اجرای حرفه‌ای فرمان hatch در اتوکد و تشریح انواع هاشور زدن

یکی از کاربردی‌ترین دستورات در اتوکد، فرمان Hatch یا هاشور می‌باشد. شما می‌توانید برای اعمال رنگ آمیزی یا اعمال متریال به بعضی سطوح از آن استفاده کنید. مثلا هاشور یا هچ سنگ فرش ، خاک ، شیشه ، رمپ و …. را می‌توانید به راحتی مدلسازی کنید. برای آموزش هاشور زدن، تنظیم و کاربرد Hatch در اتوکد با ما همراه باشید.

 

استفاده حرفه‌ای از فرمان Hatch در اتوکد

برای اینکه بتوانید به سادگی با استفاده از این دستور نقشه‌های زیباتر ایجاد کنید، باید با تمام جوانب و تنظیمات هاشور آشنا باشید.

 

آموزش اتوکد

فیلم آموزش Hatch در اتوکد

برای توضیحات کامل هاشور زدن در اتوکد و هم چنین هچ شیشه در اتوکد با ادامه مقاله همراه باشید.

 

هچ شیشه در اتوکد

برای ایجاد هچ‌های خاصی مثل هچ شیشه در اتوکد معمولا از حالت Gradient استفاده می‌کنیم. تنظیمات این مرحله، می‌تواند تصویری زیبا از نقشه‌ها ایجاد کند.

 

آموزش هاشور زدن در اتوکد

برای اینکه این فرمان را اجرا کنیم، ابتدا باید موضوعاتی ترسیم کنیم که نیاز به هاشور داشته باشند.برای مثال یک مستطیل کامل و یک مستطیل ناقص رسم می‌کنیم. دلیل این موضوع روش‌های متفاوت در اجرای فرمان Hatch در اتوکد است.

فرمان Hatch در اتوکد

 

برای ایجاد هاشور در اتوکد می‌توانید از ریبون Home بخش Draw قسمت Hatch را انتخاب کنید. به عنوان راه جایگزین و راحت‌تر هم می‌توانید در خط فرمان H را تایپ کنید و اینتر بزنید. در این حالت وارد دستور هاشور شده‌اید.

 

آموزش‌های حوزه دفتر فنی

آموزش‌هایی فراتر از کاربردی

یک شبه ره ده ساله برو!

کلیک کنید

آموزش‌های اجرایی ساختمان

یک بار برای همیشه اصولی یاد بگیر!

به جمع حرفه‌ای‌ها بپیوندید!

کلیک کنید

 

فرمان Hatch در اتوکد

 

همان طور که می‌بینید، ریبون بالا مخصوص Hatch باز می‌شود. شما می‌توانید تنظیمات را از طریق این ریبون انجام دهید. در بخش اولیه‌ای ریبون یک بخش به نام Pick Points قرار دارد. این بخش به صورت معمول فعال است با اینکه روی حالت فعال قرار ندارد. این بخش به موضوعات بسته مربوط می‌شود. شما وقتی با موس در این موضوعات قرار می‌گیرید، می توانید با یک کلیک Hatch را اعمال کنید.

 

هاشور در سطوح باز 

برای سطوحی که باز هستن باید از Select استفاده کنید. این قسمت را باید از همان ریبون بالا فعال کنید سپس گوشه‌های موضوع را مشخص کنید. با این کار این قسمت به طور کامل هاشور زده خواهد شد.

کاربرد Hatch در اتوکد

 

انتخاب Pattern یا بافت در هاشور زدن

شما می‌توانید در بخش Pattern بافت های مختلفی ایجاد کنید. هاشور چمن ، خاک ، سنگ فرش و … در اتوکد به طور کامل در این بخش قرار دارد.

تنظیم Hatch در اتوکد

 

تنظیم Hatch در اتوکد

در بخش Properties شما می‌توانید تنظیمات Hatch را انجام دهید. در این بخش رنگ هاشور و پس زمینه هاشور، زاویه‌ی لازم برای Hatch و مقیاس هاشورها را می توانید تعیین کنید و از فرمان Hatch در اتوکد به بهترین نحو استفاده کرد.

تنظیم Hatch در اتوکد

 

شما می‌توانید با تمرین استفاده از این بخش ها چگونگی هاشور زدن در اتوکد را به طور کامل آموزش خواهید دید.

 

 

برای مشاهده تمامی آموزش‌های حرفه‌ای و رایگان اتوکد به این صفحه سر بزنید.

آموزش های اتوکد

 

امیدواریم در پایان این مقاله به جواب سوال‌های خود رسیده باشید و از اینکه تا پایان مقاله با ما همراه بودید، تشکر می‌کنیم. نظرات خود را در مورد این مقاله با ما به اشتراک بگذارید.

مسیر یادگیری مهندسی عمران

یک مسیر رایگان برای حرفه‌ای شدن

حتما تو این مسیر با ما همراه شو!

کلیک کنید
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *