مدت زمان قرارداد مشارکت در ساخت زیر ذره‌بین + نمونه

آیا می‌دانید اگر در قراردادهای مشارکت، مدت زمان آن مورد توجه قرار نگیرد، چه مشکلاتی به وجود می‌آید؟! یکی از با اهمیت ترین مسائل قرارداد‌های مشارکت در ساخت، توجه به مدت زمان قرارداد مشارکت در ساخت و برنامه زمان بندی آن است. مدت زمان قرارداد های مشارکت در ساخت باید همراه با درج زمان بندی مشخص به صورت کتبی، با جزئیات کامل ذکر شود. مالکان زیادی به دلیل نداشتن دانش کافی در زمینه قرارداد نویسی و عدم آشنایی با برنامه زمان بندی، خسارت های زیادی متحمل شدند. تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا با تمام نکات آن آشنا شوید!

 

آنچه در این مقاله می آموزید:

مدت زمان مشارکت در ساخت آپارتمان

اهمیت مدت زمان قرارداد مشارکت

مدت زمان قرارداد مشارکت در ساخت در اجرای پروژه 

اگر برنامه زمان بندی نداشته باشیم چه می‌شود؟

 

مدت زمان مشارکت در ساخت آپارتمان

در قراردادهای مشارکت در ساخت باید ذکر شود قرارداد از چه زمانی بین طرفین لازم ‌الاجرا است و از چه تاریخی تعهدات طرفین آغاز می‌شود.

در قراردادهای مشارکت معمولا زمان شروع قرارداد، از زمان انعقاد قرارداد است و در آن باید تاریخ جواز، اجرا، تحویل، پایان کار و تحویل سند ذکر شود.

نکته مهم : در برخی از قراردادها به اشتباه، ملاک شروع قرارداد را از زمان تحویل ملک از مالک به سازنده در نظر می گیرند.

این زمان بندی از این جهت ایراد دارد که برخی از فرایندها مانند اعطای وکالت کاری از مالک به سازنده و مدت زمان مربوط به اخذ جواز را در بر نمی‌گیرد.

مدت قرارداد مشارکت در ساخت

به طور مثال اگر برای اجرای پروژه‌ای مدت زمان ۳۶ ماه در نظر گرفته شود، می‌نویسیم مدت قرارداد ۳۶ ماه است و ملاک شروع محاسبه این ۳۶ ماه از زمان انعقاد آن است. 

یعنی این قرارداد از تاریخ ۱۳۹۹/۰۵/۲۹ (بیست و نهم مرداد ماه هزار و سیصد نود و نه) شروع شده و بعد از مدت ۳۶ ماه در تاریخ ۱۴۰۲/۰۵/۲۹ (بیست و نهم مرداد ماه هزار و چهارصد و دو) به پایان می‌رسد.

اگر چک نوشته باشید می‌دانید که باید تاریخ را به عدد و حروف بنویسید. قراردادهای مشارکت نیز این ‌گونه است بهتر است مدت قرارداد به عدد و حروف نوشته شود.

برای مطالعه بیشتر در مورد این قرارداد و بندهای مهم آن به مقاله صفر تا صد مراحل و بندهای مهم مشارکت در ساخت سر بزنید.

 

اهمیت مدت زمان قرارداد مشارکت

بیان مدت زمان قرارداد مشارکت در ساخت از این جهت دارای اهمیت است که اگر یکی از طرفین قرارداد (که معمولا سازنده است) تعهدات خود را در طول آن مدت انجام ندهد، طرف دیگر (معمولا مالک) بتواند اقدام قضایی کند.

مالک این حق را دارد که هم وجه التزامی که برای این منظور در قرارداد تعیین شده است را دریافت کند و هم در صورتی که خساراتی متحمل شده، از طرف دیگر قرارداد یعنی سازنده بگیرد.

دقت کنید، اینکه عدم انجام تعهد توسط یکی از طرفین مشارکت در ساخت چه نتیجه ای در پی دارد، بستگی به مفاد قرارداد و نوع آن تعهد و ضمانت در نظر گرفته شده برای آن تعهد دارد.

 

آموزش‌های اجرایی ساختمان

آموزش‌هایی فراتر از کاربردی

به جمع حرفه‌ای‌ها بپیوندید!

کلیک کنید

مسیر یادگیری مهندسی عمران

یک مسیر رایگان برای حرفه‌ای شدن

حتما تو این مسیر با ما همراه شو!

کلیک کنید

 

مدت قرارداد مشارکت در ساخت باید به شکل یک برنامه زمان‌بندی مشخص تعیین گردد تا سازنده ملزم به اجرای پروژه طبق آن برنامه زمان بندی باشد.

با استناد به این برنامه زمان بندی ، هر یک از طرفین وظایف خود را می‌دانند و زمان پایان یافتن پروژه خود به خود مشخص می‌شود. همچنین تا حد زیادی از ایجاد تنش و درگیری بین مالک و سازنده در پایان کار جلوگیری می‌شود.

در مقالات خسارت در قرارداد مشارکت در ساخت و نکات فراتر از کاربردی وضمانت اجرایی قرارداد مشارکت در ساخت از صفر تا صد در یک مقاله به طور کامل در مورد خسارت و ضمانت اجرایی در این قراردادها صحبت می‌کنیم.

مدت قرارداد مشارکت در ساخت

مدت زمان قرارداد مشارکت در ساخت در اجرای پروژه 

معمولا مدت زمان قرارداد در اجرای پروژه ها به چند بخش تقسیم می‌شود. در هر بخش، مدت زمان مشخصی متناسب با نوع آن فعالیت پیش‌بینی می‌گردد، که به آن برنامه زمان بندی مشارکت در ساخت می‌گویند.

در ادامه نمونه ‌ای از برنامه زمان بندی آن را ملاحظه می‌کنید.

شرح فعالیت از تاریختا تاریخ
۱- تنظیم وکالت نامه جامع کاری از طرف مالکین به سازنده جهت انجام امور اداری

عقد قرارداد

۲- دریافت جواز و سایر مجوزهای لازم توسط سازنده
۳- تخلیه و تحویل ملک کلنگی توسط مالک به سازنده
۴- تجهیز کارگاه و شروع به کار توسط سازنده
۵- تخریب و عملیات گودبرداری و پایدارسازی گود توسط سازنده
 ۶- عملیات اسکلت توسط سازنده
۷- عملیات سفت کاری توسط سازنده
۸- عملیات نازک کاری و تأسیسات توسط سازنده
۹- اتمام عملیات نما و محوطه سازی توسط سازنده
۱۰- صورتجلسه و تحویل موقت ملک به مالکین توسط سازنده
۱۱- تحویل قطعی، دریافت پایان کار، صورت مجلس تفکیفی و سند تک برگ توسط سازندهپایان عقد قرارداد

دقت کنید که برای انجام هر یک از تعهدات، باید ضمانت اجرا متناسب با آن تعهد مشخص گردد. این امر باعث می‌شود سازنده خود را مکلف بداند که در مدت برنامه زمان‌بندی، هر یک از مراحل پروژه را به اتمام برساند.

اگر برنامه زمان بندی نداشته باشیم چه می‌شود؟

در صورتی که برنامه زمان ‌بندی در مشارکت در ساخت پیش‌بینی نگردد، تا پایان کل مدت آن نمی‌توان مدعی تخلف سازنده در خصوص مدت اجرای قرارداد شد و به ناچار باید تا پایان زمان اجرای آن صبر کرد.

توجه کنید تا روزی که مدت زمان مشخص شده در این قرارداد به پایان نرسد، نمی‌توان اقدامات قضایی را شروع کرد. در بسیاری از موارد همین امر موجب افزایش زیان وارده به مالک می‌شود.

برای مثال در قراردادی ذکر شده تحویل در ۳۶ ماه صورت می‌گیرد و در ماه ۳۵ ام هستید و سازنده هیچ کاری، حتی تخریب ملک را انجام نداده است. اگر شما در قرارداد برنامه زمان بندی خود با جزئیات ذکر نکرده باشید که از تاریخ ……. تا تاریخ …….. این فعالیت‌ها باید انجام شود، نمی‌توانید هیچ ادعایی داشته باشید.

برای اطلاع از ریزه‌کاری‌های برنامه زمان بندی این قراردادها مقاله ریزه‌کاری‌های زمان بندی مشارکت در ساخت را مشاهده کنید.

مدت قرارداد مشارکت در ساخت

 

امیدواریم در پایان این مقاله به جواب سوال‌های خود در مورد زمان قرارداد مشارکت در ساخت رسیده باشید و از اینکه تا پایان مقاله با ما همراه بودید، تشکر می‌کنیم. نظرات خود را در مورد این مقاله با ما به اشتراک بگذارید.

مسیر یادگیری مهندسی عمران

یک مسیر رایگان برای حرفه‌ای شدن

حتما تو این مسیر با ما همراه شو!

کلیک کنید
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *