آکادمی عمران | مرکز آموزش های کاربردی مهندسی عمران
0
02144158821

منظور از تعدیل معکوس چیست؟ + مثال و فایل نمونه

تعدیل معکوس

منظور از تعدیل معکوس چیست؟

تعدیل در عرف پروژه های عمرانی به معنای متناسب کردن قیمت های قرارداد با شرایط روز است. اما تعدیل معکوس قیمت روز را به قیمت قرارداد بر می گرداند. این کار به دلیل اضافه شدن کار جدیدی است که در برآورد اولیه قرارداد دیده نشده و مبلغ انجام آن مشخص نیست. لذا مبلغ انجام کار جدید با هزینه های روز محاسبه شده و با تعدیل معکوس به مبلغ زمان قرارداد برمی گردد. سپس مانند سایر آیتم ها با توجه به شاخص دوره کارکرد و شاخص دوره مبنا پیمان تعدیل می گردد.

برای توضیح بیشتر ابتدا کار جدید را تعریف می کنیم سپس به روش محاسبه تعدیل معکوس می پردازیم.

 

کار جدید در فهرست بها

اگر پس از بستن قرارداد و در حین اجرای پروژه، کاری در چارچوب موضوع پیمان به پیمانکار ابلاغ شود که در برآورد اولیه، قیمت یا مقداری برای آن در فهرست بهای منضم به پیمان دیده نشده باشد کار جدید نام دارد. کار جدید را می توان به دو دسته تقسیم کرد :

کار جدید در فهرست بهای منضم به پیمان وجود داشته باشد و مبلغ آن طبق فهرست بها مشخص باشد.

به طور مثال در برآورد اولیه پیمان، برای پروژه میلگردهایی با قطر ۲۰ میلی متر یا بیشتر در نظر گرفته شده است. اما در حین اجرای پروژه، نقشه تغییر کرده و به میلگردهایی با قطر کمتر از ۱۰ میلی متر هم نیاز شده است. آیتم میلگردهای با قطر ۱۰ میلی متر و کمتر متفاوت از آیتم میلگردهای با قطر ۲۰ میلی متر و بیشتر است.

در واقع تهیه، بریدن، خم کردن و کار گذاشتن میلگرد آجدار از نوع A3 به قطر تا ١٠ میلی متر، برای بتن مسلح با سیم پیچی لازم یک کار جدید است که در فهرست بها منضم به پیمان آمده و قیمت هم دارد.

البته اضافه شدن کار جدید و تغییر مبلغ پیمان سقفی برابر با ۱۲۵ درصد برآورد اولیه دارد که در مقاله “تغییر مقادیر پیمان در قراردادهای پیمانکاری | تفسیر ماده ۲۹ شرایط عمومی” به آن پرداخته شده است.

 

کار جدید در فهرست بهای منضم به پیمان وجود ندارد و پیمانکار با توجه به چهار عامل دستمزد نیروی انسانی، حمل و نقل، ابزار و ماشین آلات و مواد و مصالح، قیمتی را طبق شرایط روز برآورد می کند و به کارفرما پیشنهاد می دهد.

به طور مثال در فهرست بهای منضم به پیمان، کاشت آرماتور در بتن شامل سوراخ کاری بتن، تمیزکردن سوراخ، استفاده از چسب مخصوص و قراردادن میلگرد در سوراخ وجود ندارد. پیمانکار قیمت انجام این کار را برای هر عدد کاشت میلگرد در بتن آنالیز کرده و به کارفرما پیشنهاد می دهد.

تعدیل معکوس

 

اموزش تعدیل معکوس

قیمت دسته اول کارهای جدید، یعنی کارهای جدیدی که از فهرست بهای واحد پایه منضم به پیمان انتخاب شده است با در نظر گرفتن موارد زیر تعدیل می شود :

 شاخص دوره کارکرد : شاخص گروهی فصل مربوط برای دوره انجام کار

 شاخص مبنای تعدیل : همان شاخص مبنای پیمان 

در مثال میلگرد با قطر کمتر از ۱۰ میلی متر، مبلغ این کار جدید مشابه سایر آیتم های فصل کارهای فولادی با میلگرد با شاخص گروهی فصل مربوط به دوره انجام کار و شاخص مبنا پیمان تعدیل می شود و تفاوتی بین تعدیل این آیتم کار جدید و آیتم های دیگر فصل مربوط به کارهای فولادی نیست.

برای این دسته نیاز به انجام تعدیل معکوس و برگرداندن قیمت به روز قرارداد نیست، چون قیمت از فهرست بها منضم به پیمان زمان قرارداد گرفته شده است.

 

قیمت دسته دوم کارهای جدید که برای آن ها قیمت در فهرست بهای منضم به پیمان یا فهرست بهای واحد پایه ای که قیمت پیمان از آن گرفته شده درج نشده است با در نظر گرفتن موارد زیر تعدیل می شود :

 شاخص دوره کارکرد : شاخص گروهی فصل مربوطه مربوط برای دوره انجام کار

شاخص مبنای تعدیل : شاخص دوره سه ماهه ای است که بر اساس قیمت های آن دوره، قیمت کار جدید تعیین و تصویب شده است.

می دانید که تعدیل قیمت بر اساس دو شاخص دوره انجام کار و شاخص مبنای پیمان انجام می شود. شاخص دوره کارکرد کار جدید مشابه سایر آیتم ها، مربوط به دوره انجام کار است اما شاخص مبنا کار جدید و سایر آیتم ها (شاخص مبنا پیمان) متفاوت است.

اگر بخواهیم شاخص مبنای پیمان را برای کار جدید استفاده کنیم منطقی نیست. چون قیمتی که برای آن کار جدید محاسبه شده بر اساس قیمت های روز زمان آنالیز بوده و بخشی از افزایش یا کاهش هزینه ها در آن دیده شده است.

پس باید قیمت انجام کار را به قیمت زمان قرار داد برگردانیم. برای این کار از ضریب تعدیل معکوس استفاده می کنیم.

ابتدا قیمت کار جدید به ضریب تعدیل معکوس تقسیم می شود تا به قیمت های دوره سه ماهه مربوط به مبنای پیمان تبدیل شود. با این کار در واقع تعدیل معکوس می گردد. سپس مانند سایر ردیف های قیمت منضم به پیمان، قیمت زمان قرارداد تعدیل می گردد.

تعدیل معکوس

فرمول ضریب تعدیل معکوس

فرمول ضریب تعدیل معکوس به صورت زیر است :

تعدیل

 

تعدیل معکوس را با ذکر مثال شرح دهید؟

در مثال کاشت آرماتور در بتن، فرضیات زیر را در نظر می گیریم و ضریب تعدیل معکوس را محاسبه می کنیم :

فهرست بهای منضم به پیمان : رشته ابنیه – سال ۹۱

شاخص مبنای پیمان : دوره سه ماهه اول ۹۱ که برای فصل هفتم رشته ابنیه برابر ۴۰۶٫۳ است.

شاخص مبنای کار جدید یعنی دوره آنالیز کردن قیمت کار جدید (کاشت آرماتور در بتن) : سه ماهه سوم ۹۷ که برای فصل هفتم رشته ابنیه برابر ۱۲۶۷٫۲ است.

دوره انجام کار : سه ماهه دوم ۹۸ که برای فصل هفتم رشته ابنیه برابر ۱۲۹۵٫۶ است.

قیمت کار جدید با توجه به هزینه های سه ماهه سوم ۹۷ = ۲۰۰۰۰۰ ریال برای هر عدد کاشت آرماتور

 

محاسبات به صورت زیر انجام می شود :

ضریب تعدیل معکوس = (۱۲۶۷٫۲/۴۰۶٫۳) ۰٫۹۵ + ۰٫۰۵ = ۳٫۰۱۳

با تقسیم قیمت کار جدید بر ضریب تعدیل معکوس، قیمت کار جدید در زمان قرارداد = ۶۶۳۷۹ ریال برای هر عدد کاشت آرماتور

حالا برای تعدیل، مبلغ آیتم کاشت میلگرد را به جای ۲۰۰۰۰۰ ریال ۶۶۳۷۹ ریال در نظر گرفته و با توجه به مقدار کار انجام شده، شاخص دوره کارکرد و شاخص مبنا پیمان، مشابه سایر آیتم ها تعدیل انجام می شود.

تعدیل معکوس

فایل اکسل تعدیل معکوس

در بالا به تعریف تعدیل معکوس پرداختیم و یک نمونه تعدیل معکوس را بررسی کردیم. می توانید با استفاده از فایل اکسل زیر، ضریب تعدیل معکوس و قیمت انجام کار در زمان قرارداد را محاسبه کنید.

دانلود فایل اکسل تعدیل معکوس

 

در آموزش جامع محاسبه تعدیل نوشتن صورت وضعیت تعدیل کارکرد، تعدیل تجمیعی، تعدیل ارزی، مابه التفاوت قیر و مابه التفاوت مصالح به همراه نمونه های کاربردی که برای شروع کارکردن و یا رشد کردن در بخش دفترفنی به آن ها نیاز دارید  بررسی شده است.

برای اطلاع بیشتر از آموزش جامع محاسبه تعدیل و سایر آموزش های دفترفنی و امور پیمان روی تصویر زیر کلیک کنید.

 

آموزش دفترفنی و امور پیمان

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + هفت =