ردیف های ستاره دار در فهرست بها و قیمت جدید + فیلم

اگر در بخش دفترفنی پروژه های عمرانی مشغول هستید حتما در مورد اقلام ستاره دار فهرست بها شنیده‌اید. ایجاد آیتم‌ های ستاره‌ دار و تعیین قیمت آن از کارهای مهم هر مهندس دفترفنی است. در این مقاله نحوه نوشتن ردیف های ستاره دار در فهرست بها را به طور مفصل و با مثال های کاربردی شرح می‌دهیم. در نهایت تفاوت قیمت جدید و ایتم ستاره دار و فرق کار جدید و ایتم ستاره دار را با هم بررسی می‌کنیم.

 

آنچه در این مقاله می آموزید:

با مفهوم اقلام ستاره دار آشنا شوید !

اقلام ستاره دار در فهرست بها چیست ؟

نحوه نوشتن آیتم ستاره دار

تعیین قیمت آیتم ستاره دار

یک مثال از نوشتن آیتم ستاره دار

دستورالعمل نحوه تهیه و تصویب ردیف های ستاره دار در فهرست بها

دانلود بخشنامه ۳۴۰۰۱

به آیتم های ستاره دار چه ضرایبی تعلق می گیرد ؟

تعدیل ردیف های غیرپایه

فرق کار جدید و ایتم ستاره دار

تفاوت قیمت جدید و ستاره دار

 

با مفهوم اقلام ستاره دار آشنا شوید !

پیش از خواندن ادامه مطلب، فیلم زیر را مشاهده کرده تا با ردیف های ستاره دار در فهرست بها آشنا شوید.

پیش از شروع یک پروژه، تمام فعالیت ها با توجه به نقشه‌های اولیه، هزینه های مربوط به مصالح، ماشین آلات، نیروی انسانی و حمل، برآورد می شوند.

یکی از مهم ترین کاربردهای این برآورد، تخمین بودجه مورد نیاز برای اجرای پروژه است. در واقع پیمانکار با توجه به مقادیر و بهای واحد هر یک از فعالیت های این برآورد، تصمیم به شرکت در مناقصه می گیرد و ضریب خود را به کارفرما پیشنهاد می‌دهد.

این برآورد قیمت، معمولا بر اساس ردیف های فهرست بهای منتشر شده سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور انجام می شود.

فهرست بهای هر رشته، شامل چند فصل و هر فصل شامل چند ردیف است که به هریک از این ردیف‌ها، ردیف‌های پایه می‌گویند.

با در نظر گرفتن قیمت هر ردیف پایه می‌توان هزینه اجرا آن فعالیت را برآورد کرد. اما گاهی هزینه انجام برخی فعالیت‌های پروژه در میان ردیف‌های فهرست بهای مربوطه وجود ندارد. 

ردیف، آیتم و اقلام هر سه یک مفهوم دارند و برای بیان یک فعالیت غیر پایه یا ستاره دار به کار برده می شوند.

به ردیف هایی که در فهرست بهای واحد پایه وجود ندارند یا وجود دارند ولی قیمت ندارند ردیف های غیر پایه یا اقلام ستاره دار می گویند.

پس اگر با تعیین شرح و قیمت یک فعالیت، یک ردیف به ردیف های آن فصل فهرست بها اضافه کنیم در واقع یک آیتم غیر پایه در فهرست بها ایجاد کردیم.

آموزش‌های حوزه دفتر فنی

آموزش‌هایی فراتر از کاربردی

به جمع حرفه‌ای‌ها بپیوندید!

کلیک کنید

مسیر یادگیری مهندسی عمران

یک مسیر رایگان برای حرفه‌ای شدن

حتما تو این مسیر با ما همراه شو!

کلیک کنید

 

 

اقلام ستاره دار در فهرست بها چیست ؟

شرح ردیف های فهرست بهای هر رشته، به نحوی تهیه شده است که اقلام عمومی کارهای آن رشته را پوشش دهد. در مواردی که مشخصات فنی و اجرایی ویژه ای مورد نیاز کار باشد و اقلام آن با شرح ردیف های آن فهرست بها تطبیق نکند، شرح ردیف مناسب برای آن اقلام ، تهیه و در انتهای گروه مربوط، با شماره ردیف جدید درج می شود.

لازم است مشخصات فنی اقلام ستاره دار در دفترچه مشخصات فنی خصوصی درج شود.

بهای واحد ردیف هایی که شرح آن ها در فهرست بها موجود است، اما بدون بهای واحد هستند نیز به همین روش تعیین می شوند و این اقلام نیز ردیف های غیر پایه محسوب می شوند.

اقلام ستاره دار در فهرست بها :

اقلامی که در فهرست بها شرح دارند ولی قیمت ندارند.

اقلامی که در فهرست بها وجود ندارند.

نحوه نوشتن آیتم ستاره دار

قیمت ردیف های پایه توسط سازمان برنامه و بودجه با در نظر گرفتن تمام هزینه های مربوط به چهار پارامتر مصالح، ابزار و  ماشین آلات، نیروی انسانی و حمل تعیین شده است.

به طور مثال در هزینه ای که بابت یک مترمکعب خاکبرداری در زمین سخت در نظر گرفته شده است تمام هزینه های مربوط به انجام فعالیت های لازم در نظر گرفته شده است. اجاره هر ساعت ماشین آلات انجام دهنده این کار، هزینه دستمزد راننده،  هزینه سوخت ماشین آلات و دیگر هزینه های مربوط به خاکبرداری، همه در نظر گرفته شده است.

به همین دلیل اگر با کمک ردیف های پایه اقدام به برآورد و متره کنیم در واقع روش متره بسته را انتخاب کردیم. چراکه قیمت همه فعالیت های زیر مجموعه فعالیت اصلی همانند یک فایل zip بسته شده است.

ردیف ستاره دار

آیتم های غیر پایه در برآورد یا صورت وضعیت ها با علامت ستاره مشخص می شوند و به آن ها ردیف های ستاره دار گفته می شود. برای نوشتن و محاسبه قیمت آیتم های ستاره دار باید به سراغ متره باز برویم. یعنی هزینه کل یک فعالیت را از جمع هزینه کارهای کوچک آن بدست بیاوریم.

در اینجا تمام نکات مربوط به نحوه نوشتن آیتم ستاره دار را با مثال توضیح می دهیم. اما توضیح کامل تر در مورد متره باز و بسته را در مقالهمتره و برآورد چیست ؟ | شرح کامل متره و انواع آن مطالعه کنید.

 

تعیین قیمت آیتم ستاره دار

در مثال زیر فعالیت های هزینه بر کندن زمین با بولدوزر آورده شده است. به موارد مورد نیاز این آیتم توجه کنید. در ادامه با درک نحوه انجام متره باز به سراغ تعیین قیمت یک آیتم ستاره دار می رویم.

رسته : ساختمان و ساختمان صنعتی

رشته : ابنیه سال ۱۳۹۹

فصل : عملیات خاکی با ماشین

کد ردیف : ۰۳۰۱۰۵

شرح ردیف : کندن زمین در زمین های سنگی با بولدوزر یا وسیله مشابه و حمل مواد حاصل تا فاصله ٢٠ متر از مرکز ثقل برداشت و توده کردن آن.

واحد : مترمکعب

نیروی انسانی مورد نیاز : کارگر ساده به میزان ۰٫۱ نفر – ساعت

ماشین آلات و ابزار : بولدوزر به قدرت حدود ۴٠٠ اسب بخار با راننده به میزان ۰٫۰۵ دستگاه – ساعت

 

بررسی مثال فوق

از این مثال این گونه برداشت می شود که برای کندن یک مترمکعب زمین سنگی به وسیله بولدوزر، تنها به یک کارگر ساده، یک دستگاه بولدوزر و راننده آن نیاز است.

برای کندن یک مترمکعب زمین سنگی با بولدوزر به یک نفر کارگر ساده برای ۰٫۱ ساعت یا ۶ دقیقه و یک بولدوزر برای ۰٫۰۵ ساعت یا ۳ دقیقه نیاز است.

در واقع اگر یک کارگر ساده ۶ دقیقه و یک بولدوزر ۳ دقیقه کار کنند یک متر مکعب زمین سنگی کنده می شود.

هزینه هر کدام از این عوامل از آخرین استعلام ها، نرخ عوامل سازمان برنامه و بودجه یا قیمت روز بدست می آید.

پیمانکار می تواند با توجه به امکانات موجود خود، این هزینه را تعیین کند و یا برای هزینه های استعلام شده ضریب در نظر بگیرد.

در اینجا وارد بحث آنالیز قیمت می‌شویم.

آنالیز قیمت معمولا دو جا انجام می شود :

 هنگام شرکت در مناقصه 

ضریبی که پیمانکار پیشنهاد می دهد، با ضرب در مبلغ برآورد، مبلغ پیشنهادی پیمانکار برای شرکت در مناقصه را تشکیل می دهد. این مبلغ نه تنها باید از مبلغ پیشنهادی سایر پیمانکاران کمتر باشد بلکه باید بر اساس آنالیز منطقی تک تک ردیف های پایه و غیر پایه انجام شود. مثلا نمی شود قیمت میلگرد ۵۰۰۰ تومان را در محاسبات خود ۲۰۰۰۰ تومان در نظر بگیرید.

لذا یکی از کارهای مهم دفترفنی هنگام شرکت در مناقصه آنالیز قیمت ردیف های پایه و غیر پایه و تعیین ضریب پیمانکار است. لازم به ذکر است تمام آنالیزهای پیمانکار پس از پیروزی در مناقصه بررسی شده و اگر دارای مشکل بود از مناقصه حذف می شود.

برای بررسی بیشتر موضوع مناقصات و نحوه تجزیه بها و آنالیز قیمت، جهت شرکت در مناقصه به آموزش حرفه ای صفر تا صد پیروزی در مناقصات سر بزنید.

 

 تعیین قیمت آیتم ستاره دار 

این قسمت که موضوع این مقاله است می تواند هنگام برآورد و یا در حین اجرا رخ دهد. در مورد تعیین قیمت آیتم ستاره دار در ادامه مقاله بیشتر صحبت می‌کنیم.

 

یک مثال از نحوه نوشتن آیتم ستاره دار 

برای نوشتن یک آیتم ستاره دار باید مشابه کاری که سازمان برنامه و بودجه برای کندن زمین سنگی با بولدوزر انجام داده را انجام دهیم. 

به طور مثال تزریق دوغاب سیمان در فهرست بها رشته راهداری دیده نشده است. مبلغ نهایی این آیتم به صورت زیر بدست می آید. (لازم به ذکر  است بهای واحد های درج شده در جدول زیر به روز نیستند.) 

اگر این مقاله را در گوشی مطالعه می کنید برای نمایش بهتر جدول، گوشی را بچرخانید.

« تجزیه بهای اقلام کار»
فهرست بهای واحد پایه رشته راهداری (مبالغ به ریال)
تهیه مصالح و اجرای عملیات تزریق جهت تثبیت و تحکیم ترانشه ها و نظایر آن با دوغاب سیمانشماره ردیف۱۲۰۴۰۲
واحد:تن
ردیفنیروی انسانیواحــدمقـداربهای واحدضریببهای کل
۱متصدی پمپ بتننفر ساعت۰٫۴۰۰۰۵۸,۰۰۰٫۰۱٫۰۰۰۰۲۳,۲۰۰
۲متصدی ژنراتورنفر ساعت۰٫۴۰۰۰۵۸,۰۰۰٫۰۱٫۰۰۰۰۲۳,۲۰۰
۳کارگر سادهنفر- ساعت۲٫۰۰۰۰۴۱,۰۰۰٫۰۱٫۰۰۰۰۸۲,۰۰۰
۴سر کارگرنفر ساعت۰٫۴۰۰۰۵۴,۰۰۰٫۰۱٫۰۰۰۰۲۱,۶۰۰
جمع نیروی انسانی :۱۵۰,۰۰۰
ردیفماشین آلاتواحــدمقـداربهای واحدضریببهای کل
۱پمپ تزریقدستگاه ساعت۰٫۴۰۰۰۲۵۰,۰۰۰٫۰۱٫۰۰۰۰۱۰۰,۰۰۰
۲ژنراتوردستگاه ساعت۰٫۴۰۰۰۱۲۰,۰۰۰٫۰۱٫۰۰۰۰۴۸,۰۰۰
  جمع ماشین آلات :۱۴۸,۰۰۰
ردیفمصالحواحــدمقـداربهای واحدضریببهای کل
۱آب چاه وقناتتن۰٫۲۴۲۹۱۰,۰۰۰٫۰۱٫۰۰۰۰۲,۴۲۹
۲سیمان پرتلند نوع یک (سیمان معمولی) پاکتی و فلهتن۰٫۷۵۷۱۱,۱۰۰,۰۰۰٫۰۱٫۰۰۰۰۸۳۲,۸۱۰
 جمع مصالح :۸۳۵,۲۳۹
ردیف حمل مصالحواحــدمقـداربهای واحدضریببهای کل
۱حمل سیمان فله و پاکتیتن۰٫۷۵۷۱۸۰,۰۰۰٫۰۱٫۰۰۰۰۰۰۶۰,۵۶۸
۲حمل آبتن۰٫۲۴۲۹۱,۵۰۰٫۰۱٫۰۰۰۰۰۰۳۶۴
جمع حمل مصالح :۶۰,۹۳۲
 بهای واحــد کار :۱,۱۹۴,۱۷۱

دستورالعمل نحوه تهیه و تصویب ردیف های ستاره دار در فهرست بها

جمع مبلغ برآورد ردیف های ستاره دار، نسبت به جمع مبلغ برآورد ردیف های فهرست بها (پایه و غیرپایه ) بدون اعمال هزینه تجهیز و برچیدن کارگاه، در یک رشته، محدودیت دارد.

برای کارهایی که از طریق مناقصه عمومی واگذار می شوند : ۳۰ درصد

برای کارهایی که از طریق مناقصه محدود واگذار می شوند : ۱۵ درصد 

برای کارهایی که از طریق ترک تشریفات واگذار می شوند : ۱۰ درصد 

اگر نسبت ردیف های غیر پایه به کل ردیف های فهرست بها بیشتر از درصدهای فوق شد لازم است ابتدا دستگاه اجرایی قبل از انجام مناقصه، شرح و بهای واحد تمامی ردیف های غیر پایه در آن رشته را تصویب کند. سپس آیتم های غیر پایه را همراه با تجزیه قیمت مربوط، به دبیرخانه شورای عالی فنی، در سازمان برنامه و بودجه کشور ارسال کند.

ردیف های غیر پایه پس از رسیدگی و تصویب توسط شورای عالی فنی (براساس دستورالعمل نحوه تهیه و تصویب ردیف های ستاره دار)، ملاک عمل قرار می گیرند.

اگر جمع مبلغ ردیف های ستاره دار به ردیف های فهرست بها، از سقف گفته شده در بالا کمتر بود نیز باید شرح و بهای واحد ردیف های غیرپایه به تصویب دستگاه اجرایی برسد.

 

دانلود بخشنامه ۳۴۰۰۱

بخشنامه ۳۴۰۰۱ همان دستورالعمل نحوه تهیه و تصویب ردیف های غیر پایه است که در بالا توضیح داده شد. تمام فرم های مورد نیاز برای تهیه و تصویب آیتم های غیر پایه در این دستورالعمل قرار دارد.

 

دانلود دستورالعمل نحوه تهیه و تصویب ردیف های ستاره دار

 

به آیتم های ستاره دار چه ضرایبی تعلق می گیرد ؟

آیتم های ستاره دار نیز مانند سایر آیتم های پایه فهرست بها بوده و تمام ضرایب پیمان مانند بالاسری، منطقه ای، پیشنهادی پیمانکار و غیره به آن ها تعلق می گیرد.

 

تعدیل ردیف های غیر پایه

تعدیل ردیف های ستاره داری که در هنگام برآورد به ردیف های فهرست بها اضافه شدند مانند سایر ردیف های فهرست بها است. 

نکته ای که در مورد تعدیل آیتم های ستاره دار مورد بحث است، تعدیل آن دسته از آیتم های ستاره داری است که در حین اجرا و بر اساس قیمت های روز تعیین شده اند و به آن ها قیمت جدید می گویند. در واقع کار جدیدی که در حین کار در فهرست بها نیست یا هست ولی قیمت ندارد.

از سال ۹۶ در پیوست پنجم فهرست بها با عنوان کارهای جدید آمده است که اگر در حین اجرای کار با فعالیتی رو به رو شویم که در برآورد مقدار آن صفر باشد، قیمت جدید است. پس اگر در فهرست بهای برآورد نیز باشد ولی مقدار آن صفر باشد، در حین کار قیمت جدید است.

چون قیمت هایی که برای محاسبه مبلغ نهایی آیتم های قیمت جدید استفاده می شوند به روز هستند باید به کمک تعدیل معکوس مبلغ آیتم قیمت جدید را به مبلغ زمان برآورد پروژه برگردانیم. سپس آن مبلغ را مشابه سایر ردیف های فهرست بها تعدیل می کنیم.

در مقاله منظور از تعدیل معکوس چیست؟ + مثال و فایل نمونه به طور مفصل تعدیل معکوس و نحوه محاسبه تعدیل این آیتم های ستاره دار را بررسی کردیم. 

فرق کار جدید و آیتم ستاره دار

فرق کار جدید و آیتم های ستاره دار فهرست بها

گاهی در حین اجرای پروژه مواردی پیش می آید که در برآورد لحاظ نشده است. پیمانکار تنها از طریق اضافه کردن آیتم مربوط به آن کار جدید در صورت وضعیت خود می تواند هزینه ای که بابت آن کار جدید انجام داده، از کارفرما بگیرد.

اگر  آیتم مربوط به این کار جدید در فهرست بها وجود داشته باشد و قیمت آن نیز مشخص باشد پس در صورت وضعیت می آید.

کارفرما نیز با توجه به محدودیت های مبلغ پیمان که در مقاله تغییر مقادیر پیمان در قراردادهای پیمانکاری | تفسیر ماده ۲۹ شرایط عمومی به طور مفصل بیان کردیم، آن هزینه را به پیمانکار پرداخت می کند.

دقت کنید اگر با فهرست بهای سال ۹۶ و به بعد کار می‌کنید حتی اگر ردیف جدید در فهرست بهای برآورد باشد ولی مقدار نداشته باشد، قیمت جدید است.

تفاوت قیمت جدید و آیتم های ستاره دار فهرست بها

همانطور که در بالا گفتیم گاهی در حین اجرای پروژه با فعالیتی رو به رو می شویم که در برآورد پیش بینی نشده است. پیمانکار پس از اینکه ابلاغ آن کار جدید را گرفت شروع به انجام آن می‌کند.

پیمانکار مانند آنچه که در فرق کار جدید و ایتم ستاره دار گفتیم، آیتم مربوطه به آن کار جدید در فهرست بها را به صورت وضعیت خود اضافه می کند و هزینه انجام کار جدید را از کارفرما می گیرد. اما اگر شرح کار جدید در فهرست بها موجود نباشد و یا قیمت آن مشخص نباشد، آن ردیف قیمت جدید می‌شود.

پس در مورد فرق قیمت جدید و ایتم ستاره دار باید گفت :

قیمت جدید به آیتم های ستاره داری گفته می شود که در حین اجرای کار ایجاد می شوند و مبلغ آن با توجه به قیمت های روز تعیین می شود. در واقع قیمت جدید همان ایتم ستاره داری است که در حین اجرای پروژه با قیمت روز ایجاد شده است.

برای مشاهده آموزش حرفه‌ای صورت وضعیت نویسی و تفسیر فهرست بها روی تصویر زیر کلیک کنید. آموزش جامع محاسبه تعدیل نیز به عنوان هدیه ویژه در کنار این آموزش ارائه می‌شود.

 

آموزش صورت وضعیت نویسی

 

 

امیدواریم در پایان این مقاله به جواب سوال‌های خود رسیده باشید و از اینکه تا پایان مقاله با ما همراه بودید، تشکر می‌کنیم. نظرات خود را در مورد این مقاله با ما به اشتراک بگذارید.

مسیر یادگیری مهندسی عمران

یک مسیر رایگان برای حرفه‌ای شدن

حتما تو این مسیر با ما همراه شو!

کلیک کنید
دیدگاه کاربران
 • آواتار
  Hossein2834 ۲ اسفند ۱۳۹۹

  سلام
  بنده برای وبینار رایگان ثبت نام گردم ولی تا این لحظه موفق نشدم

  • علی چمن لاله ۲ اسفند ۱۳۹۹

   سلام، وبینار لحظاتی پیش پایان یافت. متاسفانه درگیر وبینار بودیم و از طریق شبکه های اجتماعی پاسخ گو دوستان بودیم. عذر خواهی بابت دیرکرد پاسخ در سایت. ممنون و موفق باشید

 • یاسر زمزم ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

  با سلام و خسته نباشید
  ضمن تشکر از مقاله بسیار مفیدتون باید عرض کنم که به آیتم قیمت جدیدی که در فهرست بها موجود نیست فقط ضریب بالاسری تعلق میگیرد و اگر قرار باشد بقیه ضرایب را به آن بدهیم میبایست قبل از ابلاغ توسط کارفرما عدد آنالیز شد تقسیم بر کلیه ضرایب به همراه ضریب تعدیل معکوس (به غیر از ضریب بالاسری) گردد

  • علی چمن لاله ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

   سلام، وقت بخیر، ممنون
   بله همین طور است. به قیمت جدید فقط ضریب بالاسری تعلق می‌گیرد. منتها در آنالیز قیمت جدید باید تمامی ضرایب به جز بالاسری را در نظر بگیرید.
   موفق باشید

   • میثم ۱ مهر ۱۴۰۰

    سلام. با توجه به اینکه اکثر پروژه های فهرست بهایی شامل تعدیل میشود و به آیتمهایی که قیمت جدید هم شده در نهایت تعدیل تعلق میگیرد، هر قیمت جدید باید تعدیل معکوس شود ( قیمت روز به قیمت فهرست تبدیل شود) و در نهایت در صورت وضعیت تمام ضرایب به آن تعلق میگیرد.

    • علی چمن لاله ۲ مهر ۱۴۰۰

     سلام، وقت بخیر
     بهای اجرای یک فعالیت با در نظر گرفتن تمامی ضرایب غیر از بالاسری آنالیز شده و از طرف کارفرما ابلاغ می‌شود.
     سپس با تعدیل معکوس به زمان مبنای پیمان برمی‌گردد.
     حال برای اعمال در صورت وضعیت‌ها، چون تمامی ضرایب به جز بالاسری در آنالیز آن دیده شده است. بر ضرایبی مثل منطقه و جزء فصل و … تقسیم می‌شود.
     حاصل در صورت وضعیت اعمال می‌شود و مشابه سایر ردیف ‌های فصل تمامی ضرایب به آن تعلق می‌گیرد.
     موفق باشید

 • بهروز نظری ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰

  سلام در جدول تجزیه بهای اقلام کار مقادیر ردیف هارو از کجا بدست آوردید؟ مثلا نوشتید متصدی پمپ بتن ۰/۴ نفرساعت، این مقدار از کجا بدست آمد؟

  • علی چمن لاله ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰

   سلام، وقت بخیر
   سازمان برنامه و بودجه این اطلاعات رو تحت عنوان تجزیه بها یا آنالیز بها منتشر کرده.
   البته با کمی تاخیر نسبت به فهرست بهای حاضر می‌باشد. به طور مثال هم اکنون تا آنالیز فهرست بها سال ۹۷ منتشر شده است. موارد ذکر شده چون به زمان و قیمت وابسته نیستند می‌شود برای آنالیز در فهرست های جدید نیز استفاده کرد.
   موفق باشید

 • رضا مقتدر ۳ خرداد ۱۴۰۰

  با سلام
  ضریب محاسبه میزان حق بیمه اقلام ستاره دار چند می باشد ؟؟؟
  در تامین اجتماعی

  • مریم حسنی پشتیبانی آکادمی عمران ۳ خرداد ۱۴۰۰

   سلام و وقت بخیر
   با اقلام ستاره دار نیز مشابه سایر آیتم های پایه برخورد می‌شود.

 • مهیار ۲۴ تیر ۱۴۰۰

  باسلام .درخصوص فرق ایتم ستاره دار با قیمت جدید :

  مگه اون جدولی که بالا گذاشتید در رابطه با آنالیز قیمت آیتم ستاره دار قیمت های دستگاه و نیروی انسانی و بقیه موارد مگه به قیمت روز نیستن ؟ اون قیمت ها از کجا اومده ؟ چطور به همون نمیگن قیمت جدید ؟

  • علی چمن لاله ۲۶ تیر ۱۴۰۰

   قیمت جدید و ایتم ستاره دار یکسان هستند برای هر دو نیاز به آنالیز قیمت است اما ایتم ستاره دار در براورد و پیش از شروع کار می آید و محدودیت ۱۵ تا ۳۰ درصدی برآورد بسته به مناقصه عمومی وترک تشریفات و … دارد. ولی قیمت جدید در حین کار می‌اید و سقف ۱۰ درصد مبلغ پیمان دارد.
   موفق باشید

   • مهیار ۲۶ تیر ۱۴۰۰

    یعنی می خاید بگید که آیتم ستاره دار همش قبل از عقد قرارداد بسته شده و همه گی در فهرست منظم به قرار داد موجوده و هیج آیتم ستاره داری وسط پروژه بوجود نمیاد؟

    • علی چمن لاله ۲۷ تیر ۱۴۰۰

     در حین پروژه نیز آیتم ستاره دار داریم که قیمت جدید نامیده شده و نیاز به ابلاغ کارفرما دارد و سقف آن ۱۰ درصد مبلغ پیمان است.

 • هادی اصفهانی ۵ شهریور ۱۴۰۰

  درود، بنظر توضیح کارهای جدید در مقاله کمی گنگ است. بعنوان مثال کارهایی که در فهرست بها دارای شرح و قیمت هست ولی در آیتم‌های فهرست براورد منضم به پیمان گنجانده نشده حتی با مقدار صفر، جزو کارهای جدید محسوب میشود و باید برای ضریب آن با پیمانکار توافق شود. البته اگر پیمانکار در زمان ابلاغ کار جدید مذکور و قبل اجرا اعلام نظر و توافقی در مورد ضریب قیمت ایتم نکند یعنی با نجام کار با ااعمال ضریب پیمان موافق بوده است.

  • علی چمن لاله ۶ شهریور ۱۴۰۰

   سلام، وقت بخیر
   از فهزست بهای سال ۹۶ به بعد در پیوست پنجم با عنوان کارهای جدید ذکر شد که اگر ردیفی در فهرست بهای منضم به پیمان باشد ولی مقدار آن در برآورد صفر در نظر گرفته شده است، هنگام استفاده در حین اجرای کار، کار جدید محسوب می شود. یعنی نیاز به ارائه آنالیز قیمت از سوی پیمانکار و ابلاغ از سوی کارفرما است.

   موفق باشید

 • علی ۸ شهریور ۱۴۰۰

  با سلام .اگر جمع ریالی آیتم های قیمت جدید از سقف ۱۰% عبور کند ولی همچنان سقف ۲۵ درصد افزایش پیمان کامل نشده باشد.امکان خاتمه پیمان برای پیمانکار وجود دارد؟

  • علی چمن لاله ۸ شهریور ۱۴۰۰

   سلام، وقت بخیر
   پر شدن سقف قیمت جدید تنها باعث می‌شود پیمانکار از انجام کارهای جدید بیشتر باز بماند اما باید قرارداد را تا مبلغ پیمان + سقف تغییر مقادیر انجام دهد و نمی‌تواند درخواست خاتمه کند.
   در شرایطی خاص که ماهیت کار عوض شده باشد و بخش زیادی از کار حذف و با کارهای جدید جایگزین شود یعنی موضوع پیمان دچار تغییرات اساسی باشد می‌توان قراردادی متمم قرارداد اولیه نوشت و کارهای جدید را در قالب آن قرارداد انجام داد. البته تایید این قضیه به عهده کارفرما است.
   موفق باشید

 • میلاد کیانپور ۳ آذر ۱۴۰۰

  باسلام میخواستم ببینم ایتمی که در فهرست بها قیمت داره و اضافه میشود هم ستاره دار و جز ده درصد قرار میگیرد؟

  • علی چمن لاله ۴ آذر ۱۴۰۰

   سلام، وقت بخیر
   اگر از فهرست بها سال ۹۵ و به قبل استفاده می کنید تغییر مقادیر است.
   اگر از فهرست بها سال ۹۶ و به بعد استفاده می‌کنید و آن آیتم در برآورد اولیه مقدار داشته تغییرمقادیر و اگر مقدار نداشته قیمت جدید است.
   سقف قیمت جدید ۱۰ درصد و سقف تغییر مقادیر و قیمت جدید روی هم ۲۵ درصد است.
   موفق باشید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *