X

پروفیل طولی و عرضی چیست؟ نحوه تهیه لیست کوپاژ

فرض کنید در جاده چالوس مشغول رانندگی هستید. آیا به مسیر راه دقت کرده‌اید؟ به سربالایی و سرازیری‌های این جاده چطور؟ شاید هم دانشجوی رشته عمران و علاقه‌مند به فعالیت در حوزه راهسازی باشید. از مقدمات راهسازی چه می‌دانید؟ پلان، پروفیل طولی ، پروفیل عرضی و موضوعاتی مانند قوس قائم از مبانی راهسازی هستند که شما به عنوان مهندس عمران باید اطلاعاتی درباره آن‌ها داشته باشید. اگر در حوزه دفترفنی مشغول کارهای عملیات خاکی هستید حتما این مقاله را مطالعه کنید تا تهیه لیست کوپاژ را هم یاد بگیرید.

آنچه در این مقاله می آموزید:

پروفیل طولی

پروفیل عرضی

قوس قائم 

لیست کوپاژ چیست

دانلور فایل اکسل کوپاژ

حل مثال لیست کوپاژ

از آنجایی که ایجاد دسترسی و متصل کردن نقاط مختلف مکانی به یکدیگر همیشه یکی از دغدغه‌های مهم بشر بوده، پروژه‌های راهسازی در تمامی زمان‌ها رونق دارند. 

فرض کنید شرکت شما در یک مناقصه برای پروژه راهسازی شرکت کرده و برنده شده‌ است. پس از برنده شدن در مناقصه لازم است اسناد مناقصه یعنی مواردی مانند موافقت نامه، شرایط عمومی و خصوصی پیمان، برنامه زمانی کلی، فهرست بها، نقشه ها و غیره را به کارفرما ارائه کنید. منظور از نقشه‌ها پلان مسیر، پروفیل طولی، پروفیل عرضی و لیست کوپاژ است. 

از طرفی شما به عنوان مهندس عمران باید بتوانید به گونه‌ای مسیر را طراحی کنید که بهینه‌ترین حالت ممکن با توجه به شرایط پروژه اجرا شود.

پلان مسیر

هدف از تهیه نقشه‌ راه، دریافت اطلاعاتی از قبیل حجم خاکبرداری و خاکریزی در جاده و بررسی سربالایی و سرپایینی‌های مسیر است.

در ابتدا لازم است به تعریف پلان بپردازیم. پلان راه، تصویر امتداد مسیر روی صفحه افق است. ساده‌ترین تعریف پلان راه این است که انگار از بالا به یک جاده نگاه می‌کنیم. در تصویر زیر نمونه‌ای از پلان یک جاده را مشاهده می‌کنید.

 

پلان مسیر

با توجه به اینکه اطلاعاتی از قبیل میزان حجم خاکبرداری و خاکریزی و شیب سربالایی و سرپایینی‌های مسیر را نیاز داریم و چنین اطلاعاتی را نمی‌توان از نقشه پلان استخراج کرد، در ادامه به سراغ نقشه‌های پروفیل طولی و پروفیل عرضی می‌رویم و به بررسی مفهوم این پروفیل‌ها و نکات آن‌ها می‌پردازیم.

پروفیل طولی چیست ؟

همانطور که در قسمت قبل گفتیم در تهیه نقشه راه نیاز داریم تا پارامترهایی مثل شیب طولی مسیر، حجم خاکبرداری، حجم خاکریزی و مشخص نمودن سربالایی و سرازیری‌ها را نیز مورد توجه و بررسی قرار دهیم. 

برای بدست آوردن این اطلاعات از نقشه پروفیل طولی استفاده می‌کنیم.

پروفیل طولی در واقع برشی از طول جاده است که موقعیت خط پروژه یعنی مسیری که قرار است خودروها روی آن حرکت کنند را، نسبت به زمین طبیعی در آن ناحیه مشخص می‌کند.

برای درک این مفهوم به تصویر زیر توجه کنید. این تصویر نمونه‌ای از پروفیل طولی یک جاده را نشان می‌دهد.

پروفیل طولی چیست

همانطور که مشاهده می‌کنید در نقشه پروفیل طولی راه، دو خط داریم که یکی از آن‌ها پستی و بلندی‌های زمین را در حالت طبیعی نشان داده و خط دیگر (خط چین قرمز) نشان‌دهنده خط پروژه است.

با تعریف این دو خط به دو مفهوم خاکبرداری و خاکریزی می‌رسیم. 

خاکبرداری زمانی انجام می‌شود که خط پروژه پایین‌تر از خط طبیعی زمین باشد. خاکبرداری را با حرف اختصاری cut ابتدای کلمه خاکبرداری در انگلیسی مشخص می‌کنند.

خاکریزی زمانی است که خط پروژه بالاتر از خط طبیعی زمین باشد. خاکریزی را با حرف اختصاری fill ابتدای کلمه خاکریزی در انگلیسی مشخص می‌کنند.

پروفیل طولی چیست

 

رسم پروفیل طولی راه در اتوکد

نقشه‌های راهسازی نیز مانند نقشه‌های سازه در نرم افزار اتوکد رسم می‌شوند. در این بخش دو نمونه از تصاویر رسم پروفیل طولی راه در اتوکد را آورده‌ایم.

حالا که مفهوم پروفیل طولی را درک کرده‌اید، می‌توانید به رسم پروفیل طولی و عرضی در نرم افزار بپردازید. همچنین برای آموزش اتوکد حرفه‌ای روی لینک آبی رنگ کلیک کنید.

 

رسم پروفیل طولی راه در اتوکد

رسم پروفیل طولی راه در اتوکد

در تصویر بالا خط سبز رنگ زمین طبیعی و خط قرمز مسیر پروژه است.

پروفیل عرضی چیست

زمانی که جاده را عمود بر واحد طول برش بزنیم، پروفیل عرضی یا مقطع عرضی آن به دست می‌آید.

پروفیل عرضی

در پروفیل عرضی نیز مانند پروفیل طولی در صورتی که خط پروژه از زمین طبیعی بالاتر باشد باید خاکبرداری انجام شده و اگر خط پروژه پایین‌تر باشد باید خاکریزی انجام شود.

پروفیل یا مقطع عرضی نشان‌دهنده آرایش ساختار راه نیز است و معمولا از مولفه‌های زیر تشکیل می‌شود:

زیر اساس

 اساس

رویه مانند آسفالت

پروفیل عرضی بعد از ترسیم پروفیل طولی ترسیم می‌شود.

تصویر زیر نمونه‌ای از مقطع عرضی در قسمت زیرگذر یک پروژه را نشان می‌دهد.

پروفیل عرضی

قوس قائم چیست

فرض کنید نقشه پروفیل طولی مسیر را دارید. و در طراحی مسیر با یک سربالایی و سرازیری مواجه شده‌اید که باید آن‌ها را به یکدیگر متصل کتید. این اتصال به وسیله قوس قائم انجام می‌شود.

قوس قائم چیست

به عبارتی می‌توان گفت در طراحی یک مسیر برای سهولت حرکت و رعایت ایمنی در ناحیه اتصال دو راستای متقاطع با شیب متفاوت، از قوس قائم استفاده می‌شود. 

زمانی که مقدار تغییر شیب طولی 0.5 درصد یا کمتر از آن باشد نیازی به استفاده از قوس قائم نیست و فقط در حالتی استفاده از قوس قائم ضرورت دارد که فرمول زیر برقرار باشد.

g1-g2| > 0.5%| 

همانطور که در تصویر بالا مشخص شده منظور از g1 و g2 شیب دو امتداد مسیر است.

 

لیست کوپاژ چیست

تا اینجا به بررسی پروفیل طولی و پروفیل عرضی پرداختیم. اما لیست کوپاژ چیست و چگونه تهیه می‌شود؟

در پاسخ باید بگوییم لیست کوپاژ لیستی است که در آن احجام عملیات خاکی با اندازه‌گیری پارامترهایی مانند فاصله مقاطع از یکدیگر، مساحت خاکبرداری (cut) و خاکریزی (fill) به دست می‌آید. به زبان ساده، لیست کوپاژ همان لیست احجام خاکی مسیر با توجه به مقاطع عرضی است.

در تصویر زیر نمونه‌ای از لیست کوپاژ را مشاهده می‌کنید.

لیست کوپاژ چیست

باید توجه کنیم تهیه لیست کوپاژ و دقت اعداد بدست آمده می‌تواند رقم صورت وضعیت را در آیتم‌های عملیات خاکی دچار تغییرات چشم‌گیری کند. برای مشاهده نمونه صورت وضعیت پیمانکاری و دانلود آن روی لینک آبی رنگ کلیک کنید.

 

دانلود فایل اکسل لیست کوپاژ

در این قسمت یک نمونه لیست کوپاژ را در قالب اکسل برای دانلود قرار داده‌ایم. در ادامه نیز با مثال توضیح می‌دهیم چگونه باید این لیست را تهیه کنید.

 

دانلود لیست کوپاژ

نحوه تهیه لیست کوپاژ 

در این بخش نحوه تهیه لیست کوپاژ را با مثال توضیح می‌دهیم.

لیست کوپاژ چیست

همانطور که در تصویر بالا می‌بینید در ستون distance عدد نوشته شده به معنی متراژ فاصله از مبدا است. یعنی در مقطع DS38 فاصله از مبدا عدد 7563.58 کیلومتر است. این عدد در لیست کوپاژ به صورت 7 کیلومتر و 563.58 متر نشان داده می‌شود. 

مهندس نقشه‌بردار به کمک دوربین‌های نقشه‌برداری و رسم پروفیل‌ عرضی یک مقطع، مساحت خاکبرداری و خاکریزی در آن مقطع را محاسبه می‌کند که به ترتیب در ستون‌های Cut و Fill بر حسب مساحت (A) نوشته می‌شود.

در ادامه می‌خواهیم فاصله بین دو مقطع را به دست آوریم. این عدد از تفاضل متراژ دو مقطع به دست می‌آید. در این مثال فاصله بین مقطع DS38 و DS39 برابر 20.17 (تفاضل بین 583.75 و 563.58) است که در ستون Partial نوشته‌ می‌شود. 

برای به دست آوردن حجم عملیات خاکی مثلا خاکبرداری باید مساحت آن را در فاصله بین دو مقطع ضرب کنیم. اما با توجه به اینکه دو مقطع داریم و هرکدام دارای مساحت متفاوتی است میانگین این دو عدد را در نظر می‌گیریم. یعنی در این مثال برای به دست آوردن حجم خاکبرداری در فاصله 20.17 از هم، ابتدا میانگین دو عدد سطح خاکبرداری را محاسبه می‌کنیم یعنی :

23.88 = 18.06 + 5.82

11.94 = 2 ÷ 23.88

برای به دست آوردن حجم خاکبرداری Cut کافی است عدد 11.49 را در فاصله دو مقطع یعنی 20.17 ضرب کنیم که حاصل آن برابر 240.8 است.

برای حجم عملیات خاکریزی نیز می‌توان به همین ترتیب عمل کرد.

در نهایت جمع مقادیر خاکبرداری و خاکریزی به صورت تجمعی در ستون‌های Cut,T و Fill,T نوشته می‌شود. 

بدیهی است که تهیه و تنظیم صورت وضعیت نیاز به دقت و مهارت بالایی دارد. ما در دوره متره و برآورد که شامل آموزش متره و برآورد و آموزش صورت وضعیت نویسی است تمام تعاریف، نکات و حتی ریزه کاری‌های نوشتن صورت وضعیت را بررسی کرده و دو سازه بتنی و فولادی را هم متره می‌کنیم و صورت وضعیت آن را می‌نویسیم. تمام ردیف‌های فهرست بهای ابنیه و راه، راه آهن و باند فرودگاه با تصاویر نشان داده شده و می‌توانید به خوبی معنای ردیف‌های فهرست بها را درک کنید.

تهیه لیست کوپاژ جز مواردی است که مهندسین دفتر فنی حوزه راه باید بلد باشند و در دوره متره و برآورد به صورت کامل توضیح داده شده است. توصیه می‌کنیم برای آشنایی با جزئیات مباحث و سرفصل‌های دوره متره و برآورد ، همچنین مشاهده فیلم نمونه آموزش روی لینک آبی رنگ کلیک کنید. 

امیدواریم در پایان این مقاله دید خوبی نسبت به پروفیل طولی و عرضی و همچنین تهیه لیست کوپاژ پیدا کرده باشید و از اینکه تا پایان مقاله با ما همراه بودید، تشکر می‌کنیم. نظرات و تجربیات خود را در مورد این مقاله با ما به اشتراک بگذارید.

مسیر یادگیری مهندسی عمران یک مسیر رایگان برای حرفه‌ای شدن

حتما تو این مسیر با ما همراه شو!

بر روی اینجا کلیک کنید
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *