مدلسازی راه پله با فیلم در نرم افزارهای طراحی مانند ایتبس (etabs)

آیا با انواع مدلسازی راه پله آشنا هستید؟! آیا می‌دانید مدلسازی آن چه نکات و اصولی دارد؟! تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا به جواب تمام سوال‌های در مورد مدلسازی راه پله برسید.

 

انواع مدلسازی راه پله

برای مدلسازی و طراحی راه پله ها در نرم افزار های تحلیل و طراحی مانند ایتبس (etabs) روش های متفاوتی وجود دارد. در این مقاله روش های مختلف مدلسازی راه پله را بررسی می کنیم.

 

به صورت دستی در خارج از نرم افزار

در این روش مدلسازی ، راه پله را در نرم افزار طراحی مدل نکرده و تنها تیرها و ستون های کناری راه پله را مدلسازی و بارگذاری می کنیم.

راه‌پله را خارج از نرم فزار به صورت دستی بارگذاری کرده و واکنش های ناشی از بارگذاری راه پله را به صورت بار نقطه ای به تیرها و ستون های کناری راه‌پله در نرم افزار اعمال می کنیم.

این روش که دقت پایینی دارد به عنوان یک روش مناسب توصیه نمی شود.

چرا که مدلسازی پاگرد و رمپ راه پله سبب افزایش سختی ناحیه راه پله شده و در هنگام توزیع بار زلزله، بار بیشتری از مقدار محاسبه شده دستی به تیرها و ستون های کناری راه پله وارد می‌شود.

غیر از این اگر راه‌پله را مدلسازی نکنیم در واقع راه‌پله را یک فضای بازشو در نظر گرفتیم در حالی که در واقعیت اینگونه نیست و وجود رمپ و پاگرد مانعی برای حرکت ستون ها و تیرهای اطراف باکس راه‌پله ایجاد می کند.

برای اینکه در مورد محاسبات دستی راه‌پله بیشتر بدانید به مقاله نحوه بارگذاری و محاسبات دستی راه‌پله‌های بتنی و فلزی سر بزنید.

 

آموزش‌های اجرایی ساختمان

آموزش‌هایی فراتر از کاربردی

به جمع حرفه‌ای‌ها بپیوندید!

کلیک کنید

مسیر یادگیری مهندسی عمران

یک مسیر رایگان برای حرفه‌ای شدن

حتما تو این مسیر با ما همراه شو!

کلیک کنید

 

مطابق محل واقعی راه پله

در این روش مدلسازی ، بارگذاری و انجام تحلیل مطابق آنچه که در واقعیت اجرا می شود در نرم افزارهای طراحی مانند etabs انجام می شود. یعنی رمپ راه پله به صورت شیب دار همراه با پاگرد و تیر میان طبقه مدل می شود. 

این روش نیز به دلیل زمان بر بودن برای پروژه های متعارف گزینه مناسبی نمی باشد. بهتر است این روش برای پروژه های خاص که معماری و سازه پروژه پیچیدگی های زیادی دارد یا پروژه هایی که از اهمیت بالایی برخوردار هستند استفاده شود.

مدلسازی راه پله

تصویر راه پله در پلان طبقه

این روش که از روش اول دقت بیشتری دارد و از روش دوم زمان کمتری می برد مناسب ترین روش مدلسازی راه پله در پروژه های متعارف است. در این روش به جای مدلسازی رمپ راه پله به صورت شیب دار بین دو طبقه متوالی، تصویر آن را روی سقف طبقه ترسیم و بارگذاری می کنند.

هدف از این روش انتقال بار قسمت راه‌پله به ستون های اطراف آن می باشد لذا تیر میان طبقه در نظر گرفته نشده و طراحی این تیر به صورت دستی در خارج از نرم افزار انجام می شود.

در واقع تیر نیم طبقه، پاگرد میانی و رمپ های دو بازو بر روی سقف تصویر شده و بارگذاری بر روی سطح تصویر شده اعمال می شود.

آموزش راه پله

نکات مهم مدلسازی راه پله

اتصال تیرها به ستون ها معمولا به صورت مفصلی می باشد. در این موارد مدلسازی به روش سوم در پروژه های متعارف مورد قبول است.

اگر اتصال تیرهای میان طبقه راه‌پله به ستون های کناری به صورت گیردار باشد، برای واقعی کردن مدل بهتر است که این تیرها در همان مکان اصلی خود یعنی به روش دوم مدل شوند.

بار مرده پاگردها نسبت به بار مرده رمپ پله کمتر است. لذا در جهت اطمینان برای بار مرده پاگرد از بار مرده رمپ پله ها استفاده می شود.

برای مطالعه بیشتر در مورد محاسبه شیب راه‌پله به مقالهنحوه محاسبه شیب ، تعداد پله‌ها و ابعاد استاندارد آن مراجعه کنید.

با توجه به اینکه وزن رمپ و پاگرد راه پله در محاسبه بار مرده لحاظ شده هنگام مدل کردن پله‌ها در نرم افزار، از سقفی استفاده شود که وزن مخصوص آن صفر باشد.

معمولا هنگام تعیین مقطع برای سقف دو نوع دال تعریف می شود یکی با وزن مخصوص متناسب با نوع سقف و دیگری با وزن مخصوص صفر.

برای مطالعه بیشتر در مورد طراحی پله گرد به مقاله انواع پله‌های گرد همراه با نرم افزار طراحی stairdesigner مراجعه کنید.

در آموزش فراتر از کاربردی اجرای راه‌پله تمام تعاریف و نکات اجرایی همراه با تعداد زیادی فیلم ها و عکس های کارگاهی  آموزش داده شده اند. به صفحه این آموزش سر بزنید و فیلم های نمونه آن را مشاهده کنید.

 

برای اطلاع بیشتر از آموزش فراتر از کاربردی اجرای راه‌پله روی تصویر زیر کلیک کنید.

آموزش اجرای راه پله

امیدواریم در پایان این مقاله به جواب سوال‌های خود رسیده باشید و از اینکه تا پایان مقاله با ما همراه بودید، تشکر می‌کنیم. نظرات خود را در مورد این مقاله با ما به اشتراک بگذارید.

مسیر یادگیری مهندسی عمران

یک مسیر رایگان برای حرفه‌ای شدن

حتما تو این مسیر با ما همراه شو!

کلیک کنید
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *