X

پله گرد همراه با نرم افزار طراحی پله stairdesigner از صفر تا صد

از پله‌های گرد می توان برای مکا‌ن‌هایی که محدودیت فضا دارند استفاده کرد. پله های یک چهارم در گردش، یک دوم در گردش و پیچ از انوع پله های گرد هستند. اما چه قدر در مورد آن‌ها آشنایی دارید؟! در این مقاله به بررسی انواع پله های گرد فلزی و بتنی پرداخته و با نرم افزار stairdesigner که یکی از نرم افزارهای پرکاربرد برای طراحی و محاسبه راه پله گرد هست آشنا می‌شویم.

 

آنچه در این مقاله می آموزید:

نقشه پله‌های گرد

پله‌های گرد یک چهارم در گردش

پله‌های گرد یک دوم در گردش

پله‌های گرد پیچ

پله‌ههای بیضی

پله‌های پیچ تزئینی

ابعاد استاندارد راه‌پله گرد

نرم افزار طراحی پله گرد

 

نقشه پله گرد

پله‌‌های گرد با پیچش و چرخش حول یک محور همراه هستند به همین دلیل به این پله‌ها مدور نیز می‌گویند.

در صورتی که فضای کمی برای پله‌ها در نظر گرفته شود از این نوع پله‌ها استفاده می‌شود. نقشه پله گرد با توجه به نوع دسته بندی آن متفاوت است.

ابتدا چند پلان پله گرد را که کاربرد بیشتری دارند در زیر ببینید، سپس انواع پله‌های گرد را نام می‌بریم.

محاسبه پله گرد

نحوه محاسبه پله نیم گرد

پله گرد یک چهارم در گردش

یکی از انواع پله‌های مدور، پله‌های یک چهارم در گردش است.

مقدار چرخش این نوع پله، به اندازه‌ی یک چهارم محیط دایره یا 90 درجه است. پله‌های یک چهارم در گردش بدون پاگرد اجرا می‌شود و سطح کمتری را نسبت به پله‌های پاگرددار اشغال می‌کند.

پله گرد یک دوم در گردش

مقدار چرخش این نوع پله‌ها به اندازه ی نصف محیط دایره یا 180 درجه است.

تعداد پله‌های صاف و تغییر شکل یافته به نظر طراح بستگی دارد ولی هر چه تعداد پله‌های تغییر شکل یافته بیشتر باشد، حرکت بر روی آن راحت‌تر است. در این نوع پله‌ها نیز معمولا پاگرد اجرا نمی شود.

زمانی که بخواهیم حرکت راحت‌تر باشد و زیباتر به نظر بیاید از طرح و اجرای پله‌های یک دوم در گردش در تکرار یک دوم در گردش استفاده می‌شود.

این پله‌ها یک دور 360 درجه به اندازه محیط دایره را شامل می‌شود. در واقع از دو پله یک دوم در گردش به صورت پشت سرهم تشکیل شده است.

برنامه محاسبه پله گرد

پله گرد پیچ

این نوع پله‌ها به دلیل اشغال فضای کم بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این گونه پله‌ها، تمام پله‌ها به صورت تغییر شکل یافته ساخته می‌شوند.

کف پله‌ها در این نوع پله، به دور یک ستون که در مرکز پله قرار دارد پیچیده و بالا می‌رود. به این پله‌ها مارپیچ نیز گفته می‌شود.

محاسبه پله گرد

پله بیضی

پله بیضی یکی دیگر از انواع پله‌های مدور است که پلان آن بیضی شکل است. ساختن این نوع پله‌ها در ساختمان‌های معمولی متداول نیست و اصولاً در ساختمان‌های بزرگ و مجلل ساخته می‌شود.

پله‌های بیضی از زیبایی خاصی برخوردار هستند و طراحی و اجرای آن‌ها نیاز به تخصص و مهارت فراوان دارد.

نحوه محاسبه پله نیم گرد

پله پیچ تزئینی

این نوع پله‌ها بسته به نوع سلیقه، در ساختمان‌های بزرگ اجرا می‌شوند. این پله‌ها فضای زیادی را اشغال کرده و از جمله پله‌های زیبا هستند.

پله‌های پیچ تزیینی دارای چشم پله بوده و ممکن است از فلز، چوب، بتن و سنگ ساخته شود.

محاسبه پله گرد

محاسبه ابعاد استاندارد راه پله گرد

اگر به پلان پله گرد نگاه کنیم تعدادی پله‌های صاف و تعداد دیگری پله‌های تغییر شکل یافته مشاهده می‌کنیم.

حداقل اندازه کف پله‌ها در گونه‌ی داخلی پله‌های تغییر شکل یافته 10 سانتی متر و در وسط عرض پله‌ها این مقدار 27 تا 30 سانتی متر در نظر گرفته می‌شود. 

باقی ابعاد استاندارد راه پله گرد مشابه راه‌ پله‌های مستقیم بوده که می‌توانید در مقالهراه پله‌ ساختمان دو طبقهمشاهده کنید.

 

نرم افزار طراحی پله گرد

StairDesigner یک نرم افزار طراحی ابعاد پله‌ها است. برای طراحی پله‌ها در این نرم افزار نوع پله‌ها، جهت چرخش، ارتفاع بین دو طبقه و طول و عرض یک رشته پلکان و سایر جزئیات دلخواهتان را مشخص کرده سپس نرم افزار با توجه به اطلاعات ورودی، جزئیات پله‌ها را به شما نشان می‌دهد.

این نرم افزار قابلیت‌هایی زیادی دارد تا آنچه که در نهایت می‌خواهید اجرا کنید را به شما نمایش دهد. امکان تعیین نرده، دیوار و ستون کنار راه‌پله در هر سمت از دیگر ویژگی‌های این نرم افزار است.

استفاده از این نرم افزار بسیار راحت بوده و نیاز به آموزش خاصی ندارد. این نرم افزار بیشتر برای طراحی پله‌های گرد که جزئیات بیشتری دارد و طراحی آن مشکل‌تر است استفاده می‌شود. 

برای دانلود نرم افزار StairDesigner روی دکمه زیر کلیک کنید.

دانلود نرم افزار

برنامه محاسبه پله گرد

برای مطالعه بیشتر در مورد طراحی راه‌پله‌‌ها و نکات اجرایی آن به مقالات مدلسازی راه‌ پله‌ در ایتبس و فیلم اجرای راه‌ پلهمراجعه کنید.

 

در آموزش اجرای راه‌پله‌ تمام تعاریف و نکات اجرایی همراه با تعداد زیادی فیلم‌ها و عکس‌های کارگاهی  آموزش داده شده اند. به صفحه این آموزش سر بزنید و فیلم‌های نمونه آن را مشاهده کنید.

 

امیدواریم در پایان این مقاله به جواب سوال‌های خود رسیده باشید و از اینکه تا پایان مقاله با ما همراه بودید، تشکر می‌کنیم. نظرات خود را در مورد این مقاله با ما به اشتراک بگذارید.

مسیر یادگیری مهندسی عمران یک مسیر رایگان برای حرفه‌ای شدن

حتما تو این مسیر با ما همراه شو!

بر روی اینجا کلیک کنید

دیدگاه کاربران
 • آلاء ۶ اردیبهشت ۱۳۹۹

  سلام
  ممنون از مطلب ارائه داده شده، در خصوص تاثیر و اجرای سازه ای، بارگذاری این نوع پله ها امکان دارد توضیحاتی بیان شود.

  • آواتار
   پشتیبانی آکادمی عمران ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۹

   سلام
   بارگذاری این نوع پله ها نیز مشابه پله های مستقیم است. بار مرده هر مترمربع راه پله با توجه به جزئیاتی که قرار است در اجرا به کار رود محاسبه شده، بار زنده نیز مطابق مبحث ششم مقررات ملی ساختمان ۵ کیلونیوتن بر مترمربع است. با ترکیب بار مرده و زنده طبق ترکیب بارهای ارائه شده مبحث ششم برای هر نوع سازه فولادی، بتنی و غیره بار وارد بر پله گرد بدست می آید. این بار به صورت مترمربع بر سطح گرد راه پله در پلان وارد می شود. یکی از راحت ترین روش ها در محاسبات دستی این است که بار وارده را در سطح گرد پله در پلان ضرب کرده و نیروی نهایی را در تکیه گاه های راه پله گرد توزیع کنیم.
   برای تسلط بیشتر بر موضوع بارگذاری راه پله ها، مقاله نحوه بارگذاری و محاسبات دستی راه پله های بتنی و فلزی که در مسیر پیشنهادی یادگیری اجرای راه پله در انتهای مقاله توصیه شده است را مطالعه بفرمایید. اگر سوال داشتید مجدد برامون بنویسید.
   در مورد تاثیر و اجرای سازه ای باید گفت به دلیل تنوع در مصرف مصالح و شکل اجرا متفاوت هستند اما اگر با اجرای راه پله مستقیم آشنا باشید اجرای راه پله های گرد نیز تقریبا به همان شکل است. مسیر پیشنهادی یادگیری اجرای راه پله را مطالعه بفرمایید. اگر سوال داشتید با جزئیات بپرسید در خدمت هستیم. ممنون از نظرتون

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *