تغییر حرفه ای اندازه فونت دایمنشن یا اندازه گذاری در اتوکد

اندازه گذاری ها در اتوکد در بعضی اوقات بزرگ و غیرقابل تحمل به نظر می آیند. در حالتی دیگر هم بسیار کوچک هستند و قابل تشخیص نیستند. در این مقاله به راه حرفه ای تغییر اندازه یا سایز فونت دایمنشن ( Dimension ) در اتوکد می پردازیم. شما یاد خواهید گرفت که چگونه در ابزار اندازه گذاری در اتوکد، تغییراتی در فونت ایجاد کنید و نقشه خود را به زیباترین و موزون ترین حالت ممکن دربیاورید. با ما همراه باشید.

 

تغییر فونت اندازه گذاری در اتوکد

در این فیلم و مطالب بعد از آن، به طور کامل تغییر اندازه فونت دایمنشن در اتوکد را یاد خواهید گرفت. 

 

آموزش اتوکد

شما در مبحث اندازه گذاری ها، تغییرات زیادی از جمله فونت می توانید انجام دهید. یکی از موارد دیگر، تغییر رنگ فونت دایمنشن هست که می توانید آموزش این کار را هم به طور کامل مشاهده کنید.

بیشتر بخوانید: بهترین روش برای تغییر رنگ دایمنشن در اتوکد

برای تغییر سایز فونت Dimension در اتوکد، ابتدا یک موضوع بکشید. شما می توانید از طریق منوی کرکره ای Dimension یا از راه های مختلف دیگر اندازه گذاری را انجام دهید.

تغییر اندازه فونت دایمنشن در اتوکد

همان طور که مشاهده می کنید، اندازه گذاری مورد نظر دو مشکل اساسی دارد. اول از همه اینکه بسیار بزرگ نوشته شده و زیبایی کار را از بین برده است. در وهله بعدی اینکه با ۴ رقم اعشار نوشته شده و شاید لازم نباشد با این تعداد اعشار نمایش داده شود. حال باید چه کرد؟

 

تغییر اندازه فونت دایمنشن از Dimension Style در اتوکد

برای تغییرات در دایمنشن ها، باید به منوی کرکره ای Format برویم و Dimension Style را انتخاب کنیم. در این حالت پنجره مورد نظر باز خواهد شد.

تغییر اندازه فونت دایمنشن در اتوکد

 

در پنجره Dimension Style مشاهده می کنید که حالت پیش فرض بر روی standard قرار دارد. برای تغییرات در این حالت، باید دکمه Modify را بزنید و به پنجره تغییرات روی دایمنشن ها وارد شوید. 

در این پنجره شما چندین سربرگ دارید که می توانید حالت های مختلفی ایجاد کنید. به سربرگ Text بروید. در اینجا شما می توانید سایز فونت دایمنشن ها را تغییر دهید.

 

آموزش‌های حوزه دفتر فنی

آموزش‌هایی فراتر از کاربردی

یک شبه ره ده ساله برو!

کلیک کنید

آموزش‌های اجرایی ساختمان

یک بار برای همیشه اصولی یاد بگیر!

به جمع حرفه‌ای‌ها بپیوندید!

کلیک کنید

 

تغییر اندازه فونت دایمنشن در اتوکد

 

شما می توانید در بخش Text Height اندازه فونت اندازه گذاری را به راحتی تغییر دهید. سعی کنید با چند بار آزمون و خطا، به بهترین اندازه برای نقشه مورد نظر خود برسید. سعی کنید که خوانایی آن حفظ شود و علاوه بر آن، بزرگتر از خود نقشه در چشم بیننده ظاهر نشود.

 

تعداد رقم اعشار در دایمنشن

برای تغییر تعداد رقم اعشار دایمنشن ها در منوی کرکره ای Format، در بخش Dimension Style وارد شوید. به بخش Modify بروید و وارد قسمت Primary Units شوید. در این بخش شما می توانید از قسمت Precision تعداد اعشار مورد نظر خود را انتخاب کنید. شما باید این کار را با توجه به نیاز خود و دقت نقشه هایی که دارید انتخاب کنید.

تغییر سایز فونت dimension در اتوکد

 

این کار باعث می شود که کار شما بسیار حرفه ای تر رسم و به بهترین شکل دیده شود. شما می توانید با همین تغییرات کوچک مثل تغییر اندازه فونت دایمنشن تمایز زیادی نسبت به نقشه های عادی در اتوکد ایجاد کنید.

 

برای مشاهده تمامی آموزش‌های حرفه‌ای و رایگان اتوکد به این صفحه سر بزنید.

آموزش های اتوکد

 

امیدواریم در پایان این مقاله به جواب سوال‌های خود رسیده باشید و از اینکه تا پایان مقاله با ما همراه بودید، تشکر می‌کنیم. نظرات خود را در مورد این مقاله با ما به اشتراک بگذارید.

مسیر یادگیری مهندسی عمران

یک مسیر رایگان برای حرفه‌ای شدن

حتما تو این مسیر با ما همراه شو!

کلیک کنید
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *