بخشنامه مابه التفاوت قیر و نحوه محاسبه آن در یک مقاله

آیا تا به حال دقت کرده‌اید که در شاخص‌های تعدیل، افزایش نرخ قیر مصرفی در راه سازی مثل آسفالت در نظر گرفته نشده است؟ آیا می‌دانید پیمانکاران حوزه راه سازی چگونه هزینه ناشی از افزایش نرخ قیر در طول پروژه را از کارفرمایان می‌گیرند؟ با بخشنامه مابه‌ التفاوت قیر و روش محاسبه درصد قیر آشنایی دارید؟ در این مقاله همراه ما باشید تا به پاسخ سوالات خود برسید.

 

مابه التفاوت قیر چیست؟

با گذر زمان در پروژه و افزایش نرخ تورم، متقابلا قیمت‌های خرید مصالح هم افزایش پیدا می‌کند.

همانطور که در مقاله تعدیل چیست ؟! صفر تا صد تعدیل آحاد بها و ضریب تعدیل اشاره کردیم، برای هماهنگ سازی قیمت‌های زمان اجرا پروژه با قیمت‌های زمان برآورد، از تعدیل و شاخص‌هایش استفاده می‌کنیم.

اما نکته‌ای که در اینجا با آن مواجه می‌شویم این است که تفاوت قیمت قیر در زمان برآورد پیمان با قیمت آن هنگام اجرای پروژه در شاخص‌های تعدیل دیده نشده است، پس برای هماهنگ سازی این دو قیمت باید از ما‌به‌ التفاوت قیر استفاده کنیم. 

 

محاسبه ما به التفاوت قیر

 

مابه‌ التفاوت قیر به مقدار قیر مصرفی در راه سازی یا محوطه سازی رشته راه و باند مربوط می‌شود.

دقت داشته باشید که برای قیرهای مصرفی در کارهایی به جز کارهای آسفالتی (مثل عایق کاری یا قیراندود کردن)، تفاوت بها در شاخص‌های تعدیل منظور شده است و مابه‌ التفاوت به آن تعلق نمی‌گیرد.

 

آموزش‌های حوزه دفتر فنی آموزش‌هایی فراتر از کاربردی

به جمع حرفه‌ای‌ها بپیوندید!

بر روی اینجا کلیک کنید
مسیر یادگیری مهندسی عمران یک مسیر رایگان برای حرفه‌ای شدن

حتما تو این مسیر با ما همراه شو!

بر روی اینجا کلیک کنید

 

فرمول محاسبه مابه‌ التفاوت قیر

طبق آخرین بخشنامه مابه التفاوت قیر با عنوان دستورالعمل نحوه محاسبه تفاوت بهای قیر منتشره در تاریخ ۱۳۸۸/۱/۳۱، برای محاسبه مابه‌ التفاوت قیر از فرمول زیر استفاده می‌کنیم.

فرمول محاسبه ما‌به‌التفاوت قیر

 

F : مبلغ تفاوت بهای قیر

A : بهای قیر در زمان ورود به کارگاه، بر اساس جدول شماره ۱ یا فاکتور خرید از بورس فرآورده‌های نفتی (هر کدام که کمتر باشد.)

طبق نحوه محاسبه مابه التفات بهای قیر در کارهای آسفالتی رشته‌های راه، راه آهن، باند فرودگاه و راهداری که همراه با شاخص‌های تعدیل سه ماهه اول و دوم سال ۱۴۰۰ منتشر شد، برای پارامتر A نرخ مندرج در جدول شماره ۱ منظور می‌شود و کمترین مقدار نرخ قیر مندرج در جدول شماره ۱ و نرخ فاکتور ملاک عمل قرار نمی‌گیرد.

برای دانلود همه شاخص‌های تعدیل منتشره تا کنون به مقاله شاخص تعدیل چیست ؟ انواع + کاربردها به همراه فیلم سر بزنید.

B : بهای قیر در ماه سوم دوره سه ماهه شاخص مبنای پیمان بر اساس جدول شماره یک

دقت داشته باشید در محاسبه تفاوت بهای قیر، برای ماه‌هایی که بهای قیر در زمان ورود به کارگاه (A) کمتر از بهای آن در دوره مبنا (B) باشد، ضریب ۱٫۱۴ گفته شده در فرمول بالا ، اعمال نمی‌شود.

V : مقدار قیر مصرف شده بر حسب کیلوگرم که با توجه به طرح اختلاط آزمایشگاهی و وزن مخصوص مخلوط آسفالتی و اعمال ۵ درصد افت و ریز محاسبه می‌شود.

جدول شماره 1 مابه التفاوت قیرمثال:

اگر ۱۰۰ کیلو گرم قیر خالص در شهریور ماه سال ۱۴۰۰ وارد کارگاه شود و همچنین مبنای پیمان، دوره سه ماهه اول سال۱۴۰۰ بوده باشد، آنگاه مابه‌التفاوت قیمت قیر برابر است با :

۷۴٫۹۵۲ = A طبق جدول شماره یک

B = 67.213 طبق جدول شماره یک در ماه سوم دوره سه ماهه اول

V =105kg وزن با احتصاب پنج درصد افت و ریز

۹۲۶٫۳۵ = ۱٫۱۴ * ۱۰۵ * (۷۴٫۹۵۲-۶۷٫۲۱۳) = F

 

اگر طبق این فرمول مقدار منفی به دست آمد، در این شرایط کارفرما این مبلغ را جزء بدهی‌های پیمانکار در نظر می‌گیرد.

به این نکته دقت داشته باشید که برای محاسبه مابه‌ التفاوت قیمت قیر، اگر قیر توسط پیمانکار و در زمان تأخیر غیر مجاز خریداری شود، کارفرما نرخ آن در زمان مجاز را ملاک قرار می‌دهد و خسارت ناشی از تعلل پیمانکار در خرید را نمی‌پردازد.

برای مثال اگر پیمانکار در آبان ماه باید آن را تهیه می‌کرده ولی در دی ماه تهیه کرده باشد، آن وقت کارفرما خسارت وارد شده به پیمانکار ناشی از افزایش قیمت قیر در آن دو ماه را نمی‌پردازد.

مگر این که نرخ زمان خرید آن در زمان تأخیر غیر مجاز کمتر از نرخ مدت اولیه پیمان و تأخیرات مجاز باشد. مثلا نرخ در دی ماه نسبت به آبان ماه همان سال کاهش داشته باشد.

 

دانلود آخرین بخشنامه مابه التفاوت قیر

برای دانلود آخرین بخشنامه مابه التفاوت قیر روی لینک زیر کلیک کنید.

دانلود بخشنامه مابه التفاوت قیر

 

محاسبها به التفاوت قیر

 

روش محاسبه مابه‌ التفاوت قیرهای امولسیونی

طبق پیوست سوم بخشنامه شاخص‌های قطعی تعدیل آحادبها نرخ ۱۴۰۰/۹/۲۹، انواع قیرهای امولسیونی که در جدول شماره ۱ برای آن قیمت ابتدایی (قیمت ماه مبنای پیمان یا B)، قیمت انتهایی (قیمت دوره کارکرد A) یا هیچکدام اعلام نشده باشد، ابتدا بها در ماه فاقد قیمت طبق رابطه زیر تعیین شده و سپس مابه‌ التفاوت بهای آن، براساس بخشنامه شماره ۱۰۰/۷۱۳۵ مورخ ۱۳۸۸/۱/۳۱ محاسبه و مبنای تعیین تفاوت بهای قیرهای امولسیونی قرار می‌گیرد.

فرمول محاسبه ما به التفاوت قیر امولسیونی

دقت داشته باشید که در فرمول بالا، بعد از تاریخ ۱۳۹۷/۱/۱، از بهای اعلام شده برای قیر خالص به جای ۶۰/۷۰ استفاده می‌شود.

تا زمان ابلاغ شاخص‌های تعدیل و نرخ قیر، برای محاسبه علی الحساب تفاوت بهای آن، ۹۵ درصد متوسط بهای آن در بورس فرآورده‌های نفتی یا نرخ فاکتور خرید آن از بورس (هر کدام کمتر باشد) اعمال می‌شود.

 

دانلود رایگان فایل اکسل محاسبه مابه‌ التفاوت قیر

در انتهای این بخش از مقاله یک نمونه فایل اکسل محاسبه مابه التفاوت را برایتان قرارداده ایم. در صورت تمایل به دانلود آن روی لینک زیر کلیک کنید.

دانلود فایل اکسل محاسبه مابه التفاوت قیر

 

مابه‌ التفاوت مصالح

در قراردادهای قبل از سال ۸۵، برای مصالح هم مانند قیر، مابه‌ التفاوت در نظر می‌گرفتیم. اما بعد از سال ۸۵ این مابه‌ التفاوت منسوخ شده و در شاخص‌های تعدیل، افزایش بهای سیمان و فولاد و آهن آلات و غیره در نظر گرفته می‌شود.

 

پیشنهاد می‌کنیم اگر مایل به آشنایی بیشتر و کاربردی‌تر مابه التفاوت قیر هستید حتما به آموزش جامع محاسبه تعدیل سر بزنید.

 

آموزش تعدیل

 

امیدواریم در پایان این مقاله به جواب سوال‌های خود رسیده باشید و از اینکه تا پایان مقاله با ما همراه بودید، تشکر می‌کنیم. نظرات خود را در مورد این مقاله با ما به اشتراک بگذارید.

مسیر یادگیری مهندسی عمران یک مسیر رایگان برای حرفه‌ای شدن

حتما تو این مسیر با ما همراه شو!

بر روی اینجا کلیک کنید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *