X

دستور مساحت در اتوکد از صفر تا صد همراه با فیلم و عکس

در خیلی از مواقع ما نیاز به محاسبه مساحت در اتوکد داریم که ممکن هست این شکل‌ها و موضوعات مورد نظر ما، اشکال نامنظم باشند و نیاز به محاسبه مساحت اشکال نامنظم در اتوکد باشد. به همین خاطر از چندین روش و دستور مساحت در اتوکد استفاده می‌شود که در این مقاله هرکدام از روش‌ها را به صورت کامل بررسی می‌کنیم. با ما همراه باشید.

 

محاسبه مساحت در اتوکد

همانطور که گفتیم، روش‌های مختلفی برای این کار وجود دارد. پیشنهاد می‌کنیم ابتدا فیلم این مقاله را مشاهده کنید تا با نحوه اندازه گیری‌های مختلف محیط و مساحت در اتوکد آشنا شده و سپس با دید بهتری به مطالعه ادامه مقاله بپردازید.

دستور مساحت در اتوکد

برای به دست آوردن مساحت در اتوکد یا محیط موضوعی، معمولا از سه روش aa، lisp و list می‌توان استفاده کرد که در ادامه مقاله، به توضیحات هر کدام از آن‌ها می‌پردازیم.

بدست آوردن مساحت در اتوکد از طریق دستور Area

در صورتی که شکل مورد نظر به صورت polyline رسم نشده باشد، از این دستور می‌توانید استفاده کنید. برای اجرای دستور Area در اتوکد باید aa را  تایپ و سپس اینتر را بزنید. در این حالت در دستور Area هستید. باید روی گوشه‌های شکل مورد نظر کلیک کنید و بعد از اینکه دوباره روی نقطه‌ی اول کلیک کردید،اینتر را فشار دهید.

محاسبه مساحت در اتوکد

در این حالت می‌توانید دقیقا کنار نشانگر موس در اتوکد، محیط و مساحت به صورت دقیق و محاسبه شده مشاهده کنید. همچنین همین اعداد در اتوکد در خط فرمان هم نمایش داده می‌شود. در این بخش Area به معنی مساحت و perimeter به معنی محیط موضوع مورد نظر است.

دستور مساحت در اتوکد

نکته دستور مساحت در اتوکد به روش Area

در خط فرمان بعد از تایپ aa و زدن اینتر، شما چندین گزینه از جمله Arc دارید. از این فرمان برای اندازه گیری کمان‌ها می‌توان استفاده کرد. در صورتی که midpoint هم فعال باشد خیلی کار راحت‌تر صورت می‌گیرد.

 

بدست آوردن مساحت در اتوکد از طریق دستور list 

با استفاده از دستور list می‌توانید به اطلاعاتی از جمله مساحت و محیط برسید. با تایپ li  و زدن دکمه اینتر، به لیست اطلاعات آن موضوع خواهید رسید. در این حالت این اطلاعات به صورت یک پنجره مشخص شده و شما می‌توانید اطلاعات شکل مورد نظر را ( مثل اندازه محیط یا مساحت) مشاهده کنید.

بدست آوردن مساحت در اتوکد

بدست آوردن مساحت در اتوکد با استفاده از لیسپ ( Lisp)

یکی دیگر از روش‌های مرسوم برای محاسبه، استفاده از لیسپ‌هاست. برای استفاده از این روش باید در ابتدا از نوار ابزار بالای نرم افزار به منوی Tools رفته و سپس از قسمت Auto lisp به بخش Load Application بروید. حالا فضایی که لیسپ مورد نظرتان را نصب کرده‌اید، پیدا کرده و لیسپ خود را load  کنید.

محاسبه مساحت اشکال نامنظم در اتوکد

روی قسمت مورد نظر که می‌خواهیم مساحتش را بدست بیاوریم یک rectangle رسم می‌کنیم و حالا Ga را در خط فرمان تایپ کرده و رو مستطیل رسم شده کلیک می‌کنیم تا مقدار مساحت و محیط را برای ما نشان دهد. (در این روش ممکن است که مقدار مساحت و محیط خیلی ریز نوشته شده باشد، نقشه را Zoom تا قابل مشاهده باشد.)

 

محاسبه مساحت اشکال نامنظم در اتوکد

با استفاده از روش‌های گفته شده در این مقاله شما می‌توانید مساحت اشکال نامنظم و متفاوتی را اندازه گیری کنید. همچنین باید توانایی‌های خود را افزایش دهید تا بتوانید از این آموزش‌ها بهترین استفاده را بکنید.

 

برای مشاهده آموزش‌ حرفه‌ای نقشه کشی ساختمان با اتوکد به این صفحه سر بزنید.

آموزش نقشه کشی با اتوکد

 

امیدواریم در پایان این مقاله به جواب سوال‌های خود رسیده باشید و از اینکه تا پایان مقاله با ما همراه بودید، تشکر می‌کنیم. نظرات خود را در مورد این مقاله با ما به اشتراک بگذارید.

مسیر یادگیری مهندسی عمران یک مسیر رایگان برای حرفه‌ای شدن

حتما تو این مسیر با ما همراه شو!

بر روی اینجا کلیک کنید

دیدگاه کاربران
 • علیرضا ۱۷ تیر ۱۴۰۰

  سلام . وقت بخیر . چرا در برخی موارد وقتی cntr+1 را برای یک سطح هاشور خورده اجرا میکنیم ، مساحت را درج نمیکند ؟

  • مریم حسنی پشتیبانی آکادمی عمران ۱۹ تیر ۱۴۰۰

   باسلام
   از دستور list استفاده کنید.
   موفق باشید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *