قالب وافل از صفر تا صد و ریزه‌کاری‌های زیر ذره‌بین در یک فیلم

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که قالب‌های انواع سقف‌های وافل، بویوت، کوبیاکس و غیره را با هم اشتباه گرفته باشید. اگر به عنوان یک مجری، طراح یا پیمانکار سقف وافل در حوزه مهندسی عمران فعالیت می‌کنید باید با قالب وافل آشنایی کامل داشته باشید. در این مقاله خصوصیات، انواع، نحوه اتصال و تفاوت سقف وافل با دیگر قالب‌ها را بررسی می‌کنیم. هم‌چنین به نکات مهم خرید قالب و انتخاب تولید کننده قالب سقف وافل می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

 

آنچه در این مقاله می آموزید:

فیلم کارگاهی بررسی قالب وافل

قالب سقف وافل

انواع قالب سقف وافل و ابعاد آن

مزایای قالب وافل

اتصال قالب های وافل

تفاوت قالب وافل با قالب یوبوت، کوبیاکس و بابل دک

خرید قالب سقف وافل و اجاره آن

تولید کننده قالب سقف وافل

نکات خرید قالب وافل دست دوم

 

فیلم کارگاهی بررسی قالب وافل

در فیلم زیر قالب وافل یک طرفه را بررسی می‌کنیم. مشاهده آن را از دست ندهید.

قالب سقف وافل

سقف وافل یک نوع دال بتنی مشبک است که به دلیل ظاهر زیبا و نمای اکسپوز آن مورد توجه بسیاری از طراحان قرار گرفته است. 

بتن تحمل مقاومت در برابر نیروی کششی را ندارد و آرماتورها مقاومت کششی بتن را تامین می‌نمایند. بنابراین بتن زیر تار خنثی نقش سازه‌ای نداشته و صرفا باعث کاور کردن آرماتورها و افزایش بار مرده می‌شود.

به وسیله قالب‌ وافل بتن زیر تار خنثی حذف می‌شود و بار مرده و وزن آن کاهش می‌یابد. بنابراین می‌توان برای دهانه‌های بلند از این نوع دال استفاده کرد.

حداکثر دهانه با توجه به نوع و هم‌چنین ضخامت سقف تعیین می‌شود. سقف وافل یک طرفه برای دهانه کوتاه‌تر و حالت دو طرفه برای دهانه‌های بلندتر تا ۱۷ متر انتخاب می‌شود.

پیمانکار و تولید کننده قالب سقف وافل

برای مطالعه و آگاهی بیشتر در مورد این دال بتنی می‌توانید به مقاله سقف وافل چیست | جزئیات نحوه اجرا + مزایا و معایب مراجعه کنید.

 

 

انواع قالب سقف وافل و ابعاد آن

نوع قالب وافل با توجه به عملکرد این سقف انتخاب می‌شود. این دال بتنی از لحاظ عملکردی به دو دسته یک طرفه  و دو طرفه تقسیم می‌شود.

 

آموزش‌های اجرایی ساختمان

آموزش‌های فراتر از کاربردی

به جمع حرفه‌ای‌ها بپیوندید!

کلیک کنید

مسیر یادگیری مهندسی عمران

یک مسیر رایگان برای حرفه‌ای شدن

حتما تو این مسیر با ما همراه شو!

کلیک کنید

 

قالب سقف وافل یک طرفه

عملکرد سقفهای وافل یک طرفه مانند دال یک طرفه بوده و میلگردها در یک جهت تعبیه می‌شوند. از این رو نسبت به نوع دو طرفه میلگرد کمتری استفاده شده و هزینه آن کمتر است. این دال برای دهانه‌های کوتاه‌تر ۸ الی ۹ متری استفاده می‌شود.

چون در حالت یک طرفه تیرچه ها در یک جهت قرار می گیرند، از قالب مستطیلی شکل استفاده می‌شود. این قالب‌ها همان نقش یونولیت در تیرچه بلوک را ایفا می‌کنند با این تفاوت که پس از بتن ریزی برچیده می‌شوند. 

همچنین نمای زیرین سقف به شکل مستطیل و مشبک بوده و از لحاظ زیبایی مورد توجه است. با استفاده از این قالب‌ها برای زیباسازی سقف، نیازی به استفاده از سقف کاذب نیست.

پیمانکار و تولید کننده قالب سقف وافل

قالب سقف وافل دو طرفه

سقف وافل دو طرفه مانند دال دو طرفه عمل می‌کند. در نتیجه تیرچه ها در دو جهت متعامد قرار می‌گیرند و در نهایت میلگرد بیشتری استفاده شده ولی مقاومت خمشی وسط دهانه آن نسبت به نوع یک طرفه بیشتر است. از این رو قابلیت اجرا برای دهانه‌های بلندتر تا ۱۷  متر را دارد.

همانطور که گفته شد تیرچه‌ها عمود بر هم قرار می گیرند، به همین دلیل قالب‌های این دال مربعی شکل هستند. همانند قالب وافل یک طرفه، این قالب‌ها نیز پس از بتن ریزی برچیده می‌شوند.

نمای زیرین دال مشبک و مربعی شکل بوده و بسیار زیبا دیده می‌شود. به خاطر همین زیبایی مانند نوع یک طرفه آن، نیازی به استفاده از سقف کاذب نیست.

پیمانکار و تولید کننده قالب سقف وافل

ابعاد سقف وافل

ابعاد این قالب‌ها با توجه به شرکت تولید کننده، متغیر است. 

به طور معمول قالب وافل دو طرفه در ابعاد ۶۰ در ۶۰، ۸۰ در ۸۰، ۸۶ در ۸۶، ۹۰ در ۹۰ و هم‌چنین با توجه به ابعاد قالب در ارتفاع‌های ۱۸، ۲۵، ۲۸، ۳۰، ۳۳ و ۴۰ سانتی‌متری تولید می‌شوند.

قالب وافل یک طرفه با طول‌های ۶۰، ۷۰، ۸۰، ۱۴۰، ۱۹۰، ۲۴۰ و ارتفاع‌های ۲۵ و ۳۰ سانتی‌متر قابل خرید هستند.

 

مزایای قالب وافل

قالب های این سقف نسبت به قالب‌های دیگر، هزینه بیشتری دارند. ولی به دلیل امکان استفاده چندباره از این قالب‌ها، مزایای زیاد آن‌ها و هم‌چنین به صرفه‌تر بودن قیمت تمام شده سقف وافل، معمولا از زیادی این هزینه چشم‌پوشی می‌شود.

در ادامه به بررسی مزایای آن می پردازیم.

این قالبها پس از بتن ریزی برچیده شده و غیر ماندگار هستند.

قابلیت استفاده چند باره تا حدود ۵۰ بار را دارند.

این قالب‌ها سبک هستند که این امر باعث سهولت جا به جایی می‌شود.

استحکام بالایی دارند و می توان روی آن حرکت کرد.

پس از انجام بتن ریزی می‌توان به راحتی آن‌ها را از بتن جدا کرد.

جنس این قالبها از پلاستیک کامپوزیت است به همین دلیل پس از ناکارآمد شدن می‌توان آن را بازیافت کرد و در نتیجه باعث حفظ منابع طبیعی و آسیب کمتر به محیط زیست شد.

این قالب‌ها نیازی به چرب کردن ندارند ولی برای سهولت بیشتر جداسازی، پیمانکار سقف وافل می‌تواند با استفاده از روغن‌های گیاهی که ضرری برای قالب ندارند، آن‌ها را چرب نماید.

در هنگام چرب کردن قالب باید به این نکته توجه کرد که میلگردها چرب نشوند زیرا از چسبندگی و درگیری بتن و میلگرد کاسته می‌شود.

 

اتصال قالب های وافل

اتصال قالب‌ها یکی از مراحل مهم اجرای این سقف‌ها به شمار می‌رود که به دو طریق صورت می‌گیرد. 

اولین روش، استفاده از قالب قفل‌دار است. این امر باعث سهولت و سرعت بالای اجرا و هم‌چنین ثابت ماندن قالب‌ها در کنار یکدیگر می‌شود.

روش دوم استفاده از میلگردهای U شکل است. در این روش ابتدا قالب‌ها کنار هم چیده می‌شوند سپس میلگردهایی به شکل U درست می‌کنند. در این مرحله، میلگردها از زیر، دو قالب کنار هم را با استحکام بالایی به یکدیگر متصل می کنند. 

این امر باعث می‌شود در هنگام بتن ریزی و حرکت کارگران، قالب‌ها جا به جا نشوند.

 

تفاوت قالب وافل با قالب یوبوت ، کوبیاکس و بابل دک

با مشاهده تصاویر اجرای این چهار سقف شاید در مورد تفاوت آن‌ها برایتان سوال پیش بیاید. سقف یوبوت، کوبیاکس و بابل دک جزء سقف‌های مجوف و میان تهی هستند و پس از اجرا ظاهر صاف و تخت دارند. اما سقف وافل یک نوع دال مشبک است و نمای اکسپوز قابلمه‌ای دارد.

برای مطالعه و آگاهی بیشتر در مورد این تفاوت‌ها می توانید به مقاله صفر تا صد تفاوت سقف وافل و یوبوت + کوبیاکس در ابعاد مختلف مراجعه کنید.

قالب وافل مربعی و مستطیلی شکل بوده و غیر ماندگار است. قالب‌های یوبوت، کوبیاکس و بابل دک به ترتیب مربعی، بیضوی و کروی شکل بوده و هم‌چنین پس از بتن ریزی در دال مانده و ماندگار هستند.

پیمانکار و تولید کننده قالب سقف وافل

قالب وافل

پیمانکار و تولید کننده قالب سقف وافل

قالب یوبوت

پیمانکار و تولید کننده قالب سقف وافل

قالب کوبیاکس و بابل دک

خرید قالب سقف وافل یا اجاره آن

تهیه و انتخاب قالب‌ های وافل یکی از مراحل مهم اجرای این سقف‌ها است. در این مرحله پیمانکار سقف وافل باید نوع قالب‌ها را براساس ابعاد مورد نظر خود انتخاب کند. سپس از شرکت‌های تولید کننده قالب سقف وافل اقدام به خرید نماید.

قبل از خرید قالب‌ها برای این دال باید به نکات زیر توجه کنید:

جنس این قالب‌ها هر چه نرم‌تر باشد مرغوب‌تر خواهد بود. زیرا در طول اجرا حداقل ۲۰ بار از آن‌ها استفاده می‌شود و اگر ترد باشند خیلی سریع شکسته شده و از بین می‌روند. هم‌چنین باید دقت نمود که سطح آن صاف و صیقلی باشد تا به راحتی از بتن جدا شود.

حتما اجاره این قالب‌ها را به عنوان یک گزینه در نظر بگیرید. به جای خرید می‌توانید از بعضی شرکت‌ها این قالب‌ها را اجاره نمایید. پس از اجرا دیگر نیازی به قالب‌ها نیست و با اجاره کردن می توانید هزینه ساخت و ساز را کاهش دهید.

از قالب‌‌هایی استفاده شود که قبلا امتحان خود را پس داده‌اند و افراد دیگر از آن‌ نوع استفاده کرده باشند.

از خرید این قالب‌ها توسط واسطه‌ها خودداری کنید. زیرا با اینکار نه تنها با هزینه بیشتری این خرید را انجام می‌دهید بلکه پس از خرید در صورت بروز مشکل، نهادی برای پاسخگویی و گارانتی وجود نخواهد داشت.

لذا توصیه می شود مستقیم از شرکت‌های معتبر تولیدکننده قالب سقف وافل خرید نمایید.

قبل از خرید دقت نمایید که این قالب‌ها کنترل کیفیت و تست‌های مختلف از جمله تست وزن سنگین، ضربه با چکش و پرتاب از ارتفاع روی آن‌ها انجام شده باشد.

قیمت قالب وافل با توجه به شرکت تولید کننده و قیمت روز متغیر است. در هنگام خرید باید مقایسه‌های لازم را از جهت مرغوبیت جنس و نوع خدمات، بین تولیدکنندگان انجام دهید.

پیمانکار و تولید کننده قالب سقف وافل

تولید کننده قالب سقف وافل

همانطور که گفته شد توصیه می‌شود که خرید قالب‌‌ها از شرکت‌های معتبر صورت بگیرد. اما سوالی که مطرح می‌شود این است که از چه شرکتی خرید کنیم؟

در ادامه این مطلب به بررسی نکاتی جهت انتخاب تولید کننده قالب سقف وافل می‌پردازیم. شرکت تولید کننده‌ای بهتر است که موارد بیشتری از نکات زیر را پوشش دهد.

شرکت تولید کننده هر دو گزینه خرید یا اجاره را در اختیار پیمانکار سقف وافل قرار دهد.

بر اساس نوع سیستم سازه (یک طرفه یا دو طرفه) و طول دهانه، قالب‌هایی در ابعاد و سایزهای مختلف داشته باشد.

طراحی و تولید قالب‌ها طوری باشد که منجر به سهولت و سرعت بیشتر اجرا توسط پیمانکار سقف وافل شود.

در هنگام خرید تیم مشاوره داشته باشند تا بتوانند شما را در انتخاب نوع قالب‌ها مناسب و با هزینه بهتر، راهنمایی کنند.

روی محصولاتشان کنترل کیفیت داشته باشند و تست‌های مختلف مانند وزن سنگین، ضربه چکش و پرتاب از ارتفاع روی قالب‌‌ها انجام شده باشد.

این گزینه را در اختیار پیمانکار سقف وافل قرار دهند که قبل از خرید، نمونه‌ای جهت ارزیابی برایشان ارسال شود.

بهتر است تولید کننده قالب، گروهی جهت نظارت بر اجرای صحیح این دال بتنی در نظر بگیرد.

در صورت بروز مشکلات پشتیبانی و پاسخگویی مناسب داشته باشد.

محصولاتشان شامل خدمات پس از فروش و گارانتی باشد.

پیمانکار و تولید کننده قالب سقف وافل

 

نکات خرید قالب وافل دست دوم

یکی از راه‌های کاهش هزینه اجرای این سقف، خرید قالب دست دوم است. اگرچه با خرید این قالب‌ها هزینه ساخت و ساز را کاهش می‌دهید اما حساسیت بیشتری باید به خرج دهید.

چنانچه قصد خرید قالب دست دوم دارید، قبل از نهایی کردن خرید خود حتما نکات زیر را لحاظ کنید:

این خرید را حتما از شرکت‌های معتبر انجام دهید و به هیچ عنوان از دلالان خرید نکنید.  زیرا در صورت بروز مشکل هیچ پشتبانی، گارانتی و یا پاسخگویی مناسب وجود نخواهد داشت.

کنترل کیفیت مجدد و هم‌چنین هر سه تست ذکر شده در مطالب بالا روی آن‌ها انجام شود.

همانطور که گفته شد این قالب‌ها باید نرم و از جنس مرغوب باشند. در صورت ترد بودن احتمال شکستگی افزایش می‎‌یابد.

در خرید قالب وافل دست دوم برای سهولت و کاهش پیچیدگی هر چه بیشتر اجرا به نوع اتصال آن دقت کنید.

 

امیدواریم در پایان این مقاله به جواب تمام سوال‌های خود در مورد قالب‌ وافل رسیده باشید و از اینکه تا پایان مقاله با ما همراه بودید، تشکر می‌کنیم. نظرات و تجربیات خود را در مورد این مقاله با ما به اشتراک بگذارید.

مسیر یادگیری مهندسی عمران

یک مسیر رایگان برای حرفه‌ای شدن

حتما تو این مسیر با ما همراه شو!

کلیک کنید
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *