۴ علت لرزش و صدای سقف تیرچه بلوک یا تیرچه یونولیت

یکی از معایب سقف تیرچه بلوک، به وجود آمدن لرزش و صدا در هنگام راه رفتن و دویدن افراد است که این امر موجب نارضایتی ساکنین می‌شود. علت لرزش و صدای سقف تیرچه بلوک یا تیرچه یونولیت را نمی‌توان به دلیل خاصی نسبت داد.

این لرزش و صدا دادن می‌تواند ناشی از علت‌های مختلف باشد که در این مقاله به شرح و بررسی این علت‌ها و راهکارهای مقابله با آن‌ها می‌پردازیم. تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

 

آنچه در این مقاله می آموزید:

علت لرزش  و صدای سقف تیرچه بلوک

راه‌های حذف صدا و لرزش سقف تیرچه بلوک

 

اگرچه نوشتار سقف تیرچه بلوک رایج شده است اما تیرچه و بلوک درست است. یعنی سقفی که به کمک تیرچه‌ها و بلوک‌ها بار وارد را به تیرها منتقل می‌کند. در این مقاله به دلیل رایج بودن از تیرچه بلوک استفاده می‌کنیم.

همچنین یونولیت یک نوع بلوک است که به دلیل گستردگی زیاد در استفاده از آن، به سقف تیرچه بلوک، تیرچه یونولیت نیز می‌گویند.

 

علت لرزش و صدای سقف تیرچه یونولیت

از علت‌های لرزش و صدا دادن سقف تیرچه بلوک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

علت صدای یونولیت سقف

 اجرا نکردن کلاف میانی

سقف به عنوان یک دیافراگم، تحت نیروهای وارده باید به صورت یکپارچه عمل کند. تیرچه‌ها در صورتی که یکپارچه نشده باشند، دچار پیچش می‌شوند. 

اجرای کلاف میانی یا ژوئن باعث یکپارچه کردن عملکرد تیرچه‌ها و کاهش لرزش سقف تیرچه بلوک می‌شود.

در صورتی که کلاف میانی اجرا نشده باشد یا نسبت به دهانه یا بار وارد بر سقف، تعداد آن کافی نباشد، لرزش سقف بیشتر خواهد شد.

برای اینکه در مورد کلاف میانی و نحوه اجرای آن بیشتر بدانید به مقاله کلاف میانی چیست و چه کاربردی دارد؟! سر بزنید.

معمولا با اجرای اصولی و کافی کلاف میانی مشکل لرزش به حداقل می‌رسد. اما به طور کلی دلایل دیگری نیز در وقوع لرزش تاثیرگذارند که در ادامه به شرح آن‌ها می‌پردازیم.

علت لرزش و صدای سقف تیرچه بلوک یا تیرچه یونولیت و استفاده از تیرچه دوبل

طراحی سقف در دهانه‌های بلند

از نظر معماری فضاهای مفید با دهانه‌های بلند مطلوب‌تر هستند. به همین دلیل طراحان سازه ممکن است سقف تیرچه بلوک را در دهانه‌های بلند طراحی کنند. 

در این دال بتنی معمولا اگر دهانه بیشتر از ۵ متر باشد، در صورت دویدن یا بالا پایین پریدن، ساکنین لرزش‌هایی را حس می‌کنند. پس دهانه بلند می‌تواند یک علت لرزش سقف تیرچه بلوک باشد. البته در صورت اجرای صحیح و کافی کلاف میانی این لرزش به حداقل می‌رسد.

به این نکته توجه داشته باشید که حداکثر دهانه این دال بتنی ۸ متر است. همچنین برای دهانه بیشتر از ۷ تا ۸ متر باید از تیرچه‌های دوبل استفاده کرد که در مقالهتمام نکاتی که در مورد تیرچه دوبل بتنی باید بدانید! به طور کامل در مورد آن صحبت می‌کنیم.

علت صدای سقف تیرچه بلوک یا تیرچه یونولیت

عملکرد سقف تیرچه بلوک

دال‌های بتنی از لحاظ عملکرد به دو دسته تیر‌-دال یک طرفه و دو طرفه تقسیم بندی می‌شوند.

این تفاوت عملکرد ناشی از نحوه انتقال نیروهای وارده است. در دال‌های یک طرفه، بارها در امتداد دهانه کوتاه‌تر منتقل شده و به تیر بلندتر می‌رسند.

در چنین حالتی با وجود تیرهای تکیه‌گاهی در هر چهار طرف، انتقال بارها در یک راستا انجام می‌شود. اما در سیستم تیر-دال دو طرفه بارها در دو جهت متعامد به تکیه‌گاه‌ها وارد می‌شوند. 

این سقف یک دال بتنی با سیستم تیر-دال یک طرفه است. این امر می‌تواند علت دیگر لرزش سقف تیرچه یونولیت باشد.

علت لرزش سقف تیرچه بلوک یا تیرچه یونولیت

توخالی بودن سقف تیرچه یونولیت

زمانی که لنگر خمشی به سقف وارد می‌شود، بتن زیر تار خنثی به کشش می‌افتد. بتن در برابر کشش مقاومتی ندارد، به همین علت بتن زیر تار خنثی صرفا باعث افزایش وزن دال و عملکرد نامناسب در برابر زلزله می‌شود. 

اما به وسیله روش‌هایی می‌توان بتن این قسمت را حذف کرد. وجود بلوک‌های سقفی مانند بلوک یونولیتی به عنوان المان‌های پرکننده، مقطع T شکلی برای این دال بتنی ایجاد می‌کنند.

اما این تو خالی شدن دال بتنی موجب کاهش صلبیت نسبت به دال بتنی تو پر می‌شود. صلبیت کم سقف تیرچه بلوک یکی دیگر از دلایل لرزش آن است.

علت صدا دادن سقف های یونولیتی

 

آموزش‌های اجرایی ساختمان آموزش‌هایی فراتر از کاربردی

به جمع حرفه‌ای‌ها بپیوندید!

بر روی اینجا کلیک کنید
مسیر یادگیری مهندسی عمران یک مسیر رایگان برای حرفه‌ای شدن

حتما تو این مسیر با ما همراه شو!

بر روی اینجا کلیک کنید

 

از دیگر علت های لرزش و صدای سقف تیرچه بلوک می‌توان به اجرای غیراصولی آن، میزان بارهای وارده، نوع تحرکات روی سقف، مقاومت فولاد و بتن به کار رفته، فواصل بین تیرچه‌ها و غیره اشاره کرد.

 

راه‌های حذف لرزش و صدای سقف تیرچه بلوک

۱) طراحی مناسب

طراحی مناسب قدم اول در گرفتن نتیجه مطلوب از یک سازه است. همانطور که می‌دانیم بهترین مهندسین طراح‌ افرادی هستند که با نکات اجرایی هم آشنا باشند، زیرا داشتن دانش تئوری به تنهایی کافی نبوده و سازه طراحی شده باید قابل اجرا نیز باشد.

در صورتی که دهانه سازه بلند بوده یا بار سازه زیاد باشد، اجرای کلاف میانی و استفاده از تیرچه دوبل باید لحاظ شود.

همچنین تعیین فاصله مناسب بین تیرچه‌ها، ضخامت کافی بتن پوششی، استفاده از دیگر انواع بلوک سقفی (سفالی، سیمانی، پوکه‌ای و غیر) و کف سازی اصولی از مواردی هستند که طراح باید به آن‌ها دقت کند.

برای مطالعه بیشتر در مورد اجرای سقف تیرچه و بلوک به مقاله سقف تیرچه بلوک را با فیلم و اصولی یاد بگیرید! مراجعه کنید.

همچنین در دهانه‌های بلندتر از ۸ متر اجرای این دال بتنی مناسب نبوده و باید از تیرچه‌های پیش تنیده استفاده کرد یا کلا نوع سقف را عوض کرد.

سقف‌ وافل و سقف‌های مجوف مانند یوبوت، کوبیاکس و بابل دک قابلیت اجرا در دهانه‌های بلندتر را دارند. برای اینکه در مورد نکات اجرایی هر کدام از این دال‌ها بیشتر بدانید روی نام آبی هر یک کلیک کنید.

علت لرزش و صدا دادن سقف تیرچه بلوک یا تیرچه یونولیت

۲) اجرای اصولی و حرفه‌ای سقف تیرچه یونولیت

اجرای سقف تیرچه و بلوک اصول و نکات اجرایی بسیار زیادی دارد. در صورتی که این دال بتنی به صورت اصولی و طبق ضوابط اجرا نشود، مشکلات فراوانی به همراه خواهد داشت که لرزش تنها یکی از مشکلات آن است.

به همین دلیل مهندسین جهت اجرای آن باید با این اصول آشنا باشند. ما در آموزش حرفه‌ای اجرای سقف تیرچه و بلوک همراه با فیلم‌های کارگاهی به شرح دیتیل اجرایی این دال بتنی می‌پردازیم.

این آموزش رایگان است اما برای نمایش بهتر فیلم‌های آموزش، از بستر اسپات پلیر استفاده شده است که تنها با پرداخت هزینه لایسنس به میزان ۷۰ هزار تومان به این آموزش جامع دسترسی خواهید داشت.

با کلیک بر روری تصویر زیر با سرفصل‌ها و نمونه آموزش بیشتر آشنا شوید.

آموزش سقف تیرچه و بلوک

 

سوالات متدوال

علت لرزش و صدای یونولیت سقف چیست؟

از علت های لرزش و صدای یونولیت سقف می‌توان به مواردی مانند اجرای غیر اصولی، اجرا نکردن کلاف میانی یا تای بیم، توخالی بودن و بلند بودن دهانه سقف اشاره کرد.

 

راه کاهش لرزش و صدای سقف تیرچه بلوک یا تیرچه یونولیت چگونه است؟

با طراحی مناسب و اجرای اصولی می‌توان لرزش و صدای سقف تیرچه بلوک را کاهش داد که در این مقاله به بررسی آن می‌پردازیم.

 

امیدواریم در پایان این مقاله به جواب سوال‌های خود در مورد علت لرزش و صدای سقف تیرچه بلوک رسیده باشید و از اینکه تا پایان مقاله با ما همراه بودید، تشکر می‌کنیم. نظرات خود را در مورد این مقاله با ما به اشتراک بگذارید.

مسیر یادگیری مهندسی عمران یک مسیر رایگان برای حرفه‌ای شدن

حتما تو این مسیر با ما همراه شو!

بر روی اینجا کلیک کنید

دیدگاه کاربران
 • ناشناس ۲۰ بهمن ۱۴۰۰

  سلام. سقفی به ابعاد ۷ متر دهنه به عرض ۵ متر و ۷ متر دهنه به عرض ۴ متر که برای هر کدوم یک ژوئن در نظر گرفته شده و بتن ریزی هم انجام شده و به اتمام رسیده ، راهکاری وجود دارد که میزان لرزش کم شود و مقاوم سازی شود؟؟
  اصلا جای نگرانی دارد؟ مهندس ناظر و آرماتور بندها که مشکلی نگرفتن از سقف. خودم نگرانم و چند نفر از نزدیکان گفتن چرا یک ژوئن زدین و فلان؟!!!
  تشکر

  • علی چمن لاله ۲۰ بهمن ۱۴۰۰

   سلام، وقت بخیر
   به طور کلی کلاف میانی نقش سازه‌ای ندارد فقط یکپارچگی تیرچه ها را زیاد و لرزش را کم می‌کند. اگر بار وارد بر سطحتون کمتر از ۳۵۰ کیلوگرم بر مترمربع است یک عدد کافی است.
   موفق باشید

 • مریم ۵ تیر ۱۴۰۱

  سلام وقتتون بخیرببخشیدراهکاری هست که لرزش سقف ساخته شده راکم کرددهانه سقف ۹مترهست وهنگام راه رفتن لرزه داره

  • زهرا دهقان پشتیبان آکادمی عمران ۵ تیر ۱۴۰۱

   سلام وقتتون بخیر
   بله باید از زیر، سقف به صورت ضربدری تراشیده شود و از تسمه یا میلگرد برای اتصال کنج ها به هم به صورت ضربدری استفاده شود.

 • محمد ۱۳ تیر ۱۴۰۱

  سلام سقف کار شده صدا ندارد فقط هنگام شیب بندی جابجایی مصالح کمی لرزش حس میکردیم برای جلوگیری از ترک احتمالی دوتا جک زیر تیرها زدیم لرزش برطرف شد متراژ۶متر در۱۱متر که این ۱۱ متر تقسیم شده به سه قسمت ۳متر۳٫۳متر.۴٫۲متر فقط همین چهار متری کناف میانی داره تیرچه با فوم کار شده اندازها همش رعایت شده
  دوتا تیر ۶متری داره وسط تیرها آهن ۱۸خورده دوسر هم جوشکاری شده خواستم ببینم از لحاظ ایمنی زلزله مشکلی داره یا نه اگه داره ستون وسط بزنیم با تشکر

  • زهرا دهقان پشتیبان آکادمی عمران ۱۳ تیر ۱۴۰۱

   سلام، وقت بخیر
   از باب مقابله در برابر زلزله باید طراح، متناسب با جنس خاک منطقه، کاربری و بار مصرفی نظر دهد. متاسفانه اینگونه نمیشه نظر قطعی داد.

 • اسماعیل عبدی ۱۳ شهریور ۱۴۰۱

  درود بزرگوار وقتتون بخیر
  منزل خریداری شده لرزش آنچنانی نداره ولی صدای بسیار زیادی سقف ساختمان داره گویا روی پشت بام کسی با پتک ضربه میزنه و هر نیم ساعت تکرار میشه علت چی میتونه باشه و آیا راهکاری داره صداهای ایجاد شده قطع کرد و یا به حداقل رساند
  پایدار باشید

  • زهرا دهقان پشتیبان آکادمی عمران ۱۳ شهریور ۱۴۰۱

   سلام، وقت بخیر
   اگر سقف تیرچه و بلوک هست احتمالا کلاف میانی اجرا نشده یا صلبیت سقف به دلیل کم بودن عرض جان بتن خور تیرچه و ضخامت رویه کمه. از باب سازه ای معمولا جای نگرانی نیست. و روش های بهسازی اش از زیر سقف هست و کمی دردسر داره مثلا دو تا تسمه به صورت ضربدری زیر سقف کار بشه.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *