۰ درصد مصالح پای کار چیست ؟

مصالح پایکار در صورت وضعیت قطعی

شاخص تعدیل مصالح پای کار

نحوه محاسبه تعدیل مصالح پایکار

تعدیل قطعی مصالح پایکار

مصالح پای کار در ماده ۴۸ شرایط عمومی پیمان

نکات زیر پوستی مصالح پای کار

 

فیلم بررسی مصالح پای کار 

در فیلم زیر به بررسی نکات و ریزه‌کاری‌های مصالح پای کار می‌پردازیم. پیش از خواندن ادامه مطلب ابتدا این فیلم را مشاهده کرده تا دید بهتری پیدا کنید.

مصالح پای کار چیست ؟

به مصالحی از قبیل شن و ماسه شسته، سیمان، آجر، بلوک، تیرآهن و غیره که پیمانکار برای انجام موضوع قرارداد تهیه کرده و تا زمان استفاده در کارگاه انبار می کند مصالح پای کار گفته می شود. 

در واقع هر نوع مصالحی که پیمانکار برای انجام موضوع قرارداد، پای کار می آورد مصالح پایکار است. 

طبق تعریفی که در فهرست بها رشته های مختلف از مصالح پایکار شده، مصالح پای کار به مصالحی اطلاق می شود که:

برای اجرای موضوع پیمان مورد نیاز باشد و در کار نصب شود.

با توجه به اسناد و مدارک پیمان به ویژه برنامه زمان بندی اجرای کار و مشخصات فنی، توسط پیمانکار تهیه شود.

در محل یا محل هایی که در طرح جانمایی تجهیز کارگاه به عنوان انبار کارگاه یا محل انباشت مصالح تعیین گردیده انبار شود.

انبار کردن به شکلی باشد که قابل بازرسی، اندازه گیری یا شمارش باشد.

 

با مصالح پایکار بیشتر آشنا شوید !

پیمانکار معمولا به صورت عمده مصالح خریداری می کند تا هزینه های خود را پایین بیاورد. مثلا به جای خرید سیمان پاکتی، سیمان را به صورت فله می خرد. به جای اینکه ۱۰۰ تن شن و ماسه که مصرف یک ماه خود است بخرد، برای ۵ ماه خود ۵۰۰ تن شن و ماسه یک جا و با قیمت پایین تر می خرد.

هم چنین گاهی مصالح خریداری شده هنوز فرصت نصب یا مصرف پیدا نکردند. پس در بیشتر مواقع، مصالحی در انبار کارگاه وجود دارند که توسط پیمانکار خریداری شده ولی تمام آن مصرف نشده است. 

مصالح پای کار

چون مصالح موجود در انبار سبب انجام فعالیت اجرایی نشده اند پیمانکار نمی تواند هزینه آن ها را در قالب آیتم های اجرایی از کارفرما طلب کند. مثلا چون ۴۰۰ تن شن و ماسه برای درست کردن بتن در انبار دارد نمی تواند آیتم اجرای بتن را طلب کند. پس به سراغ پیوست شماره یک فهرست بها قرارداد خود می رود تا هزینه مصالحی که خریده را از کارفرما بگیرد.

 

مصالح پایکار در فهرست بها

مصالح پایکار نیز هم چون سایر فعالیت های اجرایی در فهرست بها هر رشته، قیمت گذاری شده اند. پیوست شماره ۱ فهرست بها هر رشته لیست مصالح پایکار موضوع آن فهرست بها را نام برده و قیمت گذاری کرده است.

یک مثال :

در فهرست بها ابنیه سال ۹۹ بهای واحد هر مترمکعب ماسه شسته ۵۳۷۰۰۰ ریال می باشد.

فهرست بها رشته های مختلف را می توانید از مقاله فهرست بها واحد پایه تمامی رشته ها دانلود کنید.

 

نحوه اعمال مصالح پایکار در صورت وضعیت

دفترفنی پیمانکار معمولا آخر هر ماه صورت وضعیت موقت خود را می نویسد تا هزینه هایی که پیمانکار برای اجرای پروژه انجام داده از کارفرما بگیرد.

دفترفنی کارگاه مقدار مصالح پایکار موجود در انبار را هنگام نوشتن صورت وضعیت از انباردار استعلام می کند. سپس با توجه به رشته و سال فهرست بها منضم به پیمان (مثلا رشته ابنیه سال ۹۹) از لیست ارائه شده در پیوست ۱ برای گرفتن هزینه هایی که پیمانکار برای خرید مصالح پایکار کرده است استفاده می کند. 

مصالح پای کار

مصالح پای کار در صورت وضعیت معمولا در انتها هر فصل مربوط و پس از آیتم های اجرایی نوشته می شود.

یک مثال :

اگر فهرست بها منضم به پیمان ابنیه باشد شن و ماسه پای کار در انتهای فصل هشتم یعنی بتن درجا می آید.

تمام ضرایبی که به آیتم های اجرایی پیمان تعلق می گیرند از جمله ضریب پیشنهادی جزء پیمانکار برای هر فصل، بالاسری، منطقه، صعوبت و غیره به آیتم های مصالح پایکار هم تعلق می گیرد.

سایر نکات اعمال مصالح پایکار در صورت وضعیت مشابه آیتم های اجرایی است. برای اطلاع بیشتر از نکات زیرپوستی نوشتن صورت وضعیت موقت، مقاله تمام جزئیات مربوط به صورت وضعیت موقت در یک مقاله را مطالعه کنید.

 

آموزش‌های حوزه دفتر فنی

آموزش‌هایی فراتر از کاربردی

به جمع حرفه‌ای‌ها بپیوندید!

کلیک کنید

مسیر یادگیری مهندسی عمران

یک مسیر رایگان برای حرفه‌ای شدن

حتما تو این مسیر با ما همراه شو!

کلیک کنید

 

محاسبه مصالح پای کار در صورت وضعیت

کارفرما تمام هزینه های انجام شده توسط پیمانکار برای خرید مصالح را به او پرداخت نمی کند. چون این مصالح هنوز در پروژه استفاده نشده اند و پیمانکار می تواند پس از گرفتن هزینه انجام داده آن ها را از کارگاه خارج کند.

در واقع کارفرما زمانی  ۱۰۰ درصد هزینه خرید مصالح را به پیمانکار می دهد که در پروژه مصرف شده باشد. این پرداخت در قالب آیتم های اجرایی است چراکه آیتم های اجرایی شامل تهیه نیز می شوند.

به طور مثال آیتم ۰۸۰۱۰۷ فصل بتن درجا فهرست بها ابنیه سال ۹۹ به شرح زیر است:

تهیه و اجرای بتن با شن و ماسه شسته طبیعی یا شکسته با مقاومت فشاری مشخصه ٣٠ مگاپاسکال.

با توجه به اینکه مقادیر صورت وضعیت موقت، علی الحساب بوده و در صورت وضعیت های بعدی قابل تغییر است. پس از مصرف مصالح پایکار، مقدار آن از صورت وضعیت بعدی حذف یا کم شده و هزینه پیمانکار در قالب آیتم های اجرایی به او پرداخت می شود.

 

داستان ۷۰ درصد مصالح پای کار چیست ؟

اگرچه کارفرما ۱۰۰ درصد هزینه تهیه مصالح را به پیمانکار نمی‌دهد اما برای تقویت بنیه مالی پیمانکار ۷۰ درصد بهای مصالح پای کار با احتساب ضریب منطقه ای، ضریب بالاسری و ضریب پیشنهادی جزء پیمانکار و ۱۰۰ درصد هزینه حمل را برای مصالحی که مشمول حمل مازاد می شوند در صورت وضعیت ها پرداخت می کند.

یعنی مبلغ تایید شده صورت وضعیت موقت می شود :

حاصل جمع ۱۰۰ درصد هزینه های مربوط به فعالیت های اجرایی با ۷۰ درصد هزینه های مربوط به مصالح پای کار، ضرب در ضرایبی که به پیمان تعلق می گیرد.

 

مصالح پایکار در صورت وضعیت قطعی

همان طور که گفتیم، کارفرما تنها هزینه مصالح مصرف شده و نصب شده در کار را به پیمانکار پرداخت می کند. اگر در پایان کار مصالح اضافه بیاید کارفرما پولی بابت آن به پیمانکار پرداخت نمی کند. پیمانکار می تواند مصالحی که در پایان کار اضافه بیاید را از کارگاه خارج کند. 

کارفرما به دلیل تقویت بنیه مالی پیمانکار ۷۰ درصد بهای مصالح پایکار را در صورت وضعیت های موقت پرداخت می کند و پس از مصرف مصالح، مقدار آن ها را از صورت وضعیت بعدی کم می کند. اما صورت وضعیت ماقبل قطعی آخرین صورت وضعیت موقت و صورت وضعیت قطعی آخرین صورت وضعیت پیمانکار است و علی الحساب نیستند.

لذا کارفرما هیچ هزینه ای بابت مصالح پایکار در صورت وضعیت ماقبل قطعی و قطعی به پیمانکار پرداخت نمی کند. مگر زمانی که پیمان مشمول فسخ یا خاتمه شود. تنها صورت وضعیت ماقبل قطعی و قطعی که مصالح پای کار دارند پیمان هایی است که دچار فسخ یا خاتمه شده اند.

برای آشنایی بیشتر با صورت وضعیت ماقبل قطعی مقاله بررسی کامل صورت وضعیت ماقبل قطعی و تفاوت آن با قطعی را مطالعه کنید.

هم چنین مقاله هر آنچه که باید از ریزه کاری های صورت وضعیت قطعی بدانید! تمام نکات صورت وضعیت قطعی را ذکر کرده است.

 

شاخص تعدیل مصالح پای کار

مبلغ مصالح پای کار با شاخص گروهی فصل های مربوط به مصالح مورد نظر تعدیل می شود. 

در واقع شاخص تعدیل هریک از مصالح پایکار، شاخص مربوط به فصلی است که پس از مصرف مصالح، هزینه تهیه آن از آن فصل پرداخت می شود.

یک مثال :

مبالغ مصالح پای کار مربوط به سیمان، شن و ماسه با شاخص های گروهی فصل بتن درجا در فهرست بها منضم به آن قرارداد تعدیل می شود.

به مقاله شاخص تعدیل از ابتدا تا حالا سر بزنید تا در مورد شاخص گروهی بیشتر بدانید.

 

نحوه محاسبه تعدیل مصالح پایکار

 

آیا به مصالح پای کار تعدیل تعلق می گیرد ؟

در جواب این سوال باید بگوییم، بله

هزینه ای که پیمانکار بابت مصالح پایکار پرداخت کرده نیز مشابه سایر هزینه ها، مشمول تعدیل می شود.

اگر مصالح توسط پیمانکار تهیه گردد:

تعدیل مصالح پای کار بر مبنای شاخص های گروهی دوره انجام عملیات اجرایی صورت وضعیتی که مصالح پای کار در آن درج گردیده است انجام می شود.

اگر کارفرما با توافق پیمانکار شاغل، مصالح موجود خود را جهت انجام پروژه به پیمانکار بدهد:

تعدیل مصالح پایکار بر مبنای شاخص های گروهی دوره ورود مصالح به کارگاه محاسبه می‌شود.

برای آشنایی با نحوه محاسبه تعدیل به مقاله همه نکات کاربردی محاسبه تعدیل در پروژه های عمرانی سر بزنید.

 

تعدیل قطعی مصالح پایکار

هدف از تعدیل، متناسب کردن قیمت های قرارداد با قیمت های روز است. هزینه پرداختی بابت مصالح پای کار نیز همچون سایر هزینه هایی است که در صورت وضعیت های موقت می آید و باید به روز شود. پس نحوه محاسبه تعدیل موقت و قطعی مصالح پای کار کاملا مشابه آیتم های اجرایی است.

تعدیل قطعی مصالح پایکار نیز مانند سایر آیتم های اجرایی محاسبه می شود و هزینه پرداخت شده برای تهیه مصالح پایکار توسط پیمانکار در هر دوره ای که بوده با ضریب تعدیل قطعی به روز می شود.

 

مصالح پای کار در ماده ۴۸ شرایط عمومی پیمان

اگر پیمان طبق ماده ۴۸ شرایط عمومی پیمان خاتمه یابد، در مورد مصالح پای کار موجود در کارگاه و مصالح سفارش شده به شرح زیر اقدام می شود:

مصالح و تجهیزات موجود در کارگاه که طبق مشخصات فنی بوده و برای اجرای موضوع پیمان تهیه شده است اندازه گیری می شود. سپس بهای آن ها بر اساس نرخ متعارف روز در تاریخ خرید، که مورد توافق دو طرف یعنی کارفرما و پیمانکار باشد، در صورت وضعیت قطعی منظور می شود.

نکته مهم :

چون مصالح موجود در کارگاه بر اساس نرخ متعارف روز در تاریخ خرید، در صورت وضعیت قطعی منظور می شود، به روز است و مشمول تعدیل نخواهد شد.

پیمانکار فهرست مصالح و تجهیزات سفارش شده برای اجرای کار را همراه با شرایط خرید آن ها برای کارفرما ارسال می کند. کارفرما تا ۱۰ روز از دریافت این فهرست، اقلامی از مصالح و تجهیزات سفارش شده را که مورد نیاز تشخیص دهد به پیمانکار اعلام می کند تا پیمانکار قرارداد خرید آن ها را به کارفرما منتقل کند.

نکته مهم :

مبالغی که پیمانکار بابت خرید این مصالح و تجهیزات پرداخت کرده است در مقابل ارائه اسناد و مدارک آن، به حساب طلب پیمانکار منظور می گردد. پرداخت بقیه بهای خرید و هر نوع تعهد مربوط به آن ها نیز به عهده کارفرما خواهد بود.

خاتمه قراردادهای خرید مصالح و تجهیزاتی که مورد نیاز کارفرما نیست پس از اعلام نظر کارفرما انجام می شود. 

 

نکات زیرپوستی مصالح پای کار

 

صورتجلسه مصالح پای کار

مقدار مصالح پای کار اندازه گیری و با حضور مهندس ناظر صورتجلسه می شود. در این صورتجلسه تاریخ ورود به کارگاه نیز مشخص می‌گردد. از این صورتجلسات هنگام تهیه صورت وضعیت های موقت استفاده می‌شود.

 

مالکیت مصالح پای کار

تمام مصالح پای کار، پس از منظور شدن در صورت وضعیت، متعلق به کارفرما است و پیمانکار حق خارج کردن آن ها را از محوطه کارگاه ندارد. اما مالکیت آن ها پیش از منظور کردن در صورت وضعیت، برای پیمانکار است.

 

مسئولیت نگهداری مصالح پای کار

در مدت پیمان، مسئولیت حفظ و نگهداری مصالح پای کار، از نظر کیفیت و کمیت آن ها، به عهده پیمانکار است و پیمانکار باید آن ها را در محل مناسبی که در مقابل عوامل جوی و سایر عوامل مصون باشد، انبار کند.

 

مصالحی که در پیوست مصالح پای کار فهرست بها منضم به پیمان نیست

در هنگام تهیه برآورد، اقلامی از کار هستند که مصالح آن، جزء ردیف های پیوست مصالح پای کار فهرست بها منضم به پیمان نباشند ولی لازم است جزء مصالح پای کار منظور گردند. ردیف های مناسب با آن اقلام تهیه و به صورت ردیف ستاره دار در انتهای گروه مربوط در جدول مصالح اضافه می گردد.

 

برای آشنایی با نکات و ریزه‌کاری بیشتر به  آموزش حرفه‌ای صورت وضعیت نویسی و تفسیر فهرست بها سر بزنید.

برای مشاهده آموزش حرفه‌ای صورت وضعیت نویسی و تفسیر فهرست بها روی تصویر زیر کلیک کنید. آموزش جامع محاسبه تعدیل و اتوکد نیز به عنوان هدایای ویژه در کنار این آموزش ارائه می‌شود.

آموزش متره برآورد و صورت وضعیت نویسی

 

امیدواریم در پایان این مقاله به جواب سوال‌های خود رسیده باشید و از اینکه تا پایان مقاله با ما همراه بودید، تشکر می‌کنیم. نظرات خود را در مورد این مقاله با ما به اشتراک بگذارید.

مسیر یادگیری مهندسی عمران

یک مسیر رایگان برای حرفه‌ای شدن

حتما تو این مسیر با ما همراه شو!

کلیک کنید
دیدگاه کاربران
 • karami ۱۰ آذر ۱۴۰۰

  سلام ممنون بابت مطالب خوب و ارزشمند شما سوال بنده این است ایا بعنوان مثال پیمانکار ۱۰۰۰متر سرامیک خریداری کرده است و ۵۰۰متر ان را نصب کرده است و در صورت وضعیت باتوجه به عدم تهیه صورتجلسه کارکرد ضریب ۹۰درصد به صورت الحساب داده شده است ایا ۱۰درصد باقی مانده کارکرد ۵۰۰متر باید در مصالح پای کار لحاظ شود یا نه همان ۵۰۰باقی مانده پای کار لحاظ شود

  • مریم حسنی پشتیبان ۱۰ آذر ۱۴۰۰

   باسلام
   معمولا مصالح پایکار باید با صورت جلسه‌ای که آخر ماه انجام شده و لیست مصالح داخل انبار همخوانی داشته باشند. یعنی اگر ۵۰۰ متر مربع سرامیک در انبار دارید فقط ۵۰۰ متر مربع مصالح پایکار لحاظ می‌گردد. البته با نظر مشاور می‌توان آن ۵۰ متر مربع را نیز در نظر گرفت.
   موفق باشید.

 • Sm ۷ بهمن ۱۴۰۰

  سلام ممنون از سایت و مطالب خوبتون
  سوالم اینه که مصالح پایکار چطور بعدا کسر میشه، کارفرما بصورت مبلغی کم میکنه یعنی؟ مثلا در صورت وضعیت ۱ ، هزار کیلوگرم نبشی رو مصالح پایکار میاریم و ۷۰درصدشو میگیریم مثلا میشه ۱۰ میلیون، حالا تو صورت وضعیت ۲ ، ۶۰۰ کیلوش مصرف شده و ۴۰۰ کیلوش باز مصالح پایکار رد میشه مثلا ۴ میلیون میشه، در صورت وضعیت۳ اون ۴۰۰ کیلو هم مصرف میشه، حالا درکل ۱۰۰۰ کیلو رو اجرایی کردیم و پولشو گرفتیم، اون ۱۴ تومن که تو پایکار اضاف گرفتیم چطور کسر میشه؟

  • علی چمن لاله ۸ بهمن ۱۴۰۰

   سلام، وقت بخیر
   همان طور که می دونید صورت وضعیت تجمعی است. در صورت وضعیت شماره ۱ ردیف های اجرا شده محاسبه شده (مثلا ۵۰۰ میلیون) و مصالح پای کار (مثلا ۵۰ میلیون) به آن اضافه می‌شود. مجموعا ۵۵۰ میلیون ناخالص کارکرد شماره ۱ پیمانکار می‌شود.
   در صورت وضعیت شماره ۲ از ابتدا ردیف های اجرایی شامل کارکرد اول و دوم محاسبه شده (مثلا ۹۰۰ میلیون) و مصالح پای کار موجود که در انبار کارگاه وجود دارد و صورت جلسه شده (مثلا ۱۰۰ میلیون) به آن اضافه می‌شود و مبلغ مصالح پای کار قبلی (۵۰ میلیون) از آن کم می‌شود. مجموعا ۹۵۰ میلیون ناخالص کارکرد شماره ۲ پیمانکار می‌شود.
   و این برای صورت وضعیت های بعدی نیز تکرار می‌شود.
   موفق باشید

 • Sm ۷ بهمن ۱۴۰۰

  سلام از سایت و مطالب خوبتون ممنونم
  سوالم اینه که مصالح پایکار چطور بعدا کسر میشه، کارفرما بصورت مبلغی کم میکنه یعنی؟ مثلا در صورت وضعیت ۱ ، هزار کیلوگرم نبشی رو مصالح پایکار میاریم و ۷۰درصدشو میگیریم مثلا میشه ۱۰ میلیون، حالا تو صورت وضعیت ۲ ، ۶۰۰ کیلوش مصرف شده و ۴۰۰ کیلوش باز مصالح پایکار رد میشه مثلا ۴ میلیون میشه، در صورت وضعیت۳ اون ۴۰۰ کیلو هم مصرف میشه، حالا درکل ۱۰۰۰ کیلو رو اجرایی کردیم و پولشو گرفتیم، اون ۱۴ تومن که تو پایکار اضاف گرفتیم چطور کسر میشه؟

  • علی چمن لاله ۸ بهمن ۱۴۰۰

   سلام، وقت بخیر
   همان طور که می دونید صورت وضعیت تجمعی است. در صورت وضعیت شماره ۱ ردیف های اجرا شده محاسبه شده (مثلا ۵۰۰ میلیون) و مصالح پای کار (مثلا ۵۰ میلیون) به آن اضافه می‌شود. مجموعا ۵۵۰ میلیون ناخالص کارکرد شماره ۱ پیمانکار می‌شود.
   در صورت وضعیت شماره ۲ از ابتدا ردیف های اجرایی شامل کارکرد اول و دوم محاسبه شده (مثلا ۹۰۰ میلیون) و مصالح پای کار موجود که در انبار کارگاه وجود دارد و صورت جلسه شده (مثلا ۱۰۰ میلیون) به آن اضافه می‌شود و مبلغ مصالح پای کار قبلی (۵۰ میلیون) از آن کم می‌شود. مجموعا ۹۵۰ میلیون ناخالص کارکرد شماره ۲ پیمانکار می‌شود.
   و این برای صورت وضعیت های بعدی نیز تکرار می‌شود.
   موفق باشید

 • Sm ۸ بهمن ۱۴۰۰

  یعنی خود واحد دفترفنی پیمانکار موقع صورت وضعیت دادن ، مبلغ پایکار صورت وضعیت قبلی رو کسر میکنه از صورت وضعیت فعلیش؟؟
  یا میره مالی کارفرما کم میکنه؟

 • حسین ۱۵ اسفند ۱۴۰۰

  سلام
  در پیمان ایجاد شبکه خریدلوله با پیمانکار است، پیانکار لوله را خریداری و جهت پوشش به کارگاه پوشش ارسال نموده است، آیا این لوله ها که در گارگاه پوشش قراردارند ” مصالح پای کار” محسوب می گردند؟

  • علی چمن لاله ۱۶ اسفند ۱۴۰۰

   سلام، وقت بخیر
   اگر از خرید و انتقال لوله ها به کارگاه پوشش مطمئن هستید بله، منتها هزینه حمل تعلق نمی‌گیرد. چون به کارگاه محل اجرای کار حمل نشده است.
   موفق باشید

 • حسین ۱۵ اسفند ۱۴۰۰

  سلام
  در پیمان اجرای خط لوله گاز خرید لوله به عهده پیمانکار می باشد، پیمانکار لوله ها را خریده و جهت پوشش به کارگاه پوشش ارسال نموده است، آیا لوله های موجود در کارگاه پوشش مصالح پای کار محسوب می شوند؟

  • علی چمن لاله ۱۶ اسفند ۱۴۰۰

   سلام، وقت بخیر
   اگر از خرید و انتقال لوله ها به کارگاه پوشش مطمئن هستید بله، منتها هزینه حمل تعلق نمی‌گیرد. چون به کارگاه محل اجرای کار حمل نشده است.
   موفق باشید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *