مصالح پای کار در صورت وضعیت مو به مو زیر ذره بین

مصالح پای کار چیست؟ با نحوه محاسبه تعدیل مصالح پای کار آشنایی دارید؟ قیمت پیمانکاری ساختمان با مصالح پایکار چگونه محاسبه می‌شود؟ همانطور که می‌دانید اجرای هر پروژه عمرانی بدون داشتن مصالح، غیر ممکن است. مصالح نیز مانند ماشین آلات و نیروی انسانی برای هر فعالیت اجرایی لازم هستند.

همیشه مقداری از مصالح خریداری شده در انبار باقی می‌ماند که پیمانکار هزینه تهیه آن‌ها را داده است. به همین منظور باید نحوه اعمال مصالح پایکار در صورت وضعیت و نکات ریزه‌ کاری آن را بدانید. در این مقاله تمام نکات زیر پوستی اعمال مصالح پای کار در صورت وضعیت، تعدیل، هنگام خاتمه پیمان و دیگر نکات مهم آن را به طور کامل بررسی می‌کنیم.

 

آنچه در این مقاله می آموزید:

مصالح پای کار چیست ؟

با مصالح پایکار بیشتر آشنا شوید !

مصالح پایکار در فهرست بها

صورتجلسه مصالح پای کار

مصالح پایکار در صورت وضعیت

قیمت پیمانکاری ساختمان با مصالح

تعدیل مصالح پای کار

مصالح پای کار در ماده ۴۸ شرایط عمومی پیمان

نکات زیر پوستی مصالح پای کار

 

مصالح پای کار چیست

در فیلم زیر به بررسی نکات و ریزه‌ کاری‌های مصالح پای کار می‌پردازیم. پیش از خواندن ادامه مطلب ابتدا این فیلم را مشاهده کنید تا با دید بهتری به مطالعه ادامه مقاله بپردازید.

همانطور که می‌دانید، به مصالحی از قبیل شن و ماسه شسته، سیمان، آجر، بلوک، تیرآهن و غیره که پیمانکار برای انجام موضوع قرارداد تهیه کرده و تا زمان استفاده در کارگاه انبار می‌کند مصالح پای کار گفته می‌شود. 

در واقع هر نوع مصالحی که پیمانکار برای انجام موضوع قرارداد، پای کار می‌آورد مصالح پایکار است. 

طبق تعریفی که در فهرست بها رشته‌های مختلف از مصالح پایکار شده، مصالح پای کار به مصالحی اطلاق می‌شود که:

برای اجرای موضوع پیمان مورد نیاز باشد و در کار نصب شود.

با توجه به اسناد و مدارک پیمان به ویژه برنامه زمان بندی اجرای کار و مشخصات فنی، توسط پیمانکار تهیه شود.

در محل یا محل‌هایی که در طرح جا نمایی تجهیز کارگاه به عنوان انبار کارگاه یا محل انباشت مصالح تعیین گردیده انبار شود.

انبار کردن به شکلی باشد که قابل بازرسی، اندازه گیری یا شمارش باشد.

 

با مصالح پایکار بیشتر آشنا شوید

پیمانکار معمولا به صورت عمده مصالح خریداری می‌کند تا هزینه‌های خود را پایین بیاورد. مثلا به جای خرید سیمان پاکتی، سیمان را به صورت فله خریداری می‌کند یا به جای این که ۱۰۰ تن شن و ماسه که مصرف یک ماه خود است را بخرد، برای ۵ ماه خود ۵۰۰ تن شن و ماسه یک جا و با قیمت پایین‌تر می‌خرد.

هم چنین گاهی مصالح خریداری شده هنوز فرصت نصب یا مصرف پیدا نکردند. پس در بیشتر مواقع، مصالحی در انبار کارگاه وجود دارند که توسط پیمانکار خریداری شده ولی تمام آن مصرف نشده است. 

قیمت پیمانکاری ساختمان با مصالح

چون مصالح موجود در انبار سبب انجام فعالیت اجرایی نشده‌اند، پیمانکار نمی‌تواند هزینه آن‌ها را در قالب آیتم‌های اجرایی از کارفرما طلب کند. مثلا چون ۴۰۰ تن شن و ماسه برای درست کردن بتن در انبار دارد نمی‌تواند آیتم اجرای بتن را طلب کند. پس به سراغ پیوست شماره یک فهرست بها قرارداد خود می‌رود تا هزینه مصالحی که خریده را از کارفرما بگیرد.

 

مصالح پایکار در فهرست بها

مصالح پایکار نیز هم چون سایر فعالیت‌های اجرایی در فهرست بها هر رشته، قیمت گذاری شده‌اند. پیوست شماره ۱ فهرست بها هر رشته لیست مصالح پایکار موضوع آن فهرست بها را نام برده و قیمت گذاری کرده است.

برای مثال :

در فهرست بها ابنیه سال ۹۹، بهای واحد هر متر مکعب ماسه شسته ۵۳۷۰۰۰ ریال است.

فهرست بها رشته های مختلف را می توانید از مقاله فهرست بها واحد پایه تمامی رشته ها دانلود کنید.

 

صورتجلسه مصالح پای کار

دفتر فنی پیمانکار معمولا آخر هر ماه وضعیت خود را صورت جلسه می‌کند تا هزینه‌هایی که پیمانکار برای اجرای پروژه انجام داده از کارفرما بگیرد.

به همین منظور مقدار مصالح پای کار اندازه گیری و با حضور مهندس ناظر صورت جلسه می‌شود تا با مشخص بودن تاریخ ورود به کارگاه، از این صورت جلسات هنگام تهیه صورت وضعیت‌های موقت بتوان استفاده کرد.

دفتر فنی کارگاه مقدار مصالح پایکار موجود در انبار را هنگام نوشتن صورت جلسه از انباردار استعلام کرده سپس با توجه به رشته و سال فهرست بها منضم به پیمان (مثلا رشته ابنیه سال ۹۹) از لیست ارائه شده در پیوست ۱، برای گرفتن هزینه‌هایی که پیمانکار برای خرید مصالح پایکار کرده است استفاده می‌کند. 

صورتجلسه مصالح پای کار چیست

مصالح پای کار در صورت وضعیت، معمولا در انتها هر فصل مربوط و پس از آیتم‌های اجرایی نوشته می‌شود.

برای مثال :

اگر فهرست بها منضم به پیمان ابنیه باشد، شن و ماسه پای کار در انتهای فصل هشتم یعنی بتن درجا می‌آید.

تمام ضرایبی که به آیتم‌های اجرایی پیمان تعلق می‌گیرند از جمله ضریب پیشنهادی جزء پیمانکار برای هر فصل، بالاسری، منطقه، صعوبت و غیره به آیتم‌های مصالح پایکار هم تعلق می‌گیرد.

سایر نکات اعمال مصالح پایکار در صورت وضعیت مشابه آیتم‌های اجرایی است. برای اطلاع بیشتر از نکات زیر پوستی نوشتن صورت وضعیت موقت، پیشنهاد می‌کنیم حتما مقاله تمام جزئیات مربوط به صورت وضعیت موقت در یک مقاله را مطالعه کنید.

همچنین در آموزش صورت وضعیت نویسی در مورد صفر تا صد نکات آن صحبت می‌کنیم. مشاهده این آموزش را از دست ندهید.

 

آموزش‌های حوزه دفتر فنی آموزش‌هایی فراتر از کاربردی

به جمع حرفه‌ای‌ها بپیوندید!

بر روی اینجا کلیک کنید
مسیر یادگیری مهندسی عمران یک مسیر رایگان برای حرفه‌ای شدن

حتما تو این مسیر با ما همراه شو!

بر روی اینجا کلیک کنید

 

مصالح پایکار در صورت وضعیت

حتما می‌دانید که کارفرما تمام هزینه‌های انجام شده توسط پیمانکار برای خرید مصالح را به او پرداخت نمی‌کند. چون این مصالح هنوز در پروژه استفاده نشده‌اند و پیمانکار می‌تواند پس از گرفتن هزینه انجام داده، آن‌ها را از کارگاه خارج کند.

در واقع کارفرما زمانی ۱۰۰ درصد هزینه خرید مصالح را به پیمانکار پرداخت می‌‌کند که در پروژه مصرف شده باشد. این پرداخت در قالب آیتم‌های اجرایی است چرا که آیتم‌های اجرایی شامل تهیه نیز می‌شوند.

به طور مثال آیتم ۰۸۰۱۰۷ فصل بتن درجا فهرست بها ابنیه سال ۹۹ به شرح زیر است:

تهیه و اجرای بتن با شن و ماسه شسته طبیعی یا شکسته با مقاومت فشاری مشخصه ٣٠ مگاپاسکال.

با توجه به این که مقادیر صورت وضعیت موقت، علی الحساب بوده و در صورت وضعیت‌های بعدی قابل تغییر است، پس از مصرف مصالح پایکار، مقدار آن از صورت وضعیت بعدی حذف یا کم شده و هزینه پیمانکار در قالب آیتم‌های اجرایی به او پرداخت می‌شود.

 

مصالح پایکار در صورت وضعیت قطعی

همان طور که گفتیم، کارفرما تنها هزینه مصالح مصرف شده و نصب شده در کار را به پیمانکار پرداخت می‌کند. همچنین اگر در پایان کار مصالح اضافه بیاید کارفرما پولی بابت آن به پیمانکار پرداخت نکرده و پیمانکار می‌تواند مصالحی که در پایان کار اضافه آمده را از کارگاه خارج کند. 

کارفرما به دلیل تقویت بنیه مالی پیمانکار ۷۰ درصد بهای مصالح پایکار را در صورت وضعیت‌های موقت پرداخت کرده و پس از مصرف مصالح، مقدار آن‌ها را از صورت وضعیت بعدی کم می‌کند. اما دقت داشته باشید که صورت وضعیت ماقبل قطعی، آخرین صورت وضعیت موقت و صورت وضعیت قطعی، آخرین صورت وضعیت پیمانکار است و علی الحساب نیستند.

لذا کارفرما هیچ هزینه‌ای بابت مصالح پایکار در صورت وضعیت ماقبل قطعی و قطعی به پیمانکار پرداخت نمی‌کند. مگر زمانی که پیمان مشمول فسخ یا خاتمه شود. تنها صورت وضعیت ماقبل قطعی و قطعی که مصالح پای کار دارند پیمان‌هایی است که دچار فسخ یا خاتمه شده‌اند.

برای آشنایی بیشتر با صورت وضعیت ماقبل قطعی مقاله بررسی کامل صورت وضعیت ماقبل قطعی و تفاوت آن با قطعی را مطالعه کنید.

همچنین پیشنهاد می‌کنیم مقاله هر آنچه که باید از ریزه کاری های صورت وضعیت قطعی بدانید! مطالعه کنید که در آن به شرح تمام نکات صورت وضعیت قطعی پرداخته‌ایم.

 

قیمت پیمانکاری ساختمان با مصالح

اگرچه کارفرما ۱۰۰ درصد هزینه تهیه مصالح را به پیمانکار نمی‌دهد اما برای تقویت بنیه مالی پیمانکار، ۷۰ درصد بهای مصالح پای کار با احتساب ضریب منطقه‌ای، ضریب بالاسری و ضریب پیشنهادی جزء پیمانکار و ۱۰۰ درصد هزینه حمل را برای مصالحی که مشمول حمل مازاد می‌شوند در صورت وضعیت‌ها پرداخت می‌کند.

در واقع مبلغ تایید شده صورت وضعیت موقت می‌شود :

حاصل جمع ۱۰۰ درصد هزینه‌های مربوط به فعالیت‌های اجرایی با ۷۰ درصد هزینه‌های مربوط به مصالح پای کار، ضرب در ضرایبی که به پیمان تعلق می‌گیرد.

 

تعدیل مصالح پای کار

سوالی که در ابتدا ممکن است برایتان پیش آمده باشد این است که تعدیل مصالح پای کار چگونه محاسبه می‌شود؟

در جواب این سوال باید بگوییم، هزینه‌ای که پیمانکار بابت مصالح پایکار پرداخت کرده نیز مشابه سایر هزینه‌ها، مشمول تعدیل می‌شود. برای اطلاعات بیشتر در این باره به مطالعه ادامه مقاله بپردازید.

اگر مصالح توسط پیمانکار تهیه گردد:

تعدیل مصالح پای کار بر مبنای شاخص‌های گروهی دوره انجام عملیات اجرایی صورت وضعیتی که مصالح پای کار در آن درج گردیده است انجام می‌شود.

اگر کارفرما با توافق پیمانکار شاغل، مصالح موجود خود را جهت انجام پروژه به پیمانکار بدهد:

تعدیل مصالح پایکار بر مبنای شاخص‌های گروهی دوره ورود مصالح به کارگاه محاسبه می‌شود.

برای آشنایی با نحوه محاسبه تعدیل به مقاله همه نکات کاربردی محاسبه تعدیل در پروژه های عمرانی سر بزنید.

تعدیل مصالح پای کار

نحوه محاسبه تعدیل مصالح پایکار

مبلغ مصالح پای کار با شاخص گروهی فصل‌های مربوط به مصالح مورد نظر تعدیل می‌شود. 

در واقع شاخص تعدیل هر یک از مصالح پایکار، شاخص مربوط به فصلی است که پس از مصرف مصالح، هزینه تهیه آن از آن فصل پرداخت می‌شود.

یک مثال :

مبالغ مصالح پای کار مربوط به سیمان، شن و ماسه با شاخص‌های گروهی فصل بتن درجا در فهرست بها منضم به آن قرارداد تعدیل می‌شود.

توصیه می‌کنیم حتما به مقاله شاخص تعدیل از ابتدا تا حالا سر بزنید تا در مورد شاخص گروهی بیشتر بدانید.

 

تعدیل قطعی مصالح پای کار

همانطور که می‌دانید هدف از تعدیل، متناسب کردن قیمت‌های قرارداد با قیمت‌های روز است. هزینه پرداختی بابت مصالح پای کار نیز همچون سایر هزینه‌هایی است که در صورت وضعیت‌های موقت می‌آید و باید به روز شود. پس نحوه محاسبه تعدیل موقت و قطعی مصالح پای کار کاملا مشابه آیتم‌های اجرایی است.

تعدیل قطعی مصالح پایکار نیز مانند سایر آیتم‌های اجرایی محاسبه می‌شود و هزینه پرداخت شده برای تهیه مصالح پایکار توسط پیمانکار در هر دوره‌ای که بوده با ضریب تعدیل قطعی به روز می‌شود.

 

مصالح پای کار در ماده ۴۸ شرایط عمومی پیمان

اگر پیمان طبق ماده ۴۸ شرایط عمومی پیمان خاتمه یابد، در مورد مصالح پای کار موجود در کارگاه و مصالح سفارش شده به شرح زیر باید اقدام کرد:

مصالح و تجهیزات موجود در کارگاه که طبق مشخصات فنی بوده و برای اجرای موضوع پیمان تهیه شده است اندازه گیری شده سپس بهای آن‌ها بر اساس نرخ متعارف روز در تاریخ خرید، که مورد توافق دو طرف یعنی کارفرما و پیمانکار باشد، در صورت وضعیت قطعی منظور می‌شود.

نکته مهم :

چون مصالح موجود در کارگاه بر اساس نرخ متعارف روز در تاریخ خرید، در صورت وضعیت قطعی منظور می‌شود، به روز است و مشمول تعدیل نخواهد شد.

پیمانکار فهرست مصالح و تجهیزات سفارش شده برای اجرای کار را همراه با شرایط خرید آن‌ها برای کارفرما ارسال می‌کند. کارفرما تا ۱۰ روز از دریافت این فهرست، اقلامی از مصالح و تجهیزات سفارش شده را که مورد نیاز تشخیص دهد به پیمانکار اعلام می‌کند تا پیمانکار قرارداد خرید آن‌ها را به کارفرما منتقل کند.

نکته مهم :

مبالغی که پیمانکار بابت خرید این مصالح و تجهیزات پرداخت کرده است در مقابل ارائه اسناد و مدارک آن، به حساب طلب پیمانکار منظور می‌گردد. پرداخت بقیه بهای خرید و هر نوع تعهد مربوط به آن‌ها نیز به عهده کارفرما خواهد بود.

خاتمه قراردادهای خرید مصالح و تجهیزاتی که مورد نیاز کارفرما نیست پس از اعلام نظر کارفرما انجام می‌شود. 

 

نکات زیرپوستی مصالح پای کار

مالکیت مصالح پای کار

تمام مصالح پای کار، پس از منظور شدن در صورت وضعیت، متعلق به کارفرما است و پیمانکار حق خارج کردن آن‌ها را از محوطه کارگاه ندارد. اما مالکیت آن‌ها پیش از منظور کردن در صورت وضعیت، برای پیمانکار است.

 

مسئولیت نگهداری مصالح پای کار

در مدت پیمان، مسئولیت حفظ و نگهداری مصالح پای کار، از نظر کیفیت و کمیت آن‌ها، به عهده پیمانکار است و پیمانکار باید آن‌ها را در محل مناسبی که در مقابل عوامل جوی و سایر عوامل مصون باشد، انبار کند.

 

مصالحی که در پیوست مصالح پای کار فهرست بها منضم به پیمان نیست

در هنگام تهیه برآورد، اقلامی از کار هستند که مصالح آن، جزء ردیف‌های پیوست مصالح پای کار فهرست بها منضم به پیمان نباشند ولی لازم است جزء مصالح پای کار منظور گردند. ردیف‌های مناسب با آن اقلام تهیه و به صورت ردیف ستاره دار در انتهای گروه مربوط در جدول مصالح اضافه می‌گردد.

 

برای آشنایی با نکات و ریزه‌کاری بیشتر حتما به  آموزش حرفه‌ای صورت وضعیت نویسی و تفسیر فهرست بها سر بزنید.

برای مشاهده آموزش حرفه‌ای صورت وضعیت نویسی و تفسیر فهرست بها روی تصویر زیر کلیک کنید. آموزش جامع محاسبه تعدیل و اتوکد نیز به عنوان هدایای ویژه در کنار این آموزش ارائه می‌شود.

آموزش صورت وضعیت نویسی

 

امیدواریم در پایان این مقاله به جواب سوال‌های خود رسیده باشید و از اینکه تا پایان مقاله با ما همراه بودید، تشکر می‌کنیم. نظرات خود را در مورد این مقاله با ما به اشتراک بگذارید.

مسیر یادگیری مهندسی عمران یک مسیر رایگان برای حرفه‌ای شدن

حتما تو این مسیر با ما همراه شو!

بر روی اینجا کلیک کنید

دیدگاه کاربران
 • karami ۱۰ آذر ۱۴۰۰

  سلام ممنون بابت مطالب خوب و ارزشمند شما سوال بنده این است ایا بعنوان مثال پیمانکار ۱۰۰۰متر سرامیک خریداری کرده است و ۵۰۰متر ان را نصب کرده است و در صورت وضعیت باتوجه به عدم تهیه صورتجلسه کارکرد ضریب ۹۰درصد به صورت الحساب داده شده است ایا ۱۰درصد باقی مانده کارکرد ۵۰۰متر باید در مصالح پای کار لحاظ شود یا نه همان ۵۰۰باقی مانده پای کار لحاظ شود

  • مریم حسنی پشتیبان ۱۰ آذر ۱۴۰۰

   باسلام
   معمولا مصالح پایکار باید با صورت جلسه‌ای که آخر ماه انجام شده و لیست مصالح داخل انبار همخوانی داشته باشند. یعنی اگر ۵۰۰ متر مربع سرامیک در انبار دارید فقط ۵۰۰ متر مربع مصالح پایکار لحاظ می‌گردد. البته با نظر مشاور می‌توان آن ۵۰ متر مربع را نیز در نظر گرفت.
   موفق باشید.

  • مجتبی شعیانی ۱۳ تیر ۱۴۰۱

   با سلام صورت جلسه مصالح پای در در قرارداد های متر مربع زیر بنا چور پرداخت میشود انجا که دیگر قیمت مصاح پیوست قرارداد نیست؟ و یا اینکه در قراردا متر مربع زسیر بنا صورت جلسه مصالح پای کار تهیه نشده حالا به هر دلیل و ناظر درصدی را از صورت وضعیت بعنوان مصالح پای کار پرداخت کرده در زمان خاتمه و یا فسخ تکلیف چیست ممنون

   • زهرا دهقان پشتیبان آکادمی عمران ۱۴ تیر ۱۴۰۱

    سلام وقتتون بخیر
    قراردادهای سرجمع نیز یک فهرست بهای واحد پایه دارند و از پیوست ان فهرست بها استفاده می شود. هزینه مصالح پای کار موقت است و اگر ناظر بپذیرد مشکلی ندارد.

 • Sm ۷ بهمن ۱۴۰۰

  سلام ممنون از سایت و مطالب خوبتون
  سوالم اینه که مصالح پایکار چطور بعدا کسر میشه، کارفرما بصورت مبلغی کم میکنه یعنی؟ مثلا در صورت وضعیت ۱ ، هزار کیلوگرم نبشی رو مصالح پایکار میاریم و ۷۰درصدشو میگیریم مثلا میشه ۱۰ میلیون، حالا تو صورت وضعیت ۲ ، ۶۰۰ کیلوش مصرف شده و ۴۰۰ کیلوش باز مصالح پایکار رد میشه مثلا ۴ میلیون میشه، در صورت وضعیت۳ اون ۴۰۰ کیلو هم مصرف میشه، حالا درکل ۱۰۰۰ کیلو رو اجرایی کردیم و پولشو گرفتیم، اون ۱۴ تومن که تو پایکار اضاف گرفتیم چطور کسر میشه؟

  • علی چمن لاله ۸ بهمن ۱۴۰۰

   سلام، وقت بخیر
   همان طور که می دونید صورت وضعیت تجمعی است. در صورت وضعیت شماره ۱ ردیف های اجرا شده محاسبه شده (مثلا ۵۰۰ میلیون) و مصالح پای کار (مثلا ۵۰ میلیون) به آن اضافه می‌شود. مجموعا ۵۵۰ میلیون ناخالص کارکرد شماره ۱ پیمانکار می‌شود.
   در صورت وضعیت شماره ۲ از ابتدا ردیف های اجرایی شامل کارکرد اول و دوم محاسبه شده (مثلا ۹۰۰ میلیون) و مصالح پای کار موجود که در انبار کارگاه وجود دارد و صورت جلسه شده (مثلا ۱۰۰ میلیون) به آن اضافه می‌شود و مبلغ مصالح پای کار قبلی (۵۰ میلیون) از آن کم می‌شود. مجموعا ۹۵۰ میلیون ناخالص کارکرد شماره ۲ پیمانکار می‌شود.
   و این برای صورت وضعیت های بعدی نیز تکرار می‌شود.
   موفق باشید

 • Sm ۷ بهمن ۱۴۰۰

  سلام از سایت و مطالب خوبتون ممنونم
  سوالم اینه که مصالح پایکار چطور بعدا کسر میشه، کارفرما بصورت مبلغی کم میکنه یعنی؟ مثلا در صورت وضعیت ۱ ، هزار کیلوگرم نبشی رو مصالح پایکار میاریم و ۷۰درصدشو میگیریم مثلا میشه ۱۰ میلیون، حالا تو صورت وضعیت ۲ ، ۶۰۰ کیلوش مصرف شده و ۴۰۰ کیلوش باز مصالح پایکار رد میشه مثلا ۴ میلیون میشه، در صورت وضعیت۳ اون ۴۰۰ کیلو هم مصرف میشه، حالا درکل ۱۰۰۰ کیلو رو اجرایی کردیم و پولشو گرفتیم، اون ۱۴ تومن که تو پایکار اضاف گرفتیم چطور کسر میشه؟

  • علی چمن لاله ۸ بهمن ۱۴۰۰

   سلام، وقت بخیر
   همان طور که می دونید صورت وضعیت تجمعی است. در صورت وضعیت شماره ۱ ردیف های اجرا شده محاسبه شده (مثلا ۵۰۰ میلیون) و مصالح پای کار (مثلا ۵۰ میلیون) به آن اضافه می‌شود. مجموعا ۵۵۰ میلیون ناخالص کارکرد شماره ۱ پیمانکار می‌شود.
   در صورت وضعیت شماره ۲ از ابتدا ردیف های اجرایی شامل کارکرد اول و دوم محاسبه شده (مثلا ۹۰۰ میلیون) و مصالح پای کار موجود که در انبار کارگاه وجود دارد و صورت جلسه شده (مثلا ۱۰۰ میلیون) به آن اضافه می‌شود و مبلغ مصالح پای کار قبلی (۵۰ میلیون) از آن کم می‌شود. مجموعا ۹۵۰ میلیون ناخالص کارکرد شماره ۲ پیمانکار می‌شود.
   و این برای صورت وضعیت های بعدی نیز تکرار می‌شود.
   موفق باشید

 • Sm ۸ بهمن ۱۴۰۰

  یعنی خود واحد دفترفنی پیمانکار موقع صورت وضعیت دادن ، مبلغ پایکار صورت وضعیت قبلی رو کسر میکنه از صورت وضعیت فعلیش؟؟
  یا میره مالی کارفرما کم میکنه؟

 • حسین ۱۵ اسفند ۱۴۰۰

  سلام
  در پیمان ایجاد شبکه خریدلوله با پیمانکار است، پیانکار لوله را خریداری و جهت پوشش به کارگاه پوشش ارسال نموده است، آیا این لوله ها که در گارگاه پوشش قراردارند ” مصالح پای کار” محسوب می گردند؟

  • علی چمن لاله ۱۶ اسفند ۱۴۰۰

   سلام، وقت بخیر
   اگر از خرید و انتقال لوله ها به کارگاه پوشش مطمئن هستید بله، منتها هزینه حمل تعلق نمی‌گیرد. چون به کارگاه محل اجرای کار حمل نشده است.
   موفق باشید

 • حسین ۱۵ اسفند ۱۴۰۰

  سلام
  در پیمان اجرای خط لوله گاز خرید لوله به عهده پیمانکار می باشد، پیمانکار لوله ها را خریده و جهت پوشش به کارگاه پوشش ارسال نموده است، آیا لوله های موجود در کارگاه پوشش مصالح پای کار محسوب می شوند؟

  • علی چمن لاله ۱۶ اسفند ۱۴۰۰

   سلام، وقت بخیر
   اگر از خرید و انتقال لوله ها به کارگاه پوشش مطمئن هستید بله، منتها هزینه حمل تعلق نمی‌گیرد. چون به کارگاه محل اجرای کار حمل نشده است.
   موفق باشید

 • امیر ۱۱ خرداد ۱۴۰۱

  باسلام در پیمان های صنعت نفت که بخش اجرا از کالا جدا می باشد آیا در صورت تهیه کالا آیا همچنان ضریب ۷۰ درصد بایستی اعمال گردد ‌؟ یا ریف خریداری شده پرداخت شود؟

  • زهرا دهقان پشتیبان آکادمی عمران ۱۱ خرداد ۱۴۰۱

   سلام، وقت بخیر
   اگر فهرست بهای منضم به پیمان یکی از فهارس بهای سازمان برنامه و بودجه است بله. ولی اگر از فهرست بهایی جداگانه استفاده می کنید لزومی به رعایت این موضوع نیست

 • محمد رضا ۲۴ مرداد ۱۴۰۱

  سلام
  اگه پیمانکار نخواد که مصالح پای کار رو داخل صورت وضعیت بیاره میتونه؟ یا نه موظف هست که انجام بده؟

  • زهرا دهقان پشتیبان آکادمی عمران ۲۴ مرداد ۱۴۰۱

   سلام وقت بخیر
   پرداخت بابت مصالح پایکار کمکی است که کارفرما برای تقویت بنیه مالی پیمانکار انجام میده. اما نمی تونه الان نیاره بگذاره تو سه ماهه بعدی که شاخص تعدیل بالاتری بگیره. در کل توصیه میشه اورده شود.

 • گوهری ۲۷ شهریور ۱۴۰۱

  سلام جناب مهندس.اگه ممکنه در واتساپ یک پیام برای من بزارید.یک نکته عجیب در تعدیل مصالح پایکار وجود داره که پیمانکار از اون بابت متضرر میشه.سوال اینه آیا باید دقیقا همون مبلغی که از بابت تعدیل مصالح پایکار پیمانکار گرفته در صورت وضعیت های بعدی کم بشه یا مبلغی بیش از آن را پس خواهد داد؟

  • زهرا دهقان پشتیبان آکادمی عمران ۲۸ شهریور ۱۴۰۱

   سلام وقتتون بخیر
   داخل واتساپ جواب داده شد.

 • گوهری ۲۷ شهریور ۱۴۰۱

  ۰۹۱۴۴۵۲۹۶۴۷

  • زهرا دهقان پشتیبان آکادمی عمران ۲۸ شهریور ۱۴۰۱

   سلام وقتتون بخیر
   داخل واتساپ جواب داده شد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *