فهرست بهای تجمیعی راه و باند و تعدیل آن + فیلم بررسی

امروزه بیشتر پروژه های راهسازی با استفاده از فهرست بهای تجمیعی راه و باند برآورد می شوند. مهندسین دفترفنی که در حوزه راه سازی کار می کنند حتما باید علاوه بر فهرست بهای پایه راه و باند بر فهرست بهای تجمیع شده راه و باند هم مسلط باشند. در این مقاله هر آنچه که باید از فهرست بها تجمیعی و نحوه محاسبه تعدیل آن بدانید را به طور کامل و با مثال شرح می‌دهیم. 

 

آنچه در این مقاله می آموزید:

شرح فهرست بهای تجمیعی راه و باند

فهرست بهای تجمیعی راه و باند چیست ؟

توضیح فهرست بهای تجمیعی راه و باند با یک مثال 

کلیاتی در مورد فهرست بهای تجمیع شده راه و باند 

دانلود فهرست بهای تجمیعی راه و باند

نحوه محاسبه تعدیل فهرست بهای تجمیعی

 

شرح فهرست بهای تجمیعی راه و باند

پیش از خواندن ادامه مطلب فیلم زیر را مشاهده کرده تا با فهرست بهای تجمیعی آشنا شوید.

فهرست بهای تجمیعی راه و باند چیست ؟

اگر بخواهیم فهرست بهای تجمیعی راه و باند را در یک جمله ساده توصیف کنیم، باید بگوییم همانند فایل zip شده ردیف های فهرست بها است. 

حتما با فهرست بهای پایه آشنایی دارید. می دانید هر فهرست بها از چند فصل و هر فصل از چندین ردیف تشکیل شده است. در هر ردیف شرح فعالیت مورد نظر و بهای واحد آن، توسط سازمان برنامه و بودجه تعیین شده است. برآورد نهایی یک فعالیت از جمع مبلغ ردیف های فهرست بهای پایه بدست می آید.

حال اگر تمام این ردیف ها را در هم تجمیع کنیم فهرست بهای تجمیعی بدست می آید. یعنی به جای اینکه بگوییم ساخت تونل چه مقدار هزینه حفاری، چه مقدار هزینه بتن ریزی، چه مقدار هزینه آرماتوربندی و غیره دارد. می گوییم اجرای تونل متر طولی چه قدر هزینه دارد.

در واقع با تقسیم قیمت نهایی حاصل از فهرست بهای پایه، پیمانکار پول خود را به صورت متر طول تمام شده می گیرد. 

در زیر تصویری از فصل تونل فهرست بهای تجمیعی راه و باند را مشاهده می کنید:

فهرست بهای تجمیعی راه و باند

سوالات زیادی در ذهنتان شکل گرفته که تا انتهای مقاله به آن ها پاسخ می دهیم اما باید مفهوم فهرست بهای تجمیع شده راه و باند را به خوبی درک کنید. در ادامه مثال دیگری می زنیم تا با مفهوم آن بیشتر آشنا شوید.

 

توضیح فهرست بهای تجمیعی راه و باند با یک مثال دیگر :

فرض کنید می خواهید هزینه احداث یک پل را بدست بیاورید.

در برآورد معمولی به کمک فهرست بهای پایه، احداث پل را به بخش هایی چون پی کنی، آرماتوربندی، قالب بندی، بتن ریزی، اجرای هندریل، آسفالت و غیره تقسیم می کنید. 

هرکدام از این قسمت ها از جمع مقادیر مختلفی بدست می آیند. مثلا در آیتم بتن ریزی، حجم بتن مصرفی برای فونداسیون، ستون ها، سرستون ها، تیرهای بتنی، تابلیه و قرنیز محاسبه می شود. در نهایت شما از جمع مبلغ ردیف های فهرست بها به یک مبلغ نهایی برای احداث این پل می رسید.

اگر مبلغ نهایی را بر مترمربع پل احداثی تقسیم کنیم مبلغ احداث هر مترمربع پل بدست می آید.

اگر پل شما ۳۰ متر طول و ۱۰ متر عرض داشته باشد و مبلغ برآورد پایه ۹۰۰ میلیون تومان باشد. هزینه احداث هر مترمربع پل ۳ میلیون تومان است.

فهرست بهای تجمیعی راه و باند

کلیاتی در مورد فهرست بهای تجمیع شده راه و باند 

در سال ۹۱ بخشنامه انعقاد پیمان بر اساس فهرست بهای تجمیع شده راه، باند فرودگاه و زیرسازی راه آهن به دستگاه های اجرایی، مهندسان مشاور و پیمانکاران ابلاغ شد.

این بخشنامه برای انعقاد پیمان پروژه های مربوط به رشته راه و ترابری است. کارهایی مانند احداث پل، تونل، راه، دیوارحائل، اجرای زیر اساس و اساس و آسفالت به وسیله این فهرست بها برآورد می‌شوند.

 

آموزش‌های حوزه دفتر فنی

آموزش‌هایی فراتر از کاربردی

به جمع حرفه‌ای‌ها بپیوندید!

کلیک کنید

مسیر یادگیری مهندسی عمران

یک مسیر رایگان برای حرفه‌ای شدن

حتما تو این مسیر با ما همراه شو!

کلیک کنید

 

دانلود فهرست بهای تجمیعی راه و باند

با کلیک روی دکمه زیر می توانید بخشنامه مربوط به فهرست بهای تجمیعی راه و باند را دانلود کنید.

 

دانلود بخشنامه مربوط به فهرست بهای تجمیعی راه و باند

این بخشنامه شامل موارد زیر است :

موافقتنامه در ۵ ماده

شرایط عمومی و شرایط خصوصی در ۱۳ ماده  

ردیف‌های تجمیع شده در ۸ فصل

فهرست بهای تجمیع شده راه و باند

فصول فهرست بهای تجمیع شده راه و باند عبارتند از :

تخریب

عملیات زیرسازی راه، باند فرودگاه و راه اهن

زیر اساس و اساس

عملیات آسفالت

تجهیزات ایمنی و علائم ترافیکی

ابنیه کوچک

پل های بزرگ

تونل

برخلاف هر ردیف پایه که شرح آن کاملا مشخص است، شرح ردیف های فهرست بهای تجمیعی بستگی به عملیات مورد نظر دارد. در مثال تونل و پل دیدید که شرح ردیف های آن جاخالی دارد تا با توجه به شرایط پیمان پر شود.

 

آیا برآورد کارهای مربوط به رشته راه و ترابری فقط باید به صورت تجمیعی باشد؟ 

خیر، برای پروژه هایی که مبلغ برآورد آن ها بر اساس آخرین فهرست بهای پایه راه، باند فرودگاه و زیرسازی راه آهن ابلاغ شده، بیشتر از ۲۰۰ برابر حد نصاب معاملات متوسط باشد، انعقاد پیمان به طور مستقیم بر اساس فهرست بهای پایه نیز مجاز است.

به طور مثال این مبلغ در سال ۹۸ می شود ۲۰۰ برابر ۳۲۸ میلیون تومان یعنی ۶۵ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان. برآورد هر پروژه ای بیشتر از این مقدار باشد، دستگاه اجرایی می تواند به صورت مستقیم، بر اساس فهرست بهای پایه قرار داد ببندد.

 

دانلود حد نصاب معاملات سال ۹۸

 

این مبلغ در سال ۹۹ می شود ۲۰۰ برابر ۴۵۰میلیون تومان یعنی ۹۰ میلیارد تومان.

 

دانلود حد نصاب معاملات سال ۹۹

 

پیمانکار پس از اتمام هر مترمربع یا مترطول از موضوع پیمان پول خود را می‌گیرد؟

جواب خیر است. کارفرما با توجه به پیشرفت کار در هر مرحله درصدی از هزینه احداث یک مترطول تونل یا یک مترمربع پل را به پیمانکار پرداخت می کند. مثلا در موضوع احداث پل، ۲۰ درصد برای پی کنی، ۳۰ درصد اجرای ستون ها، ۴۰ درصد اجرای تیرها و تابلیه و ۱۰ درصد برای کارهای متفرقه در نظر می گیرد.

حال هرکدام به بخش های کوچکتر تقسیم می شوند. مثلا در اجرای ستون‌ها : ۳۰ درصد آرماتوربندی، ۳۰ درصد قالب بندی، ۴۰ درصد بتن ریزی در نظر گرفته می شود. مجدد هر یک از این درصد بندی ها به پارامترهای ریزتری تقسیم می شوند تا کار برای پرداخت صورت وضعیت پیمانکار راحت تر باشد.

تمامی این درصدها با جزئیات در جدول درصد پیشرفت کار، ضمیمه اسناد مناقصه است و پیمانکار با بررسی نحوه پرداخت کارفرما پیشنهاد خود را برای شرکت در مناقصه ارائه می کند.

 

 صورت وضعیت تجمیعی پیمانکار به چه صورت است ؟

ارائه صورت وضعیت تجمیعی بسیار ساده تر از ارائه صورت وضعیت معمولی است. یک مهندس دفترفنی مسلط بر این صورت وضعیت، در مدت خیلی کوتاهی می تواند صورت وضعیت را آماده کند. چرا که تنها درصد و مقدار پیشرفت کار را مشخص می کند.

اصلا لازم نیست که مقدار پی کنی، آرماتوربندی، قالب بندی و بتن ریزی انجام شده را محاسبه کند. چرا که کارفرما هزینه پیمانکار را با توجه به مترمربع یا مترطول تمام شده کار می دهد نه مقدار آرماتوربندی و بتن ریزی و غیره.

 

نحوه محاسبه تعدیل فهرست بهای تجمیعی

در ابتدای مقاله گفتیم فهرست بهای تجمیع شده مثل یک فایل zip شده از ردیف های پایه است. در ادامه گفتیم در نوشتن صورت وضعیت کارکرد اصلا نیازی به محاسبه مقدار کارهای انجام شده نیست.

اما وقتی مقدار هر ردیف فهرست بها را نداریم چگونه تعدیل آن صورت وضعیت را محاسبه کنیم؟
وقتی صورت وضعیت کارکرد مترمربعی نوشته می شود دیگر شاخص فصلی به چه کار می اید؟

در پاسخ به این سوالات باید بگوییم : فایل zip شده را باز کنید.

اگرچه ما برای نوشتن صورت وضعیت کارکرد به محاسبه مقادیر نیازی نداریم. اما برای نوشتن صورت وضعیت تعدیل باید مقدار آرماتور مصرفی، بتن ریزی و غیره را بدانیم. البته نیازی نیست که همه موارد را محاسبه کنیم و تنها چند موردی که بخشنامه فهرست بهای تجمیعی ذکر می کند کفایت می کند.

در ابتدای بخشنامه فوق نحوه محاسبه تعدیل فهرست بهای تجمیعی توضیح داده شده است. توضیح داده شده که مبلغ هر فصل فهرست پایه چگونه از دل فهرست بهای تجمیعی بیرون کشیده می شود.

برای مثال:

مبلغ فصل ۱ فهرست بهای پایه راه و باند (تخریب) : مبلغ کارکرد صورت وضعیت مربوط به فصل اول فهرست تجمیعی

مبلغ فصل ۱۲ فهرست بهای پایه راه و باند (بتن ریزی) : حجم بتن مصرفی منظور شده در کارکرد صورت وضعیت، ضرب در بهای واحد ۱۲۰۱۰۵ در فهرست پایه، ضرب در ضریب پینهادی کل

پس از اینکه مبلغ تک تک فصول پایه به دست آمد، تعدیل صورت وضعیت تجمیعی مشابه صورت وضعیت فهرست بهایی نوشته می‌شود.

 

برای مشاهده آموزش حرفه‌ای صورت وضعیت نویسی و تفسیر فهرست بها روی تصویر زیر کلیک کنید. آموزش جامع محاسبه تعدیل نیز به عنوان هدیه ویژه در کنار این آموزش ارائه می‌شود.

آموزش صورت وضعیت نویسی

 

امیدواریم در پایان این مقاله به جواب سوال‌های خود رسیده باشید و از اینکه تا پایان مقاله با ما همراه بودید، تشکر می‌کنیم. نظرات خود را در مورد این مقاله با ما به اشتراک بگذارید.

مسیر یادگیری مهندسی عمران

یک مسیر رایگان برای حرفه‌ای شدن

حتما تو این مسیر با ما همراه شو!

کلیک کنید
دیدگاه کاربران
 • الناز ۲۶ خرداد ۱۳۹۹

  خیلی توضیحات خوبی بود ولی ردیفهایی از فرهست بهای پایه که تو جدول بخشنامه تعدیل فهرست تجمیعی نیست رو چطور باید حساب کنیم؟ مثلا تعدیل فصل ۵ من دارم الان که تجهیزات ایمنی و علائم ترافیکیه

  • آواتار
   پشتیبانی آکادمی عمران ۲۷ خرداد ۱۳۹۹

   سلام، ممنون از نظرتون
   اگر به فهرست بهای تجمیع شده راه مراجعه کنید، در صفحه ۳ از ۳ جدول شماره ۱ با عنوان جدول تطبیقی را مشاهده می کنید. ردیف ۱۱ این جدول نوشته مبلغ صورت وضعیت منهای جمع مبالغ فوق از شاخص کلی رشته راه محاسبه می شوند. برای تجهیزات ایمنی و علائم ترافیکی هم این چنین است. چون قابل تطبیق نیست از شاخص کلی راه محاسبه می شوند.

 • الناز ۸ مرداد ۱۳۹۹

  سلام تو بند ۴ فهرست تجمیعی گفته شده اگر وزن رشته راه و باند نسبت به برآورد کل بیش از ۶۰% باشه باید از فهرست تجمیعی استفاده کرد فقط من میخوام ببینم نسبت وزن باید با لحاظ ضریب بالاسری باشه یا بدون اون؟ یعنی تو جدول ۴ برآورد رشته راه، تقسیم بر برآورد کل با ضریب بالاسری میشه یا بدون ضریب بالاسری؟

  • آواتار
   پشتیبانی آکادمی عمران ۹ مرداد ۱۳۹۹

   سلام
   با توجه به اینکه ضریب بالاسری مربوط به کارهای عمومی مانند هزینه های دفتر، حسابدار، مهندسین امور مناقصات و سایر هزینه هایی است که به یک پروژه خاص تعلق ندارد، هزینه بالاسری برای دو فهرست بهای مختلف یکسان است. شرح هزینه های مربوط به بالاسری در پیوست فهرست بها پایه هست.

   پس فرقی ندارد که با ضریب بالاسری حساب کنید یا بدون آن چون نسبت است. ولی اگر تحت شرایط خاص، ضریب بالاسری دو فهرست بها متفاوت باشد باید ضریب بالاسری را هم در نظر بگیرید.
   چراکه برآوردی که از اجرای پروژه می شود یعنی هزینه ای که کارفرما به پیمانکار پرداخت می کند با احتساب هزینه های بالاسری و دیگر ضرایب مربوطه است.

 • محمد ۲۲ شهریور ۱۳۹۹

  سلام
  ببخشید آیا برای نوشتن تعدیل یا صورت وضعیت تجمیعی یا مبالغ اضافه کار به آنالیز پایه و ضرائب فصلی پایه هم احتیاج هست یا خیر؟
  متشکرم

  • آواتار
   پشتیبانی آکادمی عمران ۲۲ شهریور ۱۳۹۹

   سلام
   بله، به طور مثال مقدار میلگرد مصرفی در مبلغ ایتم مورد نظر فهرست بها قرارداد ضرب شده و در ضرایبی که به آن فصل تعلق می گیرند نیز ضرب می شوند. این ضرایب شامل ضریب جزء فصل، منطقه، بالاسری و غیره است.

 • محمد ۲۲ شهریور ۱۳۹۹

  سلام
  ببخشید آیا برای نوشتن تعدیل یا صورت وضعیت تجمیعی یا مبالغ اضافه کار به آنالیز پایه و ضرائب فصلی پایه هم احتیاج هست یا خیر؟
  متشکرم

  آیا در قراردادهای تجمیعی بغیر از آنالیز تجمیعی آنالیز پایه هم لازم است؟
  چرا؟

  • آواتار
   پشتیبانی آکادمی عمران ۲۲ شهریور ۱۳۹۹

   اگر تمام آیتم های قرارداد از آیتم های فهرست بها تجمیعی باشند، یعنی فهرست بها قرارداد، تجمیعی باشد، آنالیز هر یک از آیتم های تجمیعی جداگانه بر اساس چهار عامل نیروی انسانی، مصالح، ماشین آلات و ابزار و حمل و نقل انجام میشه و نیازی به آنالیز ایتم های پایه نیست. اگرچه هر یک از آیتم های تجمیعی از مجموع چند آیتم پایه تشکیل شده ولی می توانید تمام آیتم های پایه را در قالب یک آیتم تجمیعی انالیز کنید.

 • Laurence ۷ آبان ۱۳۹۹

  این مطلب حرف نداشت

  • آواتار
   پشتیبانی آکادمی عمران ۱۳ آبان ۱۳۹۹

   ممنون از نظرتون. موفق باشید

 • نهال ۱۶ آبان ۱۳۹۹

  میتونم شماره شما رو داشته باشم؟ ❤️❤️❤️

  • علی چمن لاله ۱۶ آبان ۱۳۹۹

   با سلام، وقت بخیر
   از طریق هر کدام از راه های زیر که مایل بودید می توانید با من در ارتباط باشید تا در این مورد صحبت کنیم.
   با شماره دفتر ۴۴۱۵۸۸۲۱ تماس بگیرید به بنده وصل می کنند.
   به ایمیل [email protected] شماره تماس خودتون رو بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.
   در سایت ثبت نام کنید و از بخش حساب کاربری تیکت بذارید.
   موفق باشید.

 • پائیزه ۱۷ آبان ۱۳۹۹

  این مطلب حرف نداشت

 • روان ۱۸ آبان ۱۳۹۹

  خیلی سایت خوبی دارین

  • آواتار
   پشتیبانی آکادمی عمران ۲۰ آبان ۱۳۹۹

   ممنون از محبت و اعتمادتون به آکادمی عمران

 • قاسم ۳ دی ۱۳۹۹

  سلام خسته نباشید، یه سوال داشتم و اون اینکه مصالح پایکار که از فهرست بهای پایه راه باند تو صورت وضعیت تجمیعی راه نوشته میشه چطور تعدیل میشه ؟

  • آواتار
   نگار بادی پشتیبانی آکادمی عمران ۳ دی ۱۳۹۹

   سلام، وقت بخیر
   مصالح پای کار در صورت وضعیت تجمیع شده راه و باند نیز مانند صورت وضعیت فهرست بهایی مشابه سایر آیتم های پایه و غیر پایه با ضریب فصلی تعدیل می شوند.
   برای اطلاعات بیشتر به مقاله ” تمام نکات زیرپوستی مصالح پای کار زیر ذره بین آکادمی عمران ” یا ” آموزش جامع محاسبه تعدیل” مراجعه کنید.

   • قاسم ۳ دی ۱۳۹۹

    منظورم این بود از چه شاخصی استفاده میکنیم ؟ آیتمهای پایکار در صورت وضعیت تجمیعی از شاخص کل تعدیل میشه یا شاخص‌های مربوطه در فهرست بهای پایه ؟

    • علی چمن لاله ۳ دی ۱۳۹۹

     سلام
     بسته به نوع مصالح از فصل مربوطه. به طور مثال شن و ماسه و سیمان از فصل بتن درجا تعدیل می شوند. یعنی با شاخص فصل بتن درجا، نه شاخص کلی
     موفق باشید.

   • ارش ۱۸ تیر ۱۴۰۰

    خیر اشتباهه مصالح پای کار با ضریب پیشنهادی کل تجمیعی تعدیل میخوره

    • علی چمن لاله ۱۸ تیر ۱۴۰۰

     با سلام
     متاسفانه اشتباه می‌فرمایید.
     لطفا دستورالعمل تعدیل را ملاحظه کنید.
     تعدیل مصالح پای کار از فصل مورد اجرا پرداخت میشه. به طور مثال شن و ماسه و سیمان با ضریب جزء فصل بتن و شاخص آن فصل تعدیل می‌شود.
     موفق باشید

    • علی چمن لاله ۱۸ تیر ۱۴۰۰

     در این باره می‌توانید به استعلام سازمان برنامه و بودجه با شماره نامه ۵۶۲۳۰۵ و تاریخ ۹۵/۰۳/۲۵ مراجعه کنید. به صراحت نوشته شده است.
     موفق باشید

 • فرهاد ۸ دی ۱۳۹۹

  با سلام.در فهرست تجمیعی در مورد فصل ۶ و ۷ گفته شده که طبق ساختار شکست پرداخت انجام میشه.با توجه به این موضوع و اینکه بهای واحد آیتم تو این فصلها به دلیل غیر قابل استناد بودن ریز محاسبات آیتم برای طرفین قرارداد تکلیف در مورد مقدار آیتم چیه؟یعنی اگر فرضا پل تو برآورد اولیه ۲۰۰۰ مترمربع محاسبه شده باشه ولی بعد از انجام کار طبق نقشه ها سطح پل ۲۲۰۰ مترمربع و یا ۱۸۰۰ متر مربع باشه تکلیف چیه؟

  • آواتار
   پشتیبانی آکادمی عمران ۹ دی ۱۳۹۹

   با سلام
   با توجه به اینکه شما برای هر مترمربع پل قیمت داده اید، با تغییر مقدار کار تا سقف ۲۵ درصد افزایش یا کاهش طبق ماده ۲۹ شرایط عمومی پیمان به شما پرداخت خواهد شد. یعنی در نهایت ۲۲۰۰ یا ۱۸۰۰ ضرب در بهای واحد هرمترمربعی که اجرا کردید به شما پرداخت خواهد شد.

   موفق باشید.

 • 1 ۲۴ دی ۱۳۹۹

  سلام برای وارد کردن براورد در تدکار به شکل تجمیعی چکار باید کرد؟

  • علی چمن لاله ۲۵ دی ۱۳۹۹

   سلام، وقت بخیر
   در گوگل عبارت “تجمیعی تدکار” رو جستجو بفرمایید. خود تدکار راهنمای استفاده از آن برای فهرست بهای تجمیع شده راه رو داره.
   موفق باشید.

 • سهراب شکیبا ۳۰ دی ۱۳۹۹

  با سلام و خسته نباشید یک سوال داشتم
  اگر مقادیر کار به فرض مقدار آرماتور مصرفی و یا مقدار بتن در حین اجرای کار به هر دلیل مورد تائید کارفرما تغییر کنه چجوری این تغییر در مبلغ متر مربع پل تاثیرشو نشون میده البته سوالم بصورت کلی براه همه تغییرات احجام ریز کار نسبت به برآورد اولیست ؟ ممنون

  • آواتار
   نگار بادی پشتیبانی آکادمی عمران ۳۰ دی ۱۳۹۹

   سلام، وقت بخیر
   هزینه تغییر احجام کاری خارج از نقشه های منضم به پیمان از فهرست بهای پایه منضم به پیمان جداگانه پرداخت می گردد.
   موفق باشید.

 • جعفر ۲۶ بهمن ۱۳۹۹

  با سلام.
  در صورت خرید کل پکیج شما، مبلغ چقدره؟ با تخفیف لطفا.

  • آواتار
   نگار بادی پشتیبانی آکادمی عمران ۲۶ بهمن ۱۳۹۹

   سلام، لطفا تماس بگیرید تا مشاورین ما راهنماییتون کنند.
   ۰۲۱-۴۴۱۵۸۸۲۱

 • نیما ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰

  سلام
  مشکل من دقیقا اینجاست که نمیدونم قیمت پایه چجوری از دل فهرست بها بیرون میاد؟ مثلا چندین آیتم شامل بتن ریزی میشه با قیمت های متفاوت اما کدوم رو در نظر بگیرم آیا مبلغ تجمعی آیتم هست یا نه را نمیدانم

  • علی چمن لاله ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰

   سلام، وقت بخیر
   سوالتون رو خیلی گنگ پرسیدید. اما هر آیتم فهرست بهای تجمیع شده راه و باند از چند آیتم فهرست بهای پایه تشکیل شده است. مثلا آیتم اجرای دیوار حائل بتنی در فهرست بها تجمیع شده راه و باند از قالب بندی، پی کنی، آرماتوربندی، بتن ریزی و غیره در فهرست بهای پایه تشکیل شده است.
   موفق باشید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *