سقف وافل | صفر تا صد جزئیات نحوه اجرا + فیلم کارگاهی

سقف وافل

شاید با دیدن سقف‌های مشبک درباره چگونگی اجرای این سقف‌ها برایتان سوال پیش آمده باشد! در این مقاله می‌خواهیم شما را با انواع سقف وافل یک طرفه و دو طرفه ، ویژگی‌‌های آن‌ها، جزئیات نحوه اجرا ، مزایا و معایب سقف وافل آشنا کنیم.
در آخر این مقاله شما می‌توانید دید خوبی نسبت به سقف وافل‌
پیدا کنید، بتوانید آن را با سقف‌های دیگر مقایسه کنید و در نهایت برای پروژه موردنظر خودتان، سقف مناسب را انتخاب کنید.

آنچه در این مقاله می آموزید:

فیلم نکات اجرای سقف وافل به صورت کارگاهی

سقف وافل چیست ؟

خصوصیات سقف وافل

حداکثر دهانه سقف وافل و انواع آن

فیلم جزئیات نحوه اجرای سقف وافل

جزئیات نحوه اجرای سقف وافل

مزایا و معایب سقف وافل

فیلم نکات اجرای سقف وافل به صورت کارگاهی

در یک پروژه اجرای سقف وافل ، نکات حرفه‌ای آن را بررسی می‌کنیم. فیلم زیر را مشاهده کرده تا با دید بهتری این مقاله را تا انتها بخوانید.

سقف وافل چیست ؟

احتمالا هنگام مواجه شدن با این اسم، این سوال در ذهن شما شکل بگیرد که چرا وافل؟! و نان وافل در ذهن شما تداعی شود.

دقیقا درسته! با مشاهده تصاویر سقف وافل در این مقاله متوجه می‌شوید که به دلیل مشبک بودن و شباهت ظاهری آن به نان وافل، این اسم برای آن انتخاب شده است. 

سقف وافل

 

شاید جالب باشد که بدانید تاریخچه استفاده از این سقف به دوران هخامنشیان و یونان باستان برمی‌گردد و مثل تمام ایده‌ها و روش‌های دیگر روز به روز پیشرفته‌تر شده است.

سقف وافل

این سقف از زمان‌های قدیم به دلیل ظاهر زیبای آن مورد توجه بسیاری از معماران و هنرمندان بوده است. نمونه دیگر این سقف را می‌توان در نقاشی معروف شام آخر اثر لئوناردو داوینچی، مشاهده نمود.

سقف وافل

این نوع دال بتنی به دلیل مشبک بودن و وزن کم، برای مکان‌هایی طراحی می‌شود که دارای سقف‌ مرتفع و با دهانه‌های بلند هستند و امکان ستون‌ گذاری زیاد وجود ندارد. به همین دلیل، این دال بتنی برای:

فرودگاه‌ها، ایستگاه‌های قطار و مترو

نمایشگاه‌ها

ساختمان‌های تجاری

سالن‌های سینما و آمفی تئاترها

سالن‌های کنفرانس

و موارد دیگر استفاده می‌شود.

 

آموزش‌های اجرایی ساختمان

آموزش‌های فراتر از کاربردی

به جمع حرفه‌ای‌ها بپیوندید!

کلیک کنید

مسیر یادگیری مهندسی عمران

یک مسیر رایگان برای حرفه‌ای شدن

حتما تو این مسیر با ما همراه شو!

کلیک کنید

 

خصوصیات سقف وافل‌‌

در سال‌های اخیر این نوع دال بتنی به دلیل ظاهر زیبا، به صرفه و اقتصادی بودن و زمان اجرای کم آن مورد توجه بسیاری از طراحان قرار گرفته است. 

همان‌طور که گفته شد این دال بتنی وزن کمی دارد لذا می توان از تعداد جک کمتری استفاده کرد و وافل‌ها را به صورت مستقیم روی زیرسازی قرار داد. هم‌چنین بر خلاف یوبوت و کوبیاکس، آرماتور بندی و هم‌چنین بتن ریزی در یک مرحله اجرا می‌شود. به خاطر تمام این دلایل، مدت زمان لازم برای اجرا کم می‌شود.

در این نوع دال بتنی، از آنجا که بتن در برابر نیروی کششی مقاومت زیادی ندارد و آرماتورها مقاومت کششی بتن را تامین می‌نمایند، به وسیله قالب‌های وافل، بتن زیر تار خنثی حذف می‌شود (زیرا بتن زیر تار خنثی به کشش می‌افتد و بتن توان تحمل کشش را ندارد).

همچنین به علت مشبک بودن این دال بتنی و عدم نیاز به میلگردهای تقویتی، بتن و میلگرد کمتری استفاده شده و در نهایت منجر به سبکی دال و کاهش بار مرده آن می‌شود.

ضخامت آن معمولاٌ بین ۲۵۰ تا ۵۰۰ میلی‌متر بوده و حداکثر دهانه سقف وافل در شرایط خاص تا ۱۷ متر، قابلیت اجرا دارد.

سقف وافل

حداکثر دهانه سقف وافل و انوع آن

به صورت کلی این نوع سقف به خاطر خصوصیات و قابلیت‌های آن برای سازه‌های مرتفع با دهانه بلند انواع اسکلت های بتنی، مورد توجه بسیاری از طراحان است.

حداکثر دهانه با توجه به نوع و هم‌چنین ضخامت سقف تعیین می‌شود. سقف‌ وافل یک طرفه برای دهانه کوتاه‌تر و سقف وافل دو طرفه برای دهانه‌های بلندتر تا ۱۷ متر انتخاب می‌شود.

برای مطالعه بیشتر در مورد حداکثر فاصله ستون ها در این دال بتنی به مقاله  جزئیات تعیین حداکثر فاصله ستون ها در وافل + زیرسازی وافل سر بزنید.

 

سقف وافل یک طرفه

همانطور که گفته شد سقف وافل یک طرفه معمولا برای دهانه‌های کوتاه‌تر انتخاب می‌شود و حداکثر دهانه بین ۸ تا ۹ متر را پوشش می‌دهد.

قالب‌های استفاده شده در این دال بتنی مستطیلی شکل هستند و نحوه عملکرد این نوع دال بتنی به صورت دال یک طرفه است.

در این دال یک طرفه، تیرچه‌ها در یک جهت قرار می‌گیرند، بنابراین میلگردها در یک جهت تعبیه می شوند. در نتیجه میزان میلگرد مصرفی در این نوع دال بتنی نسبت به سقف‌ وافل دو طرفه کمتر است که در نهایت منجر به کاهش هزینه می شود.

در زمان اجرای این سقف، تیرچه‌ها پیش از بتن ریزی به کمک جاگذاری آرماتورها ایجاد شده که منجر به اتصال محکم‌تر و بهتر تیرچه‌ها با ستون و تیرهای انتهایی می‌شود.

حداکثر دهانه سقف وافل

سقف وافل دو طرفه

سقف وافل دو طرفه برای خمش وسط دهانه بسیار مقاوم‌تر بوده، به همین دلیل برای دهانه‌های بلندتر تا ۱۷ متر مناسب است. قالب‌های استفاده شده در این دال بتنی مربعی شکل هستند.

نحوه عملکرد این دال بتنی به شکل دال دو طرفه است. به این شکل که تیرچه ‌ها به صورت متعامد قرار می‌گیرند که منجر به استفاده از میلگردهای بیشتری می‌شود. در نتیجه هزینه آن نسبت به نوع یک طرفه این سقف، بیشتر شده ولی استحکام و مقاومت بالاتری دارد و می‌توان برای دهانه‌های بلندتر استفاده کرد.

ضخامت، براساس طول دهانه و اندازه قالب متغیر است ولی در حالت بهینه ضخامت آن بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلی‌متر است.

در مکان‌های پرجمعیت با لرزش زیاد، سقف وافل دو طرفه ، به علت آرماتور بندی متعامد، در برابر این لرزش‌ها مقاومت بالاتری نسبت به یک طرفه دارد.

سقف وافل دو طرفه

فیلم جزئیات نحوه اجرای سقف وافل

ابتدا فیلم نحوه اجرای سقف وافل را مشاهده کنید تا در ادامه هنگام توضیح ریزه‌کاری های این سقف‌ها بهتر آن‌ها را درک کنید.

 

 

جزئیات نحوه اجرای سقف وافل

نحوه اجرای سقف وافل به شرح زیر شامل ۵ مرحله است که در ادامه به توصیف هریک از آن‌ها می پردازیم:

 

۱) زیرسازی سقف وافل

برای زیرسازی این سقف مطابق با نشریه ۹۴ و همانند سقفهای تیرچه بلوک عمل می‌نماییم. در این مرحله شبکه قوطی بر روی پایه‌ها قرار می‌گیرد. 

نوع پایه‌های زیرسازی بر اساس ارتفاع دال تعیین می‌شود. برای سقفهایی با ارتفاع کمتر از ۳٫۵ متر از جک صلیبی و برای سقفهایی با ارتفاع بیشتر از ۳٫۵ متر باید از اسکافلد استفاده کرد.

فاصله‌ی بین جک‌ها با ضخامت و ارتفاع دال رابطه معکوس دارد. به این ترتیب که هرچه ضخامت و ارتفاع دال بتنی کمتر، فاصله بین جک‌ها بیشتر می‌شود.

جزئیات نحوه اجرای سقف وافلزیرسازی با جک صلیبی

جزئیات نحوه اجرای سقف وافلزیرسازی با اسکافلد

 

نشریه شماره ۹۴ دفتر امور فنی و تدوین معیارهای این سازمان با عنوان ” تیرچه‌های پیش‌ساخته خرپایی” جز آیین‌نامه استانداردهای اجرایی طرح‌های عمرانی به شمار می‌رود که می توانید از بخش زیر دانلود کنید.

دانلود نشریه ۹۴

 

برای مطالعه بیشتر در مورد زیرسازی سقف به مقاله «دیتیل زیرسازی + قالب بندی سقف و تیر بتنی زیر ذره‌بین آکادمی عمران» سر بزنید.

 

۲) قالب بندی و چیدن قالب وافل روی سقف

پس از اجرای زیرسازی، طبق نقشه‌های اجرایی و محاسبات توسط طراح سازه، قالب‌های وافل کنار هم چیده می‌شوند.

در مکان‌هایی که تنش زیاد وجود دارد، مثل محل برش پانچ ستون، تیرهای مخفی و موارد دیگر، دال به صورت توپر اجرا شده  و از قالب های وافل استفاده نمی‌شود.

برای اینکه در مورد قالب این دال بتنی بیشتر بدانید به مقاله صفر تا صد قالب سقف‌ وافل‌ به همراه نکات خرید سر بزنید.

مزایا و معایب سقف وافل

۳) آرماتوربندی تیر و سقف به صورت درجا

همانطور که گفته شد آرماتوربندی در این دال بتنی در یک مرحله اجرا می‌شود که مزیت آن نسبت به سقفهای یوبوت و کوبیاکس به شمار می‌رود.

در سقفهای مجوف مثل یوبوت یا کوبیاکس آرماتوربندی دوبار قبل و بعد از اجرای المان‌های پرکننده انجام می‌شود.

روش اجرای دال یوبوت را در مقالهصفر تا صد نکات اجرایی سقف یوبوت + جزئیات” مطالعه کنید.

در وافل ابتدا آرماتورهای تحتانی در پایین تیرچه اجرا شده و پس از آن شبکه فوقانی آرماتورها طبق نقشه‌ها اجرا می‌شود.

با توجه به نوع سقف، اگر یک طرفه باشد آرماتورها در یک جهت و اگر سقف وافل دو طرفه باشد، در دو جهت متعامد تعبیه می‌شوند.

 

۴) بتن ‌ریزی

بتن ‌ریزی در یک مرحله انجام شده و برای بالابردن کیفیت و تراکم بتن باید به خوبی ویبره زد و نیازی به استفاده از روان‌کننده‌ها و افزودنی‌های دیگر نیست چون فضای مناسب برای ویبره زدن وجود دارد.

تمام نکات و جزئیات در مورد ویبره زدن بتن و مواد افزودنی آن را در مقالات ” صفر تا صد جزئیات ویبره زدن بتنو مواد افزودنی بتن چیست ؟| جزئیات انواع | تاثیرات | نکات مطالعه کنید.

 

۵) برداشتن قالب ها و پایه‌ها

طبق مبحث نهم مقررات ملی ساختمان، ضوابط و اصول قالب‌ برداری این دال بتنی مثل قالب ‌برداری دال‌‌ها است. پس از گذشت زمان لازم ابتدا کلیه جک‌ها، لوله‌ها و قالب‌ها به جز پایه‌های اطمینان برچیده می‌شود و پس از گذشت مدت زمان لازم می‌توان پایه‌های اطمینان را از زیر دال بتنی برداشت. 

مقررات ملی ساختمان به عنوان فراگیرترین ضوابط موجود در عرصه ساختمان، در کنار استانداردها و آیین‌نامه‌های ساختمانی با هدف تامین ایمنی، بهداشت، بهره‌دهی مناسب و آسایش بهره ‌برداران ساختمان‌ها و نیز صرفه‌جویی در مصرف انرژی، توسط وزارت مسکن و شهرسازی وضع گردیده است. می توانید مبحث نهم مقررات ملی را از لینک زیر دانلود کنید.

دانلود مبحث نهم مقررات ملی ساختمان

 

دانلود آیین نامه جزئیات نحوه اجرای سقف وافل

در آیین‌نامه بتن ایران و همچنین نشریه ۵۴۳ توضیحاتی در مورد جزئیات نحوه اجرای سقف‌ وافل و خصوصیات آن داده شده است. 

نشریه شماره ۵۴۳ دفتر نظام فنی اجرایی، با عنوان ” دستورالعمل طراحی و اجرای سقف‌های تیرچه و بلوک “ و هم‌چنین نشریه شماره ۱۲۰ دفتر امور فنی و تدوین، با عنوان ” آیین‌نامه بتن ایران ” جز آیین‌نامه استانداردهای اجرایی طرح‌های عمران هستند.

آیین نامه‌های مربوط را می‌توانید از طریق لینک زیر دانلود کنید.

دانلود نشریه ۵۳۴

 

دانلود آیین‌ نامه بتن ایران (آبا)

 

مزایا و معایب سقف وافل

در انتهای این مطلب با مزایا و معایب سقف وافل آشنا می‌شوید.

 

مزایا سقف وافل

از نظر اقتصادی و مدت زمان اجرا، نسبت به سقفهای یوبوت و کوبیاکس به صرفه‌تر است و زمان اجرای کمتری دارد.

برای مطالعه بیشتر در مورد تفاوت های این سقف با یوبوت و کوبیاکس به مقاله ” صفر تا صد تفاوت سقف وافل‌‌ و یوبوت + کوبیاکس در ابعاد مختلف مراجعه کنید.

وزن کمتری در مقایسه با سقف عرشه فولادی و تیرچه بلوک دارد.

برای مطالعه بیشتر در مورد تفاوت های این دال بتنی با تیرچه بلوک و سقف عرشه فولادی به مقالات تمام نکاتی که در مقایسه سقف وافل‌ با تیرچه بلوک باید بدانیم! و دیتیل و الزامات اجرایی سقف عرشه فولادی مراجعه کنید.

قابل اجرا در سازه‌هایی با دهانه های بلند است.

نسبت به دال ‌های معمولی رفتار مناسب‌تری در برابر خزش نشان می‌دهد.

ظاهری زیبا به دلیل مشبک بودن لایه زیرین دارد.

قالب ‌ها سبک و قابلیت استفاده چند باره تا ۵۰ بار را دارد و هم‌چنین بتن به راحتی از آن جدا می‌شود.

وجود فضای کافی برای اجرای عایق صوتی و حرارتی دارد.

مقاومت بالایی در برابر زلزله به علت وزن کم دارد.

جنس قالب‌ها از پلاستیک کامپوزیت است به همین دلیل پس از ناکارآمد شدن قالب‌ ها می توان آن‌ها را بازیافت کرد و در نتیجه باعث حفظ منابع طبیعی و آسیب کمتر به محیط زیست شد.

 

معایب سقف وافل

قالب‌های این نوع دال بتنی نسبت به سایر قالب‌ها هزینه بیشتری دارند.

با توجه به عملکرد این دال بتنی برای شرایطی که سقف شیب‌دار است، مناسب نیست.

این سقفها به تنهایی عایق صوتی مناسبی نیستند. برای همین باید از سقف کاذب یا کناف استفاده کرد که باعث افزایش هزینه‌ها می‌شود.

عملکرد آن در برابر حریق، نسبت به دال‌های دیگر ضعیف‌تر است.

 

امیدواریم در پایان این مقاله به جواب تمام سوال‌های خود در مورد سقف وافل رسیده باشید و از اینکه تا پایان مقاله با ما همراه بودید، تشکر می‌کنیم. نظرات و تجربیات خود را در مورد این مقاله با ما به اشتراک بگذارید.

مسیر یادگیری مهندسی عمران

یک مسیر رایگان برای حرفه‌ای شدن

حتما تو این مسیر با ما همراه شو!

کلیک کنید
دیدگاه کاربران
 • امیرحسین ۷ اسفند ۱۳۹۹

  مطالب بسیار آموزنده و جالب بود متشکرم از تولید محتوای خوبتون

  • مریم حسنی پشتیبانی آکادمی عمران ۹ اسفند ۱۳۹۹

   ممنون از لطف و همراهی شما

 • امیرحسین ۷ اسفند ۱۳۹۹

  با تشکر از سایت و تولید محتوای خوبتون

  • مریم حسنی پشتیبانی آکادمی عمران ۹ اسفند ۱۳۹۹

   موفق و موید باشید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *