هر آنچه که برای موفقیت و ارتقا در دفترفنی نیاز دارید آماده کرده ایم. حتما روی این بنر کلیک کن و جزئیات آموزش ها رو ببین!
0
02144158821

شرح ایتم ستاره دار و قیمت جدید با ذکر مثال و تفاوت ها

اقلام ستاره دار

اگر در بخش دفترفنی پروژه های عمرانی مشغول هستید حتما در مورد اقلام ستاره دار فهرست بها شنیده اید. ایجاد آیتم های ستاره دار و تعیین قیمت آن از کارهای مهم هر مهندس دفترفنی است. در این مقاله نحوه نوشتن ردیف ستاره دار را به طور مفصل و با مثال های کاربردی شرح می دهیم. در نهایت تفاوت قیمت جدید و ایتم ستاره دار و فرق کار جدید و ایتم ستاره دار را با هم بررسی می کنیم.

آنچه که در این مقاله می آموزید :

با مفهوم اقلام ستاره دار آشنا شوید !

اقلام ستاره دار در فهرست بها چیست ؟

نحوه نوشتن آیتم ستاره دار

تعیین قیمت آیتم ستاره دار

یک مثال از نوشتن آیتم ستاره دار

دستورالعمل نحوه تهیه و تصویب ردیف های ستاره دار

دانلود بخشنامه ۳۴۰۰۱

به آیتم های ستاره دار چه ضرایبی تعلق می گیرد ؟

تعدیل ردیف های غیرپایه

فرق کار جدید و ایتم ستاره دار

تفاوت قیمت جدید و ستاره دار

با مفهوم اقلام ستاره دار آشنا شوید !

پیش از شروع یک پروژه، تمام فعالیت ها با توجه به نقشه های اولیه، هزینه های مربوط به مصالح، ماشین آلات، نیروی انسانی و حمل، برآورد می شوند.

یکی از مهم ترین کاربردهای این برآورد، تخمین بودجه مورد نیاز برای اجرای پروژه است. در واقع پیمانکار با توجه به مقادیر و بهای واحد هر یک از فعالیت های این برآورد، تصمیم به شرکت در مناقصه می گیرد و ضریب خود را به کارفرما پیشنهاد می دهد.

این برآورد قیمت، معمولا بر اساس ردیف های فهرست بهای منتشر شده سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور انجام می شود. فهرست بهای هر رشته، شامل چند فصل و هر فصل شامل چند ردیف است که به هریک از این ردیف ها، ردیف های پایه می گویند.

با در نظر گرفتن قیمت هر ردیف پایه می توان هزینه اجرا آن فعالیت را برآورد کرد. اما گاهی هزینه انجام برخی فعالیت های پروژه در میان ردیف های فهرست بهای مربوطه وجود ندارد. 

به ردیف هایی که در فهرست بهای واحد پایه وجود ندارند یا وجود دارند ولی قیمت ندارند ردیف های غیر پایه یا اقلام ستاره دار می گویند.

پس اگر با تعیین شرح و قیمت یک فعالیت، یک ردیف به ردیف های آن فصل فهرست بها اضافه کنیم در واقع یک آیتم غیر پایه در فهرست بها ایجاد کردیم.

ردیف، آیتم و اقلام هر سه یک مفهوم دارند و برای بیان یک فعالیت غیر پایه یا ستاره دار به کار برده می شوند.

اقلام ستاره دار در فهرست بها چیست ؟

شرح ردیف های فهرست بهای هر رشته، به نحوی تهیه شده است که اقلام عمومی کارهای آن رشته را پوشش دهد. در مواردی که مشخصات فنی و اجرایی ویژه ای مورد نیاز کار باشد و اقلام آن با شرح ردیف های آن فهرست بها تطبیق نکند، شرح ردیف مناسب برای آن اقلام ، تهیه و در انتهای گروه مربوط، با شماره ردیف جدید درج می شود.

لازم است مشخصات فنی اقلام ستاره دار در دفترچه مشخصات فنی خصوصی درج شود.

بهای واحد ردیف هایی که شرح آن ها در فهرست بها موجود است، اما بدون بهای واحد هستند نیز به همین روش تعیین می شوند و این اقلام نیز ردیف های غیر پایه محسوب می شوند.

اقلام ستاره دار در فهرست بها :

اقلامی که در فهرست بها شرح دارند ولی قیمت ندارند.

 اقلامی که در فهرست بها وجود ندارند.

نحوه نوشتن آیتم ستاره دار

قیمت ردیف های پایه توسط سازمان برنامه و بودجه با در نظر گرفتن تمام هزینه های مربوط به چهار پارامتر مصالح، ابزار و  ماشین آلات، نیروی انسانی و حمل تعیین شده است.

به طور مثال در هزینه ای که بابت یک مترمکعب خاکبرداری در زمین سخت در نظر گرفته شده است تمام هزینه های مربوط به انجام فعالیت های لازم در نظر گرفته شده است. اجاره هر ساعت ماشین آلات انجام دهنده این کار، هزینه دستمزد راننده،  هزینه سوخت ماشین آلات و دیگر هزینه های مربوط به خاکبرداری، همه در نظر گرفته شده است.

به همین دلیل اگر با کمک ردیف های پایه اقدام به برآورد و متره کنیم در واقع روش متره بسته را انتخاب کردیم. چراکه قیمت همه فعالیت های زیر مجموعه فعالیت اصلی همانند یک فایل zip بسته شده است.

ردیف ستاره دار

آیتم های غیر پایه در برآورد یا صورت وضعیت ها با علامت ستاره مشخص می شوند و به آن ها ردیف های ستاره دار گفته می شود. برای نوشتن و محاسبه قیمت آیتم های ستاره دار باید به سراغ متره باز برویم. یعنی هزینه کل یک فعالیت را از جمع هزینه کارهای کوچک آن بدست بیاوریم.

در اینجا تمام نکات مربوط به نحوه نوشتن آیتم ستاره دار را با مثال توضیح می دهیم. اما توضیح کامل تر در مورد متره باز و بسته را در مقالهمتره و برآورد چیست ؟ | شرح کامل متره و انواع آنمطالعه کنید.

 

تعیین قیمت آیتم ستاره دار

در مثال زیر فعالیت های هزینه بر کندن زمین با بولدوزر آورده شده است. به موارد مورد نیاز این آیتم توجه کنید. در ادامه با درک نحوه انجام متره باز به سراغ تعیین قیمت یک آیتم ستاره دار می رویم.

رسته : ساختمان و ساختمان صنعتی

رشته : ابنیه سال ۱۳۹۹

فصل : عملیات خاکی با ماشین

کد ردیف : ۰۳۰۱۰۵

شرح ردیف : کندن زمین در زمین های سنگی با بولدوزر یا وسیله مشابه و حمل مواد حاصل تا فاصله ٢٠ متر از مرکز ثقل برداشت و توده کردن آن.

واحد : مترمکعب

نیروی انسانی مورد نیاز : کارگر ساده به میزان ۰٫۱ نفر – ساعت

ماشین آلات و ابزار : بولدوزر به قدرت حدود ۴٠٠ اسب بخار با راننده به میزان ۰٫۰۵ دستگاه – ساعت

 

بررسی مثال فوق

از این مثال این گونه برداشت می شود که برای کندن یک مترمکعب زمین سنگی به وسیله بولدوزر، تنها به یک کارگر ساده، یک دستگاه بولدوزر و راننده آن نیاز است.

برای کندن یک مترمکعب زمین سنگی با بولدوزر به یک نفر کارگر ساده برای ۰٫۱ ساعت یا ۶ دقیقه و یک بولدوزر برای ۰٫۰۵ ساعت یا ۳ دقیقه نیاز است.

در واقع اگر یک کارگر ساده ۶ دقیقه و یک بولدوزر ۳ دقیقه کار کنند یک متر مکعب زمین سنگی کنده می شود.

هزینه هر کدام از این عوامل از آخرین استعلام ها، نرخ عوامل سازمان برنامه و بودجه یا قیمت روز بدست می آید.

پیمانکار می تواند با توجه به امکانات موجود خود، این هزینه را تعیین کند و یا برای هزینه های استعلام شده ضریب در نظر بگیرد.

در اینجا وارد بحث آنالیز قیمت می شویم.

آنالیز قیمت معمولا دو جا انجام می شود :

 هنگام شرکت در مناقصه :

ضریبی که پیمانکار پیشنهاد می دهد، با ضرب در مبلغ برآورد، مبلغ پیشنهادی پیمانکار برای شرکت در مناقصه را تشکیل می دهد. این مبلغ نه تنها باید از مبلغ پیشنهادی سایر پیمانکاران کمتر باشد بلکه باید بر اساس آنالیز منطقی تک تک ردیف های پایه و غیر پایه انجام شود. مثلا نمی شود قیمت میلگرد ۵۰۰۰ تومان را در محاسبات خود ۲۰۰۰۰ تومان در نظر بگیرید.

لذا یکی از کارهای مهم دفترفنی هنگام شرکت در مناقصه آنالیز قیمت ردیف های پایه و غیر پایه و تعیین ضریب پیمانکار است. لازم به ذکر است تمام آنالیزهای پیمانکار پس از پیروزی در مناقصه بررسی شده و اگر دارای مشکل بود از مناقصه حذف می شود.

برای بررسی بیشتر موضوع مناقصات و نحوه تجزیه بها و آنالیز قیمت، جهت شرکت در مناقصه به “آموزش حرفه ای صفر تا صد پیروزی در مناقصات” سر بزنید.

 تعیین قیمت آیتم ستاره دار :  

این قسمت که موضوع این مقاله است می تواند هنگام برآورد و یا در حین اجرا رخ دهد. در مورد تعیین قیمت آیتم ستاره دار در ادامه مقاله بیشتر صحبت می کنیم.

 

یک مثال از  نحوه نوشتن آیتم ستاره دار 

برای نوشتن یک آیتم ستاره دار باید مشابه کاری که سازمان برنامه و بودجه برای کندن زمین سنگی با بولدوزر انجام داده را انجام دهیم. 

به طور مثال تزریق دوغاب سیمان در فهرست بها رشته راهداری دیده نشده است. مبلغ نهایی این آیتم به صورت زیر بدست می آید. (لازم به ذکر  است بهای واحد های درج شده در جدول زیر به روز نیستند.) 

اگر این مقاله را در گوشی مطالعه می کنید برای نمایش بهتر جدول، گوشی را بچرخانید.

« تجزیه بهای اقلام کار»
فهرست بهای واحد پایه رشته راهداری (مبالغ به ریال)
تهیه مصالح و اجرای عملیات تزریق جهت تثبیت و تحکیم ترانشه ها و نظایر آن با دوغاب سیمان شماره ردیف ۱۲۰۴۰۲
واحد: تن
ردیف نیروی انسانی واحــد مقـدار بهای واحد ضریب بهای کل
۱ متصدی پمپ بتن نفر ساعت ۰٫۴۰۰۰ ۵۸,۰۰۰٫۰ ۱٫۰۰۰۰ ۲۳,۲۰۰
۲ متصدی ژنراتور نفر ساعت ۰٫۴۰۰۰ ۵۸,۰۰۰٫۰ ۱٫۰۰۰۰ ۲۳,۲۰۰
۳ کارگر ساده نفر- ساعت ۲٫۰۰۰۰ ۴۱,۰۰۰٫۰ ۱٫۰۰۰۰ ۸۲,۰۰۰
۴ سر کارگر نفر ساعت ۰٫۴۰۰۰ ۵۴,۰۰۰٫۰ ۱٫۰۰۰۰ ۲۱,۶۰۰
جمع نیروی انسانی : ۱۵۰,۰۰۰
ردیف ماشین آلات واحــد مقـدار بهای واحد ضریب بهای کل
۱ پمپ تزریق دستگاه ساعت ۰٫۴۰۰۰ ۲۵۰,۰۰۰٫۰ ۱٫۰۰۰۰ ۱۰۰,۰۰۰
۲ ژنراتور دستگاه ساعت ۰٫۴۰۰۰ ۱۲۰,۰۰۰٫۰ ۱٫۰۰۰۰ ۴۸,۰۰۰
  جمع ماشین آلات : ۱۴۸,۰۰۰
ردیف مصالح واحــد مقـدار بهای واحد ضریب بهای کل
۱ آب چاه وقنات تن ۰٫۲۴۲۹ ۱۰,۰۰۰٫۰ ۱٫۰۰۰۰ ۲,۴۲۹
۲ سیمان پرتلند نوع یک (سیمان معمولی) پاکتی و فله تن ۰٫۷۵۷۱ ۱,۱۰۰,۰۰۰٫۰ ۱٫۰۰۰۰ ۸۳۲,۸۱۰
 جمع مصالح : ۸۳۵,۲۳۹
ردیف  حمل مصالح واحــد مقـدار بهای واحد ضریب بهای کل
۱ حمل سیمان فله و پاکتی تن ۰٫۷۵۷۱ ۸۰,۰۰۰٫۰ ۱٫۰۰۰۰۰۰ ۶۰,۵۶۸
۲ حمل آب تن ۰٫۲۴۲۹ ۱,۵۰۰٫۰ ۱٫۰۰۰۰۰۰ ۳۶۴
جمع حمل مصالح : ۶۰,۹۳۲
 بهای واحــد کار : ۱,۱۹۴,۱۷۱

 

بنر دفتر فنی

 

 

دستورالعمل نحوه تهیه و تصویب ردیف های ستاره دار

جمع مبلغ برآورد ردیف های ستاره دار، نسبت به جمع مبلغ برآورد ردیف های فهرست بها (پایه و غیرپایه ) بدون اعمال هزینه تجهیز و برچیدن کارگاه، در یک رشته، محدودیت دارد.

برای کارهایی که از طریق مناقصه عمومی واگذار می شوند : ۳۰ درصد

برای کارهایی که از طریق مناقصه محدود واگذار می شوند : ۱۵ درصد 

برای کارهایی که از طریق ترک تشریفات واگذار می شوند : ۱۰ درصد 

اگر نسبت ردیف های پایه به کل ردیف های فهرست بها بیشتر از درصدهای فوق شد لازم است ابتدا دستگاه اجرایی قبل از انجام مناقصه، شرح و بهای واحد تمامی ردیف های غیر پایه در آن رشته را تصویب کند. سپس آیتم های غیر پایه را همراه با تجزیه قیمت مربوط، به دبیرخانه شورای عالی فنی، در سازمان برنامه و بودجه کشور ارسال کند.

ردیف های غیر پایه پس از رسیدگی و تصویب توسط شورای عالی فنی (براساس دستورالعمل نحوه تهیه و تصویب ردیف های ستاره دار)، ملاک عمل قرار می گیرند.

اگر جمع مبلغ ردیف های ستاره دار به ردیف های فهرست بها، از سقف گفته شده در بالا کمتر بود نیز باید شرح و بهای واحد ردیف های غیرپایه به تصویب دستگاه اجرایی برسد.

 

دانلود بخشنامه ۳۴۰۰۱

بخشنامه ۳۴۰۰۱ همان دستورالعمل نحوه تهیه و تصویب ردیف های غیر پایه است که در بالا توضیح داده شد. تمام فرم های مورد نیاز برای تهیه و تصویب آیتم های غیر پایه در این دستورالعمل قرار دارد.

دانلود دستورالعمل نحوه تهیه و تصویب ردیف های ستاره دار

 

به آیتم های ستاره دار چه ضرایبی تعلق می گیرد ؟

آیتم های ستاره دار نیز مانند سایر آیتم های پایه فهرست بها بوده و تمام ضرایب پیمان مانند بالاسری، منطقه ای، پیشنهادی پیمانکار و غیره به آن ها تعلق می گیرد.

 

تعدیل ردیف های غیر پایه

تعدیل ردیف های ستاره داری که در هنگام برآورد به ردیف های فهرست بها اضافه شدند مانند سایر ردیف های فهرست بها است. 

نکته ای که در مورد تعدیل آیتم های ستاره دار مورد بحث است، تعدیل آن دسته از آیتم های ستاره داری است که در حین اجرا و بر اساس قیمت های روز تعیین شده اند و به آن ها قیمت جدید می گویند. در واقع کار جدیدی که در حین کار در فهرست بها نیست یا هست ولی قیمت ندارد.

چون قیمت هایی که برای محاسبه مبلغ نهایی آیتم های قیمت جدید استفاده می شوند به روز هستند باید به کمک تعدیل معکوس مبلغ آیتم قیمت جدید را به مبلغ زمان برآورد پروژه برگردانیم. سپس آن مبلغ را مشابه سایر ردیف های فهرست بها تعدیل می کنیم.

در مقاله “ منظور از تعدیل معکوس چیست؟ + مثال و فایل نمونه ” به طور مفصل تعدیل معکوس و نحوه محاسبه تعدیل این آیتم های ستاره دار را بررسی کردیم. 

فرق کار جدید و آیتم ستاره دار

فرق کار جدید و ایتم ستاره دار

گاهی در حین اجرای پروژه مواردی پیش می آید که در برآورد لحاظ نشده است. پیمانکار تنها از طریق اضافه کردن آیتم مربوط به آن کار جدید در صورت وضعیت خود می تواند هزینه ای که بابت آن کار جدید انجام داده، از کارفرما بگیرد.

اگر  آیتم مربوط به این کار جدید در فهرست بها وجود داشته باشد و قیمت آن نیز مشخص باشد پس در صورت وضعیت می آید.

کارفرما نیز با توجه به محدودیت های مبلغ پیمان که در مقاله “ تغییر مقادیر پیمان در قراردادهای پیمانکاری | تفسیر ماده ۲۹ شرایط عمومیبه طور مفصل بیان کردیم، آن هزینه را به پیمانکار پرداخت می کند.

پس در مورد فرق کار جدید و ایتم ستاره دار باید گفت :

هر کار جدیدی که به پیمانکار ابلاغ می شود نیاز به نوشتن آیتم ستاره دار (قیمت جدید) نیست. کار جدید می تواند از بین ردیف های پایه فهرست بها نیز انتخاب شود.

تفاوت قیمت جدید و ایتم ستاره دار

همانطور که در بالا گفتیم گاهی در حین اجرای پروژه با فعالیتی رو به رو می شویم که در برآورد پیش بینی نشده است. پیمانکار پس از اینکه ابلاغ آن کار جدید را گرفت شروع به انجام آن می کند.

پیمانکار مانند آنچه که در فرق کار جدید و ایتم ستاره دار گفتیم، آیتم مربوطه به آن کار جدید در فهرست بها را به صورت وضعیت خود اضافه می کند و هزینه انجام کار جدید را از کارفرما می گیرد. اما اگر شرح کار جدید در فهرست بها موجود نباشد و یا قیمت آن مشخص نباشد، آن ردیف قیمت جدید می شود.

پس در مورد فرق قیمت جدید و ایتم ستاره دار باید گفت :

قیمت جدید به آیتم های ستاره داری گفته می شود که در حین اجرای کار ایجاد می شوند و مبلغ آن با توجه به قیمت های روز تعیین می شود. در واقع قیمت جدید همان ایتم ستاره داری است که در حین اجرای پروژه با قیمت روز ایجاد شده است.

دیدگاه کاربران
 • آواتار
  Hossein2834 ۲ اسفند ۱۳۹۹

  سلام
  بنده برای وبینار رایگان ثبت نام گردم ولی تا این لحظه موفق نشدم

  • علی چمن لاله ۲ اسفند ۱۳۹۹

   سلام، وبینار لحظاتی پیش پایان یافت. متاسفانه درگیر وبینار بودیم و از طریق شبکه های اجتماعی پاسخ گو دوستان بودیم. عذر خواهی بابت دیرکرد پاسخ در سایت. ممنون و موفق باشید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + بیست =