بتن خود تراکم یا SCC و تمام ریزه‌کاری‌های آن در یک مقاله

آیا تا به حال در مورد بتن خود متراکم شنیده‌اید؟! بتن خودمتراکم یا خود تراکم یا بتن SCC که مخفف کلمه Self Consolidating Concrete است، نوعی خاص از بتن است که تحت وزن خود و بدون نیاز به ویبره کردن در قالب پخش می شود. این بتن از دسته بتن های ویژه است که جهت کاربری های خاص مورد استفاده قرار می گیرد.

در این مقاله نحوه ساخت و اجرا بتن خود متراکم را بررسی کرده و در انتهای مقاله فیلم آزمایش های مربوط به این نوع بتن ویژه را خواهیم دید. 

 

آنچه در این مقاله می آموزید:

فیلم معرفی بتن خود متراکم شونده

بتن های ویژه

بتن خود متراکم یا خود تراکم چیست ؟

مواد تشکیل دهنده

طرح اختلاط 

ساخت و اجرا

آزمایش ها

آزمایش جریان اسلامپ 

آزمایش حلقه J

آزمایش قیف V شکل

آزمایش جعبه L شکل

 

فیلم معرفی بتن خود متراکم شونده

فیلم زیر را مشاهده کرده و با جزئیات و ویژگی‌های بتن خود متراکم شونده آشنا شوید و این مقاله را با دید بهتری تا انتها بخوانید.

بتن های ویژه

بتن های ویژه از تغییر فنی و علمی نوع و میزان مصالح مصرفی بتن‌های معمولی بدست می آیند.

مهندسین همواره در تلاشند تا با ایجاد تغییراتی در اجزای تشکیل دهنده مخلوط بتنی به خواص جدید و کاربردی‌تری از بتن دست پیدا کنند. 

بتن پرمقاومت، بتن الیافی، بتن سبک و بتن خودمتراکم از جمله این بتن‌های ویژه هستند که در مقاله دیتیل انواع بتن و کاربرد آن‌ها از صفر تا صد در مورد تمام آن‌ها توضیح می‌دهیم.

 

بتن خود متراکم یا خود تراکم چیست ؟

افزایش روانی و کارایی مخلوط بتنی در گذشته به کمک استفاده از آب بیشتر در مخلوط بتنی میسر می‌شد اما با توجه به تاثیر منفی افزایش نسبت آب به سیمان بر کاهش مقاومت و دوام و پیدایش افزودنی های روان کننده و فوق روان کننده، بسیاری از مشکلات اجرایی مخلوط بتنی ناشی از کارایی پایین از بین رفته است.

بتن خود متراکم بتنی همگن با کارایی زیاد است که توانایی جریان یافتن تحت وزن خود و پر کردن تمامی فضاهای خالی قالب بدون جداشدگی اجزای تشکیل دهنده مخلوط بتنی از الزامات آن است.

در مواردی که لرزاندن مکانیکی بتن یا اصطلاحاً ویبره کردن، بدون جداشدگی ذرات امکان پذیر نباشد از بتن خود متراکم استفاده می شود.

بتن خود متراکم یک فناوری جدید در ساخت بتن است که به دلیل عدم آشنایی و دانش فنی، استفاده از آن هنوز محدود است.

مخلوط بتن خود متراکم قابلیت زیادی برای جاری شدن دارد و در تمام نقاط قالب پخش می شود.

از مهم ترین موارد کاربرد بتن خود متراکم پوشش دادن المان هایی با آرماتورهای متراکم است که شیره مخلوط بتنی تمام سنگدانه های  گوشه قالب و آرماتورها را بدون نیاز به ویبره در بر می گیرد و از کرمو شدن سطح بتن جلوگیری می شود.

بتن خود متراکم

مواد تشکیل دهنده بتن خود متراکم یا SCC

به طور کلی بتن خود تراکم از مصالحی مشابه مصالح بتن معمولی مانند سیمان، آب، شن و ماسه به همراه مواد افزودنی فوق روان کننده و مواد تامین کننده گرانوی یا اصلاح کننده لزجت ساخته می شود.

 

الف) سیمان

اگر از نظر شرایط محیطی و دوام، محدودیتی در انتخاب سیمان نداشته باشید می توانید از تمام انواع سیمان های پرتلند استفاده کنید.

 

ب) سنگدانه

استفاده از هر اندازه حداکثر سنگدانه در ساخت بتن خود متراکم مجاز است اما توصیه می‌شود برای حفظ پایداری مخلوط، اندازه حداکثر به ۲۰ میلیمتر محدود شود.

تمامی ماسه های رایج در تولید بتن‌های معمولی نظیر ماسه سیلیسی و آهکی نیز در تولید بتن خود متراکم مورد قبول است.

سنگدانه های شکسته و دانه بندی پیوسته با تمامی رنج اندازه‌ها به دلیل درگیری و قفل و بست بین ذرات مقاومت بتن خود متراکم را افزایش می‌دهند، اما استفاده از سنگدانه‌های گرد گوشه و دانه بندی گسسته به دلیل کاهش اصطکاک داخلی و درگیری سنگدانه‌ها سبب بهبود روانی مخلوط بتنی می‌شود و مطلوب‌تر است.

برای اینکه در مورد سنگدانه‌های مخلوط بتنی بیشتر بدانید به مقاله توضیحات کامل سنگدانه ها در بتن ، دانه بندی و انواع آن‌ها سر بزنید.

نخبگان اجرای ساختمان

آموزش صفر تا صد تخریب تا نازک‌کاری

نخبگان دفترفنی

آموزش الفبای قراردادها تا پیروزی در مناقصات!

ج) ماده تامین کننده گرانوی یا اصلاح کننده لزجت

برای افزایش قابلیت جاری شدن و پخش شدن مخلوط بتنی باید ماده‌ای به آن اضافه کرد تا گرانوی آن تامین شود یعنی ماده تحت وزن خود به راحتی جاری شود.

این ماده می‌تواند پودر سنگ‌های خنثی نظیر آهکی، بازالت و کوارتز باشد که از آسیاب کردن سنگ‌ها و سیمان پرتلند آهکی حاصل می‌شود.

هیچ گونه ترکیب زیان آوری نباید در ترکیب پودرها وجود داشته باشد. دانه بندی پودرها می تواند ریزدانه تر، درشت دانه تر و یا مشابه دانه بندی سیمان پرتلند باشد.

هم چنین می توان از ماده افزودنی شیمیایی اصلاح کننده لزجت یا گرانوی نیز استفاده کرد.

افرودنی اصلاح کننده لزجت سبب کاهش خطر جداشدگی بتن خود متراکم می شود. ترکیب پودر سنگ و پودرهای فعال و ماده اصلاح کننده به صورت هم زمان جهت رسیدن به گرانوی مناسب نیز امکان پذیر است.

 

د) ماده تامین کننده روانی  در بتن خود متراکم

برای تامین روانی مخلوط بتنی باید از مواد افزودنی فوق روان کننده ممتاز مانند پلی کربوکسیلات استفاده کرد.

برای کسب دانش بیشتر در مورد انواع مواد افزودنی مخلوط بتنی به مقاله مواد افزودنی بتن چیست ؟| جزئیات انواع | تاثیرات | نکات سر بزنید.

 

طرح اختلاط بتن خود متراکم

برای تعیین نسبت های مخلوط بتن خود متراکم باید به خصوصیات مورد نظر مانند قابلیت پرکنندگی، قابلیت عبور و پایداری مخلوط توجه کرد. این سه خصوصیت کارایی بتن خود متراکم را توصیف می‌کند.

حفظ پخش شدگی همگن و یکنواخت اجزای مختلف بتن در حین جریان و گیرش، توانایی پایداری بتن تازه را نشان می‌دهد.

در بتن های خود متراکم دو نوع ویژگی پایداری دینامیکی و استاتیکی اهمیت دارد. مقاومت مخلوط بتنی در برابر جداشدگی اجزای آن هنگام پخش در قالب را پایداری دینامیکی می گویند.

زمانی که مخلوط بتنی باید از فضاهای کوچک نظیر شرایط آرماتوربندی متراکم عبور کند بتن خود متراکم باید پایداری دینامیکی کافی داشته باشد.

پایداری استاتیکی نیز مقاومت مخلوط بتنی در برابر آب انداختن، جدا شدن و نشست‌های سطحی در حالت بعد از بتن ریزی یعنی حالتی که بتن هنوز خمیری است است.

در بتن خودمتراکم برخلاف بتن معمولی بیشترین جداشدگی هنگامی رخ می‌دهد که عملیات بتن‌ریزی به اتمام رسیده و مخلوط بتنی در حالت سکون است.

در این حالت سنگدانه‌های درشت تمایل به ته نشینی  دارند و بتن ناهمگن می شود. جهت بهبود پایداری مخلوط بتنی تازه اغلب از مواد افزودنی اصلاح کننده لزجت یا مقدار زیادی مواد پودری استفاده می‌شود.

تراکم میلگردها، شکل و اندازه قالب و روش بتن‌ریزی از نکات مهمی هستند که باید در تعیین نسبت‌های طرح اختلاط لحاظ شوند.

برای تعیین نسبت های طرح اختلاط بتن خود متراکم ابتدا نوع المان شامل ستون، تیر، دال، دیوار برشی و غیره انتخاب می‌شود. سپس عدد اسلامپ انتخاب شده و نسبت آب به سیمان را تعیین می‌کنیم. سپس با توجه به حجم مخلوط بتنی میزان شن و ماسه را بدست می‌آوریم.

روش های گوناگونی برای طرح اختلاط بتن خودمتراکم ارائه شده است.

در این بین روش ارائه شده توسط Su و همکاران بر اساس مفهوم چگالی انباشتگی ذرات یکی از روش‌های ساده و کاربردی برای طرح اختلاط بتن خودمتراکم است.

 انتخاب صحیح نسبت‌های اختلاط تاثیر زیادی در دستیابی به بتن خودمتراکم مناسب با کارایی بالا و عدم جداشدگی دارد. برای انتخاب صحیح در نظر گرفتن نکات زیر الزامی است :

نسبت حجمی آب به کل پودر موجود در مخلوط شامل سیمان، پودر سنگ و مواد افزودنی معدنی باید بین ۰٫۸ تا ۱٫۱ باشد. حجم خمیر حاصل نیز باید بین ۳۴ تا ۴۰ درصد کل حجم مخلوط باشد.

مقدار سنگدانه درشت باید بین ۲۸ تا ۳۵ درصد حجم مخلوط باشد.

کل مقدار پودر باید بین ۳۸۰ تا ۶۰۰ کیلوگرم بر مترمکعب بتن باشد.

برای مطالعه بیشتر در مورد طرح اختلاط مخلوط بتنی به مقاله طرح اختلاط بتن از صفر تا صد + حل گام به گام + نمونه سر بزنید.

یتن خود تراکم

ساخت و اجرای بتن خود تراکم 

ساخت و اجرای بتن خود تراکم مشابه ساخت و اجرای بتن‌های معمولی است. اما بتن خودمتراکم به دلیل عدم نیاز به ویبره کردن و روآمدن آب و نیاز به استمرار در عملیات بتن‌ریزی از اهمیت بیشتری برخوردار است.

 

رعایت نکات زیر در ساخت و اجرای بتن‌ خودمتراکم الزامی است :

در صورت استفاده از پودر سنگ فله ای، باید از سیلوی فلزی برای انبار کردن استفاده شود تا دچار تغییرات رطوبت و کلوخه شدگی نشود.

سنگدانه ها با اندازه های متفاوت جداگانه دپو شوند و تغییرات رطوبت آن ها اندازه گیری و در طرح اختلاط لحاظ شود.

استفاده از هر نوع مخلوط کن برای ساخت بتن خودمتراکم به شرط مطلوب بودن شرایط و وضعیت مکانیکی دستگاه بلامانع است.

برای مطالعه بیشتر در مورد انواع مخلوط کن بتن به مقاله ” انواع مخلوط کن بتن یا میکسر زیر ذره بین مراجعه کنید.

زمان مورد نیاز برای مخلوط کردن بتن خودمتراکم معمولاً طولانی‌تر از بتن‌های معمولی است. مدت مورد نیاز و ترتیب اضافه کردن مصالح با ساخت مخلوط‌های آزمایشی تعیین می گردد.

ترتیب افزودن مصالح بهتر است اینگونه باشد که ابتدا دو سوم آب مخلوط را در جام ریخته، سپس سنگدانه‌ها و سیمان را اضافه کرده وقتی مخلوط یکنواخت حاصل شد بقیه آب با فوق روان کننده به مخلوط اضافه خواهد شد.

سپس ماده افزودنی اصلاح کننده لزجت به همراه کمی آب به عنوان جزء آخر به مخلوط اضافه می‌گردد.

مواد افزودنی شیمیایی باید همواره با بخشی از آب مخلوط به عنوان آخرین جز به مخلوط بتنی اضافه شوند. در زمانی که ماده اصلاح کننده لزجت استفاده می شود باید پس از فوق روان کننده به مخلوط افزوده شود.

بتن scc

در طراحی قالب های عمودی، فشار مخلوط بتنی بر روی قالب باید به صورت فشار هیدرواستاتیک در نظر گرفته شود.

یعنی فشار به صورت خطی در بالاترین نقطه قالب صفر و در پایین ترین نقطه آن برابر حاصل ضرب چگالی مخلوط بتنی (کیلوگرم بر مترمکعب) در ثابت گرانش (متر بر مجذور ثانیه) در ارتفاع قالب (متر) است.

مگر اینکه با انجام آزمایش و یا ارائه مستندات مشخص شود که فشار بر روی قالب کمتر یا بیشتر از فشار هیدرواستاتیک است.

تمام اجزای قالب مانند ورق رویه، اعضای افقی مانند کمرکش‌ها، اعضای عمودی و بست‌ها باید قادر به تحمل فشار ناشی از مخلوط بتنی باشند.

در صورت عدم وجود اطلاعات کافی، سرعت بتن‌ریزی باید ۵ متر بر ساعت و یا کمتر در نظر گرفته شود. هنگامی که بتن‌ریزی از طریق پمپاژ صورت می‌گیرد علاوه بر فشار هیدرواستاتیک ناشی از وزن بتن، فشار پمپ نیز باید لحاظ شود.

در مقاله اصول بتن ریزی صحیح چیست |نکات حرفه‌ای در یک مقاله به طور کامل در مورد نکات و اصول بتن‌ریزی صحبت می‌کنیم.

ارتفاع مجاز بتن‌ریزی در سقوط آزاد برابر ۱٫۲ متر است.

ارتفاع بیشتر از این مقدار باید با آزمایش اثر ارتفاع در جداشدگی ذرات بررسی شود. اما توصیه می‌شود برای سقوط آزاد بیشتر از قیف و لوله (ترمی) استفاده شود.

هنگامی که از ترمی استفاده می‌شود باید انتهای ترمی پایین تر از سطح مخلوط بتنی قرار داده شود تا هوا وارد بتن نشود.

وقتی از شوت برای بتن‌ریزی استفاده می‌شود، خروجی شوت باید در دورترین نقطه قالب قرار گیرد و با ادامه بتن‌ریزی به سمت نقاط ابتدایی قالب حرکت داده شود.

اگرمخلوط بتنی مقاومت مناسبی در برابر جداشدگی ذرات داشته باشد می‌توان مخلوط بتنی را از پایین قالب پمپاژ کرد.

پمپ کردن بتن سبب افزایش سرعت بتن‌ریزی شده و هوای کمتری در مخلوط باقی می‌ماند. محل تغذیه مخلوط بتنی و خط لوله پمپ باید پر از بتن باشد تا هوا وارد مخلوط نشود.

برای مطالعه بیشتر در مورد پمپ بتن به مقاله هر آنچه که باید از پمپ بتن و انواع آن بدانیم! مراجعه کنید.

عملیات بتن‌ریزی باید تا اتمام یک بخش بدون توقف انجام شود. نقاط بتن‌ریزی به گونه‌ای انتخاب شوند که مخلوط بتنی تمام وقت در حال حرکت باشد.

وقتی بتن‌ریزی تمام شد میل به تغلیظ پذیری و نشست بتن موجب کاهش فشار قالب و نشتی درزهای قالب می‌شود.

جهت تسهیل در بتن‌ریزی توصیه می شود اسلامپ جاری بتن خودمتراکم بین ۶۱۰ تا ۷۱۰ میلی متر باشد.

حداکثر طول جریان آزاد مخلوط بتن ۱۰ متر است. احتمال جداشدگی دینامیکی ذرات در طول بیشتر وجود دارد.

لرزاندن و ویبره کردن بتن خودمتراکم به دلیل احتمال نشست سنگدانه های درشت مجاز نیست.

تنها در بعضی المان های سازه ای با شکل خاص قالب که احتمال محبوس شدن حباب هوا در گوشه های قالب وجود دارد می توان از میله زنی در محل های مورد نظر استفاده کرد.

هم چنین در بتن‌ریزی دال ها زمانی که اسلامپ کم باشد میله زنی ملایم و ویبره بسیار ضعیف جهت ایجاد سطح پرداخت مناسب ممکن است.

با توجه به اینکه دال‌ها معمولاً اسلامپ جاری کمتری نسبت به ستون‌ها و دیوارها دارند و تمایل به سفت شدن ناشی از تغلیظ پذیری یا نشست بتن، چسبندگی آن ها را زیاد کرده و مشکلاتی را برای پرداخت سطح آن ایجاد می‌کند، پرداخت سطح بتن در دال ها باید به محض بتن‌ریزی و قبل از سفت شدن مخلوط بتنی انجام شود.

رو نیامدن آب بتن خودمتراکم نیز عملیات پرداخت را مشکل تر می‌کند.

بتن خود متراکم

در پرداخت سطح مخلوط بتنی باید از ابزار فلزی مانند فولادی یا فولادی با آلیاژ منیزیمی استفاده شود زیرا ابزار چوبی سبب کنده شدن سطح مخلوط بتنی چسبنده می‌شود.

پس از اتمام عملیات پرداخت سطح مخلوط بتنی باید بلافاصله حفاظت شده و از تبخیر آب مخلوط بتنی جلوگیری شود. انجام ندادن این کار موحب ترک خوردگی ناشی از جمع شدگی پلاستیک می‌شود.

برای مطالعه بیشتر در مورد پرداخت سطح مخلوط بتنی به مقالهشرح صفر تا صد مراحل پرداخت سطح بتن مراجعه کنید.

اما جهت جلوگیری از خود خشک شدگی مخلوط بتنی باید عمل آوری با روش آب رسانی انجام شود و از عمل آوری به روش عایقی اجتناب گردد.

روش آب رسانی شامل ایجاد حوضچه بر سطح افقی مخلوط بتنی و استفاده از پوشش‌های خیس مانند چتایی است. روش عایقی شامل استفاده از پوشش‌ها مانند پلاستیک، قالب‌ها و مواد شیمیایی غشایی عمل آوری است.

نمونه برداری برای مقاومت فشاری در کارگاه هنگام بتن‌ریزی مانند بتن‌های معمولی انجام می‌شود اما قبل از بتن‌ریزی باید خصوصیات مخلوط بتنی تازه با آزمایش‌های مربوط مانند قیف V شکل، حلقه J ، جعبه L و جریان اسلامپ مورد بررسی قرار گیرد.

 

آزمایش های بتن خود متراکم 

کارایی بتن، اختلاط آسان بتن، جای دهی آن، تراکم پذیری و پرداخت سطح بتن تازه را نشان می دهد.

کارایی بتن خودمتراکم توسط آزمایش‌های ویژه‌ای مورد ارزیابی قرار می گیرد. این آزمایش‌ها سه خصوصیت اصلی بتن خودمتراکم یعنی قابلیت  پرکنندگی، قابلیت عبور و پایداری مخلوط را بررسی می‌کنند.

 

الف) آزمایش جریان در حالت آزاد

آزمایش جریان آزاد جهت بررسی قابلیت پر کنندگی بتن خودمتراکم است. در این آزمایش میزان توانایی مخلوط بتنی در جریان یافتن و پرکردن همه فضاهای داخل قالب تحت وزن خود سنجیده می‌شود.

به کمک این آزمایش می‌توان روش بتن‌ریزی و فاصله مجاز بین نقاط بتن‌ریزی را تعیین کرد.

 

آزمایش جریان اسلامپ (پهن شدگی اسلامپ) در بتن خود متراکم

آزمایش جریان اسلامپ نخستین بار در کشور ژاپن برای بررسی بتن‌های اجرا شده در زیر آب اجرا شد و امروزه از متدال ترین آزمایش‌های بتن خود تراکم است.

به کمک این آزمایش می‌توان قابلیت جاری شدن بتن تازه تحت اثر وزن خود بدون هیچ مانعی تنها با وجود اصطکاک صفحه جریان را ارزیابی کرد.

برای انجام این آزمایش داخل مخروط تمیز و مرطوب شده و حدود ۶ لیتر مخلوط بتنی درون آن ریخته می‌شود.

مخروط ناقص اسلامپ ۲۰۰ میلی متر قطر در پایین ، ۱۰۰ میلی متر قطر در بالا و ۳۰۰ میلی متر  ارتفاع دارد. قطر صفحه انتخابی نیز فلزی و غیر جاذب، باید حداقل ۷۰۰ میلی متر باشد که روی آن قطر ۵۰۰ میلی متر به طور مشخصی نشانه گذاری شده باشد.

مخروط با سرعت ثابت بالا آورده شده تا بتن خودتراکم بر روی صفحه پخش شود.

قطر دایره ایجاد شده پس از بلند کردن مخروط به عنوان معیاری برای روانی مخلوط بتنی استفاده می‌شود. این قطر میانگین دو قطر عمود برهم است به صورتی که یکی از قطرها حداکثر قطر ممکن باشد.

اگر میانگین دو قطر کمتر از ۵۵ سانتی متر باشد کارایی بتن خود تراکم کم و اگر بیشتر از ۸۵ سانتی متر باشد ویسکوزیته خمیری بتن کم بوده و احتمال ناپایداری و جداشدگی ذرات مخلوط بتنی وجود دارد.

انجمن مهندسان عمران ژاپن حداقل قطر قابل قبول جریان اسلامپ را برای بتن خودتراکم ۶۰ سانتی متر می‌دانند.

برای اینکه در مورد آزمایش اسلامپ بیشتر بدانید به مقاله آزمایش اسلامپ بتن و تمام نکات آن در یک مقاله حتما سر بزنید.

بتن خود تراکم جریان اسلامپ

در صورتی که جریان اسلامپ نمونه‌ها یکسان باشد زمان رسیدن مخلوط بتنی به قطر ۵۰۰ میلی متر نیز به عنوان معیاری برای سنجش ویسکوزیته بتن خود تراکم کاربرد دارد.

Efnarc این زمان را برای کاربردهای مهندسی رایج بین ۳ تا ۷ ثانیه و برای کاربردهای سازه‌ای ۲ تا ۵ ثانیه قابل قبول می‌داند. اما انجمن مهندسان عمران ژاپن زمان بین ۳ تا ۱۵ ثانیه را نیز مورد قبول می‌داند.

 

ب) آزمایش جریان در حالت محبوس

آزمایش جریان در حالت محبوس جهت بررسی قابلیت عبور بتن خودمتراکم است.

این آزمایش توانایی مخلوط بتنی برای عبور از نقاط مختلف و فضاهای باریک در قالب را ارزیابی می‌کند تا مخلوط بتنی بدون انسداد یا اصطلاحاً بلوکه شدن جریان یابد.

انسداد جریان به سبب جداشدگی موضعی سنگدانه‌ها در مجاورت موانع اتفاق می‌افتد و باعث توقف جریان در حالت بدون تراکم دینامیکی (ویبره کردن) می‌شود.

بتن خودتراکم هنگامی می‌تواند کارایی مناسبی داشته باشد که قابلیت عبور و پرکنندگی مناسبی به طور هم زمان داشته باشد.

در این صورت است که می تواند یک مقطع خاص را فقط تحت نیروی وزن خود پر کند. بتن خود تراکم آزمایش های متعدی دارد که در ادامه به مهم‌ترین آن‌ها اشاره خواهیم کرد :

 

آزمایش حلقه J در بتن خود متراکم

آزمایش حلقه J عبور مخلوط بتنی از میان آرماتورها را شبیه سازی می‌کند و قابلیت عبور بتن خودتراکم را می‌سنجد. مراجع مختلفی با معیارهای متفاوت برای این آزمایش وجود دارد.

از مطرح‌ترین مراجع برای این کار انجمن آمریکایی مصالح و روش‌های آزمایش است.

طبق این مرجع قطر حلقه ۳۰۰ میلی متر، ارتفاع آرماتور ۱۰۰ میلی متر، قطر آرماتور ۱۶ میلی متر و فاصله خالص بین آرماتورها ۴۴ میلی متر است.

میزان بازشدگی بیشتر بتن خودمتراکم در این آزمایش به این معنی است که مخلوط بتنی می‌تواند مسافت بیشتری را تحت اثر وزن خود از بین آرماتورها عبور کند و سریع تر قالب با آرماتورهای متراکم را پر کند.

در این آزمایش قطر نهایی بتن با قطر نهایی بتن در آزمایش جریان اسلامپ مقایسه می‌شود. بدیهی است که قطر بازشدگی در آزمایش جریان اسلامپ که مانعی ندارد بیشتر از قطر بازشدگی در آزمایش حلقه J باشد.

تفاوت بین آزمایش جریان اسلامپ با حلقه J درجه عبور مخلوط بتنی از بین آرماتورها را نشان می‌دهد.

اگر این عدد بین ۰ تا ۲۵ میلی متر باشد توانایی عبور زیاد است. عدد ۲۵ تا ۵۰ قابلیت عبورمتوسط را نشان می دهد و درجه یک است. عدد بیش از ۵۰ نیز قابلیت عبور کم را نشان می دهد و درجه ۲ است.بتن خود scc حلقه J

آزمایش قیف V شکل در بتن خود متراکم

در این آزمایش زمان خروج مخلوط بتنی از قیف V شکل با ویسکوزیته بتن و توانایی عبور آن از مقاطع باریک ارتباط دارد. این آزمایش نیز در مراجع مختلفی ذکر شده است.

مشخصات دستگاه آن طبق انجمن بتن هلند به این شرح است : ابعاد ورودی قیف ۷۵ در ۵۱۵ میلی مترمربع، ابعاد خروجی قیف ۷۵ در ۶۵ میلی مترمربع، ارتفاع بخش شیبدار ۴۵۰ میلی متر و ارتفاع نازل ۱۵۰ میلی متر در نظرگرفته شده است.

در ژاپن نوع دیگری از این دستگاه با مقطع دایره وجود دارد که به آن قیف O شکل می‌گویند. قطر ورودی این قیف ۲۳۰ میلی متر و قطر خروجی آن ۷۵ میلی متر است.

ارتفاع بخش شیبدار ۴۶۵ میلی متر و ارتفاع نازل ۱۵۰ میلی متر است.

بتن خود متراکم قیف V شکل

این آزمایش که قابلیت پرکنندگی و عبور مخلوط بتنی از فضاهای باریک را می‌سنجد به حدود ۱۲ لیتر مخلوط بتنی نیاز دارد.

در نازل خروجی بسته شده و قیف بدون اینکه تراکمی صورت گیرد و یا ضربه‌ای به بدنه قیف وارد شود از مخلوط بتنی پر شده و سطح آن صاف می‌شود.

بعد از گذشت حدود ۱۰ ثانیه در نازل باز شده و اجازه داده می‌شود مخلوط بتنی تحت وزن خود از قیف خارج شود.

زمان تخلیه کامل مخلوط بتنی از لحظه باز کردن در نازل تا زمانی که از بالای قیف به داخل آن نگاه کرد و نور ظاهر شود به طول می‌انجامد که به عنوان زمان جریان در نظر گرفته می‌شود. این زمان باید حداکثر ۵ دقیقه طول بکشد.

برای انجام این آزمایش در حالت ۵ دقیقه (که در یکسری منبع آورده شده است) بار دیگر بلافاصله بعد از آزمایش اول بدون تمیز کزدن یا مرطوب کردن قیف باید قیف از مخلوط بتنی پر شده و به مدت ۵ دقیقه رها گردد تا ته نشین شود.

سپس در خروجی نازل باز شده و زمان تخلیه کامل مخلوط بتنی اندازه گیری می‌شود.

زمان مناسب تخلیه مخلوط بتنی از قیف V شکل در حالت دوم بین ۶ تا ۱۲ ثانیه توصیه شده است.

زمان کمتر از ۶ ثانیه نشان دهنده ویسکوزیته کم مخلوط بتنی و احتمال وقوع پدیده جداشدگی است. زمان بیش از ۱۲ ثانیه نیز نشان دهنده ویسکوزیته خمیری زیاد بتن خود تراکم است.

آزمایش جعبه L شکل در بتن خود متراکم

آزمایش جعبه L شکل یکی دیگر از آزمایش‌های بتن خودمتراکم که برای بررسی قابلیت پرکنندگی و قابلیت عبور این نوع مخلوط بتنی استفاده می‌شود.

به کمک این آزمایش می توان انسداد مخلوط بتنی در عبور از میلگردهای متراکم را سنجید. ابعاد دستگاه طبق پیشنهاد موسسه Efnarc به شرح ذیل است :

قسمت عمودی : ۱۰۰*۲۰۰*۶۰۰ ، قسمت افقی : ۱۵۰*۲۰۰*۸۰۰ ، آرماتورها : به قطر ۱۳ میلی متر با فاصله خالص ۳۵ یا ۴۵ میلی متر

برای انجام این آزمایش دریچه را بسته و قسمت عمودی دستگاه را از بتن خودمتراکم پر می  کنیم.

پس  از یک دقیقه دریچه را باز کرده و اجازه می‌دهیم مخلوط بتنی وارد قسمت افقی شود. زمان رسیدن مخلوط بتنی به فواصل ۲۰ سانتی متری و ۴۰ سانتی متری یکی از معیار های بررسی قابلیت عبور بتن خود تراکم است.

کل آزمایش باید در مدت حداکثر ۵ دقیقه انجام شود.

پس از توقف جریان ارتفاع مخلوط بتنی در انتهای بخش افقی را h2 و ارتفاع بخش عمودی را h1 می۲نامیم. بهتر است ارتفاع انتهای بخش افقی میانگین ارتفاع مخلوط بتنی در انتهای جعبه در سه نقطه مرکز و گوش‌ها است.

هم چنین ارتفاع بخش عمودی در برخی مراجع ارتفاع مخلوط بتنی بلافاصله بعد از میلگردها و در برخی دیگر ارتفاع قسمت عمودی در نظر گرفته می‌شود.

نسبت h2 به h1 به نسبت انسداد معروف است.

مقادیر پیشنهاد شده برای این نسبت بین ۰٫۸ تا ۰٫۸۵ است. انجمن بتن آمریکا نیز عدد بین ۰٫۸ تا ۱ را مناسب می‌داند.

هرچه نسبت انسداد به یک نزدیک تر باشد مخلوط بتنی روان‌تر است و قابلیت پرکنندگی و عبور بهتری دارد. مقدار یک برای نسبت انسداد به معنای روانی بسیار زیاد مخلوط بتنی یعنی روانی شبیه آب است.

بتن خود متراکم جعبه L

بتن خود متراکم جعبه L

امیدواریم در پایان این مقاله به جواب تمام سوال‌های خود در مورد بتن خود متراکم رسیده باشید و از اینکه تا پایان مقاله با ما همراه بودید، تشکر می‌کنیم. نظرات و تجربیات خود را در مورد این مقاله با ما به اشتراک بگذارید.

مسیر یادگیری مهندسی عمران یک مسیر رایگان برای حرفه‌ای شدن

حتما تو این مسیر با ما همراه شو!

بر روی اینجا کلیک کنید

دیدگاه کاربران
 • آواتار
  mbaghermaleki ۲۶ مهر ۱۴۰۰

  کامل موضوع رو بررسی کردین ممنون از بابت این مقاله

  • علی چمن لاله ۲۳ آبان ۱۴۰۰

   با سلام
   خیلی ممنون از محبت و نگاه شما
   موفق باشید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *