اموزش Rectangle در اتوکد و کشیدن حرفه‌ای مستطیل با روش‌های مختلف

کشیدن و رسم مستطیل یکی از پایه‌ای ترین دستورات در اتوکد می‌باشد. شما می‌توانید مستطیل یا مربع مدنظر خودتان را به روش‌های مختلفی از جمله با مشخص بودن طول و عرض آن ترسیم کنید. در این مقاله شما اموزش دستور rectangle در اتوکد را به طور کامل خواهید دید. با ما همراه باشید.

 

اموزش rectangle در اتوکد

کشیدن مستطیل های متنوع و در اندازه‌های متفاوت، یکی از مهمترین نیازهای شما در اتوکد می‌باشد. شما باید بتوانید به راه‌های مختلف مستطیل یا مربع های مورد نظر خود را ترسیم کنید.

 

آموزش اتوکد

برای ورود به دستور Rectangle در اتوکد شما ۳ راه را می‌توانید پیش بگیرید:

در خط فرمان REC را تایپ کنید و اینتر را بزنید.

از ریبون Draw، در قسمت بالایی ریبون، مستطیل را انتخاب کنید.

از منوی کرکره‌ای Draw بخش Rectangle را انتخاب کنید تا وارد دستور شوید.

در اولین و ساده‌ترین روش شما یک نقطه بر روی Workspace مشخص می‌کنید. سپس دست خود را می‌کشید تا نقطه‌ی مقابل در مستطیل را مشخص کنید. سپس یک کلیک می‌کنید تا نقطه‌ی دوم مشخص شود. در این روش شما در واقع قطر مستطیل را رسم می‌کنید.

کشیدن مستطیل در اتوکد

 

کشیدن مستطیل با طول و عرض مشخص در اتوکد

برای اینکه بتوانید دقیق‌تر مستطیل ها را ترسیم کنیم، باید بتوانید طول و عرض به این اشکال بدهید. برای این منظور ابتدا شما نقطه‌ی اول مستطیل را مشخص کنید. سپس در خط فرمان بر روی Dimensions کلیک کنید. به عنوان روش دوم هم، شما می‌توانید D را تایپ و اینتر را بزنید. حال شما باید به ترتیب طول و عرض مستطیل را وارد کنید و بعد از هر مرحله اینتر را بزنید تا مستطیل شما تشکیل شود.

اموزش rectangle در اتوکد

رسم مستطیل با اندازه محیط در اتوکد

برای ترسیم مستطیل با داشتن محیط آن، باید به این شکل عمل کنید. شما باید وارد دستور Rectangle شوید. سپس نقطه‌ی اول مستطیل را مشخص کنید. در این مرحله در خط فرمان بر روی Area کلیک کنید یا A را بزنید و اینتر کنید.

اموزش rectangle در اتوکد

حال باید محیط مورد نظر خود را وارد کنید. در این بخش فقط داشتن محیط کافی نیست و شما باید یکی از اضلاع را هم بدهید. بعد از اینکه یکی از اضلاع را وارد کردید، موضوع مورد نظر شما ترسیم می‌شود.

 

آموزش‌های حوزه دفتر فنی

آموزش‌هایی فراتر از کاربردی

یک شبه ره ده ساله برو!

کلیک کنید

آموزش‌های اجرایی ساختمان

یک بار برای همیشه اصولی یاد بگیر!

به جمع حرفه‌ای‌ها بپیوندید!

کلیک کنید

 

کاربرد های دیگر دستور Rectangle

شما می‌توانید با دستور Rectangle در اتوکد مستطیل‌هایی با حالت Chamfer و Fillet رسم کنید. البته کار حرفه‌ای‌تر این هست که با دستور Chamfer و Fillet این کار را انجام دهید که در مقالات جداگانه توضیح داده شده است.

مقاله مرتبط: اجرای حرفه‌ای دستور Chamfer در اتوکد

مقاله مرتبط: اجرای حرفه‌ای دستور Fillet در اتوکد

شما می‌توانید به صورت مستقیم از دستور Rectangle هم این دو حالت را داشته باشید. بعد از اینکه وارد دستور شدید، شما می‌توانید از خط فرمان حالت Chamfer و Fillet را انتخاب کنید و سپس مانند توضیحی که در آن دستورات هست عمل کنید. شما باید پس از این مرحله میزان پخ شدگی را بدهید و مراحل قبلی برای دستور رسم مستطیل را انجام دهید.

کاربرد دستور rectangle

برای مشاهده تمامی آموزش‌های حرفه‌ای و رایگان اتوکد به این صفحه سر بزنید.

آموزش های اتوکد

 

امیدواریم در پایان این مقاله به جواب سوال‌های خود رسیده باشید و از اینکه تا پایان مقاله با ما همراه بودید، تشکر می‌کنیم. نظرات خود را در مورد این مقاله با ما به اشتراک بگذارید.

مسیر یادگیری مهندسی عمران

یک مسیر رایگان برای حرفه‌ای شدن

حتما تو این مسیر با ما همراه شو!

کلیک کنید

 

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *