اجرای حرفه‌ای دستور Multi line یا Mline در اتوکد

یکی از فرمان‌های حرفه‌ای در ترسیم پلان‌ها، دستور Mline یا مولتی لاین در اتوکد است. در پلان‌ها، شما با استفاده از این Multi line ها می توانید نقشه‌های بسیار زیباتری را رسم کنید. یکی از استفاده‌های این دستور در رسم پنجره‌ها در پلان می‌باشد. برای آموزش دقیق این بخش با ما همراه باشید.

 

دستور mline در اتوکد

برای قرار گرفتن در این دستور باید ML را تایپ کرده و اینتر را بزنید. از این به بعد این دستور مثل دستور Line عمل می‌کند.

 

آموزش اتوکد

فیلم آموزش دستور Multi line در اتوکد

به صورت پیش فرض اتوکد مولتی لاین را دو خط در کنار هم و با فاصله یک واحد در نظر می‌گیرد.

 

بخش‌های مختلف دستور مولتی لاین در اتوکد

وقتی شما وارد دستور Mline می‌شوید، در بخش خط فرمان با ۳ گزینه روبه رو هستید. گزینه اول Justification می‌باشد. با انتخاب آن می توانید انتخاب کنید که مبنای کشیدن کدام خط باشد. ۳ حالت در این بخش وجود دارد که به صورت پیش فرض بر روی Top می باشد. گزینه‌های دیگر Zero و Bottom می‌باشد. که Zero در مرکز دو خط می‌باشد و Bottom خط پایین‌تر را مبنا قرار می‌دهد.

دستور multi line در اتوکد

 

بخش دوم، بخش Scale یا مقیاس در Mline می‌باشد که به طور پیش فرض روی ۱ قرار دارد. در دستور Mline در اتوکد هر Style را که تنظیم کنید، می‌توانید با مقیاس‌های متفاوت استفاده کنید.

بخش سوم هم بخش Style هست که می‌توانید از Style های مختلفی که تعریف کردید، استفاده کنید. به صورت پیش فرض فقط یک استایل به نام Standard وجود دارد. شما می‌توانید استایل‌های مخصوص به خود را در دستور مولتی لاین در اتوکد ایجاد کنید.

 

آموزش‌های حوزه دفتر فنی

آموزش‌هایی فراتر از کاربردی

یک شبه ره ده ساله برو!

کلیک کنید

آموزش‌های اجرایی ساختمان

یک بار برای همیشه اصولی یاد بگیر!

به جمع حرفه‌ای‌ها بپیوندید!

کلیک کنید

 

ایجاد Style در دستور Multi line در اتوکد

شما در نرم افزار اتوکد می‌توانید استایل Mline مخصوص به خود ایجاد کنید. برای این کار به منوی کرکره‌ای فرمت بروید. بر روی قسمت Multiline style کلیک کنید.

دستور multi line در اتوکد

 

در این حالت پنجره مورد نظر برای شما باز می‌شود. در این پنجره تمام استایل‌هایی که از قبل تعریف شده قرار دارد. هم چنین در بخش پایینی آن شما می‌توانید یک پیش نمایش از استایل مورد نظر ببینید. برای ایجاد Style جدید دکمه New را بزنید.

دستور مولتی لاین در اتوکد

 

در ابتدا برای استایل جدید باید یک اسم انتخاب کنید. سپس گزینه continue بزنید. حال پنجره تنظیمات استایل جدید در دستور Mline در اتوکد برای شما باز می‌شود.

دستور مولتی لاین در اتوکد

 

در بخش Elements شما باید خطوطی که لازم دارید را تعریف کنید. به عنوان مثال اگر بخواهید یک Mline برای پنجره رسم کنید به دو خط دیگر احتیاج دارید.پس بر روی Add کلیک کنید. دو خط بیرونی باید فاصله ۰٫۱ از وسط داشته باشند. دو خط وسط هم باید از وسط ۰٫۰۲ فاصله داشته باشند. در این بخش شما می‌توانید رنگ و نوع خط را هم مشخص کنید.

دستور mline در اتوکد

 

بعد از انجام این مراحل OK را بزنید. در این حالت شما یک استایل جدید ایجاد کرده‌اید.

 

اعمال استایل جدید مولتی لاین

برای ایجاد پنجره در صفحه اتوکد باید وارد دستور Mline‌ شوید. پس از آن شما باید در بخش Style، نام استایل جدید را تایپ کرده و سپس رسم را انجام دهید. 

دستور mline در اتوکد

 

با انجام این مراحل در دستور Multi line در اتوکد شما به سادگی می‌توانید موضوعات مختلفی را ترسیم کنید.

 

برای مشاهده تمامی آموزش‌های حرفه‌ای و رایگان اتوکد به این صفحه سر بزنید.

آموزش های اتوکد

 

امیدواریم در پایان این مقاله به جواب سوال‌های خود رسیده باشید و از اینکه تا پایان مقاله با ما همراه بودید، تشکر می‌کنیم. نظرات خود را در مورد این مقاله با ما به اشتراک بگذارید.

مسیر یادگیری مهندسی عمران

یک مسیر رایگان برای حرفه‌ای شدن

حتما تو این مسیر با ما همراه شو!

کلیک کنید
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *