X

بررسی کامل صورت وضعیت ماقبل قطعی و تفاوت آن با قطعی

به عنوان یک مهندس دفترفنی باید مزایای ارسال صورت وضعیت ماقبل قطعی پیش از ارسال صورت وضعیت قطعی را بدانید. با این کار می توانید مدت رسیدگی را کاهش دهید، سریع تر هزینه کارهای انجام شده را دریافت کنید و ضمانت نامه انجام تعهدات را زودتر آزاد کنید. اما چه قدر در مورد آن اطلاع دارید؟! اگر دوست دارید مانند حرفه‌ای‌های دفتر فنی باشید، این مقاله را تا انتها دنبال کنید. تو این مقاله با تفاوت صورت وضعیت قطعی با ماقبل قطعی در پروژه ها آشنا می‌شوید.

 

آنچه در این مقاله می آموزید:

فیلم بررسی صورت وضعیت ماقبل قطعی

تعریفی کوتاه از صورت وضعیت قطعی 

با صورت وضعیت ماقبل قطعی آشنا شوید!

مزیت تهیه و ارسال صورت وضعیت ماقبل قطعی 

 

فیلم بررسی صورت وضعیت ماقبل قطعی

پیش از خواندن ادامه مطلب، فیلم زیر را مشاهده کرده تا با صورت وضعیت ماقبل قطعی آشنا شوید و این مقاله را با دید بهتری بخوانید.

تعریفی کوتاه از صورت وضعیت قطعی 

به محض اینکه کلیه کارها تحویل موقت شد، پیمانکار اقدام به اندازه گیری و تهیه صورت وضعیت قطعی کارهای انجام شده می‌کند.

مقادیر و ارقامی که در صورت وضعیت قطعی منظور می شود، به تنهایی قاطع خواهد بود و یکی از منابع تسویه قطعی پیمانکار خواهد شد. حتی اگر بین آن‌ها و مقادیر یا ارقامی که در کارکردهای موقت منظور گردیده، اختلافاتی وجود داشته باشد.

اگر اشتباهی در این کارکرد رخ دهد، غیرقابل برگشت است. بنابراین باید دقت کافی برای تنظیم کلیه صورت جلسات و محاسبات انجام شود.

برای اطلاع بیشتر از نکات زیرپوستی آن به مقاله صورت وضعیت قطعیسر بزنید.

صورت وضعیت ماقبل قطعی

با صورت وضعیت ماقبل قطعی آشنا شوید!

صورت وضعیت ماقبل قطعی مشابه سایر کارکردهای موقت است اما همان طوری که از اسمش مشخص است به عنوان آخرین صورت وضعیت موقت و پیش از قطعی تهیه و تنظیم می‌شود.

همان طور که می دانید تهیه کارکرد قطعی و رسیدگی به آن مدت زمان زیادی طول می‌کشد. چرا که تمام مقادیر درج شده در آن باید بر اساس صورتجلسات، نقشه‌های چون ساخت و محاسبات دقیق باشد. 

آن مقداری که توسط کارفرما در صورت وضعیت قطعی تایید می‌شود نهایی بوده و معیار محاسبه صورتحساب نهایی است.

اما مقادیری که در کارکرد موقت درج می‌شود علی الحساب است و کارفرما می‌تواند در صورت وضعیت قطعی مقادیر را کم یا حذف کند. 

بنابراین برای دریافت باقی مانده هزینه عملیات باید قبل از صورت وضعیت قطعی، یک کارکرد تا حدودی واقعی در اواخر کار شامل کارکرد کلیه عملیات‌ها از اول تا آخر پروژه تهیه شود که مبلغ آن معمولا نزدیک به مبلغ کارکرد قطعی خواهد بود.

اگر مایل به آشنایی بیشتر با  انواع صورت وضعیت  و متره و برآورد پروژه هستید، حتما روی لینک آبی رنگ کلیک کرده و مقاله مربوط به آن را مطالعه کنید.

صورت وضعیت قطعی چیست

مزیت تهیه و ارسال صورت وضعیت ماقبل قطعی 

 

کاهش مدت زمان رسیدگی 

طبق تبصره یک ماده ۳۴ شرایط عمومی پیمان صورت وضعیت ماقبل قطعی طبق فرجه های قانونی ماده ۳۷ رسیدگی و تایید می گردد اما رسیدگی به صورت وضعیت قطعی طبق روند اعلام شده در ماده ۴۰  خواهد بود که ممکن است ماه ها و در پروژه های خیلی بزرگ حتی بیش از سال ها به درازا بینجامد.

پس پیمانکار می توانید در مدت کمتری از نظر تهیه و رسیدگی، بخشی از هزینه های خود را دریافت کند. دیگر لازم نیست منتظر شود تا تمام صورتجلسات تهیه شوند و مشاور و کارفرما هم، زمان کمتر و سخت گیری کمتری برای تایید صورت وضعیت دارند. چرا که صورت وضعیت ماقبل قطعی، موقت و علی الحساب است.

طبق ماده 37 شرایط عمومی پیمان رسیدگی می شود : مهندس مشاور 10 روز و کارفرما نیز 10 روز فرصت رسیدگی دارند.

بیشتر بدانید: بخشی از ماده 37 شرایط عمومی پیمان (پرداخت‌ها) :

مهندس مشاور صورت وضعیت پیمانکار را در مدت حداکثر 10 روز از تاریخ دریافت از سوی پیمانکار برای کارفرما ارسال می‌کند. کارفرما صورت وضعیت کنترل شده از سوی مهندس مشاور را رسیدگی کرده و پس ازکسر وجوهی که بابت صورت وضعیت‌های موقت قبلی پرداخت شده است و همچنین اعمال کسور قانونی و کسور متعلقه طبق پیمان، باقی مانده مبلغ قابل پرداخت به پیمانکار را حداکثر ظرف مدت 10 روز از تاریخ وصول صورت وضعیت، با صدور چک به نام پیمانکار پرداخت می‌کند.

طبق ماده 40 شرایط عمومی پیمان رسیدگی می‌شود : مهندس مشاور 3 ماه و کارفرما نیز 2 ماه فرصت رسیدگی دارند.

بیشتر بدانید : بخشی از ماده 40 شرایط عمومی پیمان ( صورت وضعیت قطعی) :

مهندس مشاور صورت وضعیت دریافت شده را رسیدگی نموده و ظرف مدت ۳ ماه برای تصویب کارفرما ارسال می‌کند. کارفرما صورت وضعیت دریافت شده را ظرف مدت ۲ ماه از تاریخ وصول رسیدگی کرده و نظر نهایی خود را ضمن ارسال یک نسخه از آن به پیمانکار اعلام می‌کند.

 

 

آزادسازی سریع تر ضمانت نامه انجام تعهدات

بخشی از تبصره یک ماده ۳۴ شرایط عمومی پیمان (تضمین انجام تعهدات) :

حداکثر تا یک ماه پس از تحویل موقت، آخرین صورت وضعیت موقت، طبق ماده ۳۷ شرایط عمومی پیمان و بدون منظور داشتن مصالح پای کار تنظیم می‌شود. اگر بر اساس این کارکرد، پیمانکار بدهکار نباشد یا جمع بدهی‌های وی از نصف کسور تضمین حسن انجام کار کمتر باشد ضمانت نامه انجام تعهدات وی بی درنگ آزاد می‌شود.

همانگونه که ملاحظه می شود آخرین کارکردی که طبق تبصره یک ماده ۳۴ تهیه می شود همان کارکرد موقت ماقبل قطعی است. یکی از بهترین کاربردهای آن آزاد سازی ضمانت نامه انجام تعهدات است که در صورت رعایت تبصره مذکور نیازی نیست که تا پایان رسیدگی به صورت وضعیت قطعی نزد کارفرما بماند. پیمانکار می تواند با ارائه صورت وضعیت ماقبل قطعی و داشتن شرایط لازم، ضمانتنامه انجام تعهداتش را سریعا آزاد کند.

برای حرفه‌ای شدن در این حوزه باید با نکات و ریزه‎‌کاری‌های بیشتری آشنا شوید که در آموزش حرفه‌ای صورت وضعیت نویسی و تفسیر فهرست بها به شرح آن‌ها می‌پردازیم.

 

 

 

امیدواریم در پایان این مقاله به جواب سوال‌های خود رسیده باشید و از اینکه تا پایان مقاله با ما همراه بودید، تشکر می‌کنیم. نظرات خود را در مورد این مقاله با ما به اشتراک بگذارید.

مسیر یادگیری مهندسی عمران یک مسیر رایگان برای حرفه‌ای شدن

حتما تو این مسیر با ما همراه شو!

بر روی اینجا کلیک کنید

دیدگاه کاربران
 • Hh56 ۳ خرداد ۱۴۰۱

  با سلام
  بعد از تحویل موقت کدام صورت وضعیت تا یکماه بعد ارسال شود؟ موقت ما قبل قطعی (ماده ۳۴) یا قطعی ( ماده ۴۰)؟

  • زهرا دهقان پشتیبان آکادمی عمران ۴ خرداد ۱۴۰۱

   سلام وقتتون بخیر
   بعد از تحول موقت می‌توانید هم صورت وضعیت قطعی را تحویل دهید هم صورت وضعیت ماقبل قطعی
   اما با توجه به این که قیمت نهایی صورت وضعیت ماقبل قطعی نزدیک به صورت وضعیت قطعی است ، از دو جهت بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.
   ۱- مهلت بررسی صورت وضعیت ماقبل قطعی برای مشاور و کارفرما هر کدام ۱۰ روز است اما در صورت وضعیت قطعی مشاور ۳ ماه و کارفرما ۲ ماه مهلت بررسی دارد.
   ۲- با ارائه صورت وضعیت ماقبل قطعی، تضامین انجام تعهدات آزاد می‌شود و نیازی نیست که ۵ ماه برای بررسی کارفرما و مشاور صبر کنید.

 • مسلم شیراوند ۳ بهمن ۱۴۰۱

  با سلام صورتجلسه مثلا سنگ چینی که حجم آیتم را کارفرما امضا نموده ولی در بررسی صورت وضعیت قطعی متوجه شده نحوه محاسبات احجام اشتباه شده آیا پیمانکار میتواند به استناد صورتجلسه امضا شده قبل کارفرما قبول نکند؟ با تشکر

  • ملیکا سلیمانی پشتیبان آکادمی عمران ۳ بهمن ۱۴۰۱

   سلام، وقت بخیر
   در نظر داشته باشید ممکنه صورتجلسه نیاز به اصلاح داشته باشد و صد درصد قطعی نیست. ولی اگر روی کار پوشیده شده باشد ملاکه و می توان بهش استناد کرد. اما پذیرش آن از جانب کارفرما و مشاور بستگی به کلیم دفترفنی پیمانکار دارد.

 • enshafaei ۱۲ فروردین ۱۴۰۲

  با سلام واحترام،
  اگر پیمانکار بدهکار باشد (در زمان صورت وضعیت ما قبل قطعی) و جمع بدهی های وی از نصف کسور تضمین حسن انجام کار کمتر باشد در این صورت آیا در موقع آزاد کردن ضمانت نامه باید بدهی پیمانکار از ضمانت او کسر گردد؟

  • علی چمن لاله ۱۲ فروردین ۱۴۰۲

   سلام وقت بخیر
   بستگی به کارفرما و ذی حسابی مربوطه دارد. معمولا کسر نمی کنند چون بدهکاری از نصف حسن انجام کار باقی مانده کمتر است و در صورت وضعیت قطعی احتمال جبران دارد. موفق باشید

 • امیر ۵ مرداد ۱۴۰۲

  سلام
  در قرارداد سرجمع هم صورت وضعیت آخر هر ماه باید ارائه و پرداخت شود؟ بعضی قراردادها مینویسن مبلغ بعد فلان کار( مثلا بعد سقف اول) پرداخت میشود ، آیا باز پیمانکار میتواند آخر ماه قبل انجام آن کار صورت وضعیت بدهد و مبلغ را دریافت کند؟

  • ملیکا سلیمانی پشتیبان آکادمی عمران ۷ مرداد ۱۴۰۲

   سلام، وقت بخیر
   چون به این پیمان ها نیز تعدیل تعلق می گیرد و متناسب با زمان انجام کار است بهتر است پایان هر ماه صورت وضعیت ارائه گردد. اما ممکن است فعالیتی در طی یک ماه تمام نشود یا مشاور به صورت علی الحساب درصدی را تایید و کارفرما پرداخت می کند یا اجازه می دهد پیمانکار ماه بعد صورت وضعیت دهد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *