سقف یوبوت و تمام ریزه‌کاری‌های آن همراه با فیلم در یک مقاله

عمل به آیین نامه اجرایی سقف یوبوت از مواردی است که در عرصه ساخت و اجرای این سقف ها بسیار اهمیت دارد. نکته قابل توجه این است که بسیاری از فعالان در زمینه اجرا و طراحی با این نوع آیین نامه‌ها آشنایی کامل نداشته و در بسیاری از موارد با مشکلات بزرگی مواجه می‌شوند. در این مقاله به تمام ضوابط اجرایی سقف یوبوت اشاره کردیم و در آخر مقاله نیز دانلود فایل PDF آیین نامه سقف یوبوت امکان پذیر است.

 

آنچه در این مقاله می آموزید:

فیلم کارگاهی بررسی سقف یوبوت

سقف یوبوت چیست ؟

آیین نامه سقف یوبوت

نکات استفاده از قالب در آیین نامه سقف یوبوت

بتن ریزی سقف یوبوت

عملکرد لرزه‌ای سقف یوبوت

الزامات کلی سقف یوبوت

دانلود فایل pdf آیین نامه سقف یوبوت

 

فیلم کارگاهی بررسی سقف یوبوت

در فیلم زیر نکات حرفه‌ای مربوط به سقف یوبوت را بررسی می‌کنیم. با دیدن فیلم زیر این مقاله را با دید بهتری بخوانید.

سقف یوبوت چیست ؟

سقف یوبوت نوعی دال مجوف است.

مجوف به معنای میان تهی است. سقف‌های دال مجوف سقف‌هایی هستند که داخل ضخامت دال با اشیا پرکننده پر شده و از بتن خالی است.

در اجرای دال‌های مجوف از پرکننده‌های پلاستیکی به جای بتن میانی دال استفاده می شود و این جایگزینی، وزن مرده  سقف  را کاهش می‌دهد.

از دیگر انواع دال مجوف می‌توان به سقف‌های کوبیاکس و بابل دک اشاره کرد.

سقف یوبوت چیست ؟

آیین نامه سقف یوبوت

آیین نامه سقف یوبوت دستورالعمل های اجرایی سقف یوبوت است که مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با عنوان ( الزامات فنی سیستم سقف بتن مسلح مجوف با تیرچه دو طرفه با استفاده از قالب های ماندگار ) منتشر کرده است.

در این سیستم، از محصول U-Boot که نوعی قالب توخالی ماندگار از جنس پلی پروپیلن است برای ساخت سقف های بتن مسلح دوطرفه مجوف استفاده می شود.

این قالب های ماندگار، بین شبکه آرماتوربندی لایه زیرین و لایه فوقانی سقف قرار می گیرند و در نهایت مقطع دال سقف به شکل I در می آید.

 

 

در ادامه تمام بند‌های آیین نامه با دسته بندی مشخص و توضیحات تکمیلی ذکر شده و در انتها نیز می‌توانید فایل pdf آن را دانلود کنید.

دانلود آیین نامه سقف یوبوت

نکات استفاده از قالب در آیین نامه سقف یوبوت

در ادامه تعدادی از ضوابط مهم استفاده از قالب یوبوت و قالب بندی سقف یوبوت را بررسی می‌کنیم.

قالب های یوبوت باید به صورت احجام کاملا بسته از هر طرف تولید شوند تا از ورود بتن به داخل آن‌ها جلوگیری شود.

مشخصات فنی قالب ماندگار پلی پروپیلنی (PP) مورد استفاده، باید بر مبنای استاندارد BBA انگلستان باشد.

فاصله بین قالب های U-Boot نباید از ۱۰ سانتی متر کمتر باشد.

پایه های اطمینان و شمع بندی مورد استفاده در اجرای این نوع سقف باید قابلیت اعمال خیز منفی کافی قبل از بتن ریزی را داشته باشد.

منظور نمودن بارهای حین اجرا در استفاده از این نوع قالب ضروری است.

قالب های ماندگار باید در دو امتداد مستقیم عمود بر هم قرار گیرند و تمهیدات لازم برای جلوگیری از هر گونه حرکت قالب ها در حین بتن ریزی در نظر گرفته شود.

دانلود آیین نامه سقف یوبوت

بتن ریزی سقف یوبوت

بتن ریزی کل مقطع سقف شامل فضای زیر، بین و بالای قالب ها باید از آغاز تا پایان به صورت عملیاتی پیوسته انجام شده و از به وجود آمدن اتصال سرد بین لایه ها احتراز شود.

در برخی موارد برای جلوگیری از بالا آمدن قالب ها و به هم خوردن تراز آن‌ها هنگام بتن ریزی، عملیات بتن ریزی در دو مرحله انجام می‌شود. در مرحله اول بتن ریزی تا زیر قالب ها یا گاهی تا تراز میانی قالب‌ها انجام شده و در مرحله دوم بتن ریزی تکمیل می‌شود. در صورتی که فاصله زمانی این دو مرحله بتن ریزی زیاد شود درز سرد ایجاد می‌شود.

تمهیدات لازم به منظور پر شدن کامل زیر قالب های توخالی ماندگار با بتن و تأمین کیفیت مناسب بتن در نظر گرفته شود و حداقل ضخامت بتن در بالا و پایین قالب ها ۵ سانتی متر است.

برای مطالعه بیشتر در مورد جزئیات اجرای سقف یوبوت به مقاله صفر تا صد نکات اجرایی سقف یوبوت + جزئیات مراجعه کنید.

 

آموزش‌های اجرایی ساختمان

آموزش‌های فراتر از کاربردی

به جمع حرفه‌ای‌ها بپیوندید!

کلیک کنید

مسیر یادگیری مهندسی عمران

یک مسیر رایگان برای حرفه‌ای شدن

حتما تو این مسیر با ما همراه شو!

کلیک کنید

 

عملکرد لرزه‌ای سقف یوبوت

استفاده از این نوع سقف بتنی در ساختمان های با اسکلت بتن مسلح مندرج در استاندارد ۲۸۰۰ ایران مجاز است.

دقت کنید مطابق استاندارد ۲۸۰۰ ایران، استفاده از این نوع سیستم سقف به همراه ستون های بتن آرمه (دال تخت) در صورتی مجاز است که مقابله با انواع نیروهای جانبی وارده مانند زلزله توسط دیوارهای برشی بتن مسلح تأمین شود.

لازم است ضوابط و محدودیت های لرزه ای مربوط به این ساختمان ها مطابق استاندارد ۲۸۰۰ ایران و مبحث نهم مقررات ملی ساختمان ایران با عنوان (طرح و اجرای ساختمان های بتن آرمه) رعایت شود. در طراحی، ساخت و اجرای اسکلت این ساختمان ها، ضوابط مبحث نهم مقررات ملی ساختمان ایران و آیین نامه ACI 318-08 رعایت شود.

بارگذاری ثقلی و لرزه ای به ترتیب باید بر اساس مبحث ششم مقررات ملی ساختمان ایران با عنوان «بارهای وارد بر ساختمان» و استاندارد ۲۸۰۰ ایران اعمال شود.

طرح لرزه ای دیافراگم سقف و کنترل کفایت عضو لبه دیافراگم (chord) و عضو جمع کننده (collector) باید مطابق آیین نامه های معتبر بین المللی مانند ACI318-08 و ASCE7-10 صورت گیرد. کلیه اعضا در مسیر انتقال نیروهای دیافراگم (در حین اعمال بارهای زلزله) به سیستم باربر جانبی باید مقاومت کافی را دارا باشند.

همواره باید در محل اعضاء جمع کننده (collector) تیر بتن آرمه پیش بینی شود و در غیر این صورت ضروری است به منظور تضمین عملکرد مناسب دیافراگم سقف، قالبهای U-Boot در عرضی که طبق محاسبات تعیین می شود حذف و آرماتور گذاری طولی به همراه خاموت گذاری در مقطع توپر (تیر مدفون) انجام گیرد.

دانلود آیین نامه سقف یوبوت

الزامات کلی سقف یوبوت

در محاسبه، طراحی، ساخت و اجرای این سیستم دال بتنی باید ضوابط مبحث نهم مقررات ملی ساختمان ایران و آیین نامه ACI 318-08 رعایت شود.

در حالت بزرگ بودن دهانه و وجود نیرو های ثقلی قابل ملاحظه، در نظر گرفتن تمهیدات لازم به منظور کنترل برش سوراخ کننده (برش پانچ) بسیار حائز اهمیت می باشد و باید ضوابط مبحث نهم مقررات ملی ساختمان ایران و آیین نامه ACI 318-08 در این زمینه کنترل و رعایت شود.

تأمین ضوابط دیافراگم صلب در این سیستم سقف با توجه به استاندارد ۲۸۰۰ ایران الزامی است.

اتصال این سیستم سقف به اسکلت سازه ای ساختمان باید به گونه ای باشد که بارهای ثقلی و جانبی وارده به راحتی توسط سیستم دال تحمل شده و به اسکلت سازه ای ساختمان منتقل شود.

رعایت محدودیت ابعاد بازشوهای دال و همچنین تمهیدات لازم در اطراف بازشوها باید بر اساس مبحث نهم مقررات ملی ساختمان ایران و آیین نامه ACI 318-08 لحاظ شود. پیش بینی المان های مرزی در اطراف بازشوها و لبه دال حسب مورد انجام گیرد.

رعایت تمهیدات لازم از نظر دوام و پایایی در شرایط مختلف اقلیمی و محیط های خورنده ایران الزامی است.

در نظر گرفتن جزئیات دقیق مسیر و محل نصب کلیه اقلام تأسیسات مکانیکی و برقی در مرحله طراحی و اجرای سقف، ضروری است.

کلیه مصالح و اجزا در این سیستم اعم از معماری و سازه ای از حیث دوام، بهداشتی و زیست محیطی باید بر مبنای مقررات ملی ساختمان ایران و یا آیین نامه های ملی یا معتبر بین المللی شناخته شده و مورد تأیید به کار گرفته شوند.

الزامات مربوط به انرژی باید مطابق مبحث نوزدهم آیین نامه های ملی ساختمان ایران با عنوان (صرفه جویی در مصرف انرژی) رعایت شود.

رعایت مبحث سوم مقررات ملی ساختمان ایران با عنوان «حفاظت ساختمان ها در مقابل حریق» و همچنین الزامات نشریه شماره ۴۴۴ مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی مربوط به مقاومت اجزای ساختمان در مقابل حریق با در نظر گرفتن تعداد طبقات، ابعاد ساختمان، کاربری و وظیفه عملکردی اجزا ساختمانی الزامی است.

صدا بندی هوابرد و کوبه ای دال بین طبقات باید مطابق مبحث هجدهم آیین نامه ملی ساختمان ایران با عنوان «عایق بندی و تنظیم صدا» تأمین شود.

 

دانلود فایل pdf آیین نامه سقف یوبوت

برای دانلود فایل آیین نامه سقف یوبوت بر روی لینک زیر کلیک کنید.

دانلود آیین نامه سقف یوبوت

 

امیدواریم در پایان این مقاله به جواب تمام سوال‌های خود در مورد ضوابط آیین نامه سقف یوبوت رسیده باشید و از اینکه تا پایان مقاله با ما همراه بودید، تشکر می‌کنیم. نظرات و تجربیات خود را در مورد این مقاله با ما به اشتراک بگذارید.

مسیر یادگیری مهندسی عمران

یک مسیر رایگان برای حرفه‌ای شدن

حتما تو این مسیر با ما همراه شو!

کلیک کنید
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *